Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, marmagia είπε

μόλις μίλησα μαζί τους. Μου εξήγησαν (δυο υπάλληλοι γιατί είπα ας ξανακάνω ερώτηση μήπως παρερμηνεύτηκε αυτό που ρώτησα απο τον πρώτο) οτι το 45% ΔΕΝ είναι λάθος. το 35% ισχύει όπως και να έχει, και η έκπτωση διαμορφώνεται στο 45% εφόσον οι λογαριασμοί εξοφλούνται εμπρόθεσμα (εν προκειμένω μέσω πάγιας εντολής).  

 

οσοι εχετε Ηρων, στον λογαριασμό φαίνεται τι έκπτωση έχουν υπολογίσει; δηλαδή θα μπορώ να δω αν τηρούν το 45% ή οχι; η απλά βγαζει τιμη Kwh χωρίς άλλη εξηγηση;

Ναι στον λογαριασμο μπορεις ευκολα να διαπιστωσεις αν η εκπτωση ειναι με 35% η με 45%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, marmagia είπε

μόλις μίλησα μαζί τους. Μου εξήγησαν (δυο υπάλληλοι γιατί είπα ας ξανακάνω ερώτηση μήπως παρερμηνεύτηκε αυτό που ρώτησα απο τον πρώτο) οτι το 45% ΔΕΝ είναι λάθος. το 35% ισχύει όπως και να έχει, και η έκπτωση διαμορφώνεται στο 45% εφόσον οι λογαριασμοί εξοφλούνται εμπρόθεσμα (εν προκειμένω μέσω πάγιας εντολής).  

 

οσοι εχετε Ηρων, στον λογαριασμό φαίνεται τι έκπτωση έχουν υπολογίσει; δηλαδή θα μπορώ να δω αν τηρούν το 45% ή οχι; η απλά βγαζει τιμη Kwh χωρίς άλλη εξηγηση;

Σούπερ... καλορίζικο! Ο λογαριασμός δε γράφει ξεκάθαρα 45%, αλλά το βλέπεις απ'τη κατανάλωση.

Πχ το Μάρτιο είχα 2780.145kw * 45 / 100 = 1251.065kw έκπτωση.

edit: Yπόψιν σε κάθε λογαριασμό γράφουν το πάγιο 2 φορές... αλλά έχω διπλοτσεκάρει το σύνολο και είναι σωστοί οι υπολογισμοί με 1 φορά το πάγιο.

3.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ekrepali είπε

edit: Yπόψιν σε κάθε λογαριασμό γράφουν το πάγιο 2 φορές... αλλά έχω διπλοτσεκάρει το σύνολο και είναι σωστοί οι υπολογισμοί με 1 φορά το πάγιο.

Kαι νομιζα οτι ημουν ο μονος που εκανα τις πραξεις οταν το αντικρισα πρωτη φορα.

Μαλιστα αν κανεις το συνολο θα δεις οτι οι πραξεις δεν ειναι σωστες και το τελικο συνολο ειναι κατι λεπτα προς οφελος μας.Θα το καταλαβες ομως γιατι ειπες οτι το τσεκαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ επειδή δε τους πολύ πιστεύω τους ρώτησα και γραπτά βα μου το επιβεβαιώσουν. Γραπτά λένε ότι η έκπτωση είναι 35%. Πραγματικά δε ξέρω τι ισχύει, θα φανεί στη πράξη. Τους είπα επι συγκεκριμένου τι είναι αυτό το 45% και περιμένω απάντηση 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν οι εξελίξεις τρέχουν... όπως ανέφερα σε προηγούμενη είδηση έχουν μειωθεί οι ποσότητες που έρχονται από Ρωσία μέσω Ουκρανίας... και η ζήτηση σε Ευρώπη, Μ. Βρετανία και Ασία έχει ανέβει κατακόρυφα. Θα ανέβουν κι άλλο οι τιμές τον χειμώνα.

Με τα τωρινά δεδομένα το 0.0195 του Ήρων στο κυμαινόμενο (Ιούνιος τελική τιμή με περιθώριο κέρδους και 45% έκπτωση), είναι οριακά χαμηλότερο απ'το fix της ΔΕΗ (0,02063 https://fysikoaerio.dei.gr/fysiko-aerio-gia-to-spiti/myhomegascontrol/) το οποίο δεν έχει ΟΤΣ (διορθώστε με αν κάνω λάθος σ'αυτό).

Απ'ότι μπορώ να καταλάβω σ'αυτά τα γραφήματα:

aug.jpg.47ab55e76ef2c0cd354916709d35dcd2.jpg

 

...το TTF (ολλανδικές δημοπρασίες) προβλέπεται ότι θα πάει 0.037 από τον Αύγουστο μέχρι τον Φεβρουάριο... και μετά από Μάρτιο οι τιμές θα αρχίσουν να εξομαλύνονται. Δηλαδή η αρχική τιμή της Ζενίθ στο Flex μαζί με το περιθώριο κέρδους θα πάει κάπου στο 0.050! 🤪

 

3.jpg.28ea00088a826c113375d245a72b5348.jpg

Ακόμα δεν έχω μάθει πώς ο Ήρων υπολογίζει το ΤΤφα... πάντως τους τελευταίους μήνες είναι περίπου 0.004 ακριβότερο απ'το ΤTF.

Δηλαδή με εντελώς πρόχειρους υπολογισμούς, η τιμή του Ήρων το χειμώνα θα είναι 0.041 + 0.006 περιθώριο κέρδους = 0.047 - 45% = 0.026??

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε σαφώς συμφέρει το Fix της ΔΕΗ αυτή τη περίοδο (και πάλι επαναλαμβάνω σε περίπτωση που δεν έχει ΟΤΣ).

Μια διαφορά της τάξης 0.005Ε/kwh για την χειμερινή κατανάλωση που εμένα φτάνει μέχρι και 10000kw, είναι 50 ευρώ.

Εγώ για 50 ευρώ στη ΔΕΗ δε πάω. Όταν το κυμαινόμενο ξαναπέσει θα κάνουμε απόσβεση και θα ξαναέχουμε κέρδος. Θα πέσει κάποια στιγμή... δε γίνεται να συνεχιστεί αυτό το χάλι.

ttfff.jpg.b07b7fb4c24e1cc10b8f157a41427322.jpg

 

Το θεωρώ χαζό να χάσω ένα καλό αορίστου πρόγραμμα και μετά να ψάχνομαι απ'την αρχή. Αν του χρόνου δεν υπάρχει διαθέσιμο κυμαινόμενο πρόγραμμα στα επίπεδα του ΗΡΩΝ αυτή τη στιμή (με 45% έκπτωση, χωρίς ΟΤΣ, χωρίς δέσμευση), τότε η μετάβαση στη ΔΕΗ για 1 χρόνο θα είναι δώρο άδωρο.

Πχ αν πάω τώρα ΔΕΗ Fix και γυρίσω τον Αύγουστο του '22 στον ΗΡΩΝ με 35% έκπτωση... η προβλεπόμενη τιμή θα είναι 0.0225 + 0.006 = 0.0285 - 35% = 0.0185. Ενώ αν κάτσω στο 45% η τιμή θα είναι 0.0156.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ακόμα δεν έχω μάθει πώς ο Ήρων υπολογίζει το ΤΤφα.

Ίσως όταν μάθουμε πως τόσα χρόνια υπολογίζει η Ζενίθ το Τ2 😛

35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

είναι οριακά χαμηλότερο απ'το fix της ΔΕΗ (0,02063 https://fysikoaerio.dei.gr/fysiko-aerio-gia-to-spiti/myhomegascontrol/) το οποίο δεν έχει ΟΤΣ (διορθώστε με αν κάνω λάθος σ'αυτό).

λογικά δεν έχει

https://fysikoaerio.dei.gr/media/1075/genikoi_oroi_aerio_dei.pdf

Σήμερα τα κοιτούσα και αν ανέβει τόσο πολύ το σκεφτόμουν για το σταθερό της ΔΕΗ αφού η κατανάλωση πρακτικά γίνεται Οκτώβριο-Φεβρουάριο και δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στον Ηρών , δηλαδή είναι ικανοί να αλλάξουν κατόπιν χρέωσης τις τιμές ή να καταργήσουν τα 20€ δώρο κτλ κτλ.

Απο την άλλη , ΔΕΗ , φφφφφφφφφφφφφφφ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ για 50 ευρώ στη ΔΕΗ δε πάω. Όταν το κυμαινόμενο ξαναπέσει θα κάνουμε απόσβεση και θα ξαναέχουμε κέρδος. Θα πέσει κάποια στιγμή... δε γίνεται να συνεχιστεί αυτό το χάλι.

Το θεωρώ χαζό να χάσω ένα καλό αορίστου πρόγραμμα και μετά να ψάχνομαι απ'την αρχή. Αν του χρόνου δεν υπάρχει διαθέσιμο κυμαινόμενο πρόγραμμα στα επίπεδα του ΗΡΩΝ αυτή τη στιμή (με 45% έκπτωση, χωρίς ΟΤΣ, χωρίς δέσμευση), τότε η μετάβαση στη ΔΕΗ για 1 χρόνο θα είναι δώρο άδωρο.

Πχ αν πάω τώρα ΔΕΗ Fix και γυρίσω τον Αύγουστο του '22 στον ΗΡΩΝ με 35% έκπτωση... η προβλεπόμενη τιμή θα είναι 0.0225 + 0.006 = 0.0285 - 35% = 0.0185. Ενώ αν κάτσω στο 45% η τιμή θα είναι 0.0156.

 

Θα συμφωνησω απολυτα.

Προσωπικα δεν παω στην ΔΕΗ ουτε για 150 κερδος(για προσωπικους λογους).Και για 50 ευρω δεν αξιζει το ρισκο να παει καποιος και να χασει ενα προγραμμα σαν αυτο που εχουμε με τον κινδυνο να το αλλαξουν και να μην μπορει να το ξαναβαλει.

Οταν βγαζεις κομπιουτερακια εχουμε θεμα παντως.:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/7/2021 στις 9:38 ΜΜ, korakios είπε

Σήμερα τα κοιτούσα και αν ανέβει τόσο πολύ το σκεφτόμουν για το σταθερό της ΔΕΗ αφού η κατανάλωση πρακτικά γίνεται Οκτώβριο-Φεβρουάριο και δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στον Ηρών , δηλαδή είναι ικανοί να αλλάξουν κατόπιν χρέωσης τις τιμές ή να καταργήσουν τα 20€ δώρο κτλ κτλ.

Απο την άλλη , ΔΕΗ , φφφφφφφφφφφφφφφ

Δε βλέπω λόγο να αλλάξει ο ΗΡΩΝ τις τιμές στα κυμαινόμενα προγράμματα... δεν έχουν χασούρα λόγω των εξελίξεων. Το περιθώριο κέρδους παραμένει ίδιο 0.006, συν το κρυφό καπέλο στον υπολογισμό του ΤΤφα και του Κόστους Προμήθειας (για το παλιό πρόγραμμα). Ούτε στο Fix θα έχουν χασούρα αν ενεργοποιήσουν τη ρήτρα προσαρμογής.

Τη ΔΕΗ τη θεωρώ πιο επίφοβη να αναπροσαρμόσει τις τιμές στο Fix, διαφορετικά όλο το χειμώνα θα παρέχουν αέριο πολύ κάτω του κόστους. Εγώ πιστεύω ότι θα αρπάξουν όσους περισσότερους δυσαρεστημένους πελάτες μπορούν από άλλους παρόχους και στα καπάκια θα αναπροσαρμόσουν τους όρους. Λίγοι είναι αυτοί που θα κοιτάξουν τα ψηλά γράμματα στις ενημερώσεις του λογαριασμού ώστε να καταγγείλουν τη σύμβαση.

2.jpg.c49409f07fa2ab7bb29c544670640361.jpg

Πάντως ήδη παρατηρώ τους άλλους παρόχους να ράβουν και να ξηλώνουν!

Η Εfa κατήργησε εντελώς το Gas Home Fix που έδινε με 0.0225!

https://efaenergy.gr/fix-gas-home-3/

Η Ζενίθ ανέβασε την αρχική τιμή στο Fix από 0.0325 σε 0,03483 (για τους νέους πελάτες)

https://www.zenith.gr/fysiko-aerio/gas-home-fix/

Επομένως για πια σταθερά προγράμματα μιλάμε... ό,τι γουστάρει κάνει ο καθένας.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, korakios said:

Έκανα Ηρων αίτηση , αν μου στείλουν την προσφορά με 45% οκ , αλλιώς το κόβω για ΔΕΗ .

Ισχυρίζονται ότι ήταν τυπογραφικό λάθος. Απάντησαν σε κανέναν άλλον για αυτό το 45% των όρων του συμβολαίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2021 στις 1:45 ΜΜ, ekrepali είπε

Δε βλέπω λόγο να αλλάξει ο ΗΡΩΝ τις τιμές στα κυμαινόμενα προγράμματα... δεν έχουν χασούρα λόγω των εξελίξεων. Το περιθώριο κέρδους παραμένει ίδιο 0.006, συν το κρυφό καπέλο στον υπολογισμό του ΤΤφα και του Κόστους Προμήθειας (για το παλιό πρόγραμμα). Ούτε στο Fix θα έχουν χασούρα αν ενεργοποιήσουν τη ρήτρα προσαρμογής.

Τη ΔΕΗ τη θεωρώ πιο επίφοβη να αναπροσαρμόσει τις τιμές στο Fix, διαφορετικά όλο το χειμώνα θα παρέχουν αέριο πολύ κάτω του κόστους. Εγώ πιστεύω ότι θα αρπάξουν όσους περισσότερους δυσαρεστημένους πελάτες μπορούν από άλλους παρόχους και στα καπάκια θα αναπροσαρμόσουν τους όρους. Λίγοι είναι αυτοί που θα κοιτάξουν τα ψηλά γράμματα στις ενημερώσεις του λογαριασμού ώστε να καταγγείλουν τη σύμβαση.

2.jpg.c49409f07fa2ab7bb29c544670640361.jpg

Πάντως ήδη παρατηρώ τους άλλους παρόχους να ράβουν και να ξηλώνουν!

Η Εfa κατήργησε εντελώς το Gas Home Fix που έδινε με 0.0225!

https://efaenergy.gr/fix-gas-home-3/

Η Ζενίθ ανέβασε την αρχική τιμή στο Fix από 0.0325 σε 0,03483 (για τους νέους πελάτες)

https://www.zenith.gr/fysiko-aerio/gas-home-fix/

Επομένως για πια σταθερά προγράμματα μιλάμε... ό,τι γουστάρει κάνει ο καθένας.

 

Φίλε μου εσύ που είσαι σε αυτό το πρόγραμμα (ή όποιος άλλος) μπορείς να μου πεις αν υπάρχει κάποια χρέωση ΔΑΦΑ ή κάπως έτσι που την είπαν. Έτσι ονομάζεται η ρήτρα προμήθειας στο αέριο. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagos789 είπε

Δεν θα ηθελα να δεσμευτω με fix (γενικα ειναι χλωμο να συμφερει γιατι παντα ξεκινας με καπελο) 

https://m.naftemporiki.gr/story/1747056/meioseis-eos-24-stis-times-xreosis-apo-ton-desfa

αυτή η έκπτωση αφορά τη χρέωση μεταφοράς και όχι την προμήθεια

Στις 12/7/2021 στις 12:29 ΠΜ, marmagia είπε

Ισχυρίζονται ότι ήταν τυπογραφικό λάθος. Απάντησαν σε κανέναν άλλον για αυτό το 45% των όρων του συμβολαίου;

θα το ρωτήσω και εγώ όταν βέβαια μου στείλουν και την αίτηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Επειδή πρώτη φορά θα βάλω αέριο (οπότε άσχετος με τις καταναλώσεις) και θα το συνδυάσω με το ρεύμα το οποίο είδα ότι με συμφέρει να πάω στην ΕΦΑ, μπορείτε να μου πείτε αν το πρόγραμμα του αερίου στην ΕΦΑ Go Gas Home είναι καλό; Επειδή θα έχω και τα δύο νέα σύνδεση και πάγια εντολή θα έχω υποτίθεται και επιπλέον έκπτωση, αλλά μήπως υπάρχει καμιά φάκα ή η τιμή για το αέριο είναι normal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, argimeg είπε

πορείτε να μου πείτε αν το πρόγραμμα του αερίου στην ΕΦΑ Go Gas Home είναι καλό;

φαρμακείο το βλέπω

46388834_.png.4ae38fde12fe0ba03f78924d3bd3c5eb.png

ΔΕΗ fix , ηρών flex και elin (εξαρτάται και πόσο αέριο καις) είναι φθηνά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...