Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Niiikoc είπε

Μιας και εγώ είμαι σε αναζήτηση καρέκλας, πήγα σήμερα και δοκίμασα της anda seat.

Δεν μπορώ να καταλάβω γτ υπάρχουν τόσες καλές κριτικές.. 

Δεν με βόλεψε καμία σχεδόν. Μερικές πολύ σκληρές άλλες μικρό κάθισμα με αποτέλεσμα να είναι όλο το πόδι μέσα.

Μόνο η kaiser 3 που δοκίμασα μου κάθησε κουτί αλλά είναι ακριβή για μένα.430€ νομίζω.

Τι άλλο θα μπορούσα να δοκιμάσω;

Την θέλω για το σπίτι μου, για πολύωρη χρήση μιας και η δουλειά μου είναι στο pc.

Είμαι 

 

Και εγώ είμαι σε φάση αναζήτησης καρέκλας για πολύωρη χρήση σε γραφείο. 

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα η gaming ή η καρέκλα γραφείου. Δεν παίζω games. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

 

Και εγώ είμαι σε φάση αναζήτησης καρέκλας για πολύωρη χρήση σε γραφείο. 

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα η gaming ή η καρέκλα γραφείου. Δεν παίζω games. 

Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να αγοράσω μια καρέκλα..

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν παίζει ρόλο αν είναι gaming or not αλλά το πώς αισθάνεσαι εσύ σε αυτή που κάθεσαι.

Γτ μπορεί να σε βολεψει εσένα η gaming λόγω του σωματότυπο σου αλλά εμένα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Niiikoc είπε

Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να αγοράσω μια καρέκλα..

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν παίζει ρόλο αν είναι gaming or not αλλά το πώς αισθάνεσαι εσύ σε αυτή που κάθεσαι.

Γτ μπορεί να σε βολεψει εσένα η gaming λόγω του σωματότυπο σου αλλά εμένα όχι.

Και εγώ το ίδιο. Και μάλιστα είναι μία αγορά που θέλει προσοχή. Για αυτό ψάχνω γνώμες και απόψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά δεν είναι καλές οι περισσότερες gaming γιατί έχουν bucket καθίσματα και σκληρή πλάτη.

Απλά οι gaming έχουν μεγάλη πλάτη και ισως βολεύει κάποιους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2023 στις 3:34 ΜΜ, SelfhostingAddict είπε

Καλησπέρα,

Αναζητώ μια νέα καρέκλα γραφείου, καθώς η προηγούμενη που είχα, μία DXRacer King XL, έχει πλέον παλιώσει. Θα ήθελα να σημειώσω ότι είμαι 190 εκατοστά ύψος και βάρος 80 κιλά. Όσον αφορά τον προϋπολογισμό μου, αυτός είναι αυστηρά μέχρι 300 ευρώ.

Έχω δοκιμάσει την καρέκλα Markus, αλλά δυστυχώς δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα άνετη. Επιπλέον, η ίδια καρέκλα δεν μου προσφέρει την επιθυμητή άνεση στην πλάτη, γεγονός που με απογοήτευσε. Ομοίως η GRUPPSEL και οποιαδήποτε άλλη δοκίμασα στα IKEA (μάλλον είμαι περίεργος με το popularity που έχουν).

Από την εταιρεία Dromeas, έχω δοκιμάσει τα μοντέλα Smart D, Reflex D, Action D και Apollo. Μεταξύ αυτών, η Smart D φαίνεται να είναι η πιο άνετη για εμένα και σκέφτομαι σοβαρά να την επιλέξω. Το μόνο πρόβλημα μου ήταν ότι το προσκέφαλο δεν ταίριαζε ακριβώς εκτός αν πήγαινα πίσω το κεφάλι μου.

Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για την καρέκλα Smart D και αν υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο που θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερη επιλογή για εμένα, με βάση τις ανάγκες και τον προϋπολογισμό μου.

Καλησπέρα . Εχω στη δουλειά απο το 2016 την smart D με την ψηλή πλάτη ύφασμα και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος με βάση το κόστος της ( 275 το 2016) λαμβάνοντας υπόψη ότι κάθομαι τουλάχιστον 8 ώρες και έχω θέμα με την μέση. Την είχα δοκιμάσει σε κατάστημα δρομέας πριν την παραγγείλω. Σίγουρα οι πιο ακριβές καρέκλες που προτείνουν τα παιδιά  θα είναι πιο εργονομικές.  Δεδομένου ότι και εγώ ψάχνω για το σπίτι μια καρέκλα γραφείου ξεκούραστη μέχρι 300 ευρω σκέφτομαι την smart D η οποία με την έκπτωση βγαίνει περίπου 290 αλλά θα τσεκάρω και τις άλλες επιλογές που έχουν αναφερθεί. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να την δοκιμάσεις πριν πάρεις οποιαδήποτε καρέκλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zaico είπε

Καλησπέρα . Εχω στη δουλειά απο το 2016 την smart D με την ψηλή πλάτη ύφασμα και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος με βάση το κόστος της ( 275 το 2016) λαμβάνοντας υπόψη ότι κάθομαι τουλάχιστον 8 ώρες και έχω θέμα με την μέση. Την είχα δοκιμάσει σε κατάστημα δρομέας πριν την παραγγείλω. Σίγουρα οι πιο ακριβές καρέκλες που προτείνουν τα παιδιά  θα είναι πιο εργονομικές.  Δεδομένου ότι και εγώ ψάχνω για το σπίτι μια καρέκλα γραφείου ξεκούραστη μέχρι 300 ευρω σκέφτομαι την smart D η οποία με την έκπτωση βγαίνει περίπου 290 αλλά θα τσεκάρω και τις άλλες επιλογές που έχουν αναφερθεί. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να την δοκιμάσεις πριν πάρεις οποιαδήποτε καρέκλα.

Αν επιτρεπεται, υψος και κιλα? Δεν ειχα παρατηρησει την επιλογη για ψηλη πλατη, λογικα θα την χρειαστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SelfhostingAddict είπε

Αν επιτρεπεται, υψος και κιλα? Δεν ειχα παρατηρησει την επιλογη για ψηλη πλατη, λογικα θα την χρειαστω.

1.86 ύψος , 74 κιλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zaico είπε

Καλησπέρα . Εχω στη δουλειά απο το 2016 την smart D με την ψηλή πλάτη ύφασμα και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος με βάση το κόστος της ( 275 το 2016) λαμβάνοντας υπόψη ότι κάθομαι τουλάχιστον 8 ώρες και έχω θέμα με την μέση. Την είχα δοκιμάσει σε κατάστημα δρομέας πριν την παραγγείλω. Σίγουρα οι πιο ακριβές καρέκλες που προτείνουν τα παιδιά  θα είναι πιο εργονομικές.  Δεδομένου ότι και εγώ ψάχνω για το σπίτι μια καρέκλα γραφείου ξεκούραστη μέχρι 300 ευρω σκέφτομαι την smart D η οποία με την έκπτωση βγαίνει περίπου 290 αλλά θα τσεκάρω και τις άλλες επιλογές που έχουν αναφερθεί. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να την δοκιμάσεις πριν πάρεις οποιαδήποτε καρέκλα.

Μόνο εγώ την θεωρώ τελείως άβολη;

Για την smart D αναφέρομαι. Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά από την φωτογραφία φαντάζει πολύ άβολη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνω το review μου κι εγώ. Όπως είχα γραψει πριν παρήγγειλα την Action chair VX από ergoaction https://ergoaction.gr/product/ergonomiki-karekla-action-chair-vx-black/. Μετά από 2 περίπου εβδομάδες χρήσης με 10ωρα πάνω της μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά μου. Το κάθισμα είναι πράγματι πολύ μαλακό όπως το διαφημίζουν, μεγάλη διαφορά από την προηγουμενη καρέκλα μου η οποία βουλιαζε. Η στήριξη στη μέση είναι πάρα πολύ καλή και το προσκέφαλο με βόλεψε εμένα. Αυτο που μ αρέσει περισσότερο είναι τα μπράτσα τα οποία κινούνται εύκολα στο σημείο που το θές, ίσως πιο εύκολα από το συνηθισμένο αλλά εγώ το βρήκα πολύ καλό. Η ποιότητα φαίνεται πολύ καλή, η καρέκλα είναι πολύ βαριά και η συναρμολόγηση πολύ εύκολη. Επειδή είδα πολλές σε αυτό το range τιμής ~300 ευρώ νομίζω ότι έκανα τη σωστή επιλογή

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω ergoaction vx πήρα. Ήθελα mesh πάνω κάτω για το καλοκαίρι.

Καλή φαίνεται, κανένα τρίξιμο καλή κύλιση και με υλικά που φαίνεται ότι θα αντέξουν.

Μόνο τα πλατιά υποβραχιώνια δεν λοκάρουν αριστερά δεξιά και τα βρίσκω λίγο με το π.πώ μου όταν πάω να καθήσω.

Απ την άλλη το πλαστικό πάνω τους είναι soft και πιέζεται που δεν το περίμενα!

IMG-20231201-WA0003.jpg

IMG-20231201-WA0005.jpeg

Αντικατέστησαν αυτή την igo η οποία ήταν αρκετά ανατομική και εργονομική αν σκεφτείς ότι είναι 10ετίας προς 15ετίας

20231202_112743.jpg

20231202_112810.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε συνέχεια της άσχημης εμπειρίας μετά από 1 χρόνο με την IKEA Jarvfjallet που περιέγραψα παραπάνω (για το προβληματικό κάθισμα που μουδιάζεις), είπα να δοκιμάσω λίγο μερικές ErgoAction από κοντά.

Η πολυδιαφημισμένη Action VX δεν μου ταίριαξε στο βάθος του καθίσματος. Αρκετό μέρος του μηρού είναι έξω από το κάθισμα, οπότε είναι από τα «αποδυτήρια» λάθος η στήριξη του καθίσματος.
(Να το ξέρουν αυτό όσοι είναι κάποιου ύψους)

Επιτόπου δοκίμασα τα μοντέλα Comfort, Luna και ErgoHuman με soft κάθισμα. Η 2 πρώτες είναι στα 300- και 300+, ενώ η τελευταία ξεφεύγει στα 500+.

Μού ταίριαξε το μοντέλο Luna και ήθελα να ρωτήσω αν την έχει κανείς για αρκετό καιρό, να μάς πει εμπειρίες από το κάθισμα κυρίως στην πορεία του χρόνου. Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρολλο που  εκραξα την  https://ergoaction.gr/product/ergonomiki-karekla-action-chair-vx-black/ σε προηγουμενο μου κομμεντ, ητανε απο τις πιο ανετες που δοκιμασα ( περα απο την Sigma Exist) και τραβηξα την σκανδαλη, την εχω περιπου 2 βδομαδες μπορω να πω για την ωρα φαινεται στιβαρη, ειναι ανετη, σε γενικες γραμμες αξιζε τα λεφτα της 

 

 

Edit : Οποίος σκέφτεται να αγοράσει από Ergo action νά δεί πρώτα τίς πολιτικές επιστροφών διότι άμα την στήσεις την καρέκλα μετά Δεν την δέχονται πίσω 

Επεξ/σία από Prasino Mantarinh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασα τις καρέκλες στο ΙΚΕΑ. Η Marcus, είχε την καλύτερη ανάκλιση και με βόλεψε στην στήριξη του κεφαλιού. Αλλά σε αντίθεση με τις περισσότερες κριτικές που διάβασα, και έλεγαν ότι είναι άνετη (στο κάθισμα), δεν την βρήκα ιδιαίτερα  βολική. Και αυτό που με έκανε να την απορρίψω για πάντα, ήταν τα μπράτσα. Είναι απαράδεκτα.
Πέρασα από το Πλαίσιο και μου άρεσε πολύ η @work Angle. Δεν έχει προσκέφαλο βέβαια, αλλά δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ.
Παρατήρησα, ότι όλες οι εταιρείες, έχουν μοντέλα που μοιαζουν μεταξύ τους. Αντιγράφουν μάλλον ο ένας τον άλλον. Αποφάσισα να περάσω από μεγάλα καταστήματα, που έχουν έκθεση με καρέκλες, και να πάρω την πιο βολική. Θα μετρήσει και η εμπιστοσύνη των εταιρειών στα προϊόντα τους (2 χρόνια μόνο Πλαίσιο;).
Κρίμα που οι καλές Ελληνικές εταιρείες, είναι στην Θεσαλονίκη, και δεν έχουν υποκαταστήματα στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Dimas80 said:

Δοκίμασα τις καρέκλες στο ΙΚΕΑ. Η Marcus, είχε την καλύτερη ανάκλιση και με βόλεψε στην στήριξη του κεφαλιού. Αλλά σε αντίθεση με τις περισσότερες κριτικές που διάβασα, και έλεγαν ότι είναι άνετη (στο κάθισμα), δεν την βρήκα ιδιαίτερα  βολική. Και αυτό που με έκανε να την απορρίψω για πάντα, ήταν τα μπράτσα. Είναι απαράδεκτα.
Πέρασα από το Πλαίσιο και μου άρεσε πολύ η @work Angle. Δεν έχει προσκέφαλο βέβαια, αλλά δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ.
Παρατήρησα, ότι όλες οι εταιρείες, έχουν μοντέλα που μοιαζουν μεταξύ τους. Αντιγράφουν μάλλον ο ένας τον άλλον. Αποφάσισα να περάσω από μεγάλα καταστήματα, που έχουν έκθεση με καρέκλες, και να πάρω την πιο βολική. Θα μετρήσει και η εμπιστοσύνη των εταιρειών στα προϊόντα τους (2 χρόνια μόνο Πλαίσιο;).
Κρίμα που οι καλές Ελληνικές εταιρείες, είναι στην Θεσαλονίκη, και δεν έχουν υποκαταστήματα στην Αθήνα.

Σχετικα με την αντιγραφη το εχει εξηγησει καλυτερα συμφουρητης σε προηγουμενη σελιδα,  ολα αντιγραφες ειναι εδω στην Ελλαδα δυστυχως ή ευτυχως.

Σχετικα με το σχολιο σου Αθηνα/Θεσσαλονικη. Νομιζω το μονο υποκαταστημα  που λειπει απο την Αθηνα (δεν εχω ιδεα απο Αθηνα οποτε μπορει να εχω αδικο )ειναι το ergoaction. Για Sigma Office βλεπεις Status Office. Entos => Sato.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...