Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Αυτο που λες εδω, δεν νομιζω οτι ισχυει. Δεν βλεπεις ημερομηνια αποστολης, αλλα estimate παραλαβης (απο-μεχρι). Μαλιστα αν σκεφτεις οτι σου δινει ιδια παραλαβη, σημαινει οτι με το γρηγορο θα αποσταλει αργοτερα. Αν και λογικα την ιδια μερα θα αποσταλει οπως ειναι τωρα τα πραγματα (10-20 μερες μετα την παραγγελια οπως βλεπω απο τις δικες μου) και ισως παραλαβεις πριν το τελος του estimate, ενω με την απλη μαλλον παμε για αρκετα ΜΕΤΑ το estimate.

Ναι απλα το εχω ως επειδη δινει πιο νωρις ελαχιστη ημερομηνια παραλαβης, αρα θα ειναι και πιο νωρις η ημερομηνια αποστολης.

Αλλα ναι απο οτι βλεπω παραπανω, ισχυει αυτο που λες στο τελος. Πριν κανα 3 εβδομαδες παλι παρελαβα λιγο πριν την τελικη ημερομηνια παραλαβης, ενω προ BF μπορει να το ειχα στα χερια μου και μεσα σε 3 μερες 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω πηρα ενα βιβλιο απο amazon uk - Εχει γινει dispatched - estimated 11 γεναρη, με priority air mail.

Ειμαι σιγουρος οτι θα ερθει φεβρουαριο με ολα αυτα που γινονται με τα κουριερ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Balantakos είπε

Εγω πηρα ενα βιβλιο απο amazon uk - Εχει γινει dispatched - estimated 11 γεναρη, με priority air mail.

Ειμαι σιγουρος οτι θα ερθει φεβρουαριο με ολα αυτα που γινονται με τα κουριερ.

 

Με ελτα θα σου ερθει, και απο οτι ξερω δεν εχουν σημαντικα θεματα τα ταχυδρομεια. Βασικα την Τεταρτη εστειλα επιστροφη αμαζον και εφτασε Αθηνα την Πεμπτη και σημερα τα ξημερωματα εφυγε

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2020 στις 12:04 ΠΜ, Aurumnus είπε

1. Καταστημα παραγγελιας: Amazon.de (standard αποστολή)

2. Ημερομηνια παραγγελίας: 11/11 (ΟΚ ήταν πριν το BF)

3. Εκτιμώμενη Ημερομηνία Παραλαβής σύμφωνα με αυτήν: 30/11

4. Ημερομηνία και Τόπος Αποστολής: 12/11 (Η παραγγελία έσπασε σε 2 αποστολές, ανάθεμα τους)

5. Μεταφορική Εταιρία:  αποστολή: i-parcel
                                              αποστολή: ASNDI

6. Εκτιμώμενη Ημερομηνία Παραλαβής κατά την αποστολή: 30/11

7. Κατάσταση: Η  αποστολή παραδόθηκε 2/12
                           H  αποστολή μάλλον χάθηκε. Ζήτησα refund μετά από προτροπή του Amazon.

Μόλις παρέλαβα. Το refund ολοκληρώθηκε 15/12.

Άντε να δω τώρα τι θα κάνω και πως θα τα στείλω πίσω.

Θα δεχθούν να τα ξαναπληρώσω και να κλείσει το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Μόλις παρέλαβα. Το refund ολοκληρώθηκε 15/12.

Άντε να δω τώρα τι θα κάνω και πως θα τα στείλω πίσω.

Θα δεχθούν να τα ξαναπληρώσω και να κλείσει το θέμα;

Μπα. Δεν νομιζω να γινεται και απο λογιστικης πλευρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, panos7 είπε

Παραθετω και εγω την δική μου προβληματική παραγγελία.

 

1. Καταστημα παραγγελιας - AMAZON.DE standard αποστολή

2. ημερομηνια παραγγελιας - 01/12/2020

3. estimate date παραλαβης - 15/01/2021

4.  ημερομηνια και τοπος αποστολης - England 10/12/2020

5. μεταφορικη εταιρια - Iparcel

6. estimate date παραλαβης κατα την αποστολη - 28/12/2020

7. κατασταση - Απο 10/12/2020  Package departed an Amazon facility Rochester, Kent GB

 

Υποτίθεται οτι αυριο ερχεται αλλα δεν το βλεπω διοτι απο τις 10/12 φαινεται κολλημενο στην Αγγλία.

Αυριο το απογευμα μιλαω με αμαζον.

Μπορεί να δινουν refund αλλα ειναι απαραδεκτοι. Υποτιθεται οτι τα παιρνεις γιατι θελεις να κανεις και ενα δωρο.

 

Απο τον Οκτωβριο επίσης εχουν χαθει 2 royal mail δεματα και περιμενω και τριτο στις 30/12 (διαφορετική παραγγελία από την παραπάνω) το οποιο δεν το βλεπω να το παραλαμβανω.

Μαλλον καποιος τα βουταει αυτα αφου δεν εχουν tracking.

Δεν ξερω τι αλλο να πω...

Έχει καποιος αλλος κολλημένο δεμα τοσες μερες;

 

Ηθελες να το κανεις δωρο και εβαλες στανταρντ αποστολη με οσα γινονται αυτο τον καιρο με τις μεταφορικες; Εδω εγω εβαλα expedited και αναμενω τρελη καθυστερηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μπα. Δεν νομιζω να γινεται και απο λογιστικης πλευρας. 

Αναφορά σε κείμενο

Dear ΧΧΧ,

I'm sorry to hear that your order #ΧΧΧ-ΧΧΧΧΧΧΧ-1469954 didn't arrive!

If the package arrives at a later date and you want to keep it, let us know and we will debit your payment card again. Or if the original package arrives and you don't want to keep it, please refuse the delivery and the carrier will return it to us. 

I hope you appreciated my personal assistance and we wish you have a good health.


Σύμφωνα με το customer support του Amazon.it, γίνεται. Θα φανεί στη πράξη βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stark είπε


Σύμφωνα με το customer support του Amazon.it, γίνεται. Θα φανεί στη πράξη βέβαια.

Χμ παραξενο. Πριν κανα 3 χρονια που μου ετυχε και σε εμενα, τους ρωτησα και μου ειπαν δεν γινεται. (βεβαια μικρης αξιας προιοντος και ειχε ερθει μετα απο κανα 2 εβδομαδες απο το refund)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Χμ παραξενο. Πριν κανα 3 χρονια που μου ετυχε και σε εμενα, τους ρωτησα και μου ειπαν δεν γινεται. (βεβαια μικρης αξιας προιοντος και ειχε ερθει μετα απο κανα 2 εβδομαδες απο το refund)

Πολύ πιθανό να αποδειχθεί όντως άκυρο αυτό που μου έγραψαν. Πάντως και μένα μικρής αξίας είναι (25 ευρώ). Αλλά να μπω στη διαδικασία να τα στείλω πίσω, και μόνο που σκέφτομαι την ταλαιπωρία... Μακάρι να μου έρθουν έστω και αργοπορημένα και να βρουν τρόπο να ξαναχρεώσουν την κάρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Καταστημα παραγγελιας - επιλογη standard ή express αποστολής: Amazon.fr standard

2. ημερομηνια παραγγελιας: 11/12/2020

3. estimate date παραλαβης συμφωνα με αυτην 29/12

4. μεταφορικη εταιρια Royal mail

5. estimate date παραλαβης κατα την αποστολη: 29/12

6. κατάσταση: Παραδόθηκε σήμερα 28/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Ηθελες να το κανεις δωρο και εβαλες στανταρντ αποστολη με οσα γινονται αυτο τον καιρο με τις μεταφορικες; Εδω εγω εβαλα expedited και αναμενω τρελη καθυστερηση.

Όταν έκανα την παραγγελία πριν 1 μήνα δεν υπήρχε κανένα θέμα με τις μεταφορικές. 

Αυτό έχει προκύψει τις 2 τελευταίες εβδομάδες. 

Άλλη παραγγελία που έκανα μέσω αμαζον παλι 2 μέρες πριν από την προβληματική, παρέλαβα εδω και 10 ημέρες και με απλή αποστολή.

Ο προβληματισμός μου είναι ότι δεν φαίνεται καμια εξέλιξη από τις 10/12. 

Επεξ/σία από panos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες αν το θέλουν πίσω να βγάλουν αυτοί άκρη με την κούριερ με ετικέτα επιστροφής και να έρθουν να το παραλάβουν απο το σπίτι σου και οτι δε θα τρέχεις να περιμένεις στο κατάστημα στην ουρά, έχεις και άλλες δουλειές. Δε φτάνει που αργεί 25 μέρες. Οπότε πες μήπως είναι καλύτερα να μου το ξαναχρεώσετε και να τελειώνει η υπόθεση εκεί :) .

Τουλάχιστον το αμαζον έχει και άμεση εξυπηρέτηση πελατών, όχι σαν κάτι αλυσίδες της κακιάς ώρας Ελληνικές ή κούριερ που δε σηκώνουν τηλέρωνα/δεν απαντάνε email 10 μέρες.

 

1. Amazon ES, standard 

2. 11/12/2020

3. 29/12/2020 - 04/01/2021

4.  18/12/2020 ES

5. UPS

6. 29/12/2020 site ups, 04/01/2021 amazonES

7. Αναμόνη (Έφτασε Ελλάδα και παραδόθηκε σήμερα 28/12 στη Γενική Ταχυδρομική για παράδοση επαρχία)

Επεξ/σία από zygorito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2020 στις 1:44 ΜΜ, MakeGreeceSexyAgain είπε

Update:

Παρέλαβα τα 2 πακέτα UPS. Αναμονή για i-parcel & royal.

Update 2:

Έστειλα email στην φόρμα επικοινωνίας της http://www.iss.gr/contact/ για το δέμα i-parcel και μέσα σε 1 ώρα μου απάντησαν στέλνοντας μου το «ελληνικό» tracking number.

Update: 

Το i-parcel από τις 17/12/2020 που μπήκε Ελλάδα, έχει τελευταίο update στις 24/12.

Το royal mail συνεχίζει να αγνοείται.

Αν κρίνω από τις εικόνες που κυκλοφορούν με τα πεταμένα πακέτα και το πως ήταν συσκευασμένα από την Amazon τα 2 πακέτα που παρέλαβα ήδη μέσω UPS, μάλλον σπασμένα θα έρθουν αυτά που περιμένω.

ΕΛΤΑ-Courier-Αναζήτηση-Αποστολής.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδόθηκε σήμερα με ACS πακέτο απο ισπανικό αμαζον παραγγελία 27/11 που είχε ημ. παράδοσης αρχικά έως 24/12 και μετέπειτα ως 4/1. Το tracking ακόμα και τώρα γράφει ως τελευταίο γεγονός 19/12 η διαδικασία εκτελωνισμου έχει ξεκινήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Αν κρίνω από τις εικόνες που κυκλοφορούν με τα πεταμένα πακέτα 

Για δωσε μας υλικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...