Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παραλιγο θα επεφτα στην παγιδα gaming και θα πηγαινα σε secret lab. τελικα προσανατολιζομαι προς ergoaction καθως ειμαι απο Θεσσαλονικη και βλεπω οτι εχουν καταστημα εδω. Κοιτουσα και autonomous αλλα πρωτον, διαβασα οτι ειναι φτηνοκατασκευες που ειχαν πολυ καλυτερες τιμες προ κορονοιου και δευτερον δε στελνουν πια Ελλαδα. Αν και το ιδανικο για μενα θα ηταν η Herman Miller Embody (της συνεργασιας με τη logitech). Πραγματικα κουκλα καρεκλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, gppapado είπε

Εγω παραλιγο θα επεφτα στην παγιδα gaming και θα πηγαινα σε secret lab. τελικα προσανατολιζομαι προς ergoaction καθως ειμαι απο Θεσσαλονικη και βλεπω οτι εχουν καταστημα εδω. Κοιτουσα και autonomous αλλα πρωτον, διαβασα οτι ειναι φτηνοκατασκευες που ειχαν πολυ καλυτερες τιμες προ κορονοιου και δευτερον δε στελνουν πια Ελλαδα. Αν και το ιδανικο για μενα θα ηταν η Herman Miller Embody (της συνεργασιας με τη logitech). Πραγματικα κουκλα καρεκλα.

Για την Secret Lab έχω διαβάσει και πολύ καλές κριτικές από άποψη άνεσης και σωστής στάσης. Αν θελήσει, μπορεί να γράψει δυο λόγια ο @valantis123 τώρα που πέρασαν κάποιοι μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο τοπικ

Αν και σε μεγαλύτερο budget αγόρασα πριν 3 ημέρες στα 1100€ την Human scale world pro

Λες και κάθεσαι σε πούπουλο αλλά τελικά με ενόχλησε πάνω στην ώρα το υλικό της έδρας γιατί ήταν λες και κάθεσαι πάνω σε δυχτι και τρίβονται τα πόδια σου. Επίσης δεν είχε προσκέφαλο και μου έλλειπε.

Την επέστρεψα και αγόρασα μία Milan X-Scale στα 1300€

Σούπερ εργονομική ρυθμίσεις για προσκέφαλο, μπράτσα και οσφυϊκή υποστήριξη

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, θα δείξει ο χρόνος αν αξίζει τα διπλά λεφτά από μία αντίστοιχη που βρίσκεις τέτοιο στυλ και στα 500-600€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Τα χρήματα που έδωσες είναι εξωπραγματικά. Ακόμα και στην περίπτωση που έχεις θέμα με μέση κτλ είναι εξωπραγματικά!

Δεν διαφωνώ, οι καλές εργονομικές παίζουν σε αυτές τις τιμές και είπα να δοκιμάσω

Θα επανέλθω για update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2022 στις 9:53 ΠΜ, tsofras είπε

Καλησπέρα στο τοπικ

Αν και σε μεγαλύτερο budget αγόρασα πριν 3 ημέρες στα 1100€ την Human scale world pro

Λες και κάθεσαι σε πούπουλο αλλά τελικά με ενόχλησε πάνω στην ώρα το υλικό της έδρας γιατί ήταν λες και κάθεσαι πάνω σε δυχτι και τρίβονται τα πόδια σου. Επίσης δεν είχε προσκέφαλο και μου έλλειπε.

Την επέστρεψα και αγόρασα μία Milan X-Scale στα 1300€

Σούπερ εργονομική ρυθμίσεις για προσκέφαλο, μπράτσα και οσφυϊκή υποστήριξη

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, θα δείξει ο χρόνος αν αξίζει τα διπλά λεφτά από μία αντίστοιχη που βρίσκεις τέτοιο στυλ και στα 500-600€

 

Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε εν καιρώ εμπειρίες από αυτή, και κατά πόσον προσεγγίζουν την εμπειρία των ακριβότερων Herman Miller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε εν καιρώ εμπειρίες από αυτή, και κατά πόσον προσεγγίζουν την εμπειρία των ακριβότερων Herman Miller.

Ακόμη ανακαλύπτω ρυθμίσεις πάντως. Κάτι δεν μου καθόταν καλά με την έδρα και την πλάτη μέχρι εχθές και σήμερα βρήκα και άλλες 2 ρυθμίσεις.

Έχω εντυπωσιαστεί με αυτές που έχει :

1) Μπράτσα : Ρύθμιση επάνω-κάτω , μπρος-πίσω , αριστερά-δεξιά

2) Έδρα : Πάνω - Κάτω , Μπρος - Πίσω

3) Πλάτη : Ανάκλιση με σκληρότητα , κλείδωμα σε θέση

4) Υποστήριξη μέσης : Αλλαγή ύψους , ρύθμιση στο μέσα-έξω στη στήριξη μέσης

Και προφανώς ύψος

Μέχρι εχθές είχα την έδρα τέρμα μέσα και κάτι δεν με βόλευε , σήμερα την τράβηξα τέρμα έξω και είναι σαν άλλη καρέκλα

Τα 1300ε δεν μπορώ να πω ακόμη αν τα αξίζει , σε σύγκριση με την προηγούμενη που είχα με τις μισές ρυθμίσεις και κόστος 560ε σίγουρα είναι καλύτερη . Μπορεί τα 1000ε να ήταν πιο κοντά στην πραγματική της τιμή

Δεν έχω κάτσει σε Herman Miller για να συκρίνω , έκατσα σε αντίστοιχη της Herman Miller της Human Scale με κόστος 1400ε , αυτή που πήρα πλησιάζει σε ποιότητα και ρυθμίσεις

Έχω ευθιασμό σε μέση και αυχένα, κάθομαι πάνω απο 10 ώρες την ημέρα αλλά δεν κάθομαι σωστά. Πολλές φορές κάθομαι σταυροπόδι ή οκλαδόν με το ένα πόδι για να ξεκουράζω την μέση (καταλαβαίνω όμως ότι χειροτερεύω την κατάσταση έτσι γιατί μου μουδιάζουν τα πόδια)

Όταν μάθω να κάθομαι και σωστά θα επανέλθω

Όπως ξαναείπα η διαφορά με τις αντίστοιχες των 500ε είναι εμφανής , απλά δεν ξέρω αν αξίζει τα διπλάσια + ως τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν
Παίζουμε
Με την
Υγεία μας.

Αν διέθετα τα χρήματα, σαφώς και θα επένδυα σε προϊόντα κατασκευασμένα για κάθε τύπο (ή και πάθηση) σώματος.
Είτε μιλάμε για καρέκλες, είτε στρώματα/μαξιλάρια κ.λπ.
Πήρα πρόσφατα μία ErgoAction που διαθέτει πολλές ρυθμίσεις αλλά έχουν περάσει 10 μέρες κι ακόμα δεν έχω βρει τον σωστό συνδυασμό - αρχίζω να απελπίζομαι.
Και τίποτε δεν με έχει βολέψει όσο η ταπεινή Neoset των €125 που είχα αγοράσει το μακρινό 2008 χωρίς την παραμικρή έρευνα αγοράς (απλά ταίριαξε στο σκαρί μου)

Αναζητώ υποπόδιο μπας και βοηθήσει στο όλο θέμα, αν έχετε κάποιο υπ’ όψιν σας προτείνετέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, 

Το remote working φαίνεται να μένει, οπότε ήρθε η ώρα για επένδυση και να πάρει σύνταξη η Markus. Το budget, ας πούμε ότι είναι ως 800€.

Απ' αυτά που βλέπω, σε μια λογική τιμή, είναι η ergohuman. Ξέρετε αν κάποιο Πλαίσιο την έχει σε έκθεση;

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

(Που να μπορώ να το δοκιμάσω κάπου στην Αθήνα, δεν παίζει να πάρω στα τυφλά)

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2022 στις 4:34 ΜΜ, 9-11 είπε

Αναζητώ υποπόδιο μπας και βοηθήσει στο όλο θέμα, αν έχετε κάποιο υπ’ όψιν σας προτείνετέ το.

Αυτό το υποπόδιο χρησιμοποιώ και με έχει βολέψει αφάνταστα.

Κινείται η επιφάνεια για να ξεκουράζονται οι αρθρώσεις και μετά από δύο χρόνια δεν έχει εμφανίσει καμμία φθορά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nik5163 είπε

Αυτό το υποπόδιο χρησιμοποιώ και με έχει βολέψει αφάνταστα.

Κινείται η επιφάνεια για να ξεκουράζονται οι αρθρώσεις και μετά από δύο χρόνια δεν έχει εμφανίσει καμμία φθορά.

Έχω πάρει 2, σε γκρι. Εξαιρετική ποιότητα και όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, όλα τα λεφτά η δυνατότητα κίνησης της επιφάνειας...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θα μπορούσατε να παραθέσετε τις διαστάσεις (μήκος, πλάτος, ύψος, μοίρες);
Δεν αναφέρονται ούτε στο e-shop, ούτε στα skroutzομάγαζα που το διαθέτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 9-11 είπε

Παιδιά, θα μπορούσατε να παραθέσετε τις διαστάσεις (μήκος, πλάτος, ύψος, μοίρες);
Δεν αναφέρονται ούτε στο e-shop, ούτε στα skroutzομάγαζα που το διαθέτουν.

Μέγεθος συνολικής επιφάνειας: 48 x 28cm. "Ωφέλιμο" πλάτος (λόγω της νίκελ βάσης) είναι 40cm. Υπεραρκετό μέγεθος για πόδι με 46 νούμερο παπούτσι. Το ύψος της επιφάνειας είναι στα 8cm περίπου από το έδαφος, σε επίπεδη θέση άνευ κλίσεως. Μοίρες δεν ξέρω να μετράω λόγω Γ δέσμης 😆 . Πάντως έρχεται αρκετά κάθετα (σούζα). Η κλίση ρυθμίζεται ακριβώς εκεί που εσύ θέλεις, ασκώντας την σχετική πίεση με τα πόδια. Όπως προαναφέρθηκε, κατ' εμέ είναι το καλύτερο υποπόδιο μια και είναι active και όχι στατικό, αφού σου επιτρέπει να ξεκουράζεις τις αρθρώσεις σου πατώντας-ασκώντας πίεση με τα δυο σου πόδια σε αυτό. Και έχει αρκετή αντίσταση (feedback). Θυμίζει σε φιλοσοφία τις παλιές χειροκίνητες ραπτομηχανές με το μεταλλικό πάτωμα όπου έπρεπε να πατάς για να δουλέψει.

Στα σχόλια στο eshop γράφει κάποιος ότι "δεν ρυθμίζεται ακριβώς η κλίση του". Εγώ σε 2 τεμάχια δεν έχω καθόλου αυτό το πρόβλημα, με έντονη χρήση δεν έχει χαλαρώσει καθόλου η αντίσταση εδώ και αρκετά χρόνια. Και η αντίσταση επιτυγχάνεται με τις 2 οπές που έχει η ξύλινη επιφάνεια και επιτρέπει την ελεύθερη κίνησή της πάνω στις 2 γωνίες της μεταλλικής βάσης. Απλή ιδέα για αυτό και τόσο επιτυχημένη.

Μέχρι και αρνητική κλίση επιτρέπει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 9-11 είπε

Παιδιά, θα μπορούσατε να παραθέσετε τις διαστάσεις (μήκος, πλάτος, ύψος, μοίρες);
Δεν αναφέρονται ούτε στο e-shop, ούτε στα skroutzομάγαζα που το διαθέτουν.

πλάτος = 48 cm

βάθος = 28 cm (επιφάνεια) / 34 cm (βάση)

ύψος = 11 - 4  cm (επιφάνεια) / 13 cm (βάση)

γωνία = από +19 έως -20 μετρημένη σε android κινητό (αλφάδι).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...