Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Turbani είπε

Έβγαλες καποια ακρη? Ειμαι στην γυρα και εγω για καρεκλα (μπορω να περιμενω black friday) αλλα καλου κακου ας αρχισω να ψαχνομαι απο τωρα

Όσα μου απάντησαν βγαίνουν πολύ ακριβά τα μεταφορικά. Μόνο μια καρέκλα βρήκα όπου έδινε το sample με 0.01€ και με τα μεταφορικά 100€ έβγαινε η καρέκλα στα 100€. Δεν θυμάμαι τώρα ποια ήταν, ίσως ήταν κι αυτή με το πάνω link. Από την κινέζικη θέσις δεν μου απάντησαν ποτέ ως προς την τιμή των μεταφορικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχουμε αποψη για την συγκεκριμενη?
https://www.skroutz.gr/s/37495007/Homefit-York-Καρέκλα-Γραφείου-Μπλε-Μ68xΠ68xΥ117-127cm.html

Μοιαζει αρκετα με τις ergohuman του πλαισιου, αλλα χωρις να ειναι ακριβως ιδιες.
Με ενδιαφερει κυριως λογο mesh και στην πλατη και στο καθισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο εναν ωραιοτατο μωλωπα που αποκομισα απο την anda seat που εχω ψαχνω μια καρεκλα με πολυ μαλακο καθισμα(οσο μαλακος ειναι και ενας καναπες).και με κοντη πλατη. Εχει κανεις καμια ιδεα ιδανικα να την δοκιμασω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2022 στις 5:01 ΠΜ, aks είπε

Μετα απο εναν ωραιοτατο μωλωπα που αποκομισα απο την anda seat που εχω ψαχνω μια καρεκλα με πολυ μαλακο καθισμα(οσο μαλακος ειναι και ενας καναπες).και με κοντη πλατη. Εχει κανεις καμια ιδεα ιδανικα να την δοκιμασω

 

Ποια anda?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aks είπε

anda seat axe Οι αλλες ητνα τεραστιες για εμενα 1.75 υψος.Ωραιοτατος μωλωπας στον κοκκυγα

 

Άντε μετά εσένα να σου προτείνουν ξανά anda (και με το δίκιο σου) Που έχει γίνει τόσο hype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, gapart said:

Άντε μετά εσένα να σου προτείνουν ξανά anda (και με το δίκιο σου) Που έχει γίνει τόσο hype.

Πηγα σε χειρουργο μεχρι και για κυστη κοκκυγα.Εκει διαπιστωσα οτι δεν ημουν ο μονος με κοκκυγοδονια απο σκληρο καθισμα καρεκλας.....Ανα καποιος ξερει να μου πει καταστηματα για να παω να δοκιμασω καρεκλες με χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aks είπε

Πηγα σε χειρουργο μεχρι και για κυστη κοκκυγα.Εκει διαπιστωσα οτι δεν ημουν ο μονος με κοκκυγοδονια απο σκληρο καθισμα καρεκλας.....Ανα καποιος ξερει να μου πει καταστηματα για να παω να δοκιμασω καρεκλες με χαρα

Έλα ρε συ. Αθήνα είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα το προηγούμενο Σάββατο από Ravenna και δοκίμασα διάφορες.
Μου έκανε κλικ η Claudia στα 149. Ηθελα να περάσω από αλλού για να έχω μέτρο σύγκρισης
αλλα από Δευτέρα πήγε 210.
https://www.ravenna.gr/product/10283/epipla-epipla-grafeioy-karekles-grafeioy-dieythyntiki-karekla-grafeioy-claudia-mayri

Σήμερα πήγα Mall και δοκίμασα τις Anda.
Μόνο η Kaizer 3 μου έκατσε καλά. Πολύ ποιοτική αλλά και 450 δεν είναι λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά.

Χρειάζομαι μια εργονομική καρέκλα. Δυστυχώς το έχω αμελήσει με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες στην υγεία μου. Κάθομαι στον υπολογιστή τουλάχιστον 10-12 ώρες για εργασία την ημέρα. Υψος 1.77 / 70kg.
Μένω επαρχία και δυστυχώς δεν έχω πολλές επιλογές για να κάνω δοκιμές. Στην περιοχή μου υπάρχει κατάστημα dromeas , αλλά και πάλι δεν γνωρίζω ποιες από αυτές που έχουν αναφερθεί - και έχω διαβάσει - υπάρχουν, λχ reflex D, Action D. 

Εχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα για να δοκιμάσω κάποιες αξιόπιστες απο κοντά; Με μία πρώτη σκέψη το budget που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 450 ευρώ. Φυσικά, αν βρώ κάτι αξιόλογο θα κάνω την υπέρβαση.

Με εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, αναζητάω καρεκλά για το νέο μου γραφείο στο σπίτι.

Εχω κανει μια σχετική ερευνα αγοράς αλλα θα ήθελα μια γνώμη παραπάνω.

διαθέτω αυστηρά ένα budget 300-350e για μια εργονομική καρέκλα.

κοιτάω αυτές.

είμαι 1.83m 88kg

χρήση 4-8ωρες την μερα 

εχω αποκλείσει τις gaming καρεκλες.

επίσης εκανα μια βολτα στην ravenna που εχει 50%

https://www.ravenna.gr/categories/20134/karekles?order=3&filter1=Διευθυντική

αν είχε την jackie σε μαυρο ίσως να έπαιρνα 2 😁 

Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

όταν καταλήξω θα επιστρέψω ξανα και για review για να βοηθήσω οσο μπορώ και για τον επόμενο!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ergopro της Ergoaction

Συνοπτικά ξεκινώντας από τα αρνητικά

-τρίζουν τα υποβραχιονια
-ενοχλιτικος μεταλλικος ήχος από την βάση όταν σέρνεις την καρεκλά ή όταν χτυπάς τα ροδάκια.
(τα εχω πατήσει μέχρι να τερματίσουν)
-μάρκα MERRYFAIR μοντέλο TUNE ERGONOMIC Μαλαισία 240ε
-υπερτιμημένη στα 315ε που την αγόρασα

+Εύκολη συναρμολόγηση
+ολες οι απαραίτητες ρυθμίσεις για να την φέρεις στα μετρα σου
( υψος και βαθος θέσης, ανακλιση και ρυθμιζόμενη στήριξη μέσης, ρύθμιση ύψους και γωνίας στα υποβραχιονια )
+ιδανική εδρα σε σκληρότητα και ύφανση
+πολύ καλή εξυπηρέτηση και άμεση διαθεσιμότητα από τον ελληνα εισαγωγέα
+εν μέσω black friday επεσε στα 275ε.

Λίγα λογια.

Δεν είχα εμπειρία από άλλη εργονομική καρεκλά ωστόσο μετα απο ενα μηνά χρήσης με εχει βολέψει στο γραφείο του σπιτιού.
Η μηχανισμος ειναι Donati .
Η βάση είναι αλουμινίου.
Θέλω μια λύση για τα ροδάκια που κοπανάνε στην βάση και αν βρω θα κανω ενημέρωση.
Οταν αντίκρυσα το κουτι της MERRYFAIR ομολογώ οτι δυσανασχετήσα καθώς δεν καταλαβαίνω το βάπτισμα της καρέκλας σε "Εrgopro". Ωστόσο στο τέλος εχει μικρή σημασία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/3/2022 στις 2:02 ΜΜ, Retrial είπε

Καλησπέρα,

Είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσω εργονομική καρέκλα για το γραφείο μου (είμαι χρόνια με μια απλή καρέκλα σαλονιού - οπότε οι προσδοκίες μου είναι μεγάλες) και είμαι ανάμεσα στις παρακάτω καρέκλες με budget 250-350:

  • ΘΕΣΙΣ M5 (Black-Ανθρακί)(€269.00) (Μετά από έρευνα διαπίστωσα ότι οι ΘΕΣΙΣ είναι οι κινέζικες MOTOSTUHL η οποία εταιρία ανήκει στην MARATTI)
  • GreenOffice STAY (430,00€+ΦΠΑ) (περιμένω πληροφορίες σχετικά με την τιμή της και τις επιλογές που μπορώ να κάνω, διότι στο site τους λέει "Αποτελεί προϊόν ειδικής κατασκευής. Επικοινωνήστε μαζί μας για να διαμορφώσουμε το προϊόν σύμφωνα με τις δικές σας επιλογές". Μόλις με ενημέρωσαν 430,00€+ΦΠΑ και ανεβαίνει ανάλογα με την επένδυση ,τι τύπο ρυθμιζόμενων  μπράτσων θα έχει και τι βάση. Στο παρακάτω link υπάρχει στο τέλος της σελίδας configurator ώστε να το φτιάξετε όπως επιθυμείτε. Οπότε άκυρο, εκτός εάν είναι τόσο καλή που να αξίζει τα λεφτά αυτά σε σχέση με τις άλλες.
  • ErgoPro (289,00€)
  • Sigma Exist (295 € + ΦΠΑ)
  • Mark Adler Expert 6.0 (252,00 €)
  • Ravenna Claudia (Μαύρη) (169,99€)
  • Anda Seat Throne (Black) (350€)
  • Anda Seat Dark Knight (325€)( Έχει δερματίνη όποτε είναι τελευταία επιλογή.)

Πιο πολύ τείνω στην ΘΕΣΙΣ φαίνεται ποιοτική, εφόσον η STAY είναι πάνω απο το budget μου.
Έχω ύψος ~1.76 και βάρος ~75. Προτιμώ καρέκλες με δίχτυ ή έστω ύφασμα και όχι δερματίνη λόγο ζέστης.
Έχετε κάποια άλλη να μου προτείνεται ή κάποια γνώμη για τις παραπάνω, ποία από αυτές αξίζει τα χρήματα της περισσότερο;

Ευχαριστώ.

Ενημέρωση: Τελικά κατέληξα και πήρα την Anda Seat Dark Knight στα 340 ευρώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Η καρέκλα είναι πολύ βολική και άνετη, έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις (σε σχέση και με άλλες "εργονομικές" καρέκλες,  σου κάνει και καφέ), η ποιότητα κατασκευής άριστη! Πραγματικά σαν να κάθεσαι σε θρόνο. Τα μαξιλάρια απίστευτα. Οι οδηγίες συναρμολογήσεις κατανοητές και το στήσιμο σχετικά εύκολο.
Όσες άλλες κοίταξα και είδα σε αυτή την τιμή και από κοντά μου φαινόντουσαν όχι και τόσο στιβαρές και όχι τόσο καλής ποιότητας. Επίσης δεν είχαν τόσες ρυθμίσεις και να πω την αλήθεια δεν ήταν και τόσο άνετες.

Αυτά. 😛

Επεξ/σία από Retrial
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...