Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλησα πριν λιγο με elpedison μιας και εχω εκει το ρευμα. Μου έδωσερ το FIX με πάγιο 5€, με τιμή μονάδας 0,00175 (έκπτωση 50% λογω ρευματος) και ενα χρόνο συμβολαιο. 

O Ηρων απο τη σελιδα τους ειδα 7,5 ευρω πα΄γιο με δώρο Ιούνιο , Ιούλιο, Αύγουστο , αορίστου χρόνου και τιμή μονάδας 0,039. 

Μάλλον με συμφέρει η Elpedison, αν δεν χάνω κατι στη μεταφραση. 

Το ερωτημα ειναι ποσο περιπου πληρωνετε τους καλοκαιρινους μηνες οταν η καταναλωση ειναι μηδενικη? Πάγιο + λοιπές χρεώσεις δικτύου φανταζομαι. Ποσο περιπου θα πληρωνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, james9tito είπε

Πάγιο + λοιπές χρεώσεις δικτύου φανταζομαι.

ναι, πάγιο και ελάχιστες λοιπές

45 λεπτά πριν, james9tito είπε

O Ηρων απο τη σελιδα τους ειδα 7,5 ευρω πα΄γιο με δώρο Ιούνιο , Ιούλιο, Αύγουστο , αορίστου χρόνου και τιμή μονάδας 0,039. 

Δεν ξέρω ποιο είδες αλλά σίγουρα το flex δε φτάνει τόσο (είναι κυμαινόμενο) και δεν έχει τέτοιο πάγιο

46 λεπτά πριν, james9tito είπε

Μιλησα πριν λιγο με elpedison μιας και εχω εκει το ρευμα. Μου έδωσερ το FIX με πάγιο 5€, με τιμή μονάδας 0,00175 (έκπτωση 50% λογω ρευματος) και ενα χρόνο συμβολαιο. 

αν θες ανέβασε τη σύμβαση (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία) , απλά έχε το νου σου για ρήτρα αναπροσαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι, πάγιο και ελάχιστες λοιπές

Δεν ξέρω ποιο είδες αλλά σίγουρα το flex δε φτάνει τόσο (είναι κυμαινόμενο) και δεν έχει τέτοιο πάγιο

αν θες ανέβασε τη σύμβαση (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία) , απλά έχε το νου σου για ρήτρα αναπροσαρμογής

Το Flex του Ηρων τοσο βλεπω οτι γραφει στη σελιδα τους. Το Fix δε , εχει μοναδα 0,0195 και πάγιο 3,40, αλλα ειναι αοριστου χρονου. 

Στην elpedison μου ειπαν οτι δεν υπαρχει ρητρα αναπροσαρμογης. Βεβαια θα ξαναπαρω αυριο τηλεφωνο να επιβεβαιωσω και με αλλο υπαλληλο τα νουμερα. Συμβαση δεν εχω , ειμαι στο σταδιο της εγκαταστασης ακομα οποτε ψαχνω τι με συμφερει περισσοτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, james9tito είπε

Το Fix δε , εχει μοναδα 0,0195 και πάγιο 3,40, αλλα ειναι αοριστου χρονου. 

το fix (του Ηρών) έχει ρήτρα αναπροσαρμογής και το Flex όχι

4 λεπτά πριν, james9tito είπε

Στην elpedison μου ειπαν οτι δεν υπαρχει ρητρα αναπροσαρμογης. Βεβαια θα ξαναπαρω αυριο τηλεφωνο να επιβεβαιωσω και με αλλο υπαλληλο τα νουμερα.

ποτέ απο τηλ, μόνο γραπτώς και φυσικά να διαβάσεις καλά το συμβόλαιο

https://www.elpedison.gr/files/1/Terms/NG MAY 21/NG 011_5_05-21-GasHome Fix (Individual).pdf

δε βλέπω κάτι περίεργο, αλλά εννοείται οτι διαβάζεις τους όρους που σου στέλνουν και υπογράφεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, james9tito είπε

ο ερωτημα ειναι ποσο περιπου πληρωνετε τους καλοκαιρινους μηνες οταν η καταναλωση ειναι μηδενικη? Πάγιο + λοιπές χρεώσεις δικτύου φανταζομαι. Ποσο περιπου θα πληρωνω?

Με Ηρων φλεξ μου ηρθε τωρα 5.87€, μεσα σε αυτα ειναι προφανως και το κοστος του ζεστου νερου για μπανιο-πιατα. Επισης συμφωνα με το προγραμμα θα εχω δώρο τα πάγια των καλοκαιρινών μηνών Ιούνιο, Ιούλιο και Αύγουστο.

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Με Ηρων φλεξ μου ηρθε τωρα 5.87€, μεσα σε αυτα ειναι προφανως και το κοστος του ζεστου νερου για μπανιο-πιατα. Επισης συμφωνα με το προγραμμα θα εχω δώρο τα πάγια των καλοκαιρινών μηνών Ιούνιο, Ιούλιο και Αύγουστο.

To Flex δεν εχει κυμαινομενη χρεωση? Γιατι βλεπω οτι πολλοι το πρτεινουν εναντι του Fix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, james9tito είπε

To Flex δεν εχει κυμαινομενη χρεωση? Γιατι βλεπω οτι πολλοι το πρτεινουν εναντι του Fix

Το Fix έχει τη δυνατότητα να εφαρμόσει αναπροσαρμογή , οπότε μπαίνει σε μαύρη λίστα

Το flex έχει όντως κυμαινόμενη αλλά είναι ανταγωνιστική

αν όμως είσαι σε καλό πρόγραμμα της elpedison για ρεύμα (χωρίς ρήτρες κτλ) ,τότε 0,0175 είναι καλό

απλά πρόσεχε μη σου αλλάξουν και το πρόγραμμα στο ρεύμα (μιας και έχουν αλλάξει όλα) ,με την αιτιολογία οτι μπαίνεις σε "καινούριο" double

επίσης το νου σου στις αυτόματες ανανεώσεις των συμβολαίων της elpedison

22 λεπτά πριν, vali είπε

Εμένα στο flex το πάγιο που μου έστειλαν στο συμβόλαιο είναι 3,40

εμένα με γράψανε κανονικά και έστειλα email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, korakios είπε

Το Fix έχει τη δυνατότητα να εφαρμόσει αναπροσαρμογή , οπότε μπαίνει σε μαύρη λίστα

Το flex έχει όντως κυμαινόμενη αλλά είναι ανταγωνιστική

αν όμως είσαι σε καλό πρόγραμμα της elpedison για ρεύμα (χωρίς ρήτρες κτλ) ,τότε 0,0175 είναι καλό

απλά πρόσεχε μη σου αλλάξουν και το πρόγραμμα στο ρεύμα (μιας και έχουν αλλάξει όλα) ,με την αιτιολογία οτι μπαίνεις σε "καινούριο" double

επίσης το νου σου στις αυτόματες ανανεώσεις των συμβολαίων της elpedison

εμένα με γράψανε κανονικά και έστειλα email

Στην Elpedison εχω το ElectricityHome Night Fixed που δεν υπαρχει πια. Με διαβεβαιωσαν (θα το ζητησω και γραπτως) οτι δεν αλλαζει αυτο ουτε μπαινω σε καποιο αλλο πακετο. Για το φυσικο παλι, μου ειπε δεν υπαρχει ρητρα ειναι fixed. 

Θα μιλησω στο τηλ με Ηρων και ξανα αυριο με elpedison για να ξεδιαλυνω λιγο τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, james9tito είπε

Στην Elpedison εχω το ElectricityHome Night Fixed που δεν υπαρχει πια. Με διαβεβαιωσαν (θα το ζητησω και γραπτως) οτι δεν αλλαζει αυτο ουτε μπαινω σε καποιο αλλο πακετο.

μη σου αλλάξουν τη χρέωση fixed (νομίζω πριν καταργηθεί είχε αυξηθεί στα 9€ )

πάντως κρίμα που δεν έχει τώρα κάποιο αξιόλογο πακέτο για ρεύμα , για αέριο (σε double) είναι πολύ καλή η τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, james9tito said:

Το Flex του Ηρων τοσο βλεπω οτι γραφει στη σελιδα τους. Το Fix δε , εχει μοναδα 0,0195 και πάγιο 3,40, αλλα ειναι αοριστου χρονου. 

Στην elpedison μου ειπαν οτι δεν υπαρχει ρητρα αναπροσαρμογης. Βεβαια θα ξαναπαρω αυριο τηλεφωνο να επιβεβαιωσω και με αλλο υπαλληλο τα νουμερα. Συμβαση δεν εχω , ειμαι στο σταδιο της εγκαταστασης ακομα οποτε ψαχνω τι με συμφερει περισσοτερο 

Που φαινεται ότι το flex εχει7,5€ πάγιο;

επισης έχουν τιμή Ιουλίου 0,0352387+0,006*0,65=
0.026805155

7 hours ago, james9tito said:

 

O Ηρων απο τη σελιδα τους ειδα 7,5 ευρω πα΄γιο με δώρο Ιούνιο , Ιούλιο, Αύγουστο , αορίστου χρόνου και τιμή μονάδας 0,039. 

Μάλλον με συμφέρει η Elpedison, αν δεν χάνω κατι στη μεταφραση. 

Το ερωτημα ειναι ποσο περιπου πληρωνετε τους καλοκαιρινους μηνες οταν η καταναλωση ειναι μηδενικη? Πάγιο + λοιπές χρεώσεις δικτύου φανταζομαι. Ποσο περιπου θα πληρωνω?

 

Επίσης, όσον αφορά τα πάγια κλπ. Σου επισυνάπτω λογαριασμό χωρίς κατανάλωση αερίου αυτού του μήνα να έχεις μια εικόνα. Δεν είναι ηρων, είναι φυσικό αεριο αλλά οι χρεώσεις αυτές νομίζω είναι ίδιες παντού. Επειδή είναι εκκαθαριστικός έχει κάποιες μικρές καταναλώσεις Απριλίου αλλά θα τις αγνοήσεις.

 

A8BC318D-D42C-43BC-A343-A06464AEC56A.png

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

Που φαινεται ότι το flex εχει7,5€ πάγιο;

επισης έχουν τιμή Ιουλίου 0,0352387+0,006*0,65=
0.026805155

 

Φίλε marmagia καλησπέρα. 

Είχες κανένα νεότερο από την αίτηση; 

Εμένα ακομα σιγή ιχθύος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχετική μου ερώτηση στην εξυπηρέτηση πελατών μου απάντησαν το εξής από την Ήρων: 

"Ευχαριστούμε για το μήνυμά σας, σε συνέχεια του οποίου καθώς και του ερωτήματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ο Ήρων διατηρεί το δικαίωμα να εφαρμόζει διακριτή Αναπροσαρμογή Διακύμανσης Αγοράς Φυσικού Αερίου (Α.Δ.Α.Φ.Α.) είτε στους Έναντι είτε Εκκαθαριστικούς Λογαριασμούς Φυσικού Αερίου.

 

Για την επιπλέον ολοκληρωμένη ενημέρωσή σας επ’ αυτού, σας επισυνάπτουμε τους Γενικούς Όρους που διέπουν τις παροχές φυσικού αερίου. Συγκεκριμένα, η αναφορά στην άνωθι ρήτρα γίνεται στα άρθρα Γ6.3 και Γ6.4 (και υποπεριπτώσεις)."

 

 

ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Mule206 said:

Φίλε marmagia καλησπέρα. 

Είχες κανένα νεότερο από την αίτηση; 

Εμένα ακομα σιγή ιχθύος... 

 μπα, το τελευταίο μειλ που έλαβα ήταν αυτό που έλεγε:

Αξιότιμε/η  κ./κα. ,

Σε συνέχεια του αιτήματος σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το αίτημά σας για τον ΗΚΑΣΠ ΧΧΧΧΧΧ, έχει προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα για έλεγχο και διεκπεραίωση προς την ΕΔΑΑ.

 

Παρακαλούμε σημειώστε ότι σε περίπτωση που προκύψει κάποια εκκρεμότητα θα επικοινωνήσουμε μαζί σας. Αν δεν επικοινωνήσουμε σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα σχετικά με την αίτηση σας και αυτή προχωράει κανονικά.

 

Βέβαια έφυγα διακοπές αλλά απ´οτι μου είπαν δεν ήρθε κανείς να σκάψει/βάλει μετρητή ακόμα 

2 minutes ago, diamantis k said:

Σε σχετική μου ερώτηση στην εξυπηρέτηση πελατών μου απάντησαν το εξής από την Ήρων: 

"Ευχαριστούμε για το μήνυμά σας, σε συνέχεια του οποίου καθώς και του ερωτήματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ο Ήρων διατηρεί το δικαίωμα να εφαρμόζει διακριτή Αναπροσαρμογή Διακύμανσης Αγοράς Φυσικού Αερίου (Α.Δ.Α.Φ.Α.) είτε στους Έναντι είτε Εκκαθαριστικούς Λογαριασμούς Φυσικού Αερίου.

 

Για την επιπλέον ολοκληρωμένη ενημέρωσή σας επ’ αυτού, σας επισυνάπτουμε τους Γενικούς Όρους που διέπουν τις παροχές φυσικού αερίου. Συγκεκριμένα, η αναφορά στην άνωθι ρήτρα γίνεται στα άρθρα Γ6.3 και Γ6.4 (και υποπεριπτώσεις)."

 

 

ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ.pdf 1.44 MB · 2 downloads

Πράγματι, αλλά στους ειδικούς όρους του flex αναιρεί τους αντίστοιχους γενικούς όρους. 438972678_Screenshot2021-07-06at20_18_38.png.63b375d82cfb50bbfe5bc96ac967e905.png

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...