Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv και AMD Ryzen™ 7 4800H 2.90 GHz


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η απαντηση που φοριεται αρκετα αναφερει "τα νομιμα" -οπως ελεγε αλλοτε και ο...Τριανταφυλλοπουλος στον Κουκοδημο, χοχο!- 45 watt. Τα νομιμα λοιπον ειναι αυτα, αλλα στην πραγματικοτητα βαλε αλλα 10!! 😀 Και αν επιτρεπεται απο bios, μπορει να φτασει παραπανω μετα οσα σε αφηνει!

Ακομη και η AMD 45 Watt μεν αναφερει, αλλα δινει και cTDP 35-54 xa-xa 😈
https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-7-4800h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Η απαντηση που φοριεται αρκετα αναφερει "τα νομιμα" -οπως ελεγε αλλοτε και ο...Τριανταφυλλοπουλος στον Κουκοδημο, χοχο!- 45 watt. Τα νομιμα λοιπον ειναι αυτα, αλλα στην πραγματικοτητα βαλε αλλα 10!! 😀 Και αν επιτρεπεται απο bios, μπορει να φτασει παραπανω μετα οσα σε αφηνει!

Ακομη και η AMD 45 Watt μεν αναφερει, αλλα δινει και cTDP 35-54 xa-xa 😈
https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-7-4800h

αυτο που κανω ειναι απλα να εχω 2 presets, οταν παιζω το βαζω στην πριζα και βαζω θερμοκρασια 80 και 45watt, και οταν δεν παιζω αντιστοιχα 55 θερμοκρασια και 15watt +battery saver (μου εχει δειξει μεχρι και 11 ωρες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι οταν εγω εγραφα οτι φτανει τις 5-6 ωρες μπαταρια, ο
Ζαχαρης -> στο νημα για επιλογη φορητων το κοροιδευε,
ρωτωντας και καλα αν γινεται να το εχουμε: "-κλειστο?"
🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω φτάσει μέχρι 9 ωρες μπαταρία.... φωτεινότητα  30-35% (υπερ αρκετή για βραδυνή χρηση, μπορείς και λίγο πιο κάτω), 60Hz refresh, 12w μέση κατανάλωση CPU (χωρίς όριο θερμοκρασίας), κλειστή Nvidia. Έβλεπα όμως αρκετά youtube κατά διαστήματα και επίσης έχω έναν sata ssd και bluetooth mouse, σε όλη τη διάρκεια το wifi ήταν ενεργό.

Νομίζω ότι άλλη μια, μιάμιση ώρα είναι εφικτή.

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, evark είπε

Εγω εχω φτάσει μέχρι 9 ωρες μπαταρία.... φωτεινότητα  30-35% (υπερ αρκετή για βραδυνή χρηση, μπορείς και λίγο πιο κάτω), 60Hz refresh, 12w μέση κατανάλωση CPU (χωρίς όριο θερμοκρασίας), κλειστή Nvidia. Έβλεπα όμως αρκετά youtube κατά διαστήματα και επίσης έχω έναν sata ssd και bluetooth mouse, σε όλη τη διάρκεια το wifi ήταν ενεργό.

Νομίζω ότι άλλη μια, μιάμιση ώρα είναι εφικτή.

Τέλεια, το ryzen controller έτρεχε κάτω δεξιά υποθέτω έτσι;

Επίσης το nvidia γιατί κλειστό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να τρέχει... χρησιμοποιώ μόνο το ryzenadj, και εκτελείς την ρύθμιση. Για παράδειγμα γράφεις ένα BAT αρχείο το οποίο εκτελεί "ryzenadj -a 12000 -f 55" και το βάζεις στο desktop σαν εικονίδιο. Με αυτό ρυθμίζεται μέση ισχύς 12 και μέγιστη θερμοκρασία 55. Κάνεις το ίδιο με ένα άλλο BAT αρχείο που εκτελεί "ryzenadj -a 45000 -f 90" που βάζει τα "ενεργοβόρα" όρια (προσοχή η ισχύς σε mW)

Πατάς είτε το ένα είτε το άλλο αναλόγως. Δεν χρειάζεται να τρέχει κάτι, το πρόγραμμα απλά αλλάζει τις ρυθμίσεις.

Το ryzen controller (ουσιαστικά από κάτω το ryzenadj χρησιμοποιεί) δεν το χρησιμοποιώ, με κουράζουν πολύ προγράμματα που προσθέτουν πολυπλοκότητα σε πράγματα που δεν χρειάζεται.

Η nvidia απλά δεν μου χρειάζεται, ούτε παιχνίδια τρέχω, ούτε 3d προγράμματα... τι να τη κάνω? Βρήκα και τρόπο που την κάνει poweroff (σε linux) και έτσι δεν καίει ρεύμα άσκοπα.

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας! Κλεινω μια εβδομαδα κατοχος του laptop και δηλωνω ευχαριστημενος συνολικα. Ενα παραπονο μου ειναι η μπαταρια και εχω απορια στο πως να την διαχειριστω για να πετυχαινω καλυτερο Screen on time. Επισης εχω απορια εφοσον η μπαταρια "δεν βγαινει" πως γινεται να μην την φθειρεις σε long time usage. Τελος, γνωριζει κανεις καποιο software για live battery drain και cpu, gpu usage?

Ευχαριστω και καλοδουλευτο σε ολους! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την μπαταρία δεν υπάρχει καμιά ρύθμιση για περιορισμό της μέγιστης φόρτισης. Το μονο που υπάρχει είναι αυτό το "Adaptive Battery Optimizer" που σύμφωνα με την ΗΡ κάνει διάφορα....

https://support.hp.com/gb-en/document/c06310986

Τωρα αν αυτά είναι αρκετά ή λειτουργούν όπως πρέπει.... κανείς δεν ξέρει...  

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα δείχνει ενεργοποιημένο. Συνεπώς με το adaptive battery optimizer μπορούμε "άφοβα" να αφήνουμε plugged in το laptop και να κάνουμε την δουλειά μας; Ή καλό είναι λίγο πριν πάει fully charged να το κάνουμε plug out? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα.... δεν ξέρουμε.....

Καλό είναι μια φορά κάθε 10-15 ημέρες να κάνεις ένα drain μέχρι το 10%, ετσι για να κρατιέται σε "φόρμα" η μπαταρία.

Εντάξει κι όταν πέσει το πολύ πολύ την αλλάζεις (πάντα με original γιατί οι ΟΕΜ είναι σχεδόν πάντα μούφες)

 

Επίσης κάτι ακόμα.... αυτό το wifi/bt chip της realtek 8822ce είναι μαύρα χάλια, εκτός του ότι δεν πιάνει καλές ταχύτητες στο Wifi, όταν χρησιμοποιείται το bluetooth (είτε για ποντίκι, είτε για ηχείο, είτε για οτιδήποτε τελος παντων....) πέφτει κι άλλο η ταχύτητα του ή μπορεί να κάνει και διακοπές στο bluetooth (πχ έχω lag στο bt mouse με το wifi σε έντονη δραστηριότητα). Πήρα μια άλλη κάρτα με Intel AX200 που λένε ότι είναι κορυφή στην απόδοση, χωρίς πρόβλημα στην wifi/bt λειτουργία. Θα βρείτε εύκολα στο internet τετοια module με 15-20 ευρώ.... περισσότερα όταν το χρησιμοποιήσω....

https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/product-briefs/wi-fi-6-ax200-module-brief.pdf

Επεξ/σία από evark
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με το wifi, αντιθετως θα ελεγα οτι ειναι αρκετα ικανο συγκριτικα με ενα tp link 150mbps adapter που ειχα σε παραλληλη χρηση bluetooth.

Βρηκα το MSI Afterburner για ενδειξη CPU/GPU usage κατα το gaming ειναι αρκετα χρησιμο για οσους θελουν να βλεπουν τις τιμες σε live monitoring οταν παιζουν. Εμενα η gtx 1650 στο gears 5 δουλευει σταθερα στο 99% ενω η θερμοκρασια παιζει γυρω στπ 60-65 C.

Επισυναπτω και ενα βιντεο για να προσαρμοσετε τις ρυθμισεις του software:

https://www.youtube.com/watch?v=v_y6KoQe3oQ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπηκα στα bios και ειδα πως το adaptive battery optimizer ειναι enabled, ωστοσο οταν εκανα τα επομενα βηματα που λεει το site δηλαδη αυτα που δειχνω στη φωτο μου γραφει οτι ειναι enabled αλλα not activated, γιατι αυτο???

Εγω για να βλεπω μεσα στο παιχνιδι θερμοκρασιες και usage απο cpu/gpu χρησιμοποιω το HWiNFO64 σε συνδυασμο με το RivaTuner Statistics

Screenshot_4.png

142504963_250421366456281_2909979948964364629_n.jpg

Επεξ/σία από Lesdal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς δεν συντρεχουν οι λόγοι ενεργοποίησης....  και καλά το temperature το καταλαβαίνουμε.... το "usage patterns" είναι λίγο... 🤡

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...