Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Καταστημα παραγγελιας - Amazon.de

standard shipping

2. ημερομηνια παραγγελιας- 28/11

3. estimate date παραλαβης  εως 14/12

4.  ημερομηνια και τοπος αποστολης- 03/12 από Γερμανια

5. μεταφορικη εταιρια Royal Mail

6. estimate date παραλαβης κατα την αποστολή  16/12 και δεύτερο estimate date 23/12

7. κατασταση- Δεν παραδόθηκε ποτέ...εχρι ξεκινήσει η διαδικασία επιστροφής χρημάτων!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
10 ώρες πριν, matrixxx είπε

Και μενα ακριβως μια βδομαδα περασε σημερα απο παραγγελια στο .es, 1 item μονο του, in stock, amazon του ιδιου 100%, ακομα δεν εφυγε καν. Ουτε καν το τιμολογιο δεν εχει βγει, που σημαινει οτι δεν φευγει ουτε τις επομενες 24 ωρες τουλαχιστον, μετα και Σ-Κ φτασαμε τις 10 ημερες. Θα φυγει φετος, ή το 2021 και θα παραλαβουμε το 2022;  😛 

 

9 ώρες πριν, Alphagamerz είπε

Κι όμως η δικιά μου έχει τιμολογηθει και έχει κολλήσει στο preparing for dispatch από Δευτέρα.. Μέσα στις επόμενες ώρες δεν το κόβω λόγω Χριστουγέννων οπότε πάει από Δευτέρα και αν.

H δεσμευση του ποσου στην καρτα μας εγινε στο 1ο δευτερολεπτο. Εμενα μαλιστα πηγε preparing for dispatch μετα απο 10 λεπτα και χαρηκα αδικα οτι θα φυγει γρηγορα, μιας και στις αλλες BF παραγγελιες ειχε κανει 7-10 μερες να παει στην φαση αυτη. Δεν μιλαω για αυτο. Οταν πας στην παραγγελια σου, δεξια στο invoice αν ανοιξεις πρεπει να υπαρχει invoice, αν δεν υπαρχει σημαινει οτι δεν εχει τιμολογηθει ακομα και δεν προετοιμαζεται αποστολη πραγματικα.

image.png.5e2591b5977c9371ba6f5d18597c6ad5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, darklordvader77 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά..!!

 

  1. Κατάστημα παραγγελίας - Amazon.com Expedited Shipping
  2. Ημερομηνία παραγγελίας - 15/12
  3. Estimate date παραλαβής - 5/1/2021
  4. Ημερομηνία και τόπος αποστολής -  17/12 Νέα Υόρκη 
  5. Μεταφορική εταιρεία - Aramex
  6. estimate date παραλαβής κατά την αποστολή - 5/1/2021
  7. Κατάσταση- Customs Clearance delay Limassol, CY. Your package is being processed by Customs officials. ARAMEX may require additional information from you. (Το track17.net αναφέρει επίσης: Larnaca Express Hub,Cyprus, Shipment Held for Customs Clearance - Awaiting Duty and Tax Payment from Customer)

 

Έχω πληρώσει τα τέλη εκτελωνισμού, θα μου ζητήσουν κι άλλα ή απλά σκάλωσε στον έλεγχο;

Σύντομη στάση είναι. Και το δικό μου σταμάτησε στις 16.12 και συνέχισε για Ελλάδα στις 19.12. Δεν έχει παραδώσει ακόμη η aramex.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Καταστημα παραγγελιας - AMAZON.DE standard αποστολή

2. ημερομηνια παραγγελιας - 26/11/2020

3. estimate date παραλαβης - 11/12/2020

4.  ημερομηνια και τοπος αποστολης - England 28/11/2020

5. μεταφορικη εταιρια - Royal mail

6. estimate date παραλαβης κατα την αποστολη - 11/12/2020

7. κατασταση - Παραδόθηκε 24/12/2020

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Καταστημα παραγγελιας - AMAZON.IT standard αποστολή

2. ημερομηνια παραγγελιας - 28/11/2020

3. estimate date παραλαβης - 11/12/2020

4.  ημερομηνια και τοπος αποστολης - GERMANY 28/11/2020

5. μεταφορικη εταιρια - DHL

6. 2nd estimate date παραλαβης  - 17/12/2020

7. κατασταση - Παραδόθηκε: Άγνωστο 


Ενημέρωση αποστολών από DHL :

 

Σάββατο, 28. Νοέμβριος 2020

11:05 Τοπική ώρα  |  The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

13:17 Τοπική ώρα  |  The international shipment has been processed in the parcel center of origin| Hagen, Germany

Δευτέρα, 30. Νοέμβριος 2020

01:33 Τοπική ώρα  |  The international shipment has been processed in the export parcel center| Feucht, Germany

Παραμένει ακούνητο με την DHL να μη μπορεί να το δικαιολογήσει και το Amazon IT, (αυτόματα) προτείνει επιστροφή του ποσού γιατί (μάλλον) χάθηκε:

Il tuo pacco potrebbe essere stato smarrito
Ci dispiace molto che la tua consegna sia così in ritardo. Anche se potrebbe ancora arrivare, puoi richiedere un rimborso adesso.
OTTIENI UN RIMBORSO

Εγώ πάλι το θέλω, γιατί σε τέτοια τιμή δε νομίζω να το ξαναβρώ γρήγορα ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, themischar είπε

1. Καταστημα παραγγελιας - AMAZON.IT standard αποστολή

2. ημερομηνια παραγγελιας - 28/11/2020

3. estimate date παραλαβης - 11/12/2020

4.  ημερομηνια και τοπος αποστολης - GERMANY 28/11/2020

5. μεταφορικη εταιρια - DHL

6. 2nd estimate date παραλαβης  - 17/12/2020

7. κατασταση - Παραδόθηκε: Άγνωστο 


Ενημέρωση αποστολών από DHL :

 

Σάββατο, 28. Νοέμβριος 2020

11:05 Τοπική ώρα  |  The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

13:17 Τοπική ώρα  |  The international shipment has been processed in the parcel center of origin| Hagen, Germany

Δευτέρα, 30. Νοέμβριος 2020

01:33 Τοπική ώρα  |  The international shipment has been processed in the export parcel center| Feucht, Germany

Παραμένει ακούνητο με την DHL να μη μπορεί να το δικαιολογήσει και το Amazon IT, (αυτόματα) προτείνει επιστροφή του ποσού γιατί (μάλλον) χάθηκε:

Il tuo pacco potrebbe essere stato smarrito
Ci dispiace molto che la tua consegna sia così in ritardo. Anche se potrebbe ancora arrivare, puoi richiedere un rimborso adesso.
OTTIENI UN RIMBORSO

Εγώ πάλι το θέλω, γιατί σε τέτοια τιμή δε νομίζω να το ξαναβρώ γρήγορα ! 

 

Εάν ήταν πώληση του Amazon ζητάς να σου γίνει επαναποστολη ή refund και νέα αγορά με refund την διαφορά κόστους.

Αλλιώς περιμένεις μήπως και δεν χάθηκε αλλά σου έρθει τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κατάστημα παραγγελίας - AMAZON.DE ,Expedited Delivery

2. Ημερομηνία παραγγελιας - 19/11/2020

3. Estimate date παραλαβής - 9/01/2021

4. Ημερομηνία και τόπος αποστολής - Πολωνία  17/12/2020

5. Μεταφορική εταιρεία - UPS

6. Estimate date παραλαβής κατα την αποστολή - 04/01/2021

7. Κατάσταση - ANAMONH

Item : SAMSUNG GALAXY NOTE 20 ULTRA (πάντα σε stock, μέχρι και την ημέρα αποστολής)

 

Ενημέρωση αποστολών από UPS :

Tuesday, 22 December 11:10 PM Parcel left the carrier facility Carpi, IT

Monday, 21 December 1:27 PM Parcel arrived at a carrier facility Carpi, IT

Friday, 18 December 4:30 AM Parcel left the carrier facility Dobra Strykow, PL

Thursday, 17 December 10:58 PM Parcel left the carrier facility Dobra Strykow, PL
                                            9:04 PM Parcel arrived at a carrier facility Dobra Strykow, PL
                                            6:00 PM Parcel left the carrier facility Mirkow, PL
                                            3:49 PM Parcel arrived at a carrier facility Mirkow, PL
                                            3:43 PM Parcel received by carrier Mirkow, PL Package has shipped

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

10 λεπτά πριν, vant είπε

1. Κατάστημα παραγγελίας - AMAZON.DE ,Expedited Delivery

2. Ημερομηνία παραγγελιας - 19/11/2020

3. Estimate date παραλαβής - 9/01/2021

4. Ημερομηνία και τόπος αποστολής - Πολωνία  17/12/2020

5. Μεταφορική εταιρεία - UPS

6. Estimate date παραλαβής κατα την αποστολή - 04/01/2021

7. Κατάσταση - ANAMONH

Item : SAMSUNG GALAXY NOTE 20 ULTRA (πάντα σε stock, μέχρι και την ημέρα αποστολής)

 

Ενημέρωση αποστολών από UPS :

Tuesday, 22 December 11:10 PM Parcel left the carrier facility Carpi, IT

Monday, 21 December 1:27 PM Parcel arrived at a carrier facility Carpi, IT

Friday, 18 December 4:30 AM Parcel left the carrier facility Dobra Strykow, PL

Thursday, 17 December 10:58 PM Parcel left the carrier facility Dobra Strykow, PL
                                            9:04 PM Parcel arrived at a carrier facility Dobra Strykow, PL
                                            6:00 PM Parcel left the carrier facility Mirkow, PL
                                            3:49 PM Parcel arrived at a carrier facility Mirkow, PL
                                            3:43 PM Parcel received by carrier Mirkow, PL Package has shipped

 

Ετσι οπως σε βλεπω, παραλαμβανεις μαλλον 28-12-2020. Ακομα και να γινει ετσι, 40 ημερες απο την παραγγελια σε διαθεσιμο προιον, νομιζω για την ωρα παιρνεις "χρυσο μεταλλιο". Αν και με το νεο ετος θα σε κερδισουμε πολλοι νομιζω, ισως τις ξεπερασουμε τις 40, εχουμε μελλον. :(

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

56 λεπτά πριν, matrixxx είπε

 

 

Ετσι οπως σε βλεπω, παραλαμβανεις μαλλον 28-12-2020. Ακομα και να γινει ετσι, 40 ημερες απο την παραγγελια σε διαθεσιμο προιον, νομιζω για την ωρα παιρνεις "χρυσο μεταλλιο". Αν και με το νεο ετος θα σε κερδισουμε πολλοι νομιζω, ισως τις ξεπερασουμε τις 40, εχουμε μελλον. :(

Περιττό να αναφέρω πως έστειλα αρκετά email να παραπονεθώ για την καθυστέρηση αλλά μετά απο αυτην την απάντηση 13/12/2020 δεν ξανά ασχολήθηκα.(Επίσης μονο εκείνη την ημέρα της απάντησης έβγαλαν και το προιόν απο stock , την επόμενη το επανέφεραν)

Αναφορά σε κείμενο

 

I need to ask that you remain patient a while longer because our wholesaler cannot ship the title "Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G Android Smartphone ohne Vertrag Triple Kamera Infinity-O Display 256 GB Speicher starker Akku Handy in bronze inkl. 36 Monate Herstellergarantie [Exklusiv bei Amazon]" at the moment. We are already working on getting the article back in stock as soon as possible.

The delivery times are based on past experience. Depending on the supplier or wholesaler, there may be differences in the period of time within which we receive the goods and can dispatch them. We currently assume the following estimated delivery date: Wednesday, 9. Dezember 2020 - Tuesday, 29. Dezember 2020. We will inform you automatically by e-mail if we can dispatch your order earlier.

You'll find the current order summary of when we can dispatch your items to you by going to "Your Account" on our website (www.amazon.de).
If a waiting period is too long for you, you can also cancel outstanding orders there.

I apologize for the delay and thank you for understanding.

I wish you a pleasant sunday. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εγω βλεπω σε παραγγελια που ειχα κανει 28/11 η εκτιμωμενη ημερομηνια παραλαβης να ειναι 9/12-15/12 αλλα στο σιτε της αμαζον μου βγαζει "was expected 17 December". Ποια ημερομηνια βαζετε εσεις στα ποστ πιο πανω; Μετα τις 14 μερες απο την εκτιμωμενη ημερομηνια παραλαβης μπορω να ζητησω refund / να το ξαναστειλουν; Ποια ημερομηνια να κρατησω ωστε να προσθεσω το +14, αυτην απο το μαιλ ή απο το σιτε; Επισης αν ζητησω να μου το ξαναστειλουν, επειδη εχω παραγγειλει απο αγγλια θα με πιασουν οι δασμοι μιας και θα ρθει με το νεο ετος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Εάν ήταν πώληση του Amazon ζητάς να σου γίνει επαναποστολη ή refund και νέα αγορά με refund την διαφορά κόστους.

Αλλιώς περιμένεις μήπως και δεν χάθηκε αλλά σου έρθει τελικά.

Σε ευχαριστώ.
Ναι, πώληση Amazon ήταν και μάλιστα το ´´έδιωξαν´´ αυθημερόν.Τα διαδικαστικά τα γνωρίζω και θαρρώ πως θα τραβήξουν περισσότερο χρόνο από το να εξαντλήσω την υπομονή μου περιμένοντας (μιας και έχει tracking number).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, themischar είπε

1. Καταστημα παραγγελιας - AMAZON.IT standard αποστολή

2. ημερομηνια παραγγελιας - 28/11/2020

3. estimate date παραλαβης - 11/12/2020

4.  ημερομηνια και τοπος αποστολης - GERMANY 28/11/2020

5. μεταφορικη εταιρια - DHL

6. 2nd estimate date παραλαβης  - 17/12/2020

7. κατασταση - Παραδόθηκε: Άγνωστο 


Ενημέρωση αποστολών από DHL :

 

Σάββατο, 28. Νοέμβριος 2020

11:05 Τοπική ώρα  |  The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

13:17 Τοπική ώρα  |  The international shipment has been processed in the parcel center of origin| Hagen, Germany

Δευτέρα, 30. Νοέμβριος 2020

01:33 Τοπική ώρα  |  The international shipment has been processed in the export parcel center| Feucht, Germany

Παραμένει ακούνητο με την DHL να μη μπορεί να το δικαιολογήσει και το Amazon IT, (αυτόματα) προτείνει επιστροφή του ποσού γιατί (μάλλον) χάθηκε:

Il tuo pacco potrebbe essere stato smarrito
Ci dispiace molto che la tua consegna sia così in ritardo. Anche se potrebbe ancora arrivare, puoi richiedere un rimborso adesso.
OTTIENI UN RIMBORSO

Εγώ πάλι το θέλω, γιατί σε τέτοια τιμή δε νομίζω να το ξαναβρώ γρήγορα ! 

 

Screenshot_20201219_234804.jpg.eb47c8c7587c2ec820dcda4c24d3e75b.jpg

Αν και off topic (παραγγελία από aliexpress) είμαστε στην ίδια κατασταση... Από dhl Ελλάδας μου είπαν ότι πιθανόν να έχει φτάσει Ελλάδα και να μην έχει σκαναριστεί ακόμη (μίλησε για χιλιάδες δέματα). Καλά Χριστούγεννα και Καλές γιορτές σε όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Δεν αξίζει σε αυτή την περίοδο να πληρώσεις expedited, τσάμπα χρήματα παιδιά. 

Βασικά θα έλεγα το ακριβως αντίθετο. ότι ειδικά αυτή τη περίοδο είναι που αξίζει να πας μόνο σε expedited shipping. 
ένα απλο παράδειγμα είναι η Royal Mail η οποία ανακοίνωσε την αναστολη, για βραχύ διάστημα, διεκπεραίωσης εκτός UK mainland. Αυτός είναι και ο λόγος που το Amazon καθυστερεί το dispatching των αγαθών. 
όποτε με standard shipment κάποιος θα πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδέα πολυυυυ αργής παράδοσης.

Επεξ/σία από kva21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kva21 είπε

Βασικά θα έλεγα το ακριβως αντίθετο. ότι ειδικά αυτή τη περίοδο είναι που αξίζει να πας μόνο σε expedited shipping. 
ένα απλο παράδειγμα είναι η Royal Mail η οποία ανακοίνωσε την αναστολη, για βραχύ διάστημα, διεκπεραίωσης εκτός UK mainland. Αυτός είναι και ο λόγος που το Amazon καθυστέρηση το dispatching των αγαθών. 
όποτε με standard shipment κάποιος θα πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδέα πολυυυυ αργής παράδοσης.

Οι χρόνοι που δίνουν για standard και express είναι οι ίδιοι. Για παράδειγμα σήμερα παράγγειλα από amazon.de με ημερομηνία παράδοσης έως την 19/01 είτε επέλεγα standard είτε επέλεγα express με +10€. Επομένως δεν αξίζουν τα παραπάνω χρήματα διότι θα υπάρξουν καθυστερήσεις ούτως ή άλλως. 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...