Προς το περιεχόμενο

[MEGATHREAD] Εξελιξη παραγγελιων των προσφορων απο ολα τα Amazons (.com, .co.uk, .de, .fr, .es, .it)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
15 λεπτά πριν, Alphagamerz είπε

Πολυ πιθανο τοτε να του το εστειλαν απο αγγλια για να εχει μπει τελωνειο. Καλη τυχη και ελπιζω να το παραλαβετε γρηγορα και οι δυο.

Απο Αγγλια ειναι η αποστολη, το εχουμε αναφερει και οι δυο παλιοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, matrixxx είπε

Απο Αγγλια ειναι η αποστολη, το εχουμε αναφερει και οι δυο παλιοτερα.

Ετσι εξηγειται λοιπον, δεν το ειχα προσεξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει περίπτωση να "επιταχύνουμε" κάπως την αποστολή δέματος απο Αγγλικό άμαζον? 8 του μηνος παραγγελία και ακόμα δεν εχει αποσταλεί ,Preparing for dispatch απο την πρώτη μέρα.. τι στον .... ένα ένα κολλάνε τα pixel στην οθόνη και κάνουν μια βδομάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, 4four είπε

Yπάρχει περίπτωση να "επιταχύνουμε" κάπως την αποστολή δέματος απο Αγγλικό άμαζον? 8 του μηνος παραγγελία και ακόμα δεν εχει αποσταλεί ,Preparing for dispatch απο την πρώτη μέρα.. τι στον .... ένα ένα κολλάνε τα pixel στην οθόνη και κάνουν μια βδομάδα?

8 Ιανουαριου εννοεις; Αν ναι, βιαζεσαι! 10-15 μερες περιμενουμε απο BF μεχρι να γινει η αποστολη, καποιες φορες εχει φτασει και τον μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, matrixxx είπε

8 Ιανουαριου εννοεις; Αν ναι, βιαζεσαι! 10-15 μερες περιμενουμε απο BF μεχρι να γινει η αποστολη, καποιες φορες εχει φτασει και τον μηνα.

Αουτς πόνεσε η καρδούλα μου τώρα.. ναι Ιανουαρίου εννοώ!

Το καλό το Αμαζον εκτός από τα καλά αγαθά που μας στέλνει μας μαθαινεί και την αρετή της υπομονής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Alphagamerz είπε

Δεμα απο τριτο πωλητη ειναι φιλε; Γιατι αν ειναι απο το ιδιο το amazon δεν πρεπει να περασει καν τελωνειο, εκτος αν εφυγε απο αγγλια.

Ήταν 3ος πωλητής, αλλά dispatched από Amazon αποθήκη Αγγλίας. Λογικά την επόμενη εβδομάδα θα έχω παραλάβει. 

Επεξ/σία από nikosKy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν λίγες πληροφορίες για όσους μπορεί να ενδιαφέρονται μιας και είμαι μεταξύ Ελλάδας και Αγγλίας :

1. ΔΕΝ υπάρχει τελωνείο για οτιδήποτε έχει σταλεί ΠΡΙΝ τις 31/12. Σε αποστολές που υπάρχει tracking αυτό μπορεί να αποδειχθεί πανεύκολα. Στα untracked μπορεί να υπάρξει κάποια εμπλοκή που μπορεί όμως να λυθεί αν προσκομιστεί κάποιο έγγραφο από τον ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ.

2. ΔΕΝ υπάρχουν δασμοί στα προϊόντα που κατασκευάζονται UK , αυτή είναι η συμφωνία UK-EU. Προϊόντα που εμπορεύονται μεταπωλητές όπως το Amazon τα οποία κατασκευάζονται εκτός UK μπορεί να έχουν κανονικά ΔΑΣΜΟΥΣ.

3. Οι δασμοί δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το ΦΠΑ. Όταν κάποια εταιρία από Αγγλία πουλάει σε κάποιον στην ΕΕ πρέπει πλέον να ΑΦΑΙΡΕΙ το ΦΠΑ από την τελική τιμή που βλέπετε. Αν δεν αφαιρεθεί το ΦΠΑ Αγγλίας κατά την αγορά και ΔΕΝ έχετε προπληρώσει προϊόν συν import fees είναι πολύ πιθανό να το ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΕΤΕ κατά τον εκτελωνισμό στην Ελλάδα.

4.  Σε ΟΤΙ δέμα μπαίνει Ελλάδα από Αγγλία μπαίνει ΦΠΑ 24% επί της αξίας που ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρέπει να αναγράφει ο αποστολέας (ισχύουν τυχόν εξαιρέσεις ατέλειας , κλπ που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τη συμφωνία UK-EU).

5. Η Αγγλία είναι πλέον στις ΤΡΙΤΕΣ χώρες που σημαίνει ότι θα περνάνε ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ από το τελωνείο. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν δεν υπάρχουν δασμοί σε αυτό που αγοράσατε , υπάρχει ΣΟΒΑΡΟΣ κίνδυνος να σας φορτώσουν εκτελωνιστικά έξοδα. Υπάρχουν ΗΔΗ περιπτώσεις που ΜΟΝΟ τα εκτελωνιστικά έξοδα φτάνουν κοντά 100EUR. ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΚΙΝΑ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΗ εδώ και χρόνια. Αποφεύγετε τις ιδιωτικές εταιρίες courier , κλπ για να μην έχετε δράματα.

6. Αν δε θέλετε να χτυπάτε το κεφάλι σας , να αγοράζετε ΜΟΝΟ από site όπως το Amazon τα οποία αναφέρουν ΡΗΤΑ ότι συμπεριλαμβάνουν φόρους και εκτελωνιστικά έξοδα.

ΚΑΛΕΣ ΑΓΟΡΕΣ :)

Επεξ/σία από Looter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 4four είπε

Yπάρχει περίπτωση να "επιταχύνουμε" κάπως την αποστολή δέματος απο Αγγλικό άμαζον? 8 του μηνος παραγγελία και ακόμα δεν εχει αποσταλεί ,Preparing for dispatch απο την πρώτη μέρα.. τι στον .... ένα ένα κολλάνε τα pixel στην οθόνη και κάνουν μια βδομάδα?

Μπορείς να ακυρώσεις και να ξανά κάνεις την παραγγελία με expedited 

4 ώρες πριν, Looter είπε

... 

Μιας και το thread αφορά αποκλειστικά το αμαζον, είναι γνωστό στον καταναλωτή πόσο είναι το τελωνείο αφού το προπληρωνει (και στην περίπτωση του αμαζον, την βγάζει φθηνά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2021 στις 7:49 ΠΜ, aristarhos είπε

UK Amazon αλλά αποστολή με YUN Express από Honk Kong: Dispatched 15 December

2020-12-31 delivery to local courier
2020-12-28 Departed from Facility
2020-12-23 Custom clearance completed
2020-12-20 Arrived at AIRPORT of Destination,clearance in process
2020-12-19 Departed from AIRPORT of Origin
2020-12-17 HK, Arrive at international airport to abroad
2020-12-16  Shipment data received [ATHENS 1....]
 
 

Ενημερώθηκε το tracking της YUN Express

2021-01-14 Greece, The carrier is limited employee availability due to the impacts of covid-19.The shipment may be delayed.We will continue to update the progress.

 
   
   

Ενημερώθηκε το tracking της YUN Express 
2021-01-14
 Greece, The carrier is limited employee availability due to the impacts of covid-19.The shipment may be delayed.We will continue to update the progress.

Μάλλον εννοεί την ACS

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά για πρώτη φορά δεν τηρεί η amazon την υπόσχεση της. Παρά τις πιέσεις δεν μου δίνει το price match της black friday που μου είχε υποσχεθεί. Μου λέει αν θέλω το γυρνάω πίσω... Φυσικά και θα το κάνω... Προσοχή λίγο... 

Επεξ/σία από akisgd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, akisgd είπε

Τελικά για πρώτη φορά δεν τηρεί η amazon την υπόσχεση της. Παρά τις πιέσεις δεν μου δίνει το price match της black friday που μου είχε υποσχεθεί. Μου λέει αν θέλω το γυρνάω πίσω... Φυσικά και θα το κάνω... Προσοχή λίγο... 

Έχεις γραπτώς σε email που σου έχουν πει ότι θα σου κάνει price match και δεν στο δίνει;

Έχω μια αντίστοιχη περίπτωση όχι με black friday. Δεν έχει αποσταλεί ακόμα αυτό που θα γίνει price match.

Να το ακυρώσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω κανει παραγγελια απο amazon uk στις 3 Ιανουαριου 2021 ελεγε αμεσα διαθεσιμο το εχω βαλει Expedited Delivery και ειναι στη φαση Preparing for Dispatch Οποτε Αναμονη απο οτι καταλαβαινω,Ξερετε με τι συνηθως στελνουν λογω οτι εχω βαλει Expedited Delivery (προκειται για laptop) με ΕΛΤΑ η με καποια μεταφορικη ACS UPS ?

Επεξ/σία από giogio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akisgd είπε

Τελικά για πρώτη φορά δεν τηρεί η amazon την υπόσχεση της. Παρά τις πιέσεις δεν μου δίνει το price match της black friday που μου είχε υποσχεθεί. Μου λέει αν θέλω το γυρνάω πίσω... Φυσικά και θα το κάνω... Προσοχή λίγο... 

Εγω ολα αυτα που υποσχονται τα ζηταω και μου τα στελνουν γραπτως με email εκεινη την στιγμη ή αμεσως μολις κλεισω το chat παροτι λενε απλα να κρατησω screenshot απο το chat. Επισης στο chat  μπορειτε να δειτε ολες τις προηγουμενες συζητησεις σας και να ζητησετε να τηρησουν την υποσχεση τους. Ειναι υποχρεωμενοι.

25 λεπτά πριν, giogio είπε

Εχω κανει παραγγελια απο amazon uk στις 3 Ιανουαριου 2021 ελεγε αμεσα διαθεσιμο το εχω βαλει Expedited Delivery και ειναι στη φαση Preparing for Dispatch Οποτε Αναμονη απο οτι καταλαβαινω,Ξερετε με τι συνηθως στελνουν λογω οτι εχω βαλει Expedited Delivery (προκειται για laptop) με ΕΛΤΑ η με καποια μεταφορικη ACS UPS ?

Απο UK παραλαμβανεις με UPS συνηθως.

Υπολογισε 10-15 ημερες για να γινει dispatched. Οι "αυτοματοποιημενες" αποθηκες της Amazon τελικα δουλευουν με καρβουνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 ώρες πριν, 4four είπε

Yπάρχει περίπτωση να "επιταχύνουμε" κάπως την αποστολή δέματος απο Αγγλικό άμαζον? 8 του μηνος παραγγελία και ακόμα δεν εχει αποσταλεί ,Preparing for dispatch απο την πρώτη μέρα.. τι στον .... ένα ένα κολλάνε τα pixel στην οθόνη και κάνουν μια βδομάδα?

 

8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μπορείς να ακυρώσεις και να ξανά κάνεις την παραγγελία με expedited 

Μην κανεις κατι τετοιο, δεν νομιζω να βγεις κερδισμενος, στατιστικα ιδιο χρονο θα περιμενεις να γινει η αποστολη, μαλιστα αρχομενο απο τωρα. Ειναι λοιπον σχεδον βεβαιο, οτι πρωτα θα φυγει η παλια απλη παραγγελια, παρα αν κανεις νεα με exp. "Κοντευεις" για αποστολη, υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...