Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv και AMD Ryzen™ 7 4800H 2.90 GHz


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι η τελευταία έκδοση των bios?

Λοιπόν σήμερα μου ήρθε και μία βάση για το laptop ώστε να το ψυχει, και στο red dead redemption 2 στα high ο επεξεργαστής έφτασε έως 80 στιγμιαία ενώ η κάρτα γραφικών στους 60. Μέσες θερμοκρασίες είδα 70-75 και 55-60 αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παμε αλλη μια: το HP Support Assistant, σου εδωσε αυτο το bios?
Μολις τωρα που το (ξανα)τσεκαρα, δεν εχει καποιο νεοτερο, του
F.11! To F.20 απο το ονομα του και μονο, δε λεει τιποτα -αλλωστε
που ειναι τα...ενδιαμεσα F.12-F19? 😛 Ασε που, γουγλαρωντας το δινει dates πριν το F.11.. Οποιος το πηρε, εχμ τι ημερομηνια εχει?

🤓
Απαντω μονος μου -> δεν το δινει το HP Support Assistant και
βρισκεται εδω για AMD (υπαρχει και εκδοση για Intel, μην τις μπερδεψετε!) και ως ημερομηνια δινει 8 Δεκ 2020 F.20 Rev.A:
https://support.hp.com/gr-el/drivers/selfservice/swdetails/hp-pavilion-gaming-15-ec1000-laptop-pc-series/32612064/swItemId/ob-265777-1

https://support.hp.com/soar-attachment/560/col99242-ob-265777-1-ob-265777-1_sp111516_releasedoc.html
ENHANCEMENTS:
- Provides support for Windows 10 v20H2.

🙄
Iσως να λυνει καποια απο τα freezαρισματα σε browsing κλπ?
Οσοι τα...περνανε και το περασουν, ας μας πουν: εαν με αυτο
διορθωθηκε κατι?! Κατα τα λοιπα Windows 10 v20H2 μπηκαν
και με το F.11, οποτε τι εννοουν με το 'support' δεν φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες παρέλαβα το λαπτοπ. Στη. Αρχή με το παλιό bios παρατήρησα ότι άνοιγε αργά τις εφαρμογές. Πχ έκανε να ανοίξει το Excel 2-3 δευτερόλεπτα. 

Πλέον μετα το νέο bios είναι ακαριαίο. Σίγουρα έχει κάποιες αλλαγές στο χρονισμό, όπως επίσης είναι συνήθως εντελώς silent. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα κάτι άλλαξε στις ρυθμίσεις των ανεμιστήρων, ξεκινούν μερικούς βαθμούς παραπάνω...

Στη ταχύτητα δεν παρατηρώ τίποτα... σφαίρα πήγαινε, σφαίρα πηγαίνει....

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, evark είπε

Σίγουρα κάτι άλλαξε στις ρυθμίσεις των ανεμιστήρων, ξεκινούν μερικούς βαθμούς παραπάνω...

Στη ταχύτητα δεν παρατηρώ τίποτα... σφαίρα πήγαινε, σφαίρα πηγαίνει....

Αν ειναι αυτο, ειναι για καλο! YES! Αλλα ηδη ξεκινουσαν μαλλον ψηλα, να υποθεσω οτι τωρα θα ξεκινουν π.χ. μετα τους > 65C? 😀

Επισης βλεπετε να υπαρχει επιλογη και για downgrade αν κατι παει στραβα? Σε Intel οπου υπαρχουν patches για security reasons -ομως οχι μονο στους μπλε..- ενιοτε το απενεργοποιει! 🤯
Και αν κατι παει στραβα, κλαφτα Χαραλαμπε, καταληγεις να διαβαζεις απο χρηστες -οχι δικου μας μοντελου- ιστοριες απειρου καλλους, οπως πχ:
https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Boot-and-Lockup/HP-Pavilion-15-Ryzen-BIOS-update-bricked-downgrade-not/td-p/7732559

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης πρέπει να κατέβασαν λίγο την θερμοκρασία που λειτουργούν σε μεγάλη ταχύτητα.

Ο επεξεργαστής δίνει (όπως βλέπω με τα sensor που μου δίνει το linux) διάφορες θερμοκρασίες. Μία μέσα από τον επεξεργαστή που ανεβαίνει πολύ γρήγορα μαζί με τη συχνότητα και χτυπάει 90+ άνετα καθως κλοκάρει η CPU  (μαλλον ρυθμίζει το boost), μια άλλη που είναι λίγο πιο αργή, φαίνεται να είναι κάποιος κυλιόμενος μέσος της προηγούμενης και άλλη μια (την ονομάζει edge) που είναι πιο δυσκίνητη (ίσως να είναι η φυσική θερμοκρασία του chip). Οι ανεμιστήρες φαίνονται να αντιδρούν στην τελευταία, κάπου στους 55 βαθμούς ξεκινά η χαμηλή ταχύτητα και εφόσον ξεκινήσει πρέπει η θερμοκρασία να πέσει κάτω από 45 για να σταματήσει (λογική υστέρησης Ton=55, Toff=45, κλασική στους θερμοστάτες). Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος, στο προηγούμενο bios η θερμοκρασία εκκίνησης ήταν 2-3 βαθμούς χαμηλότερη.

Συμπέρασμα: Με ryzenAdj, αν οριστεί μέγιστη θερμοκρασία 55 το μηχάνημα θα είναι πάντα fanless.

https://github.com/FlyGoat/RyzenAdj

Επεξ/σία από evark
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν βάλουμε κάποια συγκεκριμένη θερμοκρασία ως μέγιστη μέσω ryzen controller ή κάποιου άλλου προγράμματος ουσιαστικά περιορίζουμε το μπούστ του επεξεργαστή;

Γιατί εγώ όταν τον έχω στην πρίζα τρέχει καμιά φορά "αχρειαστα" γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φτανει σε οποια μεγιστα ΜΗz του επιτρεπει ο <<κοφτης θερμοκρασιων>> 😀 Ειναι ισως ακομη καλυτερο π.χ. για (οταν θα παμε) νταλα καλοκαιρι @ Ελλαδα, απο το να τον βαζουμε φερειπειν στα 25watt 😎 Επισης ετσι καποιος μπορει να ελεγξει - ορισει και για τη fanless λειτουργια του! (προφανως στο Χειμωνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TheDevilMayCare είπε

Θα φτανει σε οποια μεγιστα ΜΗz του επιτρεπει ο <<κοφτης θερμοκρασιων>> 😀 Ειναι ισως ακομη καλυτερο π.χ. για (οταν θα παμε) νταλα καλοκαιρι @ Ελλαδα, απο το να τον βαζουμε φερειπειν στα 25watt 😎 Επισης ετσι καποιος μπορει να ελεγξει - ορισει και για τη fanless λειτουργια του! (προφανως στο Χειμωνα)

Άρα ουσιαστικά βάζω πχ 55 βαθμοί στο ryzen controller και πατάω apply και μετά η δουλειά γίνεται μόνη της, και εάν θέλω να το καταργήσω τον "κόφτη" πατάω reset;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις και να βαλεις αλλη τιμη θερμοκρασιας μετα
η και να κλεισεις εντελως το προγραμμα 😛

Οπως φαινεται και στα 25 watt (μα και στα 15 ακομη λογω 8/16)
ειναι αρκετα δυνατος ο 4800H
8-o.png
3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Μπορεις και να βαλεις αλλη τιμη θερμοκρασιας μετα
η και να κλεισεις εντελως το προγραμμα 😛

Οπως φαινεται και στα 25 watt (μα και στα 15 ακομη λογω 8/16)
ειναι αρκετα δυνατος ο 4800H
8-o.png
3.png

Έλα ρε συ μπράβο που έχουμε τόσο καλό cpu δεν το ξέρααα

Το ryzen controller αν το κάνω ελαχιστοποιηση συνεχίζει και τρέχει κανονικά ε;

Επίσης κάτι τελευταίο, ακόμα και σε παιχνίδι τελευταίας γενιάς όπως το red Dead redemption 2, το cpu usage άντε Μαξ να φτάσει 30% ενώ η κάρτα γραφικών λειτουργεί 99%, αυτό είναι το λεγόμενο bottleneck;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου δίνει τα μέγιστα η κάρτα.... χωρίς να ζορίζεται ο επεξεργαστής. Συνήθως το όρο bottleneck τον χρησιμοποιούμε όταν η CPU δεν μπορεί να τιγκάρει την κάρτα.  Βέβαια η 1650 είναι μια μέση κάρτα στο συγκεκριμένο μοντέλο θα έλεγα ότι ο 4800 είναι "πολυτέλεια" για gaming. Για μένα, που δεν παίζω, και να έλλειπε τελείως η 1650 δεν θα με χάλαγε καθόλου, ετσι κι αλλιώς "γειωμένη" την εχω....

Θεωρώ πως το ίδιο μηχάνημα με 4600Η και αντίστοιχη βέβαια μείωση στην τιμή 100-120 ευρώ θα ήταν πολύ πιο ισορροπημένο και vfm, αλλά δεν βλέπετε τι γίνεται.... έχουν χτυπήσει 700αρια οι 3500U και με λιγότερη μνήμη, ssd, χειρότερη οθόνη κλπ...

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, κι εγω για τον επεξεργαστη το πηρα -λεμε ειναι καλυτερος απο desktop 2700X! 😍- αλλα κι η Nvidia ειναι μεγαλο συν γιατι:
καταρχην εχεις και Nvidia καρτα γραφικων για καποια παιχνιδια, ακομη και παλιοτερα αν ειναι, η οχι πολυ απαιτητητα π.χ. Street Fighter V -> με την 1650 4GB εννοειται μπορουν να ειναι πιο μαξαρισμενα ολα τα παντα, απ' οτι με τη Vega 👾
Και οπου υποστηριζεται NVEnc το εχουμε και αυτο, και οπου η Nvdia προσφερει επιταχυνση τσεκαρισμενο κι ετουτο, χοχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Μπα, κι εγω για τον επεξεργαστη το πηρα -λεμε ειναι καλυτερος απο desktop 2700X! 😍- αλλα κι η Nvidia ειναι μεγαλο συν γιατι:
καταρχην εχεις και Nvidia καρτα γραφικων για καποια παιχνιδια, ακομη και παλιοτερα αν ειναι, η οχι πολυ απαιτητητα π.χ. Street Fighter V -> με την 1650 4GB εννοειται μπορουν να ειναι πιο μαξαρισμενα ολα τα παντα, απ' οτι με τη Vega 👾
Και οπου υποστηριζεται NVEnc το εχουμε και αυτο, και οπου η Nvdia προσφερει επιταχυνση τσεκαρισμενο κι ετουτο, χοχο!

Πέρα από το update που έκανα στο nvidia geforce experience για την κάρτα χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο για να μου δίνει τα μέγιστα μέσα στα games;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...