Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 minute ago, korakios said:

α, οκ , νόμιζα οτι δε θα χρεώνανε ρήτρα αποχώρησης

Μήπως τότε να κάνεις ξεχωριστά την αίτηση , δηλαδή όχι αλλαγή προγράμματος , αλλά νέα ?

Μπας και έτσι δεν κολλά το σύστημά τους (το οποίο δεν το σχολιάζω καν, έλεος)

Θα δείξει η νεκροψία. Πάντως δεν κολλησε σήμερα, αλλά από τις προηγούμενες μέρες και τους είπαν ότι θα φτιαχτεί εντός της επόμενης...καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 Ηλεκτρονικός Κωδικός Αναγνώρισης Σημείου Παράδοσης (ΗΚΑΣΠ) ,έχεις ?

Ναι εχω.

Εχει εκδοθει η συμβαση συνδεσης και την εχω υπογραψει και στειλει στην ΕΔΑ εδω και μερες.

Στην ΕΔΑ μου ειπε καλο ειναι να περιμενω μεχρι να γινει χωροθετηση αλλα μπορει να αργησουν και να χασω το 25% που ειναι μεχρι 30/9.Ετσι και αλλιως το που θα μπει ο μετρητης το ξερω,εχει αναμονη (και εγω θα κανω μελετη-επιβλεψη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

αλλα μπορει να αργησουν και να χασω το 25% που ειναι μεχρι 30/9.

το 25% πιστεύω θα παραμείνει , η αρχική τιμή μήπως εκτοξευθεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Αρα εφυγα για καταστημα να υπογραψω να ξεμπερδευω.

Μόνο με ραντεβού και δες πίσω τα χαρτιά που ζητάνε

Παρε όμως ένα τηλ πρώτα , να ρωτήσεις αν γίνεται χωρίς μετρητή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Πήγα σήμερα ΔΕΗ για να αλλάξω το GasBenefit σε GasControl, περάστε την άλλη Παρασκευή γιατί έχει θέμα το σύστημα και δεν μπορεί να γίνει μετατροπή από το ένα συμβόλαιο στο άλλο...

Ετσι ακριβως ειχε γινει και μ'εμενα τοτε.

Ειχε προβλημα το συστημα και δεν μπορει να γινει μετατροπη.

Πυρηνικα ρε.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ετσι ακριβως ειχε γινει και μ'εμενα τοτε.

Ειχε προβλημα το συστημα και δεν μπορει να γινει μετατροπη.

Πυρηνικα ρε.

Καλα εντάξει, αυτο με το "συστημα που εχει πέσει" είναι κλασσικό φαινομενο. Και σε τραπεζες, και σε δημοσιες υπηρεσίες και γενικά παντου στο Ελλαδισταν.

Αφου εγω ξαφνιάζομαι οταν παω καπου και το συστημα είναι "σηκωμένο" 🤪😝

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄#

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Πήγα σήμερα ΔΕΗ για να αλλάξω το GasBenefit σε GasControl, περάστε την άλλη Παρασκευή γιατί έχει θέμα το σύστημα και δεν μπορεί να γίνει μετατροπή από το ένα συμβόλαιο στο άλλο...

Άμα σου δώσουν να υπογράψεις έντυπο για καταγγελία της σύμβασης στο Benefit ώστε να μπει μετά το Gas Control, πρόσεχε μη τυχόν δεν ενεργοποιηθεί το Gas Control και βρεθείς με κομμένη παροχή. 😆

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

΄#

Άμα σου δώσουν να υπογράψεις έντυπο για καταγγελία της σύμβασης στο Benefit ώστε να μπει μετά το Gas Control, πρόσεχε μη τυχόν δεν ενεργοποιηθεί το Gas Control και βρεθείς με κομμένη παροχή. 😆

Αυτό χωρίς πλακα συμβαίνει συχνα. Αντί να σου πουν κατευθειαν οτι δεν γινεται αλλαγη λογω δεσμευσης, σε βαζουν να κανεις αιτηση διακοπης, διακοπτεται το προγραμμα, σε χρεωνουν και με ρητρα πρόωρης αποχωρησης, και μετά δεν ενεργοποιούν το αλλο. Το ειχα παθει στην Cosmote και εμεινα χωρις τηλεφωνο ενα μηνα. Μετά την καταγγελια βεβαια που εκανα στον ΣτΚ μου επεστρεψαν την ρητρα, μου χαρισαν 2 μηνες παγια και μου ζητησαν συγγνωμη, αλλα τι να το κανεις αν εχεις ταλαιπωρηθει τοσο πολυ απο την βλακεια ενος υπαλληλου.

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισαν πάλι τα κολλήματα στη ΔΕΗ; Κι εγώ πριν 2 βδομάδες στο τηλέφωνο, με τον 3ο εκπρόσωπο ξεκόλλησε η αίτηση.

Και κάθε φορά έχανε τα περισσότερα στοιχεία κι έπρεπε να περαστούν απ'την αρχή.

Κι αυτό το "ξαναπάρτε αύριο" ή στην περίπτωση του Τhresh "περάστε την άλλη βδομάδα" έλεος.

Δε βιαζόμαστε καθόλου...

32.jpg.bce22d0592b4f21b89bd68b7220b6178.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Dantε είπε

Αρα λετε να βιαστω να κανω αιτηση με το gascontrol και εγω?Αγνωστο το ποτε θα εχω αεριο(μολις υπεγραψα συμβαση και περιμενω να βαλουν μετρητη),αλλα να καπαρωσω αν ειναι τιμη :P

Το ξες ότι τέλη Σεπτεμβρίου λήγει η προσφορά gascontrol, έ;

Στις 16/9/2021 στις 10:48 ΜΜ, HERTHAN είπε

Mολις πηρα τηλεφωνο τον συνηγορο και τους αλλους και πανε απο εκει.

Απο αυριο ολα θα ειναι.

ΤΙΠΟΤΑ δεν θα κανει κανεις.ΤΙΠΟΤΑ.

Τωρα θελουν να τους δινουν και bonus.Δινει εντολη ο αλλος να σου κοψουν το ρευμα και θα παιρνει bonus.Προσεξε οχι bonus ποντοι απο τον Βασιλοπουλο.BONUS ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑ.Καταλαβαινεις τωρα για τι μιλαμε?

Πρεπει να γινει ενα μπαμ να κλεισουν ολα να μην μεινει τιποτα να ξεκινησουμε απο το μειον οχι απο το μηδεν.Πυρηνικη μπορει να πεσει να μην μεινει τιποτα?Πατηστε καποιος το κουμπι να τελειωνουμε.Φερε να το πατησω εγω.ΑΝΕΤΑ.

http://www.synigoroskatanaloti.gr/images/bull_diam.gif  20/05/2021 - Δημοσιοποίηση έγγραφης σύστασης προς την εταιρία VOLTON A.E.: Υποχρεώσεις Προμηθευτών Ηλ. Ενέργειας - Επιβολή ρήτρας πρόωρης λύσης σε σύμβαση με κυμαινόμενο (ρήτρα ΟΤΣ) και όχι σταθερό τίμημα (άρθρο 12 παρ. 2 Οδηγίας 2019/944, άρθρο 3 της υπ' αριθ. 409/2020 απόφασης ΡΑΕ (ΦΕΚ Β 1364)

http://www.synigoroskatanaloti.gr/images/bull_diam.gif  04/06/2021 - Δημοσιοποίηση έγγραφης σύστασης προς τις εταιρίες ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. και ΔΕΗ Α.Ε.: Υποχρεώσεις Διαχειριστή του Δικτύου Διανομής Ηλ. Ενέργειας - Μη ορθή λειτουργία μετρητή - Αναδρομική Διόρθωση Κατανάλωσης πέραν των 12 μηνών - Μη Αιτολογημένη Διόρθωση (βλ. άρθρο 93 Κώδικα Διαχείρησης ΕΔΔΗΕ, Εγχειριδίο Ρευματοκλοπών)

πηγή: http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html

Στον ΔΕΔΔΗΕ παίζει πολύ αλητεία. Στις ρευματοκλοπές πάντα χρεώνουν τον τελευταίο ένοικο του διαμερίσματος πριν τον έλεγχο τους, ακόμα και αν είναι και στο εξωτερικό! Μάλιστα μπορούσαν να λεν ότι έκλεβες για 10 χρόνια πχ εκτίμηση, ενώ τώρα νομίζω μέχρι12μήνες όπως αναφέρει ο ΣτΚ. Και η απόφαση-εκτίμηση τους είναι αμετάκλητη από δικαστήριο, καθώς δεν είναι πρόστιμο αλλά εκτίμηση ρευματοκλοπής που ακόμα και αν αθωωθεί ο κατηγορούμενος στο δικαστήριο, δεν του επιστρέφεται το ποσό!

Πάντως αν θέλει κάποιος γνώστης να καταγγέλλει αυτό που κάνει η ΔΕΗ στο φυσικό αέριο στην αυτόματη ανανέωση εδώ: http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_contact.html

Κατά την αυτόματη ανανέωση συμβολαίου στο gascontrol θα μας έχουν σαν τους νέους πελάτες τιμή στην kwh ή άλλη τιμή για παλιούς; Τότε αν βάζουν ό,τι τιμή θέλουν για παλιούς χωρίς νέα υπογραφή, εκεί είναι που την θέλουν την καταγγελία τους!

Αν γίνει παύση παροχής, τότε τα έξοδα επανασύνδεσης νομίζω είναι 60 ευρώ!

Στις 16/9/2021 στις 11:21 ΜΜ, ekrepali είπε

Οπότε το αποφασίζεις να κάτσεις ΔΕΗ σε νέο fix (γι'αυτό ρώτησα τον ΗΕRTHAN πόσο ήταν το παλιό fix ώστε να έχουμε μια εικόνα). Καλό ήταν και το προηγούμενο στο 0.024.

Πώς γίνεται πέρσι το ΔΕΗ fix να ήταν 0,024 και τώρα που αναμένεται ο χαμός και ήδη υπάρχει υπεδιπλασιασμός της kwh στο Τ2 της Ζενίθ (σε σχέση με Δεκ2020), η ΔΕΗ φέτος να δίνει fix 0,0206;

Με πήραν από την Zenith τηλέφωνο, μάλλον για αντιπροσφορά. Δεν πρόλαβα να το σηκώσω. Τώρα θα μπορούσα να μπω και fix και flex και ας μην είμαι νέος πελάτης μάλλον. Τούρκικα παζάρια θέλουν.

Αξιοσημείωτο είναι ότι τα ολιγοπώλεια ΔΕΗ, Wind, Ήρων, Zenith, cosmote, κά, όλοι στον τομέα τους κάνουν διαχωρισμό σε νέους πελάτες και παλιούς, έτσι ώστε να ωθούν τον κόσμο σε μια περιστροφική πόρτα μέσα στο ολιγοπώλειο. Στο διαδύκτιο έχουν αυστηρούς κανόνες για τιμές και για νέους και παλιούς, όμως στο τηλέφωνο γίνονται Τούρκικα παζάρια όταν απηλείς να φύγεις και μερικού πετυχαίνουν τιμές καλύτερες και από τις επίσημες προσφορές τους στις ιστοσελίδες, ειδικά στην τηλεφωνεία.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Krusty είπε

 τώρα που αναμένεται ο χαμός και ήδη υπάρχει υπεδιπλασιασμός της kwh στο Τ2 της Ζενίθ (σε σχέση με Δεκ2020), η ΔΕΗ φέτος να δίνει fix 0,0206;
 

Ίσως όταν έβγαλαν το πρόγραμμα πριν το καλοκαίρι που οι τιμές ήταν χαμηλά, να αγόρασαν μεγάλες ποσότητες (συμβόλαια) για τον χειμώνα. Σαν σκέψη όμως δε κολλάει γιατί αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα, όλοι οι πάροχοι θα έκαναν ίδιο. Οπότε πάμε πάλι στο συμπέρασμα ότι πουλάνε κάτω του κόστους και προσπαθούν να δέσουν πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ίσως όταν έβγαλαν το πρόγραμμα πριν το καλοκαίρι που οι τιμές ήταν χαμηλά, να αγόρασαν μεγάλες ποσότητες (συμβόλαια) για τον χειμώνα. Σαν σκέψη όμως δε κολλάει γιατί αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα, όλοι οι πάροχοι θα έκαναν ίδιο. Οπότε πάμε πάλι στο συμπέρασμα ότι πουλάνε κάτω του κόστους και προσπαθούν να δέσουν πελάτες.

Μάλλον είναι έτσι όπως τα λες. 

Εγώ πάντως προχώρησα με ζενίθ και βλέπουμε... 

Αν με καλέσουν από Ήρων για αντιπροσφορα θα προσπαθήσω να ζητήσω το Fix τους χωρίς ρήτρα γραπτώς όμως. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Krusty Η χαζομάρα με τις καταγγελίες σε ΡΑΕ/ΣτΚ είναι ότι αφορούν τη σύμβαση σου και τον αριθμό παροχής σου. Απ'όσο ξέρω δε γίνεται να κάνεις αόριστα καταγγελία ότι η ΔΕΗ, η Εlpedison και άλλοι πάροχοι έχουν καταχρηστικό όρο αυτόματης ανανέωσης ώστε να τους πάρει όλους η μπάλα και να ξεμπερδέψουμε μ'αυτές τις τακτικές.

Εγώ δε θα κάνω παράπονα / καταγγελίες από τώρα γιατί αν η ΔΕΗ θέλει να αποφύγει μια "Έγγραφη Σύσταση - Πόρισμα" όπως τα PDF επάνω, μπορεί απλά να μας πει πως είτε δεχόμαστε τους όρους που υπογράψαμε, είτε μπορούμε να φύγουμε αζημίως εντός πχ 30 ημερών. Τι κάνουμε τότε... θα ψάχνουμε χειμωνιάτικα για νέο πάροχο;

Σκέφτομαι λοιπόν να ξεκινήσω την επικοινωνία με την ΔΕΗ τον Απρίλιο, να μαζέψω αποδεικτικά και διευκρινίσεις... κι αν δε βγάλω άκρη να κάνω καταγγελία στη ΡΑΕ τον Μάιο.

1.jpg.6c18ab1170c9c143640bce23a6d8793a.jpg

 

Γνωρίζετε αν κοινοποιούνται αυτομάτως και στον Στκ;

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Γνωρίζετε αν κοινοποιούνται αυτομάτως και στον Στκ;

έστειλα στο [email protected] για διευκρινήσεις πριν μέρες και περιμένω

σε θέματα όπως λάθη στο εργαλείο σύγκρισης μου είχαν απαντήσει σύντομα

Για τη ΔΕΗ πάντως θα στείλω οτι δεν επιθυμώ την ανανέωση λόγω αλλαγής πάροχου του χρόνου με κοινοποίηση ΕΔΑ, ΣτΚ, ΡΑΕ και οτι θα αναγκαστώ να κάνω αίτηση σε νέο πάροχο την ημερομηνία λήξης του προγράμματος λόγω αποφυγής ρήτρας πρόωσης αναχώρησης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...