Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/11/2023 στις 11:11 ΜΜ, Niiikoc είπε

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν παίζει ρόλο αν είναι gaming or not αλλά το πώς αισθάνεσαι εσύ σε αυτή που κάθεσαι.

 Μια gaming πολυθρονα, μπορει να εχει πολυ καλους μηχανισμους, καλα αφρολεξ, καλα υφασματα κτλ, οπως και μια αλλη πολυθρονα. Η διαφορα ειναι το στυλ της (τυπου μπακετ) που περιοριζει την κινηση σου και σε κρατα σταθερα στο κεντρο . Αυτο ειναι πολυ καλο οταν π.χ. οδηγεις αυτοκινητο αγωνων, αλλα στο γραφειο δεν βλεπω καποια χρισημοτητα. Πολλους ομως τους βολευει και την προτιμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 609
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν δεν σας κάνει κόπο μπορεί κάποιος να αναφέρει τα καταστήματα/αντιπροσωπείες που αξίζει να επισκεφτεί κάποιος στη Θεσσαλονίκη για καρέκλα γραφείου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, rkb said:

Αν δεν σας κάνει κόπο μπορεί κάποιος να αναφέρει τα καταστήματα/αντιπροσωπείες που αξίζει να επισκεφτεί κάποιος στη Θεσσαλονίκη για καρέκλα γραφείου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

IKEA, Ergoaction, Sigma Office, Entos, Dromeas

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Rebelos2018 said:

Το αυτό ισχύει και για Αθήνα; 

Οχι, καλυτερα ψαξε στις προηγουμενες σελιδες του thread για Αθηνα τα μονα που ξερω ειναι Status office, Sato, Green Office και Dromeas

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα. Ξέρει κάποιος τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα σε αυτά τα 2 μοντέλα της Ergohuman που πουλούνται απο την ergoaction και το Πλαίσιο αντίστοιχα ??? Η πρώτη είναι η Ergohuman Advanced και η δευτερη η Ergohuman Luxury II. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι παλιότερη σχεδίαση και έχουν μια διαφορά στον σχεδιασμό σκελετό της πλάτης και στο υλικό (πλαστική vs μεταλλική (???, δεν μπορώ να το καταλάβω)). Κατα τ' άλλα μπορω΄να διακρίνω διαφορές στον μηχανισμό (πλην του ελέγχου του οριζόντιου κομματιού που είναι για την μέση).


Εργονομική καρέκλα γραφείου Ergohuman Advanced

Καρέκλα Ergohuman Luxury II Mαύρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2024 στις 10:02 ΠΜ, jobous είπε

Καλημέρα. Ξέρει κάποιος τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα σε αυτά τα 2 μοντέλα της Ergohuman που πουλούνται απο την ergoaction και το Πλαίσιο αντίστοιχα ??? Η πρώτη είναι η Ergohuman Advanced και η δευτερη η Ergohuman Luxury II. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι παλιότερη σχεδίαση και έχουν μια διαφορά στον σχεδιασμό σκελετό της πλάτης και στο υλικό (πλαστική vs μεταλλική (???, δεν μπορώ να το καταλάβω)). Κατα τ' άλλα μπορω΄να διακρίνω διαφορές στον μηχανισμό (πλην του ελέγχου του οριζόντιου κομματιού που είναι για την μέση).


Εργονομική καρέκλα γραφείου Ergohuman Advanced

Καρέκλα Ergohuman Luxury II Mαύρη

Επειδή το είχα ψάξει, έχουν και οι 2 τον ίδιο ακριβώς μηχανισμό και τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις.  Διαφέρουν στην πλάτη όπου του πλαισίου έχει μεταλλικό σκελετό ενώ η άλλη πλαστικό ..οπότε μάλλον γι' αυτό την λένε luxury. Διαφέρουν και στο σχήμα της πλάτης βέβαια όπου εκεί είναι θέμα γούστου. 

Την advance την είχα δοκιμάσει διεξοδικά και είναι super αλλά δεν μου έφτανε το budget οπότε αγόρασα την action chair vx που επίσης είναι παρα πολύ ευχαριστημενος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2024 στις 12:09 ΠΜ, Strategos είπε

πάρε μία Anda να ξεμπερδέψεις για πάντα, 38 κιλα καρέκλες. μαξιλαράκια, δεν χαλάνε δεν τρίζουν.

Ότι πιο αναπαυτική καρέκλα κυκλοφορεί εκεί έξω. Δοκίμασα όλες τις anda καρέκλες και ήταν πολύ άβολες σε πόδια και ειδικά σε θέμα αυχένα όπου έχω και πρόβλημα 

Αξίζει η αγορά της secret lab καρέκλας; 

Διαβάζω πολύ καλά λόγια παρόλο τα λεφτά της. Σίγουρα αν αποφασίσεις να σκάσεις τόσα λεφτά για καρέκλα δεν θα θες να πάνε χαμένα.

Δυστυχώς δεν μπορώ να δοκιμάσω καμία καρέκλα μιας και αξνενας φίλος μου δεν έχει και δεν υπάρχει σε κατάστημα.

 

Πρόσφατα είδα έναν οδηγό ανάμεσα σε anda phantom 3 και secret lab.

Κατέληξε ότι η phantom 3 ήταν μια αποτυχημένη αντιγραφή της secret lab

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Niiikoc said:

Ότι πιο αναπαυτική καρέκλα κυκλοφορεί εκεί έξω. Δοκίμασα όλες τις anda καρέκλες και ήταν πολύ άβολες σε πόδια και ειδικά σε θέμα αυχένα όπου έχω και πρόβλημα 

Αξίζει η αγορά της secret lab καρέκλας; 

Διαβάζω πολύ καλά λόγια παρόλο τα λεφτά της. Σίγουρα αν αποφασίσεις να σκάσεις τόσα λεφτά για καρέκλα δεν θα θες να πάνε χαμένα.

Δυστυχώς δεν μπορώ να δοκιμάσω καμία καρέκλα μιας και αξνενας φίλος μου δεν έχει και δεν υπάρχει σε κατάστημα.

 

Πρόσφατα είδα έναν οδηγό ανάμεσα σε anda phantom 3 και secret lab.

Κατέληξε ότι η phantom 3 ήταν μια αποτυχημένη αντιγραφή της secret lab

 

οι Anda έχουν μέγεθος, ανάλογα το ύψος παίρνεις άλλη έκδοση, επίσης το μαξιλαράκι το αυχένα ρυθμίζεται, πχ εγώ το έχω βγάλει από που είναι κανονικά και το έχω φέρει πιο πάνω. δες καμία anda dark knight. (εγώ έχω την kaiser maroon)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Strategos είπε

οι Anda έχουν μέγεθος, ανάλογα το ύψος παίρνεις άλλη έκδοση, επίσης το μαξιλαράκι το αυχένα ρυθμίζεται, πχ εγώ το έχω βγάλει από που είναι κανονικά και το έχω φέρει πιο πάνω. δες καμία anda dark knight. (εγώ έχω την kaiser maroon)

Πήγα και δοκίμασα όλες τις καρέκλες της anda και ήταν όλες πολύ άβολες.

Ήμουν επί μία ώρα στο κατάστημα και δεν μπορούσα να πω ότι ήταν κάποια βολική.

Εν τω μεταξύ, είμαι 1.73cm και 80 κιλά. Δεν με λες ότι έχω και υπερβολικό ύψος ή βάρος για τέτοια καρέκλα 

3 λεπτά πριν, Niiikoc είπε

Πήγα και δοκίμασα όλες τις καρέκλες της anda και ήταν όλες πολύ άβολες.

Ήμουν επί μία ώρα στο κατάστημα και δεν μπορούσα να πω ότι ήταν κάποια βολική.

Εν τω μεταξύ, είμαι 1.73cm και 80 κιλά. Δεν με λες ότι έχω και υπερβολικό ύψος ή βάρος για τέτοια καρέκλα 

Να προσθέσω ότι δοκίμασα και την kaiser 3 και ήταν η μόνη που ήμουν ευχαριστημένος σε σχέση με άλλες anda seat.

Αλλά σε αυτά τα λεφτά πάω σε secret lab, συν τις άλλοις, θεωρούν φθηνή απομίμηση της secret lab.

 

https://chairsfx.com/gaming-chair-reviews/kaiser-3-vs-titan-2022/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αν εισαι 1.73 τα XL μοντέλα όπως οι Dark Knight δεν σου κάνουν γιατι δεν θα φτάνεις να πατήσεις κάτω.  Δες καμία phantom 3. Δεν ξέρω τι θεωρεί ο καθένας, ξέρω οτι εγώ και άπειροι γνωστοί μου έχουν Anda δεν ειχαν κανένα πρόβλημα ούτε σε σχεδιασμό, ουτε σε εργονομία, ουτε σε ποιότητα ούτε αντοχή. Μιλάμε για 35 κιλά καρέκλα. Δεν ξέρω αν η secret lab είναι καλύτερη, πληρώνεις την και την υπεραξία του marketing, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ειναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Strategos είπε

Προφανώς αν εισαι 1.73 τα XL μοντέλα όπως οι Dark Knight δεν σου κάνουν γιατι δεν θα φτάνεις να πατήσεις κάτω.  Δες καμία phantom 3. Δεν ξέρω τι θεωρεί ο καθένας, ξέρω οτι εγώ και άπειροι γνωστοί μου έχουν Anda δεν ειχαν κανένα πρόβλημα ούτε σε σχεδιασμό, ουτε σε εργονομία, ουτε σε ποιότητα ούτε αντοχή. Μιλάμε για 35 κιλά καρέκλα. Δεν ξέρω αν η secret lab είναι καλύτερη, πληρώνεις την και την υπεραξία του marketing, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ειναι καλύτερη.

Δεν νομίζω να κοιτάς τα κιλά μιας καρέκλας για την αγορά της.

Δες τον σύνδεσμο που ανέβασα πιο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...