Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας δοκιμάσει και Anda Seat και SecretLab, ένα σκαλί πιο πάνω μου φάνηκε και εμένα η SecretLab. Αλλά προσωπικά σε αυτά τα χρήματα δε βλέπω το λόγο για bucket καρέκλα, όταν μπορείς να πάρεις κανονική καρέκλα γραφείου σαν την Haworth Zody. Και αποδεδειγμένα εργονομική, και με πολύ καλά reviews, και στέκεται ισάξια με καρέκλες άνω των 1000 ευρώ, όχι ότι και αυτό λέει πολλά, γιατί ότι σου ταιριάζει καλύτερα για το δικό σου σωματότυπο είναι το βέλτιστο, αλλά είναι σε προδιαγραφές αρκετά ψηλά. 
επειδη οποία καρέκλα πάρεις άνω των 300-400 ευρώ, στην ουσία αναγκάζεσαι να σου αρέσει, τουλάχιστον ας είναι γραφείου και όχι gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Έχοντας δοκιμάσει και Anda Seat και SecretLab, ένα σκαλί πιο πάνω μου φάνηκε και εμένα η SecretLab. Αλλά προσωπικά σε αυτά τα χρήματα δε βλέπω το λόγο για bucket καρέκλα, όταν μπορείς να πάρεις κανονική καρέκλα γραφείου σαν την Haworth Zody. Και αποδεδειγμένα εργονομική, και με πολύ καλά reviews, και στέκεται ισάξια με καρέκλες άνω των 1000 ευρώ, όχι ότι και αυτό λέει πολλά, γιατί ότι σου ταιριάζει καλύτερα για το δικό σου σωματότυπο είναι το βέλτιστο, αλλά είναι σε προδιαγραφές αρκετά ψηλά. 
επειδη οποία καρέκλα πάρεις άνω των 300-400 ευρώ, στην ουσία αναγκάζεσαι να σου αρέσει, τουλάχιστον ας είναι γραφείου και όχι gaming.

Υπάρχει κάπου να την δοκιμάσω την Haworth Zody?

Γενικά έχω διαβάσει το forum και δεν έχω ακούσει κάποια που να έχει μόνο θετικά.

επειδή έχω σοβαρό θέμα με τον αυχένα δεν θα ήθελα να αλλάζω και να πετάω τα λεφτά μέχρι να βρω την ιδανική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Niiikoc είπε

Υπάρχει κάπου να την δοκιμάσω την Haworth Zody?

Γενικά έχω διαβάσει το forum και δεν έχω ακούσει κάποια που να έχει μόνο θετικά.

επειδή έχω σοβαρό θέμα με τον αυχένα δεν θα ήθελα να αλλάζω και να πετάω τα λεφτά μέχρι να βρω την ιδανική.

Ψάξε εδώ σε αυτό το νήμα την έχω και εγώ κι άλλοι, πολύ ευχαριστημένοι και δοκιμή στην asset.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Ψάξε εδώ σε αυτό το νήμα την έχω και εγώ κι άλλοι, πολύ ευχαριστημένοι και δοκιμή στην asset.gr

Μπήκα να δω τις καρέκλες και παρατήρησα ότι δεν έχει τιμές. Και αυτό με παραξένεψε, οπότε το αποκλείω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Niiikoc said:

Δεν νομίζω να κοιτάς τα κιλά μιας καρέκλας για την αγορά της.

Δες τον σύνδεσμο που ανέβασα πιο πριν

εννοειται οτι δειχνεις την ποιοτητα και το βαρος του μηχανισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε γνώμες για τις thesis?

Βρήκα αυτό το μοντέλο και φαίνεται καλό.

https://www.thesisoffice.gr/gr/products_view/6/255/12/26/S7

 

Όπως και αυτή,

https://www.thesisoffice.gr/gr/products_view/6/252/12/26/M5

Η χρήση της θα είναι για πολλές ώρες στον υπολογιστή μιας και το επάγγελμα μου είναι σε αυτό αλλά και για παιχνίδι που και πού 

Επεξ/σία από Niiikoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παιδιά την γνώμη μου σας την είπα, όταν παίρνεις Anda από 220-300 ευρώ που τις εχουμε ολοι και ειναι γκαραντί (μεχρι και οι βουλευτες Anda εχούν) δεν πας τώρα σε Ελληνικές μουφιές και marketing gaming chairs. Υπόψην τις Anda τις φέρνει η Oktabit και εχει απο τα καλύτερα support. σας το λεω γιατί και εγώ πριν 3 χρόνια ήθελα να πάρω την πρώτη μου ακριβή καρέκλα και σκεφτόμουν τα ίδια (dromeas, secretlab κτλ) τελικα οι αξιολογήσεις δεν κάνανε λάθος, αν πας σε Anda δεν πας αλλού. αρκει βέβαια να πάρεις το μοντέλο που ταιριάζει στο ύψος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Strategos είπε

εγώ παιδιά την γνώμη μου σας την είπα, όταν παίρνεις Anda από 220-300 ευρώ που τις εχουμε ολοι και ειναι γκαραντί (μεχρι και οι βουλευτες Anda εχούν) δεν πας τώρα σε Ελληνικές μουφιές και marketing gaming chairs. Υπόψην τις Anda τις φέρνει η Oktabit και εχει απο τα καλύτερα support. σας το λεω γιατί και εγώ πριν 3 χρόνια ήθελα να πάρω την πρώτη μου ακριβή καρέκλα και σκεφτόμουν τα ίδια (dromeas, secretlab κτλ) τελικα οι αξιολογήσεις δεν κάνανε λάθος, αν πας σε Anda δεν πας αλλού. αρκει βέβαια να πάρεις το μοντέλο που ταιριάζει στο ύψος σου.

Οι anda έχουν αποκλειστεί απ' την ημέρα που πήγα να τις δοκιμάσω.

Το ότι βόλεψε κάποιον δεν σημαίνει ότι βολεύει τους πάντες. Επίσης, η δερμάτινη τους είναι πολύ φθηνή με αποτέλεσμα να βλέπεις φθορές στον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2024,

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας,

Και ακόμα κάποιοι θεωρούν τις gaming chair εργονομικές

Πόσο κακό έχει κάνει η διαστρεβλωμένη ενημερώση από μη ειδικούς στο θέμα και gaming κανάλια στο YouTube;

Ακόμα και οι gamer's nexus έκαναν βίντεο ότι τα bucket καθίσματα που είναι καλά στο να σε κρατάνε στις στροφές του δρόμου.. είναι trend και άβολα για γραφείο.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, prefuse είπε

2024,

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας,

Και ακόμα κάποιοι θεωρούν τις gaming chair εργονομικές

Πόσο κακό έχει κάνει η διαστρεβλωμένη ενημερώση από μη ειδικούς στο θέμα και gaming κανάλια στο YouTube;

Ακόμα και οι gamer's nexus έκαναν βίντεο ότι τα bucket καθίσματα που είναι καλά στο να σε κρατάνε στις στροφές του δρόμου.. είναι trend και άβολα για γραφείο.

 

Οκ συμφωνώ σε αυτό. Καμία καλή εταιρεία για Αθήνα που μπορούμε να δούμε και αν δοκιμάσουμε χωρίς να χάσουμε τον χρόνο μας πέρα δώθε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 hours ago, Niiikoc said:

Οι anda έχουν αποκλειστεί απ' την ημέρα που πήγα να τις δοκιμάσω.

Το ότι βόλεψε κάποιον δεν σημαίνει ότι βολεύει τους πάντες. Επίσης, η δερμάτινη τους είναι πολύ φθηνή με αποτέλεσμα να βλέπεις φθορές στον χρόνο.

εγώ την δική μου την έχω 3 χρόνια δεν έχει πάθει την παραμικρή φθορά. ούτε έχω ακούσει κανένα να πάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Strategos είπε

 

εγώ την δική μου την έχω 3 χρόνια δεν έχει πάθει την παραμικρή φθορά. ούτε έχω ακούσει κανένα να πάθει.

Μην ασχολεισαι παραπανω,ας παρει ο καθενας οτι τον βολευει.Επειδη εισαι κατοχος anda καρεκλας,ειμαι σε αναζητηση εδω και λιγες μερες.Επειδη δεν καθομαι πολλες ωρες στον υπολογιστη,το πολυ 3 ωρες την μερα και οχι καθε μερα,ελεγα να μην δωσω 350-450€ για τις kaizer.Σκεφτομουν για την Phantom iii αλλα αυτο το <100 κιλα με αγχωνει καπως.Ειμαι 1,85 και 84 κιλα,δεν θελω να ειμαι στο τσιμα τσιμα αν και νομιζω και απο υψος θα εχω θεμα.Ειμαι για XL λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε καμία γνώμη για comfort plus καρέκλες της anec?

Φαίνονται καλές αλλά δεν υπάρχουν πολλές κριτικές.

Επίσης, βλέπω ότι οι καρέκλες είναι παλιά μοντέλα κοντά 10ετια.

https://www.necseating.gr/comfort-plus-anatomiki-ergonomiki-polythrona-grafiou-p-29.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν εχω δοκιμασει καποια, αλλα καλες προδιαγραφες φαινεται να εχει. Στα θετικα ο καταλογος ανταλλακτικων, οι οδηγιες συναρμολογισης. Το οτι ειναι 10 ετων μοντελο, δεν με ενοχλει, μαλλον σημαινει οτι ειναι καλης ποιοτητας και ο κοσμος εξακολουθει να την αγοραζει. Θα την εχω υπ'οψην μου για μελλοντικη αγορα.

 Προσωπικα εχω καποιες προδιαγραφες για επιλλογη πολυθρονας, ασχετου τιμης.

  Εργονομικη γραφειου, νομιζω ειναι πιο ανετες απο τις gaming

 Υφασμα, η δερματινη φθειρεται σχετικα γρηγορα

Μεταλλικα ποδια, σκελετος, αν ειναι δυνατον ατσαλι, οχι πλαστικα

Δυκτιοτη πλατη, πολυ βολικη το καλοκαιρι

Οσο το δυνατον καλυτερης ποιοτητας αμορτισερ

Οχι υπερβολικες ρυθμισεις ειδικα σε μπρατσα, εδρα, προσκεφαλο. Νομιζω κανουν την καρεκλα πιο ντελικατη.

Θετικο να ρυθμιζεται το μαξιλαρακι μεσης πανω-κατω

Καρεκλα που σηκωνει οσο το δυνατον μεγαλυτερο βαρος. Μπορει π.χ. ναμαι 80Κ, θα επελλεγα μια που σηκωνει 130κ, 150κ. Σηγουρα ειναι πιο ανθεκτικες.

Τελος και η καλυτερη καρεκλα του κοσμου να ειναι, ποτε χωρις δοκιμη, εστω και για λιγη ωρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/01/2024 at 15:19, Niiikoc said:

Οκ συμφωνώ σε αυτό. Καμία καλή εταιρεία για Αθήνα που μπορούμε να δούμε και αν δοκιμάσουμε χωρίς να χάσουμε τον χρόνο μας πέρα δώθε ?

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω πήγαινε στην Asset να δεις και να δοκιμάσεις. Υπάρχουν.πολλες επιλογές. 

Εγώ με τη zody είμαι πολύ ευχαριστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...