Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εκανα αιτηση υπαναχωρησης εντος 14 ημερων και μου ειπαν να συμπληρωσω το δευτερο εντυπο οπου σημειωσα την αλλαγη προμηθευτη οπως μου υπεδειξαν.

Στα υπολοιπα δεν τσεκαρα και δεν σημειωσα τιποτα.Ουτε ημερομηνια διακοπης ουτε τιποτα.

Θυμαμαι το ειχα ρωτησει ποσες φορες κιολας στο τηλεφωνο πριν το κανω αν αυτος ειναι ο σωστος τροπος.

Αν μιλουσα μαζι του σημερα θα τον ελεγα να μου υποδειξει το αιτημα της διακοπης που εχω κανει κι αν το βρει να ερθει να μου τρυπησει την μυτη.

Προφανώς ο υπάλληλος που ανέλαβε το αίτημα ήταν άσχετος και έβαλε από μόνος του άμεσο αίτημα διακοπής. Γι'αυτό λέω ποτέ μη συμπληρώνετε αυτό το έντυπο... σε κανένα πάροχο. Δε χρειάζεται καν αφού η σύμβαση λύνεται αυτοδικαίως. Η ΔΕΗ δεν το γράφει ξεκάθαρα στους όρους αλλά ισχύει παντού αυτό. Μόλις πας στον πάροχο Β, λύνεται αυτομάτως η σύμβαση με τον πάροχο Α.

Παραθέτω τους όρους από το Φυσικό Άεριο... από εκεί έχω κάνει copy-paste αυτό που έγραψα πάνω με bold.

5.jpg.483f3ee82aaff2b9d26c69bc234f6005.jpg

 

Σχετικά με την αλλαγή προγράμματος και τα συστεμικά προβλήματα της ΔΕΗ... πέρα απ'την ανοργανοσιά τους και το συστεμικό μπάχαλο, υπάρχει κι ο παρακάτω όρος που μόλις είδα... όπου μπορεί να καθυστερήσει την αλλαγή προγράμματος για κάνα 4μηνο;

32.jpg.f827aa164b151da32f8166f6b1755292.jpg

Ο @Thresh έκανε αίτηση για αλλαγή προγράμματος απ'το ο GasBenefit σε GasControl στις 17/9. Η αίτηση θέλει 30 μέρες να υπολοιηθεί (?) άρα 17/10. Και μετά πρέπει να περιμένει να περάσει και η ΕΔΑ για μέτρηση (?). Κοιτώντας τις προηγούμενες χρονιές... και το 2019 και το 2020 η καταμέτρηση μου για το καλοκαιρινό 4μηνο έγινε στις 9/9. Επόμενη καταμέτρηση είναι τον Νοέμβριο, άρα μέχρι τότε ο Thresh θα χρεώνεται το Benefit; 🙄

Απ'ότι φαίνεται δηλαδή, η ΔΕΗ δε μπορεί να τιμολογήσει στον ίδιο λογαριασμό με 2 διαφορετικά τιμολόγια. Και ο ΗΡΩΝ έχει τέτοιο πρόβλημα αλλά στη δική μας περίπτωση που πήγαμε απ'το Flex Economy στο Ηome Flex, μόλις βγήκε ο επόμενος λογαριασμός μας χρέωσαν όλη τη περίοδο στο καινούργιο πρόγραμμα (που ήταν και φτηνότερο).

Η δε Ζενίθ όπως είχα πει , μπορεί να τιμολογήσει 2 προγράμματα σε 1 λογαριασμό (σπάνε οι μέρες αναλογικά). Βέβαια λόγω του ότι η καλοκαιρινή κατάνάλωση είναι μικρή και η χειμερινή κατανάλωση μεγάλη, ο πελάτης βγαίνει κερδισμένος αν πάει σε φτηνότερο πρόγραμμα.

Ίσως γι'αυτό η ΔΕΗ περιμένει λήψη ένδειξης απ'το Διαχειριστή, ώστε να τιμολογείται το πρόγραμμα με την πραγματική κατανάλωση. Μήπως οι υπάλληλοι δεν το ξέρουν αυτό και προσπαθούν να αλλάξουν το πρόγραμμα άμεσα και δε μπορούν και λένε του Τhresh να περάσει από βδομάδα;

Αν ισχύει αυτό, τότε θα ήταν πιο γρήγορο να πήγαινε σε άλλο πάροχο αορίστου και μετά να ξαναγυρνούσε στη ΔΕΗ. 😅

26 λεπτά πριν, de_thymamai είπε

Καλησπέρα.

Είμαι στο Τ2 της ζενιθ και θα κάνω αίτηση για το Myhomegascontrol της ΔΕΗ.

Στην ζενιθ είχα δώσει 138€ εγγύηση. Αυτά θα συμψηφιστούν με τον τελευταίο λογαριασμό που θα εκδοθεί και επειδή λόγω καλοκαιριού δεν θα τα φτάσω θα βγει πιστωτικό υπόλοιπο?

 

Ναι, στα βάζουν σε IBAN. Αν η Ζενίθ βγάλει εκκαθαριστικό 4μήνου... καθυστέρησε τη πληρωμή όσο μπορείς. 2 εργάσιμες πριν λήξει, πλήρωσε τον αν δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η αλλαγή στη ΔΕΗ. Θα πάρει χρόνο (εγώ είμαι ήδη στις 17 μέρες και τα χαρτιά έφτασαν επιτέλους στην ΕΔΑ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
8 minutes ago, ekrepali said:

Ο @Thresh έκανε αίτηση για αλλαγή προγράμματος απ'το ο GasBenefit σε GasControl στις 17/9.

Δεν έγινε καν, άκυρο εξαρχής μέχρι να "φτιάξουν το σύστημα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Προφανώς ο υπάλληλος που ανέλαβε το αίτημα ήταν άσχετος και έβαλε από μόνος του άμεσο αίτημα διακοπής. Γι'αυτό λέω ποτέ μη συμπληρώνετε αυτό το έντυπο... σε κανένα πάροχο. Δε χρειάζεται καν αφού η σύμβαση λύνεται αυτοδικαίως. Η ΔΕΗ δεν το γράφει ξεκάθαρα στους όρους αλλά ισχύει παντού αυτό. Μόλις πας στον πάροχο Β, λύνεται αυτομάτως η σύμβαση με τον πάροχο Α.

 

Οταν σου λενε οτι με 100% σιγουρια 2 διαφορετικα ατομα οτι ετσι λειτουργει κι αυτο πρεπει να γινει σ'εμας και δεν μπορει να γινει κατι αλλο δενεχεις αλλη επιλογη.Ειδικα οταν δεν υπαρχουν εναλλακτικες επιλογες.Που και να υπηρχαν εκεινη τη στιγμη δεν τις ξερεις ομως.

Οτι εγινε εγινε απλα να μην συμβει σε καποιον αλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Για κυμαινόμενα ούτε λόγος... οι τιμές έχουν ξεφύγει.

1.jpg.e252ae1058f3eb776ea8b7c1121d195f.jpg

 

Πώς ξέρουμε ότι οι τιμές TTF είναι υψηλές ή ανεβαίνουν; Στα σταθερά προγράματα έχουμε την τιμή της kwh και συγκρίνουμε, στο TTF παραπάνω ποια είναι η μονάδα μέτρησης (πχ κυβικό μέτρο) και πώς την μετατρέπουμε σε khw; Οι τιμές του πίνακα είναι σε εκατοστά του ευρώ; Η άνοδος που γράφει (+15,69) είναι σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα;

Τα ρωτάω αυτά γιατί αν του χρόνου συμφέρει το TTF, ούτε που θα το καταλάβω! Θα ξαναμπαίνω βέβαια εδώ να παίρνω έτοιμο το φαγητό μου!

Πάντως η παρακάτω καμπύλη έχει γενικά θετική την πρώτη παράγωγο σίγουρα!

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5285052&span=1

 

3 ώρες πριν, de_thymamai είπε

Καλησπέρα.

Είμαι στο Τ2 της ζενιθ και θα κάνω αίτηση για το Myhomegascontrol της ΔΕΗ.

Στην ζενιθ είχα δώσει 138€ εγγύηση. Αυτά θα συμψηφιστούν με τον τελευταίο λογαριασμό που θα εκδοθεί και επειδή λόγω καλοκαιριού δεν θα τα φτάσω θα βγει πιστωτικό υπόλοιπο?

 

Στην ΔΕΗ στο ρεύμα, μου είχε γίνει παρόμοια περίπτωση με πιστωτικό υπόλοιπο λόγω εγγύησης και μπορούσα να το πάρω μόνο από τα ταμεία της ΔΕΗ, αφού μου το είχαν επικυρώσει νομίζω πριν σε γραφείο της ΔΕΗ.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ekrepali είπε

Moυ είπε λοιπόν ότι ενημερώνουν για τη λήξη της σύμβασης 2 μήνες πριν. Έχουμε 2 μήνες περιθώριο να διαλέξουμε κάποιο απ'τα διαθέσιμα προγράμματα και παίρνουμε κανονικά στην τιμή της προωθητικής. Αν δεν απαντήσουμε, τότε η σύμβαση ανανεώνεται αυτόματα για 1 χρόνο, στη βασική τιμή (αρχική). Αν θέλουμε να πάμε σε άλλο πάροχο το δηλώνουμε πριν τη λήξη της σύμβασης και η σύμβαση μετατρέπεται σε αορίστου στη βασική τιμή.

Πως το δηλώνουμε όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Krusty είπε

Στην ΔΕΗ στο ρεύμα, μου είχε γίνει παρόμοια περίπτωση με πιστωτικό υπόλοιπο λόγω εγγύησης και μπορούσα να το πάρω μόνο από τα ταμεία της ΔΕΗ, αφού μου το είχαν επικυρώσει νομίζω πριν σε γραφείο της ΔΕΗ.

Μέσω επικοινωνίας με email στο support της ΔΕΗ, πήρα πίσω την εγγύηση με κατάθεση σε λογαριασμό iban, όταν άλλαξα το όνομα στο ρολόι (ρεύμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Πως το δηλώνουμε όμως?

Έλα μου ντε... εγώ θα το κάνω όπως είπα στη προηγούμενη σελίδα με bold. Το έντυπο αυτό δεν το υπογράφω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έλα μου ντε... εγώ θα το κάνω όπως είπα στη προηγούμενη σελίδα με bold. Το έντυπο αυτό δεν το υπογράφω.

οκ, παραμένει πρόβλημα δηλαδή . Λογικά του χρόνου ,αρχές Σεπτέμβρη θα γεμίσουμε με αναρτήσεις γιαυτό το θέμα 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Krusty είπε

1) Πώς ξέρουμε ότι οι τιμές TTF είναι υψηλές ή ανεβαίνουν; Η άνοδος που γράφει (+15,69) είναι σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα;

 

2) Στο TTF παραπάνω ποια είναι η μονάδα μέτρησης (πχ κυβικό μέτρο) και πώς την μετατρέπουμε σε khw; Οι τιμές του πίνακα είναι σε εκατοστά του ευρώ;

Τα ρωτάω αυτά γιατί αν του χρόνου συμφέρει το TTF, ούτε που θα το καταλάβω! Θα ξαναμπαίνω βέβαια εδώ να παίρνω έτοιμο το φαγητό μου!

Πάντως η παρακάτω καμπύλη έχει γενικά θετική την πρώτη παράγωγο σίγουρα!

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5285052&span=1

 

Στην ΔΕΗ στο ρεύμα, μου είχε γίνει παρόμοια περίπτωση με πιστωτικό υπόλοιπο λόγω εγγύησης και μπορούσα να το πάρω μόνο από τα ταμεία της ΔΕΗ, αφού μου το είχαν επικυρώσει νομίζω πριν σε γραφείο της ΔΕΗ.

https://quotes.ino.com/charting/?s=NYMEX_QTTF.V21

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

1) Από εδώ παρακολουθώ τις τιμές. Η αύξηση +15.69% ήταν χτες!

2) 75€/MWh = 0.075€/KWh

Παραδείγματα:

ΔΕΗ Gas Benefit: (TTF + 0.10) -30% = 0.0595

Protergia Double MVP: (TTF + 0,023) -50% = 0.049

Ο Ήρων τιμολογεί με ΤΤφα + 0.006, κι απ'ότι έχω υπολογίσει το ΤΤφα είναι στο περίπου (ΤΤF + 0.10) τους τελευταίους μήνες. Δηλαδή για το Home Flex (0.085 + 0.006) -35% = 0.059. To double flex πάει για τους νέους πελάτες, καθώς δεν υπάρχει καλό πρόγραμμα ρεύματος χωρίς ΟΤΣ να το συνδιάσεις.

Όπως βλέπεις τα κυμαινόμενα είναι ήδη διπλάδια ή τριπλάσια απ'τις σταθερές τιμές. Κι ακόμα αυτές οι τιμές στα κυμαινόμενα αφορούν τον Οκτώβρη, φαντάσου τι μπορεί να γίνει μετά.

Όσο για την εγγύηση της ΔΕΗ το 2019 με ανάγκασαν να πάω στο κατάστημα, ενώ στο 2020 που έγινε η επιστροφή του ΕΤΜΕΑΡ και η συνέπεια, έστειλα μήνυμα στη φόρμα επικοινωνίας και τα έβαλαν σε IBAN.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Πήρα πριν λίγο τη ΔΕΗ, η αίτηση μου πρωθήθηκε στην ΕΔΑ την Παρασκευή! Σε καλό δρόμο είμαι.

Προωθήθηκε σήμερα και η δικιά μου αίτηση, που κατατέθηκε σε κατάστημα της ΔΕΗ το απόγευμα της Πέμπτης.

Να δούμε τώρα πόσο χρόνο χρειάζεται ο διαχεΙριστής (ΕΔΑ) για την διεκπεραίωση της. Ελπίζω μην υπάρχει καμιά εμπλοκή του παλαιού παρόχου (Ζενίθ) που να κωλυσιεργήσει την διαδικασία. 

Επεξ/σία από stelakis1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλεσα την ΔΕΗ στο 2112110770 και μου έδωσε την πληροφορία.

Από την στιγμή που φτάσει η αίτηση στον διαχειριστή είναι ο μόνος αρμόδιος για την διεκπεραίωση της αλλά και για οποιαδήποτε πληροφορία.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κούριερ της ΔΕΗ είπε την αλήθεια. Σε μία μέρα έλαβα μήνυμα από την ΔΕΗ ότι έχουν στα χέρια τους το υπογεγραμμένο συμβόλαιο. Αντίγραφο του συμβολαίου, γράφει το χαρτί που μου άφησε το κούριερ,ότι θα πάρω ηλεκτρονικά μέσω email ή ταχυδρομικώς.

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όπως βλέπεις τα κυμαινόμενα είναι ήδη διπλάσια ή τριπλάσια απ'τις σταθερές τιμές. Κι ακόμα αυτές οι τιμές στα κυμαινόμενα αφορούν τον Οκτώβρη, φαντάσου τι μπορεί να γίνει μετά.

Κυριολεκτικά με σώσατε, γιατί είχα στο μυαλό μου ότι είναι ολιγοπώλιο και πάνω κάτω όλα τα προγράμματα είναι ίδια με καλοστημένο marketing, αλλά υπάρχουν μεγάλες διαφορές, τουλάχιστον στο fix και στο flex. Εξομαλύνονται κάπως όταν υπάρχουν ρήτρα αναπροσαρμογής. Πριν, επειδή δεν είχα καταλάβει καλά τις αναλύσεις, μπορεί και να έπαιρνα το flex της Zenith για να μην αλλάζω και εταιρεία, αλλά ευτυχώς δεν με άφηνε online γιατί ήμουν παλιός στο Τ2!

Οι συμβουλές των τεχνικών για οικονομία στην θέρμανση που μπορεί να κάνει και ο αδαής, πχ ξεσκόνισμα των σωμάτων για καλύτερη απόδοση, καλός αερισμός των σωμάτων και να μην βάζουμε πράγματα κοντά σε αυτά, λέβητες συμπύκνωσης αντί απλών κά, είναι ψίχουλα μπροστά στις καλές συμβουλές εδώ για την σωστή επιλογή προγράμματος και εταιρίας!

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, scarface5323 said:

Γνωρίζετε αν υπάρχει κοτ σε κάποιο προγγραμα φυσικού αερίου ? Οποιαδήποτε εταιρία 

Το επίδομα θέρμανσης νομίζω καλύπτει και φυσικό αέριο, όχι μόνο πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...