Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, kva21 είπε

Πιθανόν να φτάσει πριν από την αναμενόμενη ημερομηνία. Συνήθως το βρετανικό όταν επιλέγεις expedited shipping αποστέλλει με UPS standard (όχι UPS saver). Αν οντως στείλαν με αυτόν τον τρόπο με παραξενεύει που δεν σου άλλαξαν την εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης... δεν μου έχει πάρει παραπάνω από 3 ημέρες (από dispatched) να παραδοθεί ποτέ...🤔

Oυτε εγω γνωριζω τι παιζει, θα ενημερωνω  για την εξελιξη της παραγγελιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα παραγγελία από amazon.de στις 27/11 αλλά επειδή έλειπε ένα προϊόν μου την έσπασαν στα 3 και τις έστειλαν μέσω Αγγλίας.

Η πρώτη έφυγε από Αγγλία στις 14/12 και την παρέλαβα στις 9/1 (ήταν tracked)
H δεύτερη έφυγε από Αγγλία στις 15/12 αλλά δεν έχει έρθει ακόμα (untracked)
H τρίτη έφυγε από Γαλλία, πήγε Ισπανία και μετά Αγγλία οπότε και έφυγε στις 22/12 και δεν έχει έρθει ακόμα (untracked).

Για τη 2η ζήτησα refund αλλά δεν βρήκα τρόπο να πληρώσω αν έρθει. Στο email μου λένε να τη στείλω πίσω ή να αρνηθώ παραλαβή. Πάντως τραγικό να στέλνουν untracked ακριβά αντικείμενα, αυτό δεν έχει ξαναγίνει.

Επεξ/σία από newlynx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, newlynx said:

 Πάντως τραγικό να στέλνουν untracked ακριβά αντικείμενα, αυτό δεν έχει ξαναγίνει.

Σου δινεται η επιλογη να επιλεξεις tracked method και απλα επιλεγεις το πιο φτηνο με την ελπιδα να το στειλουν tracked? Ρωταω γιατι δε ξερω τι παιζει με αποστολη στην Ελλαδα αυτην την περιοδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 λεπτά πριν, cineaste είπε

Σου δινεται η επιλογη να επιλεξεις tracked method και απλα επιλεγεις το πιο φτηνο με την ελπιδα να το στειλουν tracked? Ρωταω γιατι δε ξερω τι παιζει με αποστολη στην Ελλαδα αυτην την περιοδο!

Αρχιζω να πιστευω οτι εισαι ο Μπεζος. 😄 Αλλα απο την αλλη τοσο μεγαλη αγνοια περι αμαζον πως εξηγειται αν εισαι εσυ; 😲

Φτανει το σπαμ, πουθενα δεν λεει οτι διαλεγεις untracked μεθοδο οταν διαλεγεις την λιγο φτηνοτερη, απλα πληρωνεις non-express, πληρωνεις στην "φτηνη" για 6-10 ημερες οπως γραφουν οι ιδιοι στο τελικο σταδιο παραγγελιας!!! Ουτε καν δωρεαν δεν ειναι, πληρωνεις 10 ευρω λιγοτερα απο οσο εχει η express. Αρα δεν πληρωνεις untracked, ουτε να στο φερει γάιδαρος ή ταχυδρομικο περιστερι. Εχει και οριο η υπομονη να διαβαζουμε τα ασχετα υπερασπιστικα προς το μαγαζι και υποτιμητικά, προσβλητικα σχεδον προς μελη σχολια σχεδον καθημερινα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Αρχιζω να πιστευω οτι εισαι ο Μπεζος. 😄 Αλλα απο την αλλη τοσο μεγαλη αγνοια περι αμαζον πως εξηγειται αν εισαι εσυ; 😲

Φτανει το σπαμ, πουθενα δεν λεει οτι διαλεγεις untracked μεθοδο οταν διαλεγεις την λιγο φτηνοτερη, απλα πληρωνεις non-express, πληρωνεις στην "φτηνη" για 6-10 ημερες οπως γραφουν οι ιδιοι στο τελικο σταδιο παραγγελιας!!! Ουτε καν δωρεαν δεν ειναι, πληρωνεις 10 ευρω λιγοτερα απο οσο εχει η express. Αρα δεν πληρωνεις untracked, ουτε να στο φερει γάιδαρος ή ταχυδρομικο περιστερι. Εχει και οριο η υπομονη να διαβαζουμε τα ασχετα υπερασπιστικα προς το μαγαζι και υποτιμητικά, προσβλητικα σχεδον προς μελη σχολια σχεδον καθημερινα.

Ακριβώς αυτό, μου στείλανε αντικείμενο 200 ευρώ, με untracked royal mail. Δεν έφτασε ποτέ. 

Πέρα από καθυστερήσεις και το ότι οκ καμιά φορά συμβαίνει είναι απαράδεκτο θεωρώ να στα στέλνουν λες και είναι γράμματα.

Δεν ξέρω αν κανένας τσεκαρει ποτέ το trust pilot σαν σάιτ ή πόσο λετζιτ είναι αλλά το κοίταξα σήμερα και έχει πάρα πολλές κακές κριτικές, ειδικά για το amazon.de .

Επεξ/σία από CloudTemper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 ώρες πριν, kva21 είπε

Πιθανόν να φτάσει πριν από την αναμενόμενη ημερομηνία. Συνήθως το βρετανικό όταν επιλέγεις expedited shipping αποστέλλει με UPS standard (όχι UPS saver). Αν οντως στείλαν με αυτόν τον τρόπο με παραξενεύει που δεν σου άλλαξαν την εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης... δεν μου έχει πάρει παραπάνω από 3 ημέρες (από dispatched) να παραδοθεί ποτέ...🤔

Αυτο ισχυει σε express αποστολη με ups απο amazon, οχι με standard. 7 το λιγοτερο, ως 10-12 μερες αυτη την περιοδο κανει η ups standard απο amazon. Εχουμε και πολλες αναφορες στο παρον τοπικ που επιβεβαιωνουν αυτο που γραφω αν και ειναι γνωστο. Και μιλω για Αθηνα, δεν ξερω τι γινεται παραεξω. Ισως εννοεις express;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. εχω πολλες παραγγελιες απο ολα τα ευρωπαικα αμαζον οποτε δεν ξερω αν θα βοηθησει να παραθεσω κοπι πειστ την κατασταση τους μια προς μια πιο πολυ θα ζαλισει πιστευω.

Αυτο που θελω να μοιραστω παντως και εγω απο πλευρας μου οτι το εχουν παραξεφτυλισει για να μην χρησιμοποιησω αλλη εκφραση! Ολες μα ολες οι παραγγελιες ειτε το προιον ειναι σε στοκ γενικα ειτε ηταν σε στοκ την στιγμη της παραγγελιας μιλαμε για απιστευτες και παραλογες καθυστερισεις στο dispatch των προιοντων. Ενδεικτικα και μονο θα αναφερω παραγγελια 28/12 απο το ισπανικο ολη τη διαρκεια αυτη μεχρι σημερα in stock το προιον με express μεθοδο και εφυγε σημερα οντως με ups express ευτυχως....

Εχουν επεκτινει και το estimated που βγαζει στο σαιτ τους στο express method αφου φυγει η παραγγελια επιτηδες για να γλυτωσουν κανα refund.

Αποκορυφωμα ολων, παραγγελια 3/12 απο αγγλικο πληρωμενο express method εφυγε απο αυτους 18/12 με standard και παρελαβα 5/1. Φυσικα και απαιτησα refund των μεταφορικων που ηταν και κοντα στα 40€ για το αντικειμενο αυτο λογω βαρους.

Το θεμα δεν ειναι μονο ομως στις τραγικες καθυστερισεις αποστολης των παραγγελιων αλλα στο οτι χρεωνουν κιολας πολυ πολυ νωριτερα με αποτελεσμα και δεσμευμενα χρηματα να εχουμε για αρκετες μερες και αγνωστο να ειναι το ποτε θα παραλαβουμε αυτο που ηδη εχουμε πληρωσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, matrixxx said:

Αρχιζω να πιστευω οτι εισαι ο Μπεζος. 😄 Αλλα απο την αλλη τοσο μεγαλη αγνοια περι αμαζον πως εξηγειται αν εισαι εσυ; 😲

Φτανει το σπαμ, πουθενα δεν λεει οτι διαλεγεις untracked μεθοδο οταν διαλεγεις την λιγο φτηνοτερη, απλα πληρωνεις non-express, πληρωνεις στην "φτηνη" για 6-10 ημερες οπως γραφουν οι ιδιοι στο τελικο σταδιο παραγγελιας!!! Ουτε καν δωρεαν δεν ειναι, πληρωνεις 10 ευρω λιγοτερα απο οσο εχει η express. Αρα δεν πληρωνεις untracked, ουτε να στο φερει γάιδαρος ή ταχυδρομικο περιστερι. Εχει και οριο η υπομονη να διαβαζουμε τα ασχετα υπερασπιστικα προς το μαγαζι και υποτιμητικά, προσβλητικα σχεδον προς μελη σχολια σχεδον καθημερινα.

Δεν συμπαθω καν το Amazon και το αποφευγω  οσο μπορω. Απλά οταν εμενα στην Ελλαδα  δεν ειχα τετοια θεματα και προσπαθω να καταλαβω τι γινεται. Η αληθεια ειναι πολλες φορες σου εκανε δωρεαν upgrade τον τροπο αποστολης στο παρελθον, αλλα ειναι αδικο να γκρινιαζουμε για untracked οταν μας δινεται η επιλογη να πληρωσουμε για tracked. Ειναι γνωστο οτι θα ειναι untracked αν δεν αναφερεταικατι αλλο και ισχυει και γαι τα περισσοτερα μαγαζια, διορθωσε με αν κανω λαθος. Απλα  θελω να δω πραγματικα ποσο φταιει το Amazon και ποσο ευθυνη φερουν τα ΕΛΤΑ κτλ και οι προσδοκιες που ειχαμε προ Covid. Τωρα η εξυπηρετηση πελατων οντως εχει χαλασει, δεν μπορεις καν να στειλεις email απευθειας αρκετες φορες. Καλη υπομονη σε οσους παραγγελνουν απο εξωτερικο αυτη την περιοδο παντως...

Επεξ/σία από cineaste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρετε μήπως σε untracking δέμα που στάλθηκε με την royal mal, αν δεν σε βρουν τα ΕΛΤΑ αφήνουν ειδοποίηση, στέλνουν κάνα sms;;; (Πολλά ζητάω εε). 

Το λέω γιατί εχω κάνει παραγγελία από Amazon. de που στάλθηκε στις 9/12 με εκτιμώμενη παράδοση 29/12. Έως σήμερα τίποτα ακόμα περιμένω μιας και δεν ειναι επείγον.

Απλά επειδή εχω βάλει την διεύθυνση εργασίας και για δυο εβδομάδες ήμασταν κλειστά (κατάστημα λιανικής), κοίταξα στο γραμματοκιβώτιο μήπως εχω ειδοποίηση τις ημέρες που ήταν κλειστό αλλά δεν βρήκα κάτι. 

 

Και επειδή διαβάζω πως κι άλλα άτομα με παρόμοιες ημερομηνίες αποστολής σαν την δική μου άρχισαν να παραλαμβάνουν από τις 15/1 και μετά.

 

Τους δίνω προθεσμία μέχρι την Παρασκευή αν δεν έρθει. Παρασκευή απόγευμα τους λέω να το στείλουν πάλι express η επιστροφή χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, matrixxx είπε

Αυτο ισχυει σε express αποστολη με ups απο amazon, οχι με standard. 7 το λιγοτερο, ως 10-12 μερες αυτη την περιοδο κανει η ups standard απο amazon. Εχουμε και πολλες αναφορες στο παρον τοπικ που επιβεβαιωνουν αυτο που γραφω αν και ειναι γνωστο. Και μιλω για Αθηνα, δεν ξερω τι γινεται παραεξω. Ισως εννοεις express;

 

 

 

 

Έχεις δίκιο είδα μια ετικέτα που είχα και Express saver λέγεται η γρήγορη μέθοδος μάλιστα έχω λάβει (πριν από μερικές ημέρες) από άλλο κατάστημα (hollister) την επόμενη ημέρα από την Ολλανδία στην Αθήνα. 
επεστρεψα πάλι σε μια ημέρα πίσω το προϊόν και έλαβα πάλι σε μια ημέρα από Ολλανδία την αντικατάσταση. Δεν  πριν να καταλάβω γιατί εφόσον πληρώνουμε τόσο μεγάλα μεταφορικά να μην σε αφήνει να επιλέξεις την μέθοδο συγκεκριμένα.
22€ μεταφορικά για να στείλει ένα προϊόν με standard και άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα σου αποστέλλει με 10-12€ Παρόμοιο προϊόν με την ταχύτατη express saver μέθοδο 


το ξέρω ότι αυτόν τον καιρό αργεί τόσο πολύ ακόμη και η UPS.


Αλλά πάντοτε, μέχρι πριν τον κορονοϊού όσες Φορές έπαιρνα με expedited οι παραγγελίες δεν αργούσαν όπως τώρα. 

 

αυτά από παραγγελίες προ κορονοϊού, αφού όσες παραγγελίες έκανα φέτος της έκανα όλες με απλή shipping μέθοδο και είτε ήρθαν με Royal Mail είτε με iparcel (θυγατρική της UPS), είτε δεν ήρθαν καθόλου... 

 

Επεξ/σία από kva21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cineaste είπε

Δεν συμπαθω καν το Amazon και το αποφευγω  οσο μπορω. Απλά οταν εμενα στην Ελλαδα  δεν ειχα τετοια θεματα και προσπαθω να καταλαβω τι γινεται. Η αληθεια ειναι πολλες φορες σου εκανε δωρεαν upgrade τον τροπο αποστολης στο παρελθον, αλλα ειναι αδικο να γκρινιαζουμε για untracked οταν μας δινεται η επιλογη να πληρωσουμε για tracked. Ειναι γνωστο οτι θα ειναι untracked αν δεν αναφερεταικατι αλλο και ισχυει και γαι τα περισσοτερα μαγαζια, διορθωσε με αν κανω λαθος. Απλα  θελω να δω πραγματικα ποσο φταιει το Amazon και ποσο ευθυνη φερουν τα ΕΛΤΑ κτλ και οι προσδοκιες που ειχαμε προ Covid. Τωρα η εξυπηρετηση πελατων οντως εχει χαλασει, δεν μπορεις καν να στειλεις email απευθειας αρκετες φορες. Καλη υπομονη σε οσους παραγγελνουν απο εξωτερικο αυτη την περιοδο παντως...

Εάν προσέξεις καλά υπάρχουν δύο επιλογές.

Η standard και η expendited shipping. Πουθενα δεν αναφέρεται εάν υπάρχει ή όχι tracking στην standard.

Και δεν είναι και δεδομένος ο τρόπος αποστολής σε καμία από αυτές. Έχω λάβει δέματα με standard τα οποία είχαν Tracking. 

Ειναι απαράδεκτο να στέλνονται δέματα σήμερα χωρίς Tracking. Εδώ ο πιο μικρός Κινέζος με free shipping και πράγματα αξίας μονοψηφιων ευρώ στέλνει με Tracking. Με απλό ΕΛΤΑ έρχεται αλλά Με tracking.

Επίσης είναι απαράδεκτο που δεν αναφέρεται η χώρα αποστολής του κάθε προϊόντος.

Και φυσικά είναι απαράδεκτο που η ημερομηνία παραλαβής αλλάζει κάθε λίγο και λιγάκι κατά το δοκούν και δεν είναι δεσμευτική κατά την στιγμή της αγοράς. Μόλις καθυστερήσουν το δεμα σου βάζουν άλλες +10ημερες από την δηλωμένη ημερομηνία κατά την αγορά.

Απλά ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟΙ για τα σημερινά δεδομένα.

 

3 ώρες πριν, Χλωριούχο Αμμώνιο είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρετε μήπως σε untracking δέμα που στάλθηκε με την royal mal, αν δεν σε βρουν τα ΕΛΤΑ αφήνουν ειδοποίηση, στέλνουν κάνα sms;;; (Πολλά ζητάω εε). 

Το λέω γιατί εχω κάνει παραγγελία από Amazon. de που στάλθηκε στις 9/12 με εκτιμώμενη παράδοση 29/12. Έως σήμερα τίποτα ακόμα περιμένω μιας και δεν ειναι επείγον.

Απλά επειδή εχω βάλει την διεύθυνση εργασίας και για δυο εβδομάδες ήμασταν κλειστά (κατάστημα λιανικής), κοίταξα στο γραμματοκιβώτιο μήπως εχω ειδοποίηση τις ημέρες που ήταν κλειστό αλλά δεν βρήκα κάτι. 

 

Και επειδή διαβάζω πως κι άλλα άτομα με παρόμοιες ημερομηνίες αποστολής σαν την δική μου άρχισαν να παραλαμβάνουν από τις 15/1 και μετά.

 

Τους δίνω προθεσμία μέχρι την Παρασκευή αν δεν έρθει. Παρασκευή απόγευμα τους λέω να το στείλουν πάλι express η επιστροφή χρημάτων.

Τα ΕΛΤΑ σου αφήνουν χαρτάκι για παραλαβή δέματος άσχετα με Tracking. Πως αλλιώς θα ξέρεις? Τις περισσότερες φορές σε μεγάλα πακέτα δεν κάνουν καν τον κόπο να τα φέρουν αλλά αφήνουν χαρτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες παρέλαβα μέσω ΕΛΤΑ παραγγελία από AliExpress που έγινε 2 Γενάρη με free shipping, αξίας 12€. 

Η παραγγελία του Amazon που έφυγε αρχές Δεκέμβρη με untracked Royal Mail δεν έφτασε ακόμα (1.5 μήνας από τη μέρα αποστολής). Έχω πάρει ήδη refund φυσικά, αλλά το αναφέρω για όσους περιμένουν πακέτο με Royal Mail. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Χτες παρέλαβα μέσω ΕΛΤΑ παραγγελία από AliExpress που έγινε 2 Γενάρη με free shipping, αξίας 12€. 

Η παραγγελία του Amazon που έφυγε αρχές Δεκέμβρη με untracked Royal Mail δεν έφτασε ακόμα (1.5 μήνας από τη μέρα αποστολής). Έχω πάρει ήδη refund φυσικά, αλλά το αναφέρω για όσους περιμένουν πακέτο με Royal Mail. 

 

Περα απο οφτοπικ ειναι και παραπλανητικο το μηνυμα σου, χωρις να το θες βεβαια.

Τι εννοω; Περιμενω καπου 12 μικρες παραγγελιες απο αλι, 25 Οκτωβριου μεχρι 1 Δεκεμβριου. Οι 10 εγιναν μαλιστα μεχτι 5-6 Νοεμβριου. Εχει ερθει μονο η μια, ηρθε προχθες, απο 1 Νοεμβριου που εφυγε απο Κινα. Περιμενω ακομα δηλαδη πολλες απο τελη Οκτωβρη. Απο αλι.

Αυτος ειναι ο λογος που ανοιξα το θεμα, για να υπαρχει σφαιρικη εικονα και αφορα παραγγελιες αμαζον ωστε να μην ειναι 30 ληγμενα θεματα προσφορων του ψηλα. Ετσι μαζεμενες οι πληροφοριες μας δινουν την γενικη εικονα που ειναι χαλια και οχι μια εξαιρεση που μπορει να ειναι καλη. Αυτο που αναφερεις (το οφτοπικ) για το αλι, ειναι ακραια εξαιρεση και δεν ειναι αξιο συγκρισης. Ειναι σαφως πιο αργο το αλι, ακομα και απο αυτο το χαλια αμαζον των τελευταιων μηνων. (στειλε μου ενα πμ μιας και δεν αφορα το τοπικ, με την μεταφορικη που ειχες επιλεξει στο αλι μπας και καταλαβουμε πώς ετυχε και ηρθε τοσο γρηρορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Καταστημα παραγγελιας - Amazon.co.uk expedited shipping

2. ημερομηνια παραγγελιας- 06/01

3. estimate date παραλαβης- 12/01 έως 26/01

4.  ημερομηνια και τοπος αποστολης- 19/01 από uk

5. μεταφορικη εταιρια- ups express saver

6. estimate date παραλαβης κατα την αποστολη-  έως 26/01

7. Κατασταση- εκτελωνιστηκε και ειναι σπατα, παραδοση μέχρι αύριο λεει η ups

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...