Προς το περιεχόμενο

LIDL storyland figures


SCORPIONE69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 10/01/2021 at 18:01, noasgr said:

Χμ, όπως είπα δεν έχω smp του lidl οπότε δεν μπορώ να δοκιμάσω..

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει αν το αντίστροφο δουλεύει; (mp3 σε smp και αυτό το smp στο ηχείο, παίζει; )

Καλημέρα,

Θα μπορούσε κάποιος/α να ανεβάσει/στείλει ένα αρχείο smp του Lidl για να κάνω δοκιμές με το πρόγραμμα;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/1/2021 στις 3:35 ΜΜ, mandos είπε

Όλοι οι κωδικοί αλλά και ο τρόπος να κάντε δικά σας mp3 συμβατά με το lidl cube είναι στο GitHub που έδωσα παραπάνω.

 

Αν κανείς θέλει να πουλήσει καμία φιγούρα μου λέει :)

Καλησπέρα, θα ήθελα σε παρακαλώ μια μετάφραση των βημάτων για να βάλω smp σε Ntag είμαι άσχετη βέβαια αλλά θα ήθελα να προσπαθήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/12/2020 at 11:01, mandos said:

Μήπως να σπάσουμε και την κρυπτογράφηση στα audiotales cubes που πουλάνε στα περίπτερα :P

 

On 25/12/2020 at 11:20, SpIChri said:

Απλά θα χρειαστεί το περιεχόμενο από την microsd και έστω μια φιγούρα.

Παίδες μήπως έτυχε να βρείτε τα smp του audiotales?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2021 στις 9:23 ΠΜ, noasgr είπε

Καλημέρα,

Θα μπορούσε κάποιος/α να ανεβάσει/στείλει ένα αρχείο smp του Lidl για να κάνω δοκιμές με το πρόγραμμα;

Ευχαριστώ πολύ

Δεν με αφήνει να το βάλω εδώ δεδομένου ότι είναι πάνω από 2mb. Υπάρχει κάποιος άλλος τροπος να στο στείλω?

@mandos πειραματίστηκα λίγο εχθές, συνδεσα το κουτί και είδα την άδεια μνήμη που έχει, κατέβασα και τα .smp από Dropbox που είχες βάλει, έχω παραγγείλει και Ntag213 από ελληνική σελίδα. Σε κάποια φάση σταμάτησε να μου δείχνει το κουτί ότι είναι συνδεδεμένο, όσες φορές και να το εβαλα- έβγαλα δεν μου το έδειχνε. Τα αρχεία μέσα στο κουτί ωστόσο πως μπαίνουν? Για να τα βάλω στο Ntag την κατάλαβα την διαδικασία μέσω κινητού αλλά πρέπει να μπουν και στο κουτί έτσι δεν είναι? Κατέβασα και το python που λέει στο GitHub απλά θα χρειαστώ λίγη βοήθεια με τα βήματα γιατί όπως είπα είμαι άσχετη! Συγχαρητήρια πάντως σε όλα τα παιδιά και σε αυτά του GitHub που ασχολήθηκαν και μας προσφέρουν μια νέα εμπειρία και πολλές επιλογές με αυτήν την συσκευή! Αισθάνομαι τυχερή που πήρα 2 ηχεία μιας και πίστευα ότι είναι μόνο μέσα στο ηχείο τα παραμύθια καθώς όπως είπα είμαι παντελώς άσχετη!😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτι εχει μια SD κάρτα, μπορει να εχει κουνηθει (αν και ειναι με ταινια) και γιαυτο να μην την βλέπεις.

Μπορείς τα SMP να τα περάσεις και μεσω SD λοιπον (4 βιδες ειναι, ανοιγει εύκολα). Αλλα δοκίμασε πάλι με USB και δοκίμασε με το δικο του καλώδιο, που εχει λιγο μεγαλύτερο βύσμα.

Στο NTAG213 παιρνάς μόνο τον κωδικό για να παιξει το τραγουδι, οχι το ίδιο το τραγούδι. Αυτό ειναι πάντα στο ηχείο.

 

ΥΓ: η μνημη του δεν ηταν αδεια στην αρχή, πρέπει να ειχε τα 6 δικα τους αρχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ναι έχει φυσικά τα έξι τραγούδια, θέλω να περάσω επιπλέον τραγούδια αυτά που είχες βάλει στο Dropbox και θα ήθελα να με βοηθήσεις με τα βήματα που έχει στο GitHub κάνεις απλά τα smp αρχεία επικόλληση στην sd δλδ? Και περνάς στο Ntag μόνο κωδικο- ονομασία του αρχείου?

Επεξ/σία από DahlunaSphinx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα αντιγραφείς και φτιάχνεις ntag με τον σχετικό κωδικό. Δεν έχεις να κανείς κάτι άλλο, είναι έτοιμα όλα. 
Θα θυμηθώ να κάνω update το Dropbox με τους κωδικούς για το καθένα. 
 

οι κωδικοί είναι σε συνέχεια με αυτούς του lidl (1300, 1400, 1500, 1600, 1700 κτλ! Τα υπόλοιπα νούμερα μένουν ίδια)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή λαμβάνω γύρω στα 5 μηνύματα τη βδομάδα από κόσμο για το πως να κάνει το Χ/Υ/Ζ πράγμα στο lidl audiocube και ειλικρινά έχω και δουλειές να τρέχουν, πάμε:

  • Εδώ είναι οι οδηγίες για να κρυπτογραφήσετε ένα mp3:
    https://github.com/oyooyo/audiocube/blob/master/docs/devices/storyland/index.md#encryptconvert-mp3-files-to-smp
  • Εδω οι οδηγίες για το πως πρεπει να εχετε ετοιμασει το MP3 πριν το κρυπτογραφήσετε:
    https://github.com/oyooyo/audiocube/issues/1#issuecomment-750953311
    https://github.com/oyooyo/audiocube/blob/master/docs/devices/storyland/index.md#file-format
  • Δεν έχετε να γράψετε ούτε μια γραμμή python για να κάνετε κάτι, απλά να τρέξετε το python script και αυτό θα κάνει τη δουλειά για εσάς. Οπότε μην ανοίγετε τον python interpreter και γράφετε εκεί πράγματα..
  • Τα NFC εχουν μονο έναν αριθμό, όχι το MP3
  • Αν φτιάξετε ΔΙΚΑ ΣΑΣ αρχεια θα πρέπει τα nfc tags σας να εχουν το σωστο αριθμό μέσα:
    02200408001000
    02200408001100
    02200408001200
    02200408001300
    02200408001400
    02200408001500 (mrs santa)
    02200408001600 (custom NEW)
    02200408001700 (custom NEW)
    02200408001800 (custom NEW)
    02200408001900 (custom NEW)
    02200408002000 (custom NEW)
    ...
    02200408003400 (custom NEW)
    02200408003500 (custom NEW)
    ...

    ΠΡΟΣΕΞΤΕ ότι μόνο 2 αριθμοί αλλάζουν, αυτοί ορίζουν και το SMP που θα παίξει

  • Επίσης, αν δεν έχετε ιδέα από προγραμματισμό, υπολογιστές, scripts κτλ ίσως και να μην έχετε διαλέξει το πιο εύκολο κεφάλαιο. Ξεκινήστε με το πως να τρέξετε python scripts στα windows (δεν ξερω να σας πω, δεν εχω windows) και μετά μάλλον θα βγάλετε άκρη.

Αυτά για την ώρα!

Επεξ/σία από mandos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mandos τελικά κατάφερα και έγραψα τα ταγκς με την εφαρμογή RFID NFC reader. Ωστόσο τα αρχεία που μας έχεις δώσει στο Dropbox, το 0017 παίζει μια περίεργη μουσική και δεν μπορώ να καταλάβω το ακριβώς είναι ,το 0018 και 0019 ακούγονται παιδικές φωνουλες και το 0027 δεν παίζει ακούγεται μόνο θόρυβος τικ τικ κτλ. Κατά τα άλλα είμαι πολύ χαρούμενη και ευχαριστώ πολύ! Θα πειραματιστω τώρα να φτιάξω και δικά μου αρχεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κάποιος το χριστουγιαννιάτικο δέντρο και μπορεί να μου το στείλει θα το ήθελα, είναι το μοναδικό που δεν  πρόλαβα να το πάρω γιατί ενώ είχα αυτοκόλλητα δεν είχαν να μου δώσουν χαρτί να τα κολλήσω και συνεπώς δεν μου δίναν τη φιγούρα...... Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fotiskam είπε

Αν έχει κάποιος το χριστουγιαννιάτικο δέντρο και μπορεί να μου το στείλει θα το ήθελα, είναι το μοναδικό που δεν  πρόλαβα να το πάρω γιατί ενώ είχα αυτοκόλλητα δεν είχαν να μου δώσουν χαρτί να τα κολλήσω και συνεπώς δεν μου δίναν τη φιγούρα...... Ευχαριστώ

τι τραγικοί ρε φίλε..ήμαρτον..δηλαδή καλύτερα που έμειναν τόσες φιγούρες;ας τις πουλούσαν,να τις παίρναμε όλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για να σας πω την πικρη αλήθεια ψιλοκλαφτικα  να μου δωσουν φιγούρες για να συμπληρωσω και επεσα σε καλες ταμείες και τις μαζεψα όλες σε δυο μέρες.. (ηταν κοντα χριστούγεννα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...