Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv και AMD Ryzen™ 7 4800H 2.90 GHz


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης είσαι σε μπαταρία, απ' ότι βλέπω στο screenshot.... προφανώς οποιαδήποτε προστασία θα ενεργοποιηθεί συμφωνα με τα "usage patterns" όταν το έχεις στο ρευμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, evark είπε

Επίσης είσαι σε μπαταρία, απ' ότι βλέπω στο screenshot.... προφανώς οποιαδήποτε προστασία θα ενεργοποιηθεί συμφωνα με τα "usage patterns" όταν το έχεις στο ρευμα.  

Ναι σε μπαταρια το εχω τωρα, μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με τα usage patters? δεν καταλαβα και στο προηγουμενο μηνυμα τι εννοεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, evark είπε

Ετσι λέει η ΗΡ.... δεν λέει περισσότερα.

Δηλαδη με λιγα λόγια σου λεει η Hp αν εχεις ενεργοποιημενο το adaptive battery optimizer αναλογα με τη θερμοκρασια και τα usage patters θα γινεται active? Εμενα ηταν not active γιατι δεν υπηρχε λογος ?

Επεξ/σία από Lesdal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον οτι απο το review του...5980HS φαινεται πως ακομη
https://www.techspot.com/review/2188-amd-ryzen-5980hs/
και η χαμηλομενη 1650 Max-Q ειναι ενιοτε αρκετα καλυτερη απο 1650 στον i7-1165G7, αρα ακομη και αν υπαρχει bottleneck, ενας
καλυτερος επεξεργαστης ειναι το καλυτερο της 😙

26.png
27.png

Και τελος ξανα το συμπερασμα: οπου μπορει να χρησιμοποιηθει
η Νvidia vga (π.χ. DaVinci, Adobe, κλπ), και υπαρχει ξεπληρωνει με το παραπανω και την υπαρξη και την χρησιμοποιηση της 🤑
24.png
21.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2021 στις 2:58 ΜΜ, evark είπε

Βασικα.... δεν ξέρουμε.....

Καλό είναι μια φορά κάθε 10-15 ημέρες να κάνεις ένα drain μέχρι το 10%, ετσι για να κρατιέται σε "φόρμα" η μπαταρία.

Εντάξει κι όταν πέσει το πολύ πολύ την αλλάζεις (πάντα με original γιατί οι ΟΕΜ είναι σχεδόν πάντα μούφες)

 

Επίσης κάτι ακόμα.... αυτό το wifi/bt chip της realtek 8822ce είναι μαύρα χάλια, εκτός του ότι δεν πιάνει καλές ταχύτητες στο Wifi, όταν χρησιμοποιείται το bluetooth (είτε για ποντίκι, είτε για ηχείο, είτε για οτιδήποτε τελος παντων....) πέφτει κι άλλο η ταχύτητα του ή μπορεί να κάνει και διακοπές στο bluetooth (πχ έχω lag στο bt mouse με το wifi σε έντονη δραστηριότητα). Πήρα μια άλλη κάρτα με Intel AX200 που λένε ότι είναι κορυφή στην απόδοση, χωρίς πρόβλημα στην wifi/bt λειτουργία. Θα βρείτε εύκολα στο internet τετοια module με 15-20 ευρώ.... περισσότερα όταν το χρησιμοποιήσω....

https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/product-briefs/wi-fi-6-ax200-module-brief.pdf

οντως με το bt του εχω κι εγω ψιλοθεματα μου κανει αρκετες διακοπες στη συνδεση με το κινητο ....οποτε θα περιμενω εντυπωσεις σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχει τα θεματάκια του το bt σε συνδυασμό με το wifi ειδικά στα 2.4. Αν απενεργοποιήσεις το wifi, δεν έχει πρόβλημα. Αλλά και το wifi επηρεάζεται όταν δουλευει το bt.... σαν να κάνει κάτι share μέσα στο chipset. Στα 5GHz δεν υπάρχει θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, evark είπε

Τα εχει τα θεματάκια του το bt σε συνδυασμό με το wifi ειδικά στα 2.4. Αν απενεργοποιήσεις το wifi, δεν έχει πρόβλημα. Αλλά και το wifi επηρεάζεται όταν δουλευει το bt.... σαν να κάνει κάτι share μέσα στο chipset. Στα 5GHz δεν υπάρχει θέμα. 

δε ξερω...παντα σε 5GHZ το εχω αλλα μου κανει κουφα πχ μπορω να στελνω απο το λαπτοπ στο κινητο αλλα απο το κινητο στο λαπτοπ οχι...

 

Επεξ/σία από tengai34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος τροπος να μπορω να πετυχω το ιδιο performance σε gaming που πετυχαινω με τον charged plugged in? Εχω δοκιμασει καθε τροποποιηση σε Power Plan  στα best settings αλλα παρολαυτα δεν μπορω να πιασω ουτε 60fps στο Gears 5. Ενω αντιστοιχα με charger πιανω τα 100+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η CPU σιγουρα περιοριζεται τοτε = μονο στη μπαταρια: το εχουμε δει αυτο, ξεκαθαρα*! Αλλα επειδη μιλας για...-50% πτωση που δεν δικαιολογειται λογικα -καθως ο επεξεργαστης ειναι ηδη "πολυς" για την 1650-, τσεκαρε μηπως κατεβαινει επισης και η NVIDIA? 🤔

*

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζει να υπάρχει περιορισμός στα συνολικά Watt που μπορεί να δώσει η μπαταρία (τυπικά οι μπαταρίες δίνουν μέχρι 1C σε Α, όπου C  η χωρητικότητα τους σε Αh, μετά αρχίζουν να χαλάνε γρήγορα, προς ενημέρωση σας, η μέτρηση χωρητικότητας γίνεται πάντα με φορτίο 0.1C )....

Λογικά θα υπάρχει κόφτης στην ισχύ, με δεδομένο ότι η μπαταρία είναι ~52Wh, δεν νομίζω ότι θα την αφήνουν να πάει πάνω από 50-60W άντε max 70W  και αυτό μπορεί να επηρεάζει την ισχύ του επεξεργαστή/GPU

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επανέρχομαι με ένα ζήτημα που είχα αναφέρει και πιο παλιά.

Καμιά φορά τυχαίνει όταν βάζω το φορτιστή η ισχύς του επεξεργαστή να κολλάει στα 0.38ghz και λύση για το πρόβλημα είναι είτε να ξαναβγαλω-βαλω το φορτιστή είτε να δώσω ξανά εντολή από το ryzen controller.

Βλέπω πολλοί έχει τύχει να αντιμετωπίσουν κάτι τέτοιο και με διαφορετικους επέξεργαστες και δίνουν ποικίλες λύσεις που υποτίθεται το λύνουν.

Κάνεις να του έχει τύχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες προσπαθησα να εφαρμοσω και το ultimate performance plan απο τα Power settings και παπαλα. Η nvidia δουλευει κατα το παιχνιδι στο 99% οπως και με charger plugged in αλλα δε μπορω με τιποτα να πετυχω πανω απο 30-34 fps στο Gears 5. Με το που κουμπωσω τον charger ακαριαια πιανω τα 90-100. Θα ημουν ευγνομων αν καποιος ειχε καποιο solution. Ευχαριστω.

Επεξ/σία από steverway
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι solution θα μπορουσε να υπαρχει φανταζεσαι, αν τα
πραγματα εχουν οπως μας πιθανολογησε ο evark??
Αν το εχει <στησει> η HP με τετοιο τροπο ετσι...😨

Παντως θυμαμαι παλιοτερα λαπτοπ που βαραγανε > 100 Watt
και προφανως δεν διεθεταν ας πουμε 'ισοδυναμη' μπαταρια,
τα ειχαν να δουλευουν κανονικα και στο φουλ ολαταπαντα:
μεχρι να τελευει η μπαταρια, μπορει σε < 1 ωρα μα φουλ! 🥳
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανολογώ ότι υπάρχει κόφτης... αλλά αν άφηναν να βαράει 100W, θα έπρεπε η μπαταρία να αντέχει max 30 λεπτά (52Wh/100W = 31 min), εφόσον είναι καινούργια, και αρκετά πιο λίγο κανένα χρόνο αργότερα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...