Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, toxotis70 είπε

ποια καρεκλα θα προτεινατε , αμμεσα απο Ελλαδα μονο, μεχρι 500 ευρω?

Για πολυωρη χρηση γραφειου.

 

 

steelcase kai sigma office δεν εχουν τιμοκαταλογο ονλινε

steelcase, στειλε τους mail Και θα σου στειλουν αυτοι τι υπαρχει διαθεσημο. εχουν και στοκ καρεκλες βιτρινας σε καλυτερες τιμες. Εχω αγορασει και μου την στειλανε θεσσαλονικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

steelcase, στειλε τους mail Και θα σου στειλουν αυτοι τι υπαρχει διαθεσημο. εχουν και στοκ καρεκλες βιτρινας σε καλυτερες τιμες. Εχω αγορασει και μου την στειλανε θεσσαλονικη.

Εγώ που επικοινώνησα χθες μου είπαν ότι δεν εχουν στοκ και δε πουλάνε βιτρίνας... Είναι όλες μη διαθέσιμες άμεσα, τις αγοράζεις και έρχονται σε 3-6 βδομάδες... Περίεργα πράγματα αν εσένα σου είπαν το παραπάνω. Τουλάχιστον αυτά από την ΕΚΑ Hellas που είναι ο επίσημος εισαγωγέας steelcase. Αν έχετε και άλλον εισαγωγέα πείτε μου και εμένα. Πάντως απαντάνε μέσα σε 2 μέρες το πολύ με τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

Εγώ που επικοινώνησα χθες μου είπαν ότι δεν εχουν στοκ και δε πουλάνε βιτρίνας... Είναι όλες μη διαθέσιμες άμεσα, τις αγοράζεις και έρχονται σε 3-6 βδομάδες... Περίεργα πράγματα αν εσένα σου είπαν το παραπάνω. Τουλάχιστον αυτά από την ΕΚΑ Hellas που είναι ο επίσημος εισαγωγέας steelcase. Αν έχετε και άλλον εισαγωγέα πείτε μου και εμένα. Πάντως απαντάνε μέσα σε 2 μέρες το πολύ με τιμές.

εγω αγορασα 4 χρονια πριν φιλε και ειχε και βιτρινας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2023 στις 12:56 ΜΜ, Allan-Wake είπε

εγω αγορασα 4 χρονια πριν φιλε και ειχε και βιτρινας

λογικα αλλαξαν πολλα απο τοτε οπως σε πολλα πραγματα και ειδικα στοκ.

μετα το covid σχεδον κανεις δεν ειχε η εχει στοκ σε τιποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή εδώ αξίζει για τα λεφτά της;

έχει εκπτώσεις το πλαίσιο σε καρέκλες.

 

https://www.plaisio.gr/work-karekla-grafeiou-iliac-mauri_2857278

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

πέρασα μια βόλτα σήμερα από ΕΚΑ Hellas, Asset, Titan. Δοκίμασα διάφορα καθίσματα απ' όλες τις εταιρείες, και mesh και δερματίνη και ύφασμα. Εν τέλει αυτό που βρήκα να ταιριάζει καλύτερα σε εμένα ήταν από ΕΚΑ το Steelcase Amia. Λογικά θα κινηθώ και σε αυτό, αν και θα ήθελα να ξαναπάω Δελούδη να ξαναδοκιμάσω κάποια Herman Miller.

Τώρα για τις άλλες  2 εταιρείες, δυστυχώς δε βρήκα κάτι ούτε καν κοντά σε αυτό που δοκίμασα στις Steelcase. Στα περισσότερα καθίσματα, έβλεπα ότι η έδρα δεν μπορούσε να μετακινηθεί μπροστά, οπότε τα πόδια μου δεν είχα καθόλου στήριξη στο κάθισμα (πρέπει το πίσω μέρος του γόνατου να απέχει 2-3 δάχτυλα απόσταση από την έδρα. Οπότε έφαγαν όλα άκυρο, μιας και ένιωθα ότι έπεφτε πολύ βάρος στα πόδια για να με στηρίζουν. Επίσης, δεν είχαν το ίδιο άνετο κάθισμα, ακόμα και ανάμεσα σε Steelcase Leap, Gesture και Amia, το Amia μου φαινόταν πιο άνετο απ'όλα.

Από τις άλλες 2 εταιρείες, πέραν του καθίσματος, οι υπόλοιπες ρυθμίσεις σε μέση/χερούλια/ανάκλιση, ήταν μια χαρά. Αν δεν ήταν τόσο dealbreaker η έδρα θα τα σκεφτόμουν περισσότερο, οπότε ίσως κάποιος πιο ελαφρύς ή πιο κοντός από εμένα να μπορεί να βολευτεί και στις υπόλοιπες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους.

Ψαχνω να αγορασω μια καρεκλα για εμενα (1.87 υψος και 105 κιλα) γυρω στα 150 με 200 ευρω. Το ξερω οτι δεν ειναι πολλα αλλα  δεν μπορω να διαθεσω παραπανω. Η χρηση της θα ειναι γυρω στις 4 ωρες καθημερινα. Προτιμαω κατι χωρις mesh στο καθισμα, καθως απο οτι εχω δει μαζευει πολυ βρωμια και δεν καθαριζει ευκολα.

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2023 στις 12:18 ΜΜ, RX5700XTCat είπε

Καλησπερα σε ολους.

Ψαχνω να αγορασω μια καρεκλα για εμενα (1.87 υψος και 105 κιλα) γυρω στα 150 με 200 ευρω. Το ξερω οτι δεν ειναι πολλα αλλα  δεν μπορω να διαθεσω παραπανω. Η χρηση της θα ειναι γυρω στις 4 ωρες καθημερινα. Προτιμαω κατι χωρις mesh στο καθισμα, καθως απο οτι εχω δει μαζευει πολυ βρωμια και δεν καθαριζει ευκολα.

Ευχαριστω πολυ!

Θα σου πρότεινα να πας από ΙΚΕΑ, Praktiker, Πλαίσιο ή όπου αλλού έχουν εκθεσιακές που θα μπορείς να δοκιμάσεις με την ησυχία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2023 στις 12:18 ΜΜ, RX5700XTCat είπε

Καλησπερα σε ολους.

Ψαχνω να αγορασω μια καρεκλα για εμενα (1.87 υψος και 105 κιλα) γυρω στα 150 με 200 ευρω. Το ξερω οτι δεν ειναι πολλα αλλα  δεν μπορω να διαθεσω παραπανω. Η χρηση της θα ειναι γυρω στις 4 ωρες καθημερινα. Προτιμαω κατι χωρις mesh στο καθισμα, καθως απο οτι εχω δει μαζευει πολυ βρωμια και δεν καθαριζει ευκολα.

Ευχαριστω πολυ!

Σίγουρα να περάσεις από καταστήματα να δοκιμάσεις για να σχηματίσεις άποψη.

Άσε το Ikea για το τέλος, πιστεύω πως έχουν πολύ καλή κατασκευή για τα χρήματα τους.

Την Markus την έχει φίλος και είναι αρκετά ευχαριστημένος(ίσως σου "πέσει" οριακά μικρή η πλάτη), την jarvallet (η όπως αλλιώς λέγετε) την έχω εγώ εδώ και μια ~3ετια και άνετα κάθομαι 10ωρο χώρις να έχει καν κιχ με περισσότερο (όγκο/βάρος από το δικό σου), το μονο που με προβληματίζει είναι ότι βλέπω να την έχουν πλέον μόνο με δερματίνη και όχι ύφασμα σαν την δική μου που θα προτιμουσα.

Έχουν και 10ετη εγγύηση.

Από ότι βλέπω έχουν βγει και άλλες με  πιο "gaming" σχεδίαση αλλά δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την markus την έχω κάνα 3αρη χρόνια, δεν έχει πάθει τίποτα, το μόνο που είναι χάλια είναι το σκληρό κάθισμα, ανύπαρκτο μαξιλαράκι, οπότε αν κάθεσαι πολλές ώρες, ειδικά αραχτός πίσω ενοχλεί.

Είμαι1.87,  94kg.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2023 στις 10:12 ΜΜ, Havik είπε

Την markus την έχω κάνα 3αρη χρόνια, δεν έχει πάθει τίποτα, το μόνο που είναι χάλια είναι το σκληρό κάθισμα, ανύπαρκτο μαξιλαράκι, οπότε αν κάθεσαι πολλές ώρες, ειδικά αραχτός πίσω ενοχλεί.

Είμαι1.87,  94kg.

Εννοείς πως από την αρχή ήταν σκληρο η χάλασε με τον καιρό?

Νόμιζα πως το μαξιλαρι ήταν ίδιο με της jarvfallet και εγώ είμαι αρκετά βαρύτερος. Παρόλο που είναι οντως σκληρο δεν με έχει κουράσει ποτέ.

Υ.γ Ποσους πόντους κενο έχεις από τον αυχένα/πλάτη σου μέχρι το μαξιλαράκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν σκληρό από την αρχή θυμάμαι, σε θέση relax με ενοχλεί περισσότερο, εννοείς αν εξέχει το κεφάλι μου από την πλάτη;  δλδ να είναι πάνω από το μαξιλάρι που έχει για το κεφάλι; δεν εξέχει πολύ, αν ήταν 2-3 εκ μεγαλύτερο θα ήταν τέλειο αλλά και τώρα είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως όχι τόσο σχετικό με το θέμα. Το γραφείο μου βρίσκεται πλέον στην ευρύτερη περιοχή του σαλονιού. Και ψάχνω μια καρέκλα ψιλοκυριλέ να ταιριάζει περισσότερο με τον χώρο. Υπάρχει κάποιος που έχει να προτείνει κάποιο μαγαζί έμπιστο που να φτιάχνει ή να πουλάει κατά προτίμηση υφασμάτινες/ξύλινες καρέκλες.

Εφτιαξα μια πριν 3 χρόνια σε ένα επιπλάδικο η οποία έκατσε το κάθισμα στον 1 χρόνο. Την πήγα πίσω να μου την διορθώσουν και τώρα ξανάκατσε. 

Το μπάτζετ μου είναι μέχρι τα 500 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...