Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταζα τώρα τιμές φυσικού αερίου και ήμουν μεταξύ του ηρων gas home fix (κόστος 0,0195) και nrg gas 4u -30%. 
ο εκπρόσωπος της nrg μου είπε ότι εάν υπογράψω 24 μηνο συμβόλαιο το τελικό σταθερό κόστος θα είναι 0,01195€/kWh.

 

ωστόσο εγώ βλέπω στη σελίδα τους να γράφει το εξής (βλ επισυναπτόμενη φωτό). Το ερώτημα μου είναι, ισχύει όντως ότι η τελική τιμή είναι 0,01195; Αν ναι φαίνεται πολύ καλή τιμή.

γενικά τι συμφέρει; Κυμαινόμενο η κάποιο fix προγραμμα;

 

9D920DFE-39F1-4628-B1AB-F30F6CB87A06.jpeg

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, marmagia είπε

κοίταζα τώρα τιμές φυσικού αερίου και ήμουν μεταξύ του ηρων gas home fix (κόστος 0,0195)

έχει αναφερθεί αρκετές φορές οτι το συγκεκριμένο μπορεί να εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής

31 λεπτά πριν, marmagia είπε

ο εκπρόσωπος της nrg μου είπε ότι εάν υπογράψω 24 μηνο συμβόλαιο το τελικό σταθερό κόστος θα είναι 0,01195€/kWh.

φυσικά και δεν ισχύει , αν το έχεις γραπτώς  κάνεις άνετα καταγγελία

Επίσης νομίζω και η NRG εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, korakios said:

έχει αναφερθεί αρκετές φορές οτι το συγκεκριμένο μπορεί να εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής

φυσικά και δεν ισχύει , αν το έχεις γραπτώς  κάνεις άνετα καταγγελία

Επίσης νομίζω και η NRG εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής

Το φαντάστηκα ότι λένε αηδίες στην nrg. Γενικά όσοι εχετε ήδη αεριο για θέρμανση (είχα πετρέλαιο και περιμένω νέα σύνδεση τώρα)τι αξίζει παραπάνω; Κυμαινόμενο η σταθερό κόστος; Από όσα διάβασα στις περασμένες σελίδες ο Ηρων αξίζει. Καταλαβαίνω ότι το fix έχει ρήτρα αναπροσαρμογής το flex όχι αλλά εν τελεί ποιο είναι φθηνότερο; Ποιο συμφέρει παραπάνω κατά τη γνώμη σας;

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, marmagia είπε

Το φαντάστηκα ότι λένε αηδίες στην nrg. Γενικά όσοι εχετε ήδη αεριο για θέρμανση (είχα πετρέλαιο και περιμένω νέα σύνδεση τώρα)τι αξίζει παραπάνω; Κυμαινόμενο η σταθερό κόστος; Από όσα διάβασα στις περασμένες σελίδες ο Ηρων αξίζει. Καταλαβαίνω ότι το fix έχει ρήτρα αναπροσαρμογής το flex όχι αλλά εν τελεί ποιο είναι φθηνότερο; Ποιο συμφέρει παραπάνω κατά τη γνώμη σας;

Το Flex φυσικα γιατι το Fix της Ηρων εχει ρητρα ανπροσαρμογης οπως επισης και η NRG εχει ρητρα στο φυσικο αεριο.

Η τιμη που σου ειπε για τελικη τιμη δεν ισχυει.

Το 0,01195€/kWh ειναι το περιθωριο εμποριας κι αν προσθεσουμε και το ΤΤF το οποιο καθε μηνα αλλαζει τοτε η τιμη δεν ειναι τελειως διαφορετικη απο αυτη που σου ειπε.

Εδω μια ιδεα απο ενα γρηγορο ψαξιμο για το TTF.

https://www.zenith.gr/TTF-info.pdf

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πήγαινα σε κυμαινόμενο και αν έβλεπα οτι δε συμφέρει τους μήνες που έχω μεγάλη κατανάλωση ίσως πήγαινα στο fix . Αν μου βάζανε ρήτρα αναπροσαρμογής όμως θα έφευγα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αύριο θα κάτσω να υπολογίσω με βάση τις ιστορικές τιμές του TTF συν το κόστος του παρόχου σε βάθος πχ 1-2 ετών να δω τι παίζει. Εστιάζω στον Ηρωνα η να δω και προτέργια; Η κάτι άλλο;

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Εγώ θα πήγαινα σε κυμαινόμενο και αν έβλεπα οτι δε συμφέρει τους μήνες που έχω μεγάλη κατανάλωση ίσως πήγαινα στο fix . Αν μου βάζανε ρήτρα αναπροσαρμογής όμως θα έφευγα

Με την μεγαλη εκπτωση που εχει το flex της Ηρων παιζει να ειναι χαμηλοτερα απο το fix.

Για την Ηρων μιλαω συγκεκριμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmagia είπε

Αύριο θα κάτσω να υπολογίσω με βάση τις ιστορικές τιμές του TTF συν το κόστος του παρόχου σε βάθος πχ 1-2 ετών να δω τι παίζει. Εστιάζω στον Ηρωνα αφού συμφωνούμε ότι είναι οικονομικότερος 

βασικά απο τη στιγμή που δεν έχεις εικόνα κατανάλωσης είναι λίγο δύσκολο να συγκρίσεις , μπορεί δηλαδή και να σε συμφέρει κάποιο της Elin ,αλλά για αρχή το σημαντικότερο είναι να μην έχει δέσμευση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αύριο θα κάτσω να υπολογίσω με βάση τις ιστορικές τιμές του TTF συν το κόστος του παρόχου σε βάθος πχ 1-2 ετών να δω τι παίζει. Εστιάζω στον Ηρωνα αφού συμφωνούμε ότι είναι οικονομικότερος 

Μην το σκεφτεσαι καθολου για fix γιατι εχει ρητρα.

Το TTF ξεκινησε να υπολογιζεται σχεδον σε ολους τους παροχους απο τον Ιανουαριο.

Συγκεκριμενα το Flex της Ηρων δεν εχει ΤΤF στο flex αλλα κανουν εναν δικο τους υπολογισμο που τον ονομαζουν ΤΤΦα.

Δες εδω στα χρησιμα εντυπα του φυσικου αεριου για τις τιμες ΤΤΦα.

https://www.heron.gr/xrhsima-entipa/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

βασικά απο τη στιγμή που δεν έχεις εικόνα κατανάλωσης είναι λίγο δύσκολο να συγκρίσεις , μπορεί δηλαδή και να σε συμφέρει κάποιο της Elin ,αλλά για αρχή το σημαντικότερο είναι να μην έχει δέσμευση

 

Ναι δεν έχω ιδέα από καταναλώσεις και γενικά δεν ξέρω πως δουλεύει το θέμα του φυσικού αερίου. Χρόνια είχα πετρέλαιο. Η εταιρία που μου εγκαθιστα το αεριο προτείνουν προτεργια. Αλλά με βάση αυτα που διάβασα εδώ είναι καλύτερο το ηρων. Η προτεργια έχει και 24μηνη δέσμευση. 
 

η δε προτεργια λέει υπολογίζει το κόστος ως εξής και μάλλον έχει αναπροσαρμογή 

Τύπος υπολογισμού τιμής προμήθειας φυσικού αερίου σε €/kWh =
[ Μοναδιαία μηνιαία τιμή TTF που αφορά σε κάθε μήνα της περιόδου κατανάλωσης σε €/MWh, όπως αυτή δημοσιεύεται την προτελευταία εργάσιμη ημέρα του προηγούμενου από τον υπό εξέταση μήνα, στην ιστοσελίδα του EEX στη μηνιαία έκθεση του πίνακα Monthly Index «https://www.powernext.com/futures-market-data» ] / 1000
+ [ 0,0128 €/kWh ]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ναι δεν έχω ιδέα από καταναλώσεις και γενικά δεν ξέρω πως δουλεύει το θέμα του φυσικού αερίου. Χρόνια είχα πετρέλαιο. Η εταιρία που μου εγκαθιστα το αεριο προτείνουν προτεργια. Αλλά με βάση αυτα που διάβασα εδώ είναι καλύτερο το ηρων. Η προτεργια έχει και 24μηνη δέσμευση. 
 

η δε προτεργια λέει υπολογίζει το κόστος ως εξής και μάλλον έχει αναπροσαρμογή 

Τύπος υπολογισμού τιμής προμήθειας φυσικού αερίου σε €/kWh =
[ Μοναδιαία μηνιαία τιμή TTF που αφορά σε κάθε μήνα της περιόδου κατανάλωσης σε €/MWh, όπως αυτή δημοσιεύεται την προτελευταία εργάσιμη ημέρα του προηγούμενου από τον υπό εξέταση μήνα, στην ιστοσελίδα του EEX στη μηνιαία έκθεση του πίνακα Monthly Index «https://www.powernext.com/futures-market-data» ] / 1000
+ [ 0,0128 €/kWh ]

Βαλε της Ηρων που ειναι χωρις δεσμευση και ταυτοχρονα απο τα 2-3 οικονομικοτερα προφραμματα και στην πορεια κι αναλογα με την καταναλωαη βλεπεις τι θα κανεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό πρόγραμμα που έχω εγώ είναι το 20% έκπτωση της φυσικό αέριο. 

Δεν έχει τη χαμηλότερη τιμή αλλά από τις χαμηλότερες (σε αυτόνομο πρόγραμμα χωρίς dual energy όπως της ελιν πχ) και χωρίς ρήτρες προμήθειας επίσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Ένα καλό πρόγραμμα που έχω εγώ είναι το 20% έκπτωση της φυσικό αέριο. 

Δεν έχει τη χαμηλότερη τιμή αλλά από τις χαμηλότερες (σε αυτόνομο πρόγραμμα χωρίς dual energy όπως της ελιν πχ) και χωρίς ρήτρες προμήθειας επίσης. 

Ούτε φθηνό το λες  ,ούτε ακριβό πολύ αλλά έχει και 24 μήνες δέσμευση .

Το αν έχει 20% η 80% έκπτωση , η τελική τιμή είναι που μετράει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...