Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 hours ago, prefuse said:

Βγάζει διαφημίσεις συνέχεια, έχουν πολλές κριτικές σε Amazon (λογικά πληρωμένες)

Αν αξίζουν δεν γνωρίζω, μία που εκανα δοκιμαστικη αγορά, βγάζει 25€ μεταφορικά από το official website. Από Amazon μπορεί να είναι πιο οικονομικές οι τιμές αλλά έχουν αρκετά μεταφορικά.

https://de.sihoooffice.com/en-eus?_gl=1*1t4r8jn*_up*MQ..*_ga*MTUxMDQ0Njc5MC4xNzA5NTUzNTk0*_ga_747JGP2E64*MTcwOTU1MzU5My4xLjEuMTcwOTU1NDAxNS4wLjAuMA..&fbclid=PAAaaBcOe2jO7C84Rjo36o5CkglFhTX-rQKdtNtohP2dw5B0nyQFYELr2MlSs_aem_AXZ0Qq9FRUNmP2e-4drCWAS-OFie81i7yrB7D7fYIhVJ4UR8-yccvhv3TwEPBaVVX7RBTWPRyFf7nqjOhEiKTI4U%26utm_source%3Dfacebook%26utm_medium%3Dpaid%26campaign_id%3D120206598209150736%26ad_id%3D120206598208860736

Με αυτή την τιμή είναι too good to be true...

image.png.47d99312bf2f6f5429ba53786269d3a4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Παιζει και το οτι ειναι σχετικα νεο προιον, να ειναι καλη πολυθρονα και να βαζει χαμηλες τιμες για να προσελκυσει κοσμο. Μην το αποκλειετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, kirmis said:

Με αυτή την τιμή είναι too good to be true...

image.png.47d99312bf2f6f5429ba53786269d3a4.png

παρακαλώ να διαβάζεις πριν απαντήσεις, εγραψα

"έχουν πολλές κριτικές σε Amazon (λογικά πληρωμένες)

Αν αξίζουν δεν γνωρίζω..."

δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα scam αλλα ποιότητας..

μπορεις να τις δοκιμασεις με αγορα απο amazon αν δεν εμπιστευεσαι το official site.

https://www.amazon.de/-/en/stores/SIHOO/page/2186DD75-BCDD-4CC9-9555-2D3D6FB0A840?ref_=ast_bln

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@prefuse Ναι, σχετικά με την ποιότητα της sihooo και εγώ είχα ρωτήσει παλαιότερα σ αυτό το thread, όμως δεν πήρα κάποιο feedback. 

Απο το site είδα στα γρήγορα την τιμή  €6.99 και θεώρησα πως η τιμή της καρέκλας (!) και οχι η τιμή "κουπονιού" που ισχύει τελικά 🥴

Γι αυτό έγραψα προσοχή 🙄

Επεξ/σία από kirmis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τώρα που η markus από ότι βλέπω έπεσε στα 170, πιστεύεται υπάρχει κάτι να την κοντραρει στο range 200-250€? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η Markus με τιμή στα 169, είναι deal που αξίζει.

Μήπως έχει πέσει στην αντίληψή σας αν υπάρχουν ανταλλακτικά για Markus εκτός εγγύησης ;

Έχω μία και θέλει αλλαγή το αμορτισέρ της, υπάρχει κάτι που να ταιριάζει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα το πρωι την Phantom 3,δεν θα πω για το αν ειναι ανετη ή οχι μιας και ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη,θα μεινω μονο στο πως μου καθεται.Ειμαι 1.84 στα 83-84 κιλα,η καρεκλα μου εκατσε γαντι.Στο τερμα σηκωμενη,με τα βιας παταω κατω,την εχω καπου στην μεση της διαδρομης.Αν και λεει μεγιστο βαρος 100 κιλα,δειχνει να μην με καταλαβαινει καθολου.Πολυ στιβαρη κατασκευη,οι ραφες ειναι αψογες,η δερματινη που την φοβομουν πολυ ειναι η αληθεια δειχνει αρκετα χοντρη και ανθεκτικη,βεβαια ο χρονος θα δειξει αν και κατα γενικη ομολογια αντεχουν στον χρονο.Τριξιματα ουτε για αστειο,τζογος πουθενα,για τα χρηματα που εδωσα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Εμπειρια απο καρεκλες δεν εχω,μονο σε 2 του jysk που εκατσα και δεν εχουν καμια σχεση,πολυ κατωτερες ποιοτικα.Πριν ειχα μια "διευθυντικη" των 100€,αυτες με την δερματινη που μετα απο 1 χρονο αρχιζει και ξεφλουδιζει.Η συγκεκριμενη μου φαινεται ετη φωτος καλυτερη,την βρισκω πολυ ανετη προσωπικα.Η συσκευασια απιστευτη,πολυ προσεγμενη και πολυ καλα προστατευμενη η καρεκλα εντος του κουτιου.

Τεσπα,την πηρα απο eshop και οι μ@κ@κες εχουν εδω και 10 μερες που δεν δεχονται δοσεις και δεν υπαρχει καμια ενημερωση παρα μονο οταν πας να πληρωσεις.Ημουν ετοιμος να μην την παρω και να σηκωθω να φυγω αλλα μια που αυτη που ειχα δεν παλευοταν αλλο,μια που την περιμενα πως και πως την πληρωσα μετρητοις.Απο το κακο στο χειροτερο πανε στο κιτρινομαγαζο και δεν ενημερωνουν κιολας,ουτε ο υπαλληλος ηξερε να μου πει γιατι δεν δεχονται δοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, LouCi4er είπε

η δερματινη που την φοβομουν πολυ ειναι η αληθεια δειχνει αρκετα χοντρη και ανθεκτικη,βεβαια ο χρονος θα δειξει

 Θα σου ελεγα να βαλεις ενα καλυμα με λαστιχακι στην εδρα. Η δερματινη ειναι πολυ ομορφη σαν υλικο, αλλα εχω δει σε πολλες πολυθρονες να ξεφλουδιζει μετα απο καιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chris2756 είπε

 Θα σου ελεγα να βαλεις ενα καλυμα με λαστιχακι στην εδρα. Η δερματινη ειναι πολυ ομορφη σαν υλικο, αλλα εχω δει σε πολλες πολυθρονες να ξεφλουδιζει μετα απο καιρο.

Τοσο που καθομαι εγω,3 ωρες το πολυ την μερα,πιστευω θα βγαλει αρκετα χρονια.Εναι αρκετα χοντρη η δερματινη,καμια σχεση με καρεκλες του 100ευρου πχ που μετα απο ενα χρονο αρχιζουν και ξεφλουδιζουν.Ειναι οντως τοσο ποιοτικη οσο διαβαζα δεξια και αριστερα.Ημουν ετοιμος να παω για την υφασματινη γκρι αλλα την φοβηθηκα για τυχον λερωματα.

Αν βρω κατι παντως θα βαλω σιγουρα,απλα με μια γρηγορη αναζητηση δεν βρηκα κατι σχετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα προτεινατε για γυναικα 1,55 περιπου 55 κιλα?

Προκειται για τη συζυγο,η οποια εργαζεται απο το σπιτι,και για 8 ωρες ειναι σε μια καρεκλα.

Εγω εχω τη Markus,και ειμαι υπερευχαριστημενος,ομως θεωρω πως ειναι πολυ μεγαλη για το μεγεθος της γυναικας..

Το μπατζετ θα ελεγα 150-300 ευρω μαξ.

Ευχαριστω.

Στις 16/3/2024 στις 4:10 ΜΜ, Jericho είπε

Η Markus με τιμή στα 169, είναι deal που αξίζει.

Μήπως έχει πέσει στην αντίληψή σας αν υπάρχουν ανταλλακτικά για Markus εκτός εγγύησης ;

Έχω μία και θέλει αλλαγή το αμορτισέρ της, υπάρχει κάτι που να ταιριάζει ;

Βρισκεις παντου μπουκαλα(αμορτισερ)με 15-20 ευρω.

ΠΡΩΤΟΥ αγορασεις ομως,δοκιμασε να γρασαρεις την υπαρχουσα μπουκαλα,και αν δε στρωσει,τοτε αγοραζεις.

Εγω πρωτα αγορασα,μετα γρασαρισα τη παλια και εγινε καινουρια.

Αποτελεσμα,μου εμεινε η καινουρια στο ντουλαπι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, phoenix67 είπε

Εγω εχω τη Markus,και ειμαι υπερευχαριστημενος,ομως θεωρω πως ειναι πολυ μεγαλη για το μεγεθος της γυναικας..

 Γιατι δεν δανιζεις 2-3 ημερες την Markus  στην γυναικα σου, να την δοκιμασει? Αν την βολεψει αγοραζεις, αλλη μια και ξεμπερδευεις, αν οχι κοιτας για κατι αλλο. Οσο για μεγεθος/βαρος, η κοπελα θα καθεται στην καρεκλα, οχι το αντιθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, phoenix67 είπε

Τι θα προτεινατε για γυναικα 1,55 περιπου 55 κιλα?

Προκειται για τη συζυγο,η οποια εργαζεται απο το σπιτι,και για 8 ωρες ειναι σε μια καρεκλα.

Εγω εχω τη Markus,και ειμαι υπερευχαριστημενος,ομως θεωρω πως ειναι πολυ μεγαλη για το μεγεθος της γυναικας..

Το μπατζετ θα ελεγα 150-300 ευρω μαξ.

Ευχαριστω.

Βρισκεις παντου μπουκαλα(αμορτισερ)με 15-20 ευρω.

ΠΡΩΤΟΥ αγορασεις ομως,δοκιμασε να γρασαρεις την υπαρχουσα μπουκαλα,και αν δε στρωσει,τοτε αγοραζεις.

Εγω πρωτα αγορασα,μετα γρασαρισα τη παλια και εγινε καινουρια.

Αποτελεσμα,μου εμεινε η καινουρια στο ντουλαπι.

To καλό με τα τόσο χαμηλά κιλά, είναι ότι δε θα έχει θέμα με τις περισσότερες καρέκλες όσον αφορά το αφρώδες υλικό, γιατί κατά το πλείστον είναι rated μέχρι 125 κιλά, 2,5 φορές. Πιστεύω το πιο σημαντικό είναι να βρει καρέκλα που να έχει βολική ρύθμιση δύναμης στην ανάκλιση, για να μπορεί να βρει το σωστό tension έτσι ώστε όταν ακουμπάει τη πλάτη, να μπορεί να κάνει λίγη κίνηση με το βάρος της. Σίγουρα αξίζει μια δοκιμή στη markus, αν θυμάμαι καλά όταν την είχα, χαμήλωνε αρκετά σε ύψος. Τώρα για το προσκέφαλο ίσως να είναι λίγο ψηλά, αλλά μια δοκιμή θα δείξει αν τη βολεύει ή όχι. Το μόνο αρνητικό με τη markus είναι τα handrests, που δεν είναι ρυθμιζόμενα καθ ύψος, και μπορεί να επεμβαίνουν στο γραφείο, ανάλογα της θέσης της καρέκλας. Τέλος, το υποπόδιο είναι must αν η ρύθμιση ύψους της καρέκλας για άνετη δακτυλογράφηση στο γραφείο, αφήνει τα πόδια στον αέρα. Το ιδανικό βέβαια είναι και ρυθμιζόμενο καθ'ύψος γραφείο, για να βρει ακριβώς τις ρυθμίσεις που της ταιριάζουν.

Εναλλακτικές καρέκλες θα πρότεινα τις Haworth SenseLively και Okto+, για ελαφριά άτομα είναι σούπερ, σε 90kg και πάνω αρχίζει να δείχνει το αφρώδες υλικό υποχώρηση και νομίζω είναι κοντά στα χρήματα που ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Συμφωνω με το προσκεφαλο της Markus, επρεπε να ειναι πιο μεσα η πιο χοντρο. Δεν εχει ακουμπισει ποτε το κεφαλι μου σε αυτο. Επισης τα μπρατσα αν οχι ρυθμιζομενα, τουλαχιστον 10 εκ. ψηλοτερα για να ευθτγραμμιζονται με το γραφειο και να υποβασταζουν τους αγκωνες. Κατα τα αλλα πολυ καλη καρεκλα για 200Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thanasis00 είπε

To καλό με τα τόσο χαμηλά κιλά, είναι ότι δε θα έχει θέμα με τις περισσότερες καρέκλες όσον αφορά το αφρώδες υλικό, γιατί κατά το πλείστον είναι rated μέχρι 125 κιλά, 2,5 φορές. Πιστεύω το πιο σημαντικό είναι να βρει καρέκλα που να έχει βολική ρύθμιση δύναμης στην ανάκλιση, για να μπορεί να βρει το σωστό tension έτσι ώστε όταν ακουμπάει τη πλάτη, να μπορεί να κάνει λίγη κίνηση με το βάρος της. Σίγουρα αξίζει μια δοκιμή στη markus, αν θυμάμαι καλά όταν την είχα, χαμήλωνε αρκετά σε ύψος. Τώρα για το προσκέφαλο ίσως να είναι λίγο ψηλά, αλλά μια δοκιμή θα δείξει αν τη βολεύει ή όχι. Το μόνο αρνητικό με τη markus είναι τα handrests, που δεν είναι ρυθμιζόμενα καθ ύψος, και μπορεί να επεμβαίνουν στο γραφείο, ανάλογα της θέσης της καρέκλας. Τέλος, το υποπόδιο είναι must αν η ρύθμιση ύψους της καρέκλας για άνετη δακτυλογράφηση στο γραφείο, αφήνει τα πόδια στον αέρα. Το ιδανικό βέβαια είναι και ρυθμιζόμενο καθ'ύψος γραφείο, για να βρει ακριβώς τις ρυθμίσεις που της ταιριάζουν.

Εναλλακτικές καρέκλες θα πρότεινα τις Haworth SenseLively και Okto+, για ελαφριά άτομα είναι σούπερ, σε 90kg και πάνω αρχίζει να δείχνει το αφρώδες υλικό υποχώρηση και νομίζω είναι κοντά στα χρήματα που ζητάς.

Δοκιμασθηκε η μαρκους,αλλα οπως ηταν αναμενομενο,δε βολεψε.Υποποδιο υπαρχει και χρησιμοποιειται ηδη.Θεωρω οτι διαδικτυακα δε μπορεις να αγορασεις καρεκλα,πρεπει να κατσεις για να δεις αν βολευει η οχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια γλυκοκοιταζω μετα απο ερευνα την Ergohuman Luxury II που έχει και το Πλαίσιο σε προσφορά. Η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο όμως από Κύπρο που μένω και δυστυχως το Πλαίσο δεν στέλνει εκτός Ελλάδας ούτε κάνει ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Έχετε υπόψην σας κάποιο άλλο ευρωπαικό κατάστημα που να έχει τη συγκεκριμένη καρέκλα? Το ergoaction.gr που φέρνει Ergohuman δεν έχει το συγκεκριμένο μοντέλο τους πηρα τηλ.

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...