Προς το περιεχόμενο

LIDL storyland figures


SCORPIONE69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν @Tsiolas 1000 ευχαριστώ.
 

Ο τρόπος που περιγράφεις λειτουργεί πανεύκολα και πλέον, έστω με μια φιγούρα, μπορεί κάποιος να ακούσει όλα τα παραμύθια. 

Θα αναφέρω κι εγώ τα βήματα της εφαρμογής σε iOS. 

Πάμε write/add a record/text και πληκτρολογούμε τον αριθμό που αντιστοιχεί στην φιγούρα που θέλουμε να μετατρέψουμε αυτή που έχουμε.

Τα νούμερα τα αναφέρει ο @Tsiolas στο post του. 
 

Πατάμε αποθήκευση και επιστρέφουμε στο προηγούμενο μενού. Επιλέγουμε write/21 bytes και πλησιάζουμε την φιγούρα. 
 

Την ακουμπάμε στο ηχείο και voila!!!!

Καλές γιορτές και Υγεία!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@SpIChri ποια εφαρμογή δουλεψες για iOS? (Δεν ηξερα οτι μπορουμε πλεον να γραψουμε nfc με ios).

Επισης, αν εχεις android μπορείς να κάνεις ένα mct dump με το mifare classic tool? Η λυση του @Tsiolas δεν δουλεψε σε εμένα (ίσως να φταίει το tag που εχω, παραγγειλα καινουρια αλλά με την covid θα αργησουν).

Αν καποιος ενδιαφέρεται περισσοτερο, εδω https://github.com/oyooyo/audiocube/issues/1#issuecomment-749659041

ψάχνω πως θα μπουνε και νέα κομματια στο κουτί.

Επεξ/σία από mandos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με τη φιγούρα της κα Βασίλη; Την ηχογράφησα την αποθήκευσα αλλά η φιγούρα στο ηχείο δεν παίζει. Πως θα την αποθήκευση στην φιγούρα δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The NFC tag looks like an MIFARE Ultralight C

I am interested in the serial number and if they are the same for all figures, can someone scan the NFC serial number and post.

I have gathered the following so far:

Text                                Serial Number

02200408001000        8B:E2:79:DB:01:91:00
02200408001100
02200408001200
02200408001300        8B:F3:54:DD:01:97:00
02200408001400        8B:33:44:DC:01:1B:00
02200408001500        (custom recording)

I am guessing but if the  NFC serial numbers may be the same  it would be hard to write an NFC tag and work as the Serial Number is ReadOnly... but not impossible.

Thanks

P.S. Sorry for English  I can read Greek but not write it.

I see the files can now be decrypted  https://github.com/oyooyo/audiocube/issues/1

Επεξ/σία από snm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχεία μόλις "ξεκλείδωσαν" στο github, όπως έγραψε και ο snm παραπάνω.

 

@snm the issue on github continues, there are dumps of 4 figures over there and we will try to figure out what is possible and whether we can "program" more of them, so as to store more than 6 files.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2020 στις 11:08 ΜΜ, kathytherion είπε

Τόσο αξιόλογα παραμύθια είναι και τόση πρεμούρα μου κάνει εντύπωση, θυμάμαι πριν 25 χρόνια υπήρχαν άφθονα σιντι και κασέτες με αφηγήσεις παραμυθιών, δεν θα υπάρχουν πλέον και σε πλατφόρμες σήμερα ?

Δεν είναι μόνο αυτό φίλε μου. Τη στιγμή που κλείδωσαν όλα τα παιχνιδάδικα και για αγοράσεις κάτι για το παιδί σου για το εγγόνι σου πρέπει να ταλαιπωρηθείς είναι μία πολύ καλή λύση και πολύ ωραία θα έλεγα.Και είναι τόσο απλό στη λειτουργία του που και τριάχρονο μπορεί να το κάνει.

Πήρα για τη μικρή μου 3-4 φιγούρες και το ηχείο και έχει ξετρελαθεί. Έμαθε να ακούει παραμύθια και να ξεφεύγει λίγο από τον υπολογιστή και την τηλεόραση.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να σπάσουμε και την κρυπτογράφηση στα audiotales cubes που πουλάνε στα περίπτερα :P

Δεν περιμένω τπτ σοβαρό, αλλά θέλω να δοκιμάσω αν οι φιγούρες κάνουν για το lidl storyland cube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα χρειαστεί το περιεχόμενο από την microsd και έστω μια φιγούρα. Προσωπικά δεν είχα προλάβει το 2ο τεύχος που έδινε το ηχειο με την κάρτα οπότε και δεν πήρα και κάποια φιγούρα. Θα ξαναδώσει όμως ηχείο και κάρτα με τα επόμενα 30 παραμύθια στο 60ο τεύχος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κινητό με nfc κατεβάστε το nfc tools

Write> add a record > text> επικόλληση κωδικού>  μετά write

Σε οποιαδήποτε άδειο rfid tag. Η αν βρείτε κανένα σε κάνα ρούχο ή προϊόν 

ΕΛΑΤΟ
02200408001400

ΧΙΟΝΆΝΘΡΩΠΟΣ
02200408001200

ΞΩΤΙΚΟ
02200408001000

ΕΛΑΦΑΚΙ
02200408001100

ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
02200408001300

ΚΥΡΙΑ ΑΙ ΒΑΣΙΛΗ
02200408001500

τα τραγούδια είναι αποθηκευμένα στη συσκευή. Τα tags δεν είναι κρυπτογραφημένα.

3 λεπτά πριν, lefaek1 είπε

Σε κινητό με nfc κατεβάστε το nfc tools

Write> add a record > text> επικόλληση κωδικού>  μετά write

Σε οποιαδήποτε άδειο rfid tag. Η αν βρείτε κανένα σε κάνα ρούχο ή προϊόν 

ΕΛΑΤΟ
02200408001400

ΧΙΟΝΆΝΘΡΩΠΟΣ
02200408001200

ΞΩΤΙΚΟ
02200408001000

ΕΛΑΦΑΚΙ
02200408001100

ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
02200408001300

ΚΥΡΙΑ ΑΙ ΒΑΣΙΛΗ
02200408001500

Μήπως ξέρει να μου πει κάποιος πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό σαν nfc. Δηλ να μην χρειάζομαι να γράψω σε tags. Όπως στις πληρωμες

Επεξ/σία από lefaek1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η pro έκδοση του nfc tools που λέει ο Tsiolas έχει nfc emulation. Σε εμένα δεν έπαιξε, αλλά σε εμένα δεν έπαιξαν ούτε τα nfc tags και αναρωτιέμαι τι συμβαίνει. 
 

Κανει λιγότερο από 4€ και μπορείς να την πάρεις για δοκιμή και να πάρεις τα χρήματα σου πίσω αν δεν παιξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι γιατί το ηχείο έχει προεγκαταστημένο ένα αρχείο που αντιστοιχεί στην κα Santa. 
Αν έχεις 2 φιγούρες Santa όμως, μπορείς να μετατρέψεις την μία σε οποιαδήποτε άλλη φιγούρα από τις υπόλοιπες 5 για να ακούν τα παιδιά μια επιπλέον ιστορία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

This is what I have found. The NFC tag is type: MIFARE Ultralight C, No Authentication and the OTP (One-Time Programmable Bytes ) Page 3 has been set to E1101200 on all figures. If you create a tag you will need to program this and then you will not be able to change this after (kind of locking the tag to the box). The serial/security code is not used. Also to note is the 16 bit counter is always 0400Hex (decimal 16384) on page 41

According to the specs and not used , the following Bytes have been set on all figures and I don't know why:

Page 40 Byte 3 : BD

Page 41 Byte 3 : FF

Page 42 Byte 1 : 05

The last point is the NFC tag has a Data retention of 5 years so expect the figures to start failing after this time.

I do not have any tags of this type but I am ordering some so I cannot test it but I hope the info provided allows you to make a backup of your figures data.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...