Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv και AMD Ryzen™ 7 4800H 2.90 GHz


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Lesdal είπε

Επίσης κάτι τελευταίο, ακόμα και σε παιχνίδι τελευταίας γενιάς όπως το red Dead redemption 2, το cpu usage άντε Μαξ να φτάσει 30% ενώ η κάρτα γραφικών λειτουργεί 99%, αυτό είναι το λεγόμενο bottleneck;;

Φανταζομαι εχεις βαλει, να παιζει(ς) σε ολα, με την 1650 ετσι?
Μπορεις να τσεκαρεις: αν χανεις και ποσο σε fps, κατεβαζοντας
τον επεξεργαστη @ 25 Watt, μπορει και να μην υπαρχει διαφορα 🤠

2 λεπτά πριν, Lesdal είπε

Πέρα από το update που έκανα στο nvidia geforce experience για την κάρτα χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο για να μου δίνει τα μέγιστα μέσα στα games;

Θα σου ελεγα αν δεν ξερεις ακριβως: ποιες ρυθμισεις θα μπορουσαν να αλλαξουν προς τα πανω + την ταχυτητα με
σιγουρια απο τον Πινακα Ελεγχου της Nvidia, τοτε να μην
τις πειραξεις 🙃 Η εστω αν αρχισεις να δοκιμαζεις τοτε συγκρατησε-γραψε και τις default τους επιλογες οποιες
ειναι, ωστε να μπορεις να επιστρεφεις στα αρχικα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Φανταζομαι εχεις βαλει, να παιζει(ς) σε ολα, με την 1650 ετσι?
Μπορεις να τσεκαρεις: αν χανεις και ποσο σε fps, κατεβαζοντας
τον επεξεργαστη @ 25 Watt, μπορει και να μην υπαρχει διαφορα 🤠

Θα σου ελεγα αν δεν ξερεις ακριβως: ποιες ρυθμισεις θα μπορουσαν να αλλαξουν προς τα πανω + την ταχυτητα με
σιγουρια απο τον Πινακα Ελεγχου της Nvidia, τοτε να μην
τις πειραξεις 🙃 Η εστω αν αρχισεις να δοκιμαζεις τοτε συγκρατησε-γραψε και τις default τους επιλογες οποιες
ειναι, ωστε να μπορεις να επιστρεφεις στα αρχικα τους.

Δεν την έχω βαλει default  την 1650 αλλά μιας και το είπες θα βρω τρόπο να το κάνω.

Ε θα βάλω καλύτερα ως κόφτη την θερμοκρασία και θα δοκιμάζω έτσι αν χάνω fps γιατί χθες που είχε ανεβάσει γύρω στους 75 μέσα στο παιχνίδι και το έπιασα στο πληκτρολόγιο, παρόλο που έχω και βάση ψυκτρα μου φάνηκε αρκετά ζεστο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν τουρμπίζει, η δεξιά μεριά του keyboard ζεσταίνεται....

Έκανα ένα compile τον πυρήνα του linux, με 16 thread, και βούηξε ο κόσμος, σωστή απογείωση, 90-95 βαθμούς ακατέβατα.... τελείωσε όμως σε χρόνο ρεκόρ...

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω απενεργοποιημενο το fan always on και την πολιτικη ψυξης στο passive και minium processor state 1% . 

οταν δεν το χω στην πριζα με απλο browsing δεν ξεκινα το fan. οταν μπει ομως στη πριζα ειναι δουλευει συνεχεια ακομα και με <10% επεξεργαστη.

επισης μπορουμε να προστατεψουμε καπως την μπαταρια οσοι το θελουμε συνεχεια στην πριζα με με extenral monitor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη μπαταρία, το bios δεν διαθέτει, όπως άλλα ΗΡ, την δυνατότητα να ορίσεις ένα όριο στη φόρτιση, πχ 70% ή 80%. Εχει όμως μια επιλογή για "εξυπνη" φόρτιση, τωρα πόσο έξυπνη είναι και τι ακριβώς κάνει, μονο η ΗΡ ξέρει....

Δοκίμασε το ryzenAdj να περιορίσεις είτε τη θερμοκρασία είτε την ισχύ του επεξεργαστή, ειδικά όταν είναι σε λειτουργία μπαταρίας αλλά και γενικότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ουσια αυτο που ψαχνω ειναι εναν τροπο να παρακαμπτεται η μπαταρια οταν ειναι στην πριζα για να μην αυξανονται τα cycles της και φθειρεται.

 

στο ryzenadj τα εχω απειραχτα σε νεα εγκατασταση windows education. παραξενευομαι ωστοσο που τα fans δουλευουν συνεχεια οταν ειναι στην πριζα

Ryzen_Controller_yJU4dEh3zS.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgeorg είπε

 

οταν δεν το χω στην πριζα με απλο browsing δεν ξεκινα το fan. οταν μπει ομως στη πριζα ειναι δουλευει συνεχεια ακομα και με <10% επεξεργαστη.

 

Σε windows 10, χθες οσο το φορτιζα, δεν ακουγα fan 🙉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgeorg είπε

στην ουσια αυτο που ψαχνω ειναι εναν τροπο να παρακαμπτεται η μπαταρια οταν ειναι στην πριζα για να μην αυξανονται τα cycles της και φθειρεται.

 

στο ryzenadj τα εχω απειραχτα σε νεα εγκατασταση windows education. παραξενευομαι ωστοσο που τα fans δουλευουν συνεχεια οταν ειναι στην πριζα

Ryzen_Controller_yJU4dEh3zS.png

Oι υπόλοιπες επιλογές κάτω από το CPU TDP (W) τι είναι; Γιατί είναι πειραγμενες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Σε windows 10, χθες οσο το φορτιζα, δεν ακουγα fan 🙉

Πώς το έκανες αυτό;

Έβαλες να κάνει παθητικη ψύξη ο υπολογιστης όσο είναι σε πρίζα;

 

Screenshot_20210121_181338.jpg

3 λεπτά πριν, chrisgeorg είπε

απειραχτες ειναι . τις εχω κανει reset .απλα εκανα κλικ για να φαινοονται οι τιμες τους

Ομοίως και εσύ αντίθετα μήπως έχεις την ενεργή ψύξη ενεργοποίημενη όσο είναι στην πρίζα;

28 λεπτά πριν, Lesdal είπε

Πώς το έκανες αυτό;

Έβαλες να κάνει παθητικη ψύξη ο υπολογιστης όσο είναι σε πρίζα;

 

Screenshot_20210121_181338.jpg

Ομοίως και εσύ αντίθετα μήπως έχεις την ενεργή ψύξη ενεργοποίημενη όσο είναι στην πρίζα;

update: με έχει καταμπερδεψει το μενού που έστειλα στη φωτογραφία με τη διαχείριση ενέργειας του επεξεργαστή, δεν βγάζω άκρη με τις καταστάσεις ελάχιστων/μέγιστων επιδόσεων, ξέρει κανείς να τις εξηγήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να πειράξεις πολλά πράγματα.... βασικά μόνο ένα.... 

Τη θερμοκρασία ( Tctl temperature ) στους 55 βαθμούς.

Εγω εκτελώ από την κονσόλα: ryzenadj -f 55

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, evark είπε

Δεν χρειάζεται να πειράξεις πολλά πράγματα.... βασικά μόνο ένα.... 

Τη θερμοκρασία ( Tctl temperature ) στους 55 βαθμούς.

Εγω εκτελώ από την κονσόλα: ryzenadj -f 55

Γιατί από την κονσόλα και όχι από την εφαρμογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...