Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν το θεωρώ κακό. Θέλανε να φτιάξουν ένα ειδικό πρόγραμμα με 45% και το ονόμασαν Ε.

Τόσο καιρό ήταν λίγο ανορθόδοξο που έδιναν έκπτωση 45% με σύμβαση Double σε πελάτες σαν εμένα που δεν έχουμε ρεύμα. Έγραφαν οι όροι για υποχρεωτικότητα dual energy αλλά υπερίσχυε η τηλεφωνική ηχογράφηση.

Το λεω με την εννοια οτι μπορει και να το ισχυριστουν εφοσον μιλησει μαζι τους.

Οπως μπορει να ισχυριστει και ο ιδιος για το 45% που γραφουν στην ειδικη προσφορα.

Θα δουμε τις επομενες μερες......μακαρι να παρουν τα παιδια το 45%.

 

18 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό δείχνει ειδική προσφορά και το σκέφτομαι να φύγω απο το Τ2 της Ζενίθ

Κανε μια κρουση μηπως γινει τιποτα και σου δωσουν το 45% δεν εχεις να χασεις κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μου ήρθε φλασιά τώρα.. στο ίδιο κτήριο που θα ενεργοποιηθεί η νέα παροχή αερίου υπάρχει και ένα διαμέρισμα που είναι κλειστό. άρα έχει μγδενική κατανάλωση και πληρώνουμε μόνο πάγια, τέλη κλπ.

έπρεπε να το έχω σκεφτεί να ζήταγα double play σε αυτό για το -45%. Τώρα όμως είναι αργααα. Γίνεται πχ στον πρώτο λογαριασμό να πιστωθούν τα 50ε και μετά απο κανά μήνα να τους ζήτήσω αλλαγή σε double? αξίζει; Κατά μέσο όρο το 10% σε τι ποσό αντιστοιχεί ετησίως; η χρήση που κάνουμε τόσα χρόνια με πετρελαίο είναι 24/7 ανοιχτό σε μια θερμοκρασία 21 βαθμούς. δεν έχω ιδέα σε τι θα αντιστοιχεί αυτό σε αέριο

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

μου ήρθε φλασιά τώρα.. στο ίδιο κτήριο που θα ενεργοποιηθεί η νέα παροχή αερίου υπάρχει και ένα διαμέρισμα που είναι κλειστό. άρα έχει μγδενική κατανάλωση και πληρώνουμε μόνο πάγια, τέλη κλπ.

έπρεπε να το έχω σκεφτεί να ζήταγα double play σε αυτό για το -45%. Τώρα όμως είναι αργααα. Γίνεται πχ στον πρώτο λογαριασμό να πιστωθούν τα 50ε και μετά απο κανά μήνα να τους ζήτήσω αλλαγή σε double? αξίζει; Κατά μέσο όρο το 10% σε τι ποσό αντιστοιχεί ετησίως; η χρήση που κάνουμε τόσα χρόνια με πετρελαίο είναι 24/7 ανοιχτό σε μια θερμοκρασία 21 βαθμούς. δεν έχω ιδέα σε τι θα αντιστοιχεί αυτό σε αέριο

Ναι μπορεις να το κανεις και μετα αυτο αλλα πρεπει να δεις αν σε συμφερει το προγραμμα τους ρευματος που θα επιλεξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

υπάρχει και ένα διαμέρισμα που είναι κλειστό. άρα έχει μηδενική κατανάλωση και πληρώνουμε μόνο πάγια, τέλη κλπ.

για ρεύμα λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, HERTHAN said:

Ναι μπορεις να το κανεις και μετα αυτο αλλα πρεπει να δεις αν σε συμφερει το προγραμμα τους ρευματος που θα επιλεξεις.

ακριβώς γι'αυτό έλεγα να αλλάξω το πρόγραμμα στο σπίτι που δεν κατοικείται. οποτε πρακτικά  για τις 3kWh δεν θα έχω και καμιά διαφορά στις χρεώσεις προμήθειας ρεύματος..το θέμα είναι σε πόσο πχ αντιστοιχεί αυτο το 10%; αν είναι ένα αξιοπρεπές ποσό να το σκεφτώ, αλλα αν αντιστοιχεί σε πολύ λίγο δεν αξίζει

1 minute ago, korakios said:

για ρεύμα λες ?

ναι. Ειναι μια τριπλακατοικία. το ένα διαμέρισμα έχει αέριο+ ρευμα αλλα ειναι κενό και έτσι έρχεται ένας μικρός λογαριασμός με τέλη και τυχόν κατανάλωση απο 1 λάμπα που μπορεί να ανοίξουμε για 5 λεπτα.

το άλλο διαμέρισμα κατοικείται κανονικά και τώρα κάναμε για αυτό αίτηση για νέα παροχή αερίου. Σε αυτή τη παροχή έκανα το flex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

ακριβώς γι'αυτό έλεγα να αλλάξω το πρόγραμμα στο σπίτι που δεν κατοικείται. οποτε πρακτικά  για τις 3kWh δεν θα έχω και καμιά διαφορά στις χρεώσεις προμήθειας ρεύματος..το θέμα είναι σε πόσο πχ αντιστοιχεί αυτο το 10%; αν είναι ένα αξιοπρεπές ποσό να το σκεφτώ, αλλα αν αντιστοιχεί σε πολύ λίγο δεν αξίζει

Αναλογα με το τι καις.Αν καις αρκετα φυσικα και αξιζει.Αν τωρα καις πολυ λιγο μπορει και να μην συμφερει αλλα εσυ τα γνωριζεις αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, HERTHAN said:

Αναλογα με το τι καις.Αν καις αρκετα φυσικα και αξιζει.Αν τωρα καις πολυ λιγο μπορει και να μην συμφερει αλλα εσυ τα γνωριζεις αυτα.

αμ δεν γνωρίζω γιατί για χρόνια το σπίτι είχε πετρέλαιο. πρώτη χρονιά θα είναι αυτή με αέριο.Οπότε δεν έχω ιδέα απο καταναλώσεις και κοστολόγια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ισχύει το 45% στο Gas Home Flex E, βάλε αυτό στο κλειστό διαμέρισμα.

Δεν έχει νόημα να βάλεις double και να είσαι αναγκασμένος να έχεις ρεύμα στον ΗΡΩΝ για να πάρεις το 45%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ekrepali said:

Aν ισχύει το 45% στο Gas Home Flex E, βάλε αυτό στο κλειστό διαμέρισμα.

Δεν έχει νόημα να βάλεις double και να είσαι αναγκασμένος να έχεις ρεύμα στον ΗΡΩΝ για να πάρεις το 45%.

Εννοείται ότι αυτό θα κάνω, αλλά να πω την αλήθεια δε πιστεύω ότι θα ισχύσει. Μάλλον θα πουν τυπογραφικό λάθος και ότι ισχύει το 35%. Όπως και βα έχει θα επιμείνω λίγο αύριο να δω μήπως πετύχω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ειναι μια τριπλακατοικία. το ένα διαμέρισμα έχει αέριο+ ρευμα αλλα ειναι κενό και έτσι έρχεται ένας μικρός λογαριασμός με τέλη και τυχόν κατανάλωση απο 1 λάμπα που μπορεί να ανοίξουμε για 5 λεπτα.

να ρωτήσω γιατί δεν κάνετε διακοπή ?😁

για αέριο κάνε το ίδιο για να πάρεις τα 50Ε δώρο ή με μηδενικό πάγιο

και για ρεύμα βρες πάροχο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/304/?tab=comments#comment-58455497

που να έχει μηδενικό πάγιο

πχ Ελιν dual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, korakios said:

να ρωτήσω γιατί δεν κάνετε διακοπή ?😁

για αέριο κάνε το ίδιο για να πάρεις τα 50Ε δώρο ή με μηδενικό πάγιο

και για ρεύμα βρες πάροχο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/304/?tab=comments#comment-58455497

που να έχει μηδενικό πάγιο

πχ Ελιν dual

Δε θέλουμε διακοπή γιατί ουσιαστικά το χρησιμοποιούμε σαν αποθήκη και που και που θελουμε πχ φως. Όποτε μπορεί να είναι πολύ πολύ μικρή κατανάλωση (στο εκκαθαριστικό του περασμένου μήνα ήταν 3kwh) αλλά βολεύει αν θελουμε να μπούμε στο σπίτι νύχτα η αν θέλουμε το χειμώνα να βάλουμε κανα αφυγραντηρα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δε θέλουμε διακοπή γιατί ουσιαστικά το χρησιμοποιούμε σαν αποθήκη και που και που θελουμε πχ φως. Όποτε μπορεί να είναι πολύ πολύ μικρή κατανάλωση (στο εκκαθαριστικό του περασμένου μήνα ήταν 3kwh) αλλά βολεύει αν θελουμε να μπούμε στο σπίτι νύχτα η αν θέλουμε το χειμώνα να βάλουμε κανα αφυγραντηρα  

τότε ισχύει η ίδια πρόταση που έγραψα, κατα προτίμηση μηδενικό πάγιο και χωρίς δέσμευση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

13 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δε θέλουμε διακοπή γιατί ουσιαστικά το χρησιμοποιούμε σαν αποθήκη και που και που θελουμε πχ φως. Όποτε μπορεί να είναι πολύ πολύ μικρή κατανάλωση (στο εκκαθαριστικό του περασμένου μήνα ήταν 3kwh) αλλά βολεύει αν θελουμε να μπούμε στο σπίτι νύχτα η αν θέλουμε το χειμώνα να βάλουμε κανα αφυγραντηρα  

Αν ισχύει το 45% στο Gas Home Flex E σε συμφέρει ανεξαρτήτως. Καλύτερα να πληρώσεις πάγια και να πάρεις το bonus των 50 ευρώ, παρά να ψάχνεις μελλοντικά για καλό πρόγραμμα αερίου και να μη βρίσκεις.

Από κει και πέρα για το ρεύμα, δεν υπάρχει δυνατότητα να τραβήξετε καλώδιο απ'το άλλο διαμέρισμα; Είναι κρίμα να μένει ενεργή η παροχή για τόση μικρή κατανάλωση. Αν κάνεις διακοπή και το δηλώσεις στο Ε9 και στον δήμο ως μη ηλεκτροδοτούμενο, γλυτώνεις εντελώς ΔΦ / ΔΤ και θα πληρώνεις μόνο το ΤΑΠ απευθείας στον Δήμο. Και θα έχεις και μειωμένο ΕΝΦΙΑ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μόλις μίλησα μαζί τους. Μου εξήγησαν (δυο υπάλληλοι γιατί είπα ας ξανακάνω ερώτηση μήπως παρερμηνεύτηκε αυτό που ρώτησα απο τον πρώτο) οτι το 45% ΔΕΝ είναι λάθος. το 35% ισχύει όπως και να έχει, και η έκπτωση διαμορφώνεται στο 45% εφόσον οι λογαριασμοί εξοφλούνται εμπρόθεσμα (εν προκειμένω μέσω πάγιας εντολής).  

 

οσοι εχετε Ηρων, στον λογαριασμό φαίνεται τι έκπτωση έχουν υπολογίσει; δηλαδή θα μπορώ να δω αν τηρούν το 45% ή οχι; η απλά βγαζει τιμη Kwh χωρίς άλλη εξηγηση;

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, marmagia είπε

μόλις μίλησα μαζί τους. Μου εξήγησαν (δυο υπάλληλοι γιατί είπα ας ξανακάνω ερώτηση μήπως παρερμηνεύτηκε αυτό που ρώτησα απο τον πρώτο) οτι το 45% ΔΕΝ είναι λάθος. το 35% ισχύει όπως και να έχει, και η έκπτωση διαμορφώνεται στο 45% εφόσον οι λογαριασμοί εξοφλούνται εμπρόθεσμα (εν προκειμένω μέσω πάγιας εντολής).  

 

οσοι εχετε Ηρων, στον λογαριασμό φαίνεται τι έκπτωση έχουν υπολογίσει; δηλαδή θα μπορώ να δω αν τηρούν το 45% ή οχι; η απλά βγαζει τιμη Kwh χωρίς άλλη εξηγηση;

Μόλις μου ήρθε και εμένα η αίτηση στο mail μου και έχει ακριβώς τους ίδιους όρους με τους δικούς σου. 

Δηλ γράφει *0.65 και από κάτω αναφέρει 45%.

Gas home flex e και μένα. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...