Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Chris2756 είπε

Θα συμβουλευα, να κανετε τον κοπο και να πατε σε καποιο ΙΚΕΑ να την παρετε. Αποφυγετε την ηλεκτρονικη παραγκελια και την προπληρωμη, γιατι θα ψαχνετε που ειναι η πολυθρονα και που τα χρηματα σας. Μπορει το ΙΚΕΑ να ειναι μεγαλο κατ/μα με μεγαλη ποικιλια προιοντων και καλες τιμες, αλλα σαν e-shop,  δεν ξερουν τι τους γινεται. Αν θελετε μπορω να πω λεπτομεριες σχετικα

Αν δεν θεωρείται πολύ off topic θα ήθελα να μάθω τι παίχτηκε με τη παραγγελία από το e-shop του ΙΚΕΑ, γιατί προσωπικά έχω κάνει πάρα πολλές παραγγελίες, και μέσα στις καραντίνες, και δεν είχα ποτέ θέμα!

Πέραν όμως της αγοράς κατ ευθείαν από το κατάστημα, υπενθυμίζω ότι αξίζει και η δοκιμή, όπως και οι άλλες καρέκλες που έχουν εκεί, για να βρείτε ποια σας ταιριάζει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Δεν εχω προβλημα να αναφερω οτι συνεβει, αν ειναι οφ τοπικ παρακαλω να μεταφερθει η να σβυστει. Λοιπον ειδα οτι σε ολα τα ΙΚΕΑ υπηρχαν πολλα κοματια  Markus, παραδωση απο την επομενη μερα, ημερα ωρα επιλογης μου και μεταφορικα 10Ε, γιατι ειμαι σε ζωνη κοντινης αποστασης. Για να μην τρεχω εκανα ηλεκτρονικη παραγκελια, με αντικαταβολη,ελαβα μετα απο 2 ωρες μειλ επιβεβαιωσης. Περιμενα 2 ημερες και πηρα τηλεφωνο να ρωτησω γιατι δεν εστειλαν την πολυθρονα. Μου εξηγει η υπαλληλος οτι παραδοση την επομενη ημερα ισχυει μονο αν παω στο καταστημα και την παραγκειλω εκει. Μου φανηκε ανοητο, γιατι αν παω στο καταστημα την πληρωνω και περνω κι ολας. Τελος παντων μου ειπε οτι θα παραδοθει μεσα σε 8 εργασημες. Περασαν 8 ημερες, δεν ειχα καποια ειδοποιηση, πηγα στο ΙΚΕΑ αεροδρομιου, ειναι κοντα μου, πηρα μια πολυθρονα 219Ε και εκανα την δουλεια μου. Στις 15 ημερες μου χτυπαν κουδουνι, ενα βανακι, μου λεει ο μεταφορεας εφερα την παραγκελια σας απο ΙΚΕΑ. Του λεω ευχαριστω πολυ, συμφωνια μας ειταν μεχρι 8 ημερες παραδοση, δεν την φερατε, πηγα και την πηρα μονος μου. Κι εγω μου λεει τι να την κανω? Κρατησε την εσυ η επεστρεψε την, απαντηση μου. Και τωρα αρχιζουν τα ευτραπελα. Τρεις ωρες αργοτερα με περνει τηλεφωνο υπαλληλος του ΙΚΕΑ και μου λεει, πηρα να σας ενημερωσω οτι λογω προβληματων της αποθηκης μας η παραδοση της πολυθρονας θα καθυστερισει 20 ημερες. Λεω ευχαριστω πολυ για την αμεση ενημερωση κι αυτη που στειλατε σημερα το πρωι και δεν παρελαβα τι ειταν? Εχασε τα λογια του, με ρωταει, δηλαδη ακυρωσατε την παραγκελια? Οχι, εγω απαντω, εσεις με την μη τηρηση της ημερομηνιας παραδοσης. Αν ακυρωσατε την παραγκελια να μου το πειτε να ενημερωσω την εταιρια, μου λεει. Εκει νευριασα λιγο και του απαντω. Ενοχλεις ωρες κοινης υσηχιας, για να σου πω εγω ο πελατης, που και σε ποιο σημειο ειναι η παραγγελια μου, για να εμημερωσεις την εταιρεια? Εκλεισα το τηλεφωνο δεν ασχολιθηκα περισσοτερο. Την επομενη περνω μειλ οτι η παραδοση της παραγκελιας μου θα καθυστερισει. Πριν 4-5 ημερες περνω μειλ οτι η παραγκελια μου παραδοθηκε. Σωστο αυτο, παραδοθηκε απο εμενα σε μενα πριν πολλες ημερες και την χαιρομαι. Τι να πω? Εχω κρατησει οτι σχετικο, μειλς, παραγκελια, αποδειξη κτλ. Σηγουρα ο Θανασης με το σουβλατζιδικο στην γωνια εχει κατα πολυ καλυτερο συντονισμο στην παραγκελια παραδοση, πιττογυρων, καλαμακιων και λοιπον προιοντων του. Στο κατ/μα μεχρι και μια κυρια καθαριστρια ειξερε να με καθοδηγισει. Μηπως το ηλεκτρονικο εμποριο δενειναι ακομα οριμο για την χωρα μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Chris2756 είπε

Λοιπον εχω την Markus ενα μηνα, αυτα που πμορω να πω ειναι

Φαινεται γερη κατασκευη, ποδια σκελετος πλατης, ασηκωτη σχεδον 22κ. Καθησμα ευρυχωρο ουτε πολυν σκληρο ουτε πολυ μαλακο, Η πλατη εχει το ιδανικο σχημα για μενα και με το μαξυλαρακι της μεσης, οταν καθομαι σε ορθια θεση, σταματουν οι χρονιοι πονοι που εχω. (μπορει να ταιριαξε στο σωμα μου) Τα μπρατσα και το προσκεφαλο και να μην υπηρχαν δεν θα μου ελειπαν γιατι δεν ρυθμιζονται, οποτε οταν δουλευω η παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη σε ορθια θεση δεν τα χρισημοποιω. Οταν βλεπω καμια ταινια, ενα δυο κλικ πισω την πλατη τοτε ΟΚ. Τα ροδακια ομαλη κυλιση. Εχει αρκετες ρυθμισεις, υψους και9 κολισης πλατης. Για το εμβολο ο καιρος θα δειξει. Εγω πηρα με υφασματινη επενδυση, νομιζω υπαρχει και με δερματινη.

 Θα συμβουλευα, να κανετε τον κοπο και να πατε σε καποιο ΙΚΕΑ να την παρετε. Αποφυγετε την ηλεκτρονικη παραγκελια και την προπληρωμη, γιατι θα ψαχνετε που ειναι η πολυθρονα και που τα χρηματα σας. Μπορει το ΙΚΕΑ να ειναι μεγαλο κατ/μα με μεγαλη ποικιλια προιοντων και καλες τιμες, αλλα σαν e-shop,  δεν ξερουν τι τους γινεται. Αν θελετε μπορω να πω λεπτομεριες σχετικα

ευχαριστω πολυ φιλε μου για το review, την πηρα τελικα την καρεκλα πριν μια εβδομαδα σε γκρι χρωμα. Πηγα στα ΙΚΕΑ και την δοκιμασα, το μονο αρνητικο που βρηκα ειναι οτι θα ηθελα να λιγο λιγο πιο μεγαλο το καθισμα. Κατα τα αλλα θα δειξει με το καιρο ποσο βολικη θα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος Δρομέας Reflex D εδώ και 2,5 χρόνια. Γενικά ικανοποιημένος, μόνο το κάθισμα σαν να έχει λίγο σκληρύνει/κάτσει. Όταν όμως κοίταζα να αγοράσω, έκανα αρκετή ώρα δοκιμές στο ΙΚΕΑ και η JARVFJALLET μου είχε φανεί πολύ βολικότερη από την MARKUS, παρά το ότι πολλοί μου είχαν πει για την 2η. Ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το μοντέλο, ίσως ταιριάζει καλύτερα και σε εσάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Moυ αρεσαν και οι Δρομεας, αλλα το οτι ζητουν καποια 40-45Ε μεταφορικα, μου φανηκε υπερβολικο και δεν ασχολιθηκα περισσοτερο. Για την jarvfvjallet, βολικη η ρυθμιση των μπρατσων, αλλα την ειδα μονο με δερματινη, που την αποφευγω σαν υλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 17/4/2023 στις 6:29 ΜΜ, valkon είπε

Ήρθα να βάλω λίγη φωτιά στο νήμα.

Υπάρχει κάποια σοβαρή καρέκλα χωρίς μα μου που να μη κοστίζει δυο μισθούς;

Κάνε μια διαγώνια ανάγνωση το νήμα να πάρεις ιδέες.

Για μένα δυστυχώς δε γίνεται να διαλέξεις σωστή καρέκλα χωρίς να τη δοκιμάσεις. Οπότε ξεμένεις με επιλογές τα καταστήματα που τις έχουν βιτρίνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, bebius είπε

Κάνε μια διαγώνια ανάγνωση το νήμα να πάρεις ιδέες.

Για μένα δυστυχώς δε γίνεται να διαλέξεις σωστή καρέκλα χωρίς να τη δοκιμάσεις. Οπότε ξεμένεις με επιλογές τα καταστήματα που τις έχουν βιτρίνα.

Το έχω μάθει απέξω το νήμα δυστυχώς χαχα Τρία χρόνια κοντά παλεύω να αλλάξω την ημισπασμένη μου καρέκλα των 80€ από το 2013, αλλά για Herman Miller και Steelcase δεν πάει το χέρι στην τσέπη. Δρομέας, Sigma και τα λοιπά μέτριες για τα λεφτά τους.

Τις καρέκλες του ΙΚΕΑ εγώ της θεωρώ απαράδεκτες που πρότειναν πολλοί, αλλά διαφορετικά σώματα φαντάζομαι. 

Άσε που έχει γυρίσει όλα τα μαγαζιά της Αθήνας για δοκιμές, μέσος όρος ~600€ και είναι πραγματικά μέτριες που και κάποιες ακόμη θα έχουν ένα αρνητικό που θα χαλάνε την εικόνα (στήριξη αυχένα, έδρα, πλάτη κτλ.). Προσωπικά είμαι σε απόγνωση με αυτό το θέμα.

Επεξ/σία από valkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, valkon είπε

Το έχω μάθει απέξω το νήμα δυστυχώς χαχα Τρία χρόνια κοντά παλεύω να αλλάξω την ημισπασμένη μου καρέκλα των 80€ από το 2013, αλλά για Herman Miller και Steelcase δεν πάει το χέρι στην τσέπη. Δρομέας, Sigma και τα λοιπά μέτριες για τα λεφτά τους.

Τις καρέκλες του ΙΚΕΑ εγώ της θεωρώ απαράδεκτες που πρότειναν πολλοί, αλλά διαφορετικά σώματα φαντάζομαι. 

H reflex-d μια-δυο φορές τον χρόνο βγαίνει σε έκπτωση γύρω στα 210€, για μένα σε αυτά τα λεφτά είναι αξιόλογη αλλά σίγουρα δεν ταιριάζει σε όλους! Tα ίδια πιστεύω και για την action-D. Την smart-d την πήρα και την επέστρεψα και τη θεωρώ απαράδεκτη από άποψη στάσης σώματος.

Για τις ΙΚΕΑ μπορώ να πω ότι μου αρέσουν για τα λεφτά τους. Επίσης μου έχει αρέσει κατά τη δοκιμή η Angle από πλαίσιο την οποία έχει ο αδελφός μου και είναι ευχαριστημένος.

Τις ακριβές που αναφέρεις δυστυχώς δεν είχα την τιμή να τις δοκιμάσω αλλά τις θεωρώ safe bet, τουλάχιστον αυτές για τις οποίες έχουν γραφτεί δεκάδες reviews.

Επεξ/σία από bebius
Την smart-D επέστρεψα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα την actionD μετά από δοκιμή σε κατάστημα Dromeas.
Η reflexD μου φάνηκε άβολη προσωπικά.
Οπότε, καλό είναι να τις δοκιμάσετε στο κατάστημα αν σας βολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην διαδικασία επιλογής καρέκλας μιας και η Anda Seat Dark Knight μου έπεσε περίεργα λόγο ύψους ( 1,75 ).
Κοιτάω την παρακάτω (Anda Seat Kaiser III XL) αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά της.
Εργάζομαι αρκετές ώρες καθιστός οπότε πρέπει να επενδύσω ξανά.

Η πρώτη μου επιλογή ήταν Δρομέας αλλά πλέον δεν της κοιτάω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έλεγα ότι είναι μια ανθεκτική καρεκλά και ανάλογα τα κιλά που είσαι αναπαυτική ,το μαξιλάρι της πλάτης θα συμπιεστεί μετά από καιρό

Επεξ/σία από reifen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, reifen είπε

Θα έλεγα ότι είναι μια ανθεκτική καρεκλά και ανάλογα τα κιλά που είσαι αναπαυτική ,το μαξιλάρι της πλάτης θα συμπιεστεί μετά από καιρό

Υπαρχει καποια καλυτερη σε αυτα τα λεφτα η και πιο οικονομικα που δεν νομιζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει για αυτές τις καρέκλες, ως εμπειρία και ως εταιρία. Γενικά δίνουν (λέει στο site) και 10 χρόνια εγγύηση.

https://www.anatomiko.gr/office-armchairs/empl/partner-m

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Παιδια, διστοιχως ειναι μονοδρομος, το να πας σε μια εκθεση και να δοκιμασεις την πολυθρονα που θελεις. Μπορει να δωσεις 2 χιλιαρικα, το καθισμα να ειναι υπεροχο σε ολα, αλλα εσενα να μην σε βολευει.

 Επισης, αυτοι που δουλευουν πολλες ωρες την ημερα, σε γραφειο αξιζει να επενδυσουν, σε ενα καλο καθισμα, γιατι τα προβληματα στο σωμα δεν φαινονται αμεσως, αλλα με την παροδο ετων. Την εχω πατησει, τοσα χρονια με παλιοκαρεκλες. Τι να μου κανουν πλεον  Μαρκους η Μιλλερ? το κακο εχει γινει. Ακομα και ξαπλωμενος στο κρεβατι ποναω. Οικονομια σε καποια πραγματα δεν χωρα, οπως η καρεκλα που καθεσαι με τις ωρες, η οθονη που κοιτας με τις ωρες.

  Ειναι αλλο πραγμα το να κατσεις 2 ωρες στον υπολογιστη να παιξεις ενα παιχνιδακι, κι αλλο τα να βγαζεις π.χ. 12ωρη δουλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...