Προς το περιεχόμενο

LIDL storyland figures


SCORPIONE69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/12/2020 στις 6:05 ΜΜ, JS v.i.p. είπε

Ο κώδικας είναι σε NFC οπότε το QR δέν παίζει.

Άν σκανάρεις την φυγούρα με το NFC του κινητού σου, την βλέπει (κολλάς την φιγούρα πίσω απο το κινητό σου).

Απο λίγο έρευνα που έκανα, δέν υπάρχουν κάπου διαθέσιμοι κώδικες NFC για αυτά τα παιχνίδια.

Μπορείς μήπως να ανεβάσεις εδώ, το αποτέλεσμα που παίρνεις όταν σκανάρεις μια φιγούρα με μια εφαρμογή τύπου NFC reader;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά! Και εγώ μαζεύω για τη μικρή μου! Έχουμε το ελάφι και το δεντράκι, αν έχει κάποιος φιγούρα που δε θέλει μπορούμε να επικοινωνήσουμε να μου τη στείλει..(προφανώς με δικά μου έξοδα) ευχαριστω πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pm οποίος θέλει κωδικούς άγιο Βασίλη, δέντρο ή χιονάνθρωπο. Ανταλλάσσω με κωδικούς για ξωτικό ή ελάφι!

λεω για pm γιατί μετά από κάποιες προσθήκες στην εφαρμογή κλειδώνουν οι φιγούρες 

Επεξ/σία από chrisfile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας 
Είμαι και εγώ ένας από σας, ψάχνω απεγνωσμένα QR.
Αν έχετε τις φιγούρες και ακούτε τις ιστορίες απλά ηχογραφήσετε τις ιστορίες και να της στείλετε.
Πως θα γίνει αυτό ;
Από android κατεβαστέ ένα πρόγραμμα από το play store το XRecorder ενεργοποιήστε το λίγο πριν πατήσετε το play για την ιστορία, σταματήστε το όταν τελειώσει η ιστορία.
Με αυτό το τρόπο έχουμε το παραμύθι μέσα στο τηλέφωνο και δεν χρειάζεται internet κάθε φορά με το QR. Τώρα αν θέλετε να το μοιραστείτε με άλλους τότε μπαίνετε στο wetransfer προσθέτετε τα video και μας στέλνεται το Link να κατεβάσουμε και εμείς.
Σημείωση : Στο wetranfer βάζετε τα video που θέλετε και βάζετε το email της γυναικας, του παιδιου σας κλπ. από κάτω βαλτέ το δικό σας μόλις πατήσετε το send θα ζήτηση κωδικό από το email σας. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, σας αποστέλλει το wetransfer ένα email. 
Σε αυτό το email έχει το Download link αυτό πρέπει να στείλετέ αν θέλετε φυσικά.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω μόνο κωδικό από ξωτικό, αν μπορείς κάποιος/α να στείλει κάτι άλλο θα ήμουν ευγνώμων...

Σε mp3 κυκλοφόρησαν;

Επεξ/σία από angelponiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο αξιόλογα παραμύθια είναι και τόση πρεμούρα μου κάνει εντύπωση, θυμάμαι πριν 25 χρόνια υπήρχαν άφθονα σιντι και κασέτες με αφηγήσεις παραμυθιών, δεν θα υπάρχουν πλέον και σε πλατφόρμες σήμερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Συνδέοντας το ηχείο στον υπολογιστή, είδα πως έχει αποθηκευτικό χώρο. Μέσα είχε 6 αρχεία .smp, 5 μεγάλα και ενα μικρό. Θεωρώ πως τα 5 είναι για τους χαρακτήρες με τα παραμύθια και το 6ο για τη γιαγιά που ηχογραφούμε το δικό μας. Μετά απο λίγο ψάξιμο, βρήκα τον κωδικό που έχει η δική μου φιγούρα (το ξωτικό) και με λίγο ψάξιμο ακόμα, βρήκα όλους τους κωδικούς από όλες τις φιγούρες, τις  οποίες μπορούμε να το προγραμματίσουμε σε ένα nfc tag (ή και στην ίδια τη φιγούρα!) και να παίζει από εκεί.

Όλοι οι κωδικοί NFC:

02200408001000 - Το Ξωτικό

02200408001100 - Το ελαφάκι του Άι Βασίλη

02200408001200 - Ο στρουμπουλός χιονάνθρωπος

02200408001300 - Ο Άγιος Βασίλης

02200408001400 - Το έλατο και το ελατάκι

02200408001500 - Η κυρία Άι Βασίλη (για δικές σας ηχογραφήσεις)

Μπορειτε να προγραμματίσετε τα nfc tag ή την ίδια σας τη φιγούρα, με χρήση της παρακάτω εφαρμογής:

Ως εξής... (δείτε συνημμένες φωτογραφίες) στην εφαρμογή nfc tools, καρτέλα read, τέρμα κάτω το record0 είναι ο κωδικός του χαρακτήρα μου (ξωτικό) οπότε σας κάνω εγώ την αρχή ώστε να προγραμματίσετε στα nfc tag σας αλλάζοντας την εγγραφή της με το write ως text. Στην εφαρμογή nfc tools, καρτέλα write, Add a record, Text, γράφετε έναν από τους παραπάνω κωδικούς και κατόπιν πατήστε το ΟΚ. Ακολούθως επιλέξτε το Write και θα σας πει να πλησιάσετε το nfc tag ή τη φιγούρα (το κάτω μέρος) ώστε να το προγραμματίσει. Επίσης για όσους έχουν nfc tags και έχουν ή βρουν όλες τις φιγούρες, μπορούν να κάνουν αντιγραφή του κωδικού nfc με το other - copy tag! (φωτογραφία)

Screenshot_20201219-230047.png

Screenshot_20201219-231000.png

Επίσης, βρήκα το παρακάτω άρθρο για να καταλάβετε τι παίζει:

AudioCuentos Audiobook

   
Category Audio Files
Format Binary

.SMP File Association 8

An SMP file is an encrypted .MP3 file that can be found on a memory card used by a Salvat AudioCuentos or Märchenheld Sammlung audio player. It contains a children's audiobook. SMP files can be played only by AudioCuentos and Märchenheld audio players.

More Information

Both Salvat AudioCuentos and Märchenheld offer a series of children's audiobooks that are played by placing a figurine atop a square, blue audio player (sometimes referred to as an audio cube). The audio player contains a memory card that stores a number of SMP files, each of which contains an audiobook. When a child places a figurine atop the audio player, the player loads and plays that figurine's associated SMP file.

In most circumstances, those who use AudioCuentos and Märchenheld audiobooks should never have to encounter or manually open an SMP file. The only way you would encounter an SMP file is if you removed the memory card from a AudioCuentos or Märchenheld audio player and connected it to your computer.

How do I open an SMP file?

You cannot open or play an SMP audiobook file on a computer or mobile device. The only way to play an SMP file is to place it on a memory card, place the memory card within a AudioCuentos or Märchenheld audio player, and then place the SMP file's associated figurine atop the player.

Programs that open SMP files

No programs available
 
Επεξ/σία από Tsiolas
Solution ;)
  • Like 6
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζει να αποκτάει λίγο ενδιαφέρον το θέμα, περισσότερο προς αναζήτηση για να βάλει κάποιος περισσότερα αρχεία μέσα (έχει 4GB χώρο με μια microsd που φαινεται και απο το USB).

Το hardware ειναι σχεδόν ίδιο με το Migros box (ελβετικό supermarket ειναι το migros). Στο internet υπαρχουν τα παρακάτω για το migros:

https://github.com/gro-gg/migros-hoerspiel-box

www.revox.name/technology/storymania/

https://kompiuterzeugs.com/storybox_reloaded/ (encrypt mp3 to smp)

https://github.com/oyooyo/audiocube (για το audio cube γενικα, χωρίς να ειναι migros ή lidl)

To migros ομως παιζει με αρχεια της μορφης Μ01.SMP ενώ το lidl με L0010.SMP. Δεν ξερω αν το όνομα του αρχείου είναι μέρος της κωδικοποιήσης ή αν μπορει κάποιος να τα κάνει rename.

To NFC που χρησιμοποιούν δείχνει να ειναι το Mifare Classic 1K. Ίσως αυτο να ειναι συμβατο https://topelectronics.gr/electronics/sensors/rfid/13.56mhz-iso14443a-rfid-mifare-classic-1k-smart-keyfobs-abs-tag/ αλλά στο εξωτερικό υπάρχουν πολύ πολύ περισσότερα.

Αν κάποιος μπορεί με το Mifare Classic Tool (android) να σκανάρει και να μου στείλει ένα mct αρχείο τότε θα μπορέσω να το δοκιμάσω, αν και δεν εχω Mifare αυτη τη στιγμή (έχω άλλα 1k).

Αν βρούμε όλα τα MCT αρχεία (και τα 5-6) τότε μάλλον μπορούμε να παράξουμε και νέα δικά μας, απο τον αριθμό 7 έως 99, για δικιές μας ηχογραφήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...