Προς το περιεχόμενο

Οικονομικό Cabrio αμάξι!


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/12/2020 στις 2:29 ΜΜ, JiovanniGeorgeo είπε

 

ΑΝ είχα τα λεφτά και τα διέθετα, είναι αναμφίβολα πιο εγγύηση τη Mitsu από Opel, και χωράνε ευχάριστα και 2 ακόμα πίσω.. το οποίο προσθέτει πολλά για τέτοια ακομπανία.

 

Βρήκα ένα TIGRA με 2,700 εδώ κοντά. Και αυτός καλά τα έλεγε.. με τα πόδια πάω να το δω που λένε τη Δευτέρα. Αν παίξει τέτοιο αμάξι και ΚΡΑΤΙΕΤΑΙ, άντε δώσε 4 για το Mitsu. Εμφανισιακά κανένα από αυτά (Micra/C3 Pluriel/Colt/Peageut 206cc) δε πιάνει το TIGRA κατ εμέ. Μόνο ποιοτικά και από θέμα πρακτικότητας.. τα περισσότερα από αυτά. Και πάλι όμως, χαλάλι. Δεν είμαι οικογενειάρχης, και αργώ να μείνω. Το κουνέλι μου θα βρω να το τακτοποιήσω στα πόδια του συνοδοιγού.. so..

@AMD Expert τα σπάει το αμάξι σου για τα δικά μου στάνταρ. Απλά είμαι άσχετος με τα autos και το φοβάμαι αυτό.

Αν όμως τελικά μείνω με δανεικό όχημα μέχρι νεοτέρας, ίσως μαζέψω περισσότερα με σκεπτικό να κάνω αέριο κάτι που ΘΑ αγοράσω για να γίνει ρεαλιστικότερο..

Υ.Γ.: Τη λατρεύω την οδήγηση, αλλά χαίρομαι που δε πιλοτάρω γρήγορο street όχημα, γιατί θα μπορούσε να με είχε συνεπάρει και να κατέλιγα σαν τον Εθνικό μας αηδό.

Ένα πράγμα θα σου πω. Το μαζντάκι έχει άφθονα φτηνά ανταλλακτικά, βασίζεται σε βελτιωμένο σκάφος του '89, με άπειρες δοκιμασμένες λύσεις για οτιδήποτε θελήσεις. 

 

Δεν είναι γρήγορο, ακόμα και το εργοσταστιακό 1.8 με τα 146 είναι αργό, κατά την άποψή μου πάντα. Απλά σαν θέση οδήγησης, αίσθηση χειριστηρίων, αμάξωμα, γεωμετρία, όλο σε ωθεί να πας πιο σβέλτα σε μια ανάβαση βουνού πχ. Με 110 άλογα που έχει το 1.6, όχι απλά δεν θα έχεις θέμα με ταχύτητα, αλλά μάλιστα σε περνάει σχεδόν οποιοδήποτε μικρό turbo όχημα (1000ρι turbo fiesta, polo κλπ κλπ).

 

Γενικά, πριν προβείς σε οποιαδήποτε αγορά, κλείσε ένα test drive ένα mx5 2001-05! Σχεδόν όσοι αποκτούν εμπειρία το λατρεύουν, και όσοι είχαν και το έδωσαν ξαναπαίρνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να πω κι εγώ τη γνώμη μου. δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε.

τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς....

Με λίγα λόγια θα σου έλεγα να αλλάξεις το πλάνο σου για αγορά cabrio. Κι εμένα μ αρέσουν τα cabrio, τα διθέσια και σκεφτόμουν να πάρω ένα για να κάνω το χαβαλέ μου. Αλλά αν είναι να πάρω cabrio θα πάρω κανένα της προκοπής όχι αυτές τις π@π@ριές. Με micra, c3 και τα λοιπά (εξαιρώ το mx5) θα ντρεπόμουν να κυκλοφορήσω. Για άρμα σε κανένα gay pride καλά είναι. Γούστα είναι αυτά αλλά έλεος, ποιος επιλέγει το C3, ομοίως και το Micra. Δηλαδή πας και παίρνεις ό,τι κάτσει απλά να είναι cabrio? τα λεφτά που διαθέτεις είναι λίγα και σίγουρα όποια επιλογή και να κάνεις στη συγκεκριμένη κατηγορία θα εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο.

 

για μένα cabrio = αυτοκίνητα τύπου mx5, z3, z4, alfa romeo spider ... που χαίρεσαι οδήγηση, όχι κουβάδες με κομμένη την οροφή για να λέμε ότι έχουμε cabrio

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και ένα "σχεδόν cabrio" που μπορείς να κοιτάξεις είναι το crx targa (delsol). Και εάν δε θες να μπλέκεις, καλύτερα το μικρό (1.6, 125 hp). Ακόμα μετανιώνω που το "σκότωσα" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bitbit είπε

Δηλαδή πας και παίρνεις ό,τι κάτσει απλά να είναι cabrio?

 

για μένα cabrio = αυτοκίνητα τύπου mx5, z3, z4, alfa romeo spider ... που χαίρεσαι οδήγηση, όχι κουβάδες με κομμένη την οροφή για να λέμε ότι έχουμε cabrio

 

1. Ναι. Ξεκάθαρα. Το για το πόσο θα μείνω με αυτό αφορά το budget. Τι κατάσταση είμαι κτλπ. Αλλά πάνω απ' όλα, ναι αυτό και να μην μένει.

2. Για μένα cabrio είναι ότι κάνω κεφαλάκι να δω πάνω μέχρι πίσω και βλέπω ουρανό, ή κρεμασταριές.

 

Χαίρομαι που είμαι ολιγαρκής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2020 στις 2:17 ΜΜ, JiovanniGeorgeo είπε

Ψάχνω απεγνωσμένα ένα οικονομικό μεταχειρισμένο cabrio, καλοσυντηρημένο όσο γίνεται, που να είναι μεταξύ 2.800-3.800€.

Με 4000 παίζει ένα fiat barchetta στο car, που φαίνεται πολύ καλά συντηρημένο και πολύ ωραίο. Αν είχα 4 χιλιάρικα για ξόδεμα και ένα παρκινκ να το βάζω θα το χτύπαγα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tzampatzis είπε

Με 4000 παίζει ένα fiat barchetta στο car, που φαίνεται πολύ καλά συντηρημένο και πολύ ωραίο. Αν είχα 4 χιλιάρικα για ξόδεμα και ένα παρκινκ να το βάζω θα το χτύπαγα χωρίς δεύτερη σκέψη.

1.800cc βρε αδερφάκι μου.. Πόνος..

Ωραίο είναι, δεν γνώριζα την ύπαρξη του πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2020 στις 10:14 ΠΜ, JiovanniGeorgeo είπε

1. Ναι. Ξεκάθαρα. Το για το πόσο θα μείνω με αυτό αφορά το budget. Τι κατάσταση είμαι κτλπ. Αλλά πάνω απ' όλα, ναι αυτό και να μην μένει.

2. Για μένα cabrio είναι ότι κάνω κεφαλάκι να δω πάνω μέχρι πίσω και βλέπω ουρανό, ή κρεμασταριές.

 

Χαίρομαι που είμαι ολιγαρκής.

  Μωρέ ναι, καλό είναι να είσαι ολιγαρκής, αλλά έτσι ήταν και η γυναίκα μου και είχε καημό να πάρει ένα καμπριο, οπότε πήρε ένα φτηνό 206 που είχε βρει -πιο παλιά φυσικά-. Άνοιξε την οροφή 4 φορές σε μια εβδομάδα από τη μέρα που το πήρε, και αυτό ήταν. Κόλλησε μισανοιχτή, την κλείσαμε με το χέρι, το πήγαμε για επισκευή και ήθελαν 1500€ τουλάχιστον. Ευτυχώς, ΕΥΤΥΧΩΣ, το είχαμε πάρει από γνωστό (μάντρα) και το πήρε πίσω. Απο τότε και η ηλιοροφή είναι μια χαρά! 
 Δεν το λέω για κακό, απλά μερικές φορές το φτηνό είναι πιο ακριβό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σεβαστό σεβαστό!

Μα γι' αυτό και εγώ ελπίζω στον αρχικό έλεγχο, και προφανώς αν κάτι ΔΕΝ μου το πει και με βρει σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα.... τότε κανονικά θα αναλάβει ο μαντράς. Αν δεν είναι ΚΑΠΩΣ έτσι τα πράγματα, απλά δεν το παίρνω και τελειώνει.

 

Δεν αγοράζω με παιδική ελπίδα.. πρώτα αυστηρός έλεγχος, ειδικά σε μηχανισμό από πάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά! ΦΟΚΟΥΣ!

 

Διάβασα ό,τι review υπάρχει για αυτό το αυτοκίνητο - εδώ η αγγελία. Βλέπω πως θεωρητικά μου κάνει, και περισσεύει να σας πω πως μου αρέσκει πάρα πολύ! Με τύπο με ανταλλακτικά μίλησα, και μου είπε πως θα βρίσκω ό,τι χρειάζομαι χωρίς πολλά πολλά.

 

Αν το παρκάρω έξω από το σπίτι μου φαντάζομαι κανείς δεν θα θέλει να μπει στη διαδικασία να το κλέψει αυτό το αμάξι, σε σύγκριση έστω και με ένα 600cc Smart!

 

Πείτε μου, έχετε άποψη; Υπάρχει κάποιος λόγος να μην προβώ στην αγορά του; Τα τέλη θα τα φάω στο κ__ο. Το ξέρω.

Η κατανάλωση όμως διάβασα πως πάει και έρχεται, αλλά δεν έχω το "ΕΝΤΟΣ/ΕΚΤΟΣ" που λένε.. ή ακριβή μέτρηση!

 

Επίσης, αυτό είναι Θεσσαλονίκη. Ανακάλυψα το SPOTMECHANIC και το CARCHECK εκ των οποίων το πρώτο δε πάει Θεσ/κη λόγω COVID9 και το άλλο δεν φτάνει ακόμα Θεσ/κη γενικότερα! Τι να κάνω; Μου προτείνετε κάποιον να πάει το αμάξι εκεί; Κατά προτίμηση κοντά Πολίχνη.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! I'VE GOT A GOOD FEELING ABOUT THIS!

Σας παρακαλώ, άμεσες απαντήσεις καθώς είναι σε κρίσιμο σημείο η φάση - αν το αμάξι ήταν κοντά θα είχα ήδη πάει να το δω!

 

Υ.Γ: Ξέρω πως η κουκούλα του είναι MANUAL. Τη προτιμώ έτσι, παρά να πάρω TIGRA και να αναρωτιέμαι πότε θα μείνω με ένα σκαλωμένο αμάξι ανοιχτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Για κατανάλωση κοίτα το https://www.spritmonitor.de/en/

Σε ευχαριστώ!

 

Έβαλα ένα μέσο smart (το 700ρι που είχα ξέρω γω σαν σύγκριση) και το FORD STREETKA.

 

Smart
Cabrio

Gasoline, 61 PS

 ~4.60

 

Ford
Streetka

Gasoline, 95 PS

~7.20

Και το TIGRA το βλέπω σε αντίστοιχη σελίδα να πηγαίνει ~6, χαμηλότερα δηλαδή.

Δείχνει να τσιμπάει, και ξέρω προκαταβολικά πως αυτό το αμάξι καίει λίγο λάδι στην εκκίνηση!

Έχω που έχω τα τέλη, αν μου καταπίνει πολλά για μια νευρική βόλτα στη παραλιακή..... τη γ___σα..

Το αμάξι του πατέρα μου, ALMERA 1.5L του 2001, το ΜΕΓΑΛΟ το τετράθυρο, καταναλώνει λιγότερο καύσιμο λέει το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JiovanniGeorgeo είπε

Έχω που έχω τα τέλη, αν μου καταπίνει πολλά για μια νευρική βόλτα στη παραλιακή..... τη γ___σα.

Παρε παπι τοτε, κι αυτο καμπριο ειναι.

Η μαλακη οροφη ποσο παει αν σκιστει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω γαμπρό ταπετσέρη.

Στα 8 έτη, πριν μου κλέψουν ολόκληρο το σμαρτ, είχαν περάσει και είχαν σκίσει το πλαστικό πίσω. Ο Σμαρτάς μου πήρε 450€ , και ο γαμπρός μου ο ταπετσέρης με κορόιδευε 2 μέρες μετά που δε πλήρωσα μόνο εγκατάσταση/επανεγκατάσταση να μου το έκανε αυτός με 35€.

 

Αν νομίζεις πως το παραπάνω ΔΕΝ μπορεί να γίνει με αυτό το αμάξι για κάποιο λόγο, θα ανησυχώ ΚΑΙ για αυτό. Αλλά εφόσον και με το smart έτσι θα έκανα αν μου τύχαινε σήμερα, πιστεύω έτσι θα πάει καλά και με κάποιο άλλο. Τα ράματα δε με καίνε.

Και άλλο - και άλλο, πείτε μου ανησυχίες ή λόγους να μη το πάρω παρακαλώ!

Edit :

Στα μείον έχω μέχρι τώρα ΜΟΝΟ : 

ΤΕΛΗ 250€+

Κατανάλωση βενζίνης

Κάψιμο λαδιού

Σχετικά σπάνια ανταλλακτικά, αλλά όχι κάτι απαγορευτικό όπως τα DAIHATSU COPEN λόγου χάρην (εκκρεμεί να καλέσω άτομο της FORD γνωστό, 30 έτη στο χώρο, να του πω 3-4 τυχαία παραδείγματα από πράγματα που μπορεί να χρειαστώ να μου πει ενδεικτικές και αν θα τα είχα σαν ανταλλακτικά άμεσα)

 

Στα θετικά μην αναλωθώ, έχει πολλά. Στη κατανάλωση βενζίνης, έχω στην άκρη του μυαλού μου πως δεν έχω ανεβοκατέβει λίγες ανηφόρες και θέλω να κάνω περισσότερα ταξίδια. ΙΣΩΣ τα 1.6L φανούν χρήσιμα και κάψω λιγότερα σε αυτές τις περιπτώσεις από ένα Smart700cc! ΙΣΩΣ σε βάθος χρόνου δεν είναι τόσο άσχημα!

 Μου κάνει 100% σε όλα τα υπόλοιπα και έχει και το καλύτερο χώρο port-baggage που έχω δει σε cabrio, ever!

Επεξ/σία από JiovanniGeorgeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα κοιταξε καποιο Opel Tigra,το ειχα με τον 1.3 Diesel και μια χαρα πήγαινε.

Το προτιμω σε σχεση με κατι Focus,citroen και αλλα.

Μετα το Tigra αν επαιρνα καμπριο θα πηγαινα σε MX-5...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστό, και μακάρι να έχω το TIGRA σαν καλή εναλλακτική γιατί τελικά βλέπω πως ΚΑΙ η ασφάλιση θα μου πάει ο κούκος αηδόνι.. 200 / 6μηνο τουλάχιστον. Άλλη ασφαλιστική δεν έβρισκε ΚΑΝ το FordStreetka και μου έλεγε δεν ασφαλίζεται LOL.

 

Το φελέκι μου δηλαδή..

 

Αν καίει αυτή η πιπούλα το Streetka φαντάσου τι θα κάνει το MX5.. λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...