Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, Mule206 said:

Φίλε μου πότε τους έκανες την αίτηση; 

Εγώ Κυριακή τους έστειλα τα χαρτιά από το site που αναφέρει για ηλεκτρονική αίτηση και 50 ευρώ δώρο αλλά ακόμα τπτ ησυχίες δεν με έχει ενοχλήσει κανένας. 

2/7 έκανα αίτηση ηλεκτρονικά. Μετά τους πήρα τηλ γιατί δεν ήξερα αν απλά περιμένω ή πρέπει να στείλω αίτηση. Μου λένε σας προωθώ τώρα το απαντητικό μέιλ. Την ίδια μέρα το βράδυ λαμβάνω ένα μειλ που μου λέει ποιο πρόγραμμα θέλω, να στείλω ταυτότητα και προηγούμενο λογαριασμό (αν ειναι υπάρχουσα σύνδεση) ή σύμβαση σύνδεσης ΕΔΑ αν είναι πρώτη ενεργοποίηση.

Τα στέλνω το ίδιο βράδυ, και χθες 5/7 μου έστειλαν συμπληρωμένη την αίτηση/σύμβαση προμήθειας φυσικού αερίου. Το διάβασα το υπέγραψα και το έστειλα πίσω. Ως τώρα δεν έχω κάποιο απαντητικό αλλά μου είπε ο tollisth μάλλον δεν θα λάβω. στην αίτηση που υπέγραψα αναφέρει ρητά τα 50ε.  

Screenshot 2021-07-06 at 17.46.19.png

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα προγράμματα που προτείναμε στις προηγούμενες σελίδες ήταν τα:

- Gas Home Flex (35% έκπτωση)

- Double Home Flex (45% έκπτωση) με dual energy

Τόνισα μάλιστα να δώσετε προσοχή στα συμβόλαια που σας στέλνουν να υπογράψετε, γιατί εμένα πήγαν να μου κάνουν κομπίνα και μου έστειλαν το Double Home Flex 24, το οποίο είχε 2 χρόνια δέσμευση και ΟΤΣ.

@marmagia Aυτό το Gas Home Flex E πρώτη φορά το βλέπω. Φαντάζομαι σημαίνει Gas Home Flex Ειδική προσφορά γιατί έχει 45% έκπτωση αντί για 35%... αλλά στους ειδικούς όρους που υπέγραψες κοίταξες αν υπάρχει όρος που να εξαιρεί την ΟΤΣ;

Αν δεν υπάρχει εξαίρεση, τότε υπέγραψες πρόγραμμα με ΟΤΣ.

edit: Επίσης στους Ειδικούς Όρους κοίτα τη 2η παράγραφο όσον αφορά τη διάρκεια. Λέει αορίστου ή όχι;

 

οτσ.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τόνισα μάλιστα να δώσετε προσοχή στα συμβόλαια που σας στέλνουν να υπογράψετε, γιατί εμένα πήγαν να μου κάνουν κομπίνα και μου έστειλαν το Double Home Flex 24, το οποίο είχε 2 χρόνια δέσμευση και ΟΤΣ.

@marmagia Aυτό το Gas Home Flex E πρώτη φορά το βλέπω. Φαντάζομαι σημαίνει Gas Home Flex Ειδική προσφορά γιατί έχει 45% έκπτωση αντί για 35%... αλλά στους ειδικούς όρους που υπέγραψες κοίταξες αν υπάρχει όρος που να εξαιρεί την ΟΤΣ;

Αν δεν υπάρχει εξαίρεση, τότε υπέγραψες πρόγραμμα με ΟΤΣ.

Το τυπο τον εχουν με το 35% γιατι γραφει ΤΤΦα + 0,006 * 0,65 και στην ειδικα προσφορα γραφουν οπως πολυ σωστα ειπες με 45% εκπτωση.

Το Ε λογικα θα σημαινει ειδικα προσφορα οπως ανεφερες.

Παντως δεν σταματαει να μας εκπλησσει η Ηρων.:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το τυπο τον εχουν με το 35% γιατι γραφει ΤΤΦα + 0,006 * 0,65 και στην ειδικα προσφορα γραφουν οπως πολυ σωστα ειπες με 45% εκπτωση.

Το Ε λογικα θα σημαινει ειδικα προσφορα οπως ανεφερες.

Παντως δεν σταματαει να μας εκπλησσει η Ηρων.:ph34r:

Τώρα το πρόσεξα και εγώ.. Ουσιαστικά του κάνουν τη τιμή του double σωστά; 

Έχω κάνει αίτηση και εγώ και περιμένω να δω αύριο αν θα μου κάνουν και μένα κάτι παρόμοιο. 

Επεξ/σία από Mule206
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Ε πρέπει να σημαίνει E contract γιατί έχει τα 50ε έκπτωση. πρέπει να είναι λάθος και να ισχύει το 35 και οχι το 45%. Τσαπατσουλιά ξεκάθαρη.  οσο για τους όρους περί διάρκειας και ΟΤΣ αναφέρει τα παρακάτω, οπότε ούτε ελάχιστη παραμονή ούτε ΟΤΣ:

Screenshot 2021-07-06 at 20.18.38.png

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmagia είπε

πρέπει να είναι λάθος και να ισχύει το 35 και οχι το 45%. Τσαπατσουλιά ξεκάθαρη. 

δε νομίζω , απλά πέτυχες προσφορά

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

οσο για τους όρους περί διάρκειας και ΟΤΣ τα παρακάτω:

κομπλέ , αν δεν έχει και 24μηνη δέσμευση φαίνεται καλό

4 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Τώρα το πρόσεξα και εγώ.. Ουσιαστικά του κάνουν τη τιμή του double σωστά; 

έτσι φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

δε νομίζω , απλά πέτυχες προσφορά

κομπλέ , αν δεν έχει και 24μηνη δέσμευση φαίνεται καλό

έτσι φαίνεται

κοιτα εγώ το σκεφτηκα ως εξης: μου κάνει και το 35 και το 45% οποτε είτε έτσι είτε αλλιώς θα υπέγραφα. Απο εκεί και πέρα πιστεύω είναι τυπογραφικό το 45%. γιατι ο τύπος ουσιαστικά προβλέπει 35% έκπτωση, και το λεκτικό απο κάτω στον αστερίσκο (στην τελική χρέωση προμήθειας αερίου....) λέει 35%.

η τρολιά είναι να τους πω ναι ναι λες οτι η έκπτωση ειναι 45% αλλα  στον τύπο και στην υποσημείωση λες οτι μου περιλαμβ'άνεται στην τελική τιμή έκπτωση 35%. περιμενω να υπολογισετε και το άλλο 10% 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marmagia είπε

κοιτα εγώ το σκεφτηκα ως εξης: μου κάνει και το 35 και το 45% οποτε είτε έτσι είτε αλλιώς θα υπέγραφα. Απο εκεί και πέρα πιστεύω είναι τυπογραφικό το 45%. γιατι ο τύπος ουσιαστικά προβλέπει 35% έκπτωση, και το λεκτικό απο κάτω στον αστερίσκο (στην τελική χρέωση προμήθειας αερίου....) λέει 35%.

η τρολιά είναι να τους πω ναι ναι λες οτι η έκπτωση ειναι 45% αλλα  στον τύπο και στην υποσημείωση λες οτι μου περιλαμβ'άνεται στην τελική τιμή έκπτωση 35%. περιμενω να υπολογισετε και το άλλο 10% 😂

μπορείς πολύ απλά και να τους ρωτήσεις να το διευκρινίσουν . Δε νομίζω να έγραφαν "ειδική προσφορά" και να στείλαν άλλα έγγραφα απο το "κλασσικό" flex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, korakios said:

μπορείς πολύ απλά και να τους ρωτήσεις να το διευκρινίσουν . Δε νομίζω να έγραφαν "ειδική προσφορά" και να στείλαν άλλα έγγραφα απο το "κλασσικό" flex

θα μιλήσω αύριο το πρωί μαζί τους, έτσι απο περιέργεια να δω τι θα πουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πιστεύω ότι όντως είναι 45% η έκπτωση, διαφορετικά δεν έχει νόημα να έβγαλαν ίδιο πρόγραμμα με το Gas Home Flex. Σε κάθε περίπτωση η Ειδική Προσφορά που αναγράφεται ξεκάθαρα υπερισχύει της τελική χρέωσης προμήθειας που είναι αποτέλεσμα υπολογισμού. Αν έγινε δηλαδή τυπογραφικό λάθος, είναι στον μαθηματικό τύπο και στο αστεράκι κάτω και όχι στο πεδίο της Ειδικής Προσφοράς.

20 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το Ε λογικα θα σημαινει ειδικα προσφορα οπως ανεφερες.

Παντως δεν σταματαει να μας εκπλησσει η Ηρων.:ph34r:

 

Ναι μας κρατάνε πάντα σε εγρήγορση... τα προγράμματα που στέλνουν είναι kinder έκπληξη. 🐣

Πριν ανεβάσει ο φίλος τους όρους, θα έπαιρνα όρκο ότι του έκαναν κομπίνα με την ΟΤΣ!

Και μιας που μιλάμε για ΟΤΣ και τιμές... θα ανέβουν αρκετά το καλοκαίρι λόγω Gazprom.

https://oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Ukraine-Cries-Blackmail-As-Gazprom-Reduces-Gas-Supply-To-Europe.html

Όσοι έχουν υπογράψει "Fixed" προγράμματα με ΟΤΣ, θα δούνε εκπλήξεις κατά τη διακριτική ευχέρεια του προμηθευτή. Είναι αυτό που λένε ότι "δεν εφαρμόζεται" αλλά όταν σφίξουν τα γάλατα βαράνε στο ψαχνό.

 

55.jpg

3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι εγώ πιστεύω ότι όντως είναι 45% η έκπτωση, διαφορετικά δεν έχει νόημα να έβγαλαν ίδιο πρόγραμμα με το Gas Home Flex. Σε κάθε περίπτωση η Ειδική Προσφορά που αναγράφεται ξεκάθαρα υπερισχύει της τελική χρέωσης προμήθειας που είναι αποτέλεσμα υπολογισμού. Αν έγινε δηλαδή τυπογραφικό λάθος, είναι στον μαθηματικό τύπο και στο αστεράκι κάτω και όχι στο πεδίο της Ειδικής Προσφοράς.

Το μονο κακο ειναι που δεν γραφει Double.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Το μονο κακο ειναι που δεν γραφει Double.

γιατί ? το double είναι και για ρεύμα (άσχετα αν σε εσένα και κάποιους άλλους σας το δώσανε σαν προσφορά λόγω της πατάτας να το θέσω κομψά ,που είχε κάνει ο Ηρών)

αυτό δείχνει ειδική προσφορά και το σκέφτομαι να φύγω απο το Τ2 της Ζενίθ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, HERTHAN said:

Το μονο κακο ειναι που δεν γραφει Double.

προσπαθώ να καταλάβω πως έχει γινει λάθος. σιγουρα εχουν ετοιμες φορμες και προωθούν την αντίστοιχη για κάθε πρόγραμμα. εδώ σίγουρα δεν είναι double γιατί αφενός θα το έγραφε και αφετέρου θα ζήταγε στοιχεία παροχής ρεύματος κλπ. απο την άλλη δεν έιναι και το κλασσικό flex ΜΑΛΛΟΝ λόγω της προσφοράς των 50ε απο το econtract. οποτε τι υπάρχει στο μυαλουδάκι τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί ? το double είναι και για ρεύμα (άσχετα αν σε εσένα και κάποιους άλλους σας το δώσανε σαν προσφορά λόγω της πατάτας να το θέσω κομψά ,που είχε κάνει ο Ηρών)

αυτό δείχνει ειδική προσφορά και το σκέφτομαι να φύγω απο το Τ2 της Ζενίθ

Οχι απλα αναφερω οτι δεν το γραφει πανω στο αρχειο που ανεβασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το μονο κακο ειναι που δεν γραφει Double.

Δεν το θεωρώ κακό. Θέλανε να φτιάξουν ένα ειδικό πρόγραμμα με 45% και το ονόμασαν Ε.

Τόσο καιρό ήταν λίγο ανορθόδοξο που έδιναν έκπτωση 45% με σύμβαση Double σε πελάτες σαν εμένα που δεν έχουμε ρεύμα. Έγραφαν οι όροι για υποχρεωτικότητα dual energy αλλά υπερίσχυε η τηλεφωνική ηχογράφηση.

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό δείχνει ειδική προσφορά και το σκέφτομαι να φύγω απο το Τ2 της Ζενίθ

Αν ισχύει το 45% είναι ευκαιρία όντως. Είναι σημαντική η διαφορά στην τελική τιμή.

Επίσης όσοι είναι στο Gas Home Flex με 35% έκπτωση αορίστου χρόνου, μπορούν φαντάζομαι να ζητήσουν αλλαγή προγράμματος.

Ή όσοι έχουν το Double Home Flex και τελειώνει η σύμβαση στο ρεύμα, μπορούν να βάλουν το Gas Home Flex E και να αλλάξουν πάροχο στο ρεύμα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...