Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, harrysvr είπε

Τεσπα, ο "γνωστος" μου ειπε οτι πρεπει να επιλεξω παροχο και με "κατευθυνει" προς ηρων, θα φτιαξει αυτος τα χαρτια και δεν θα ασχοληθω καθολου κλπ κλπ.

 

 

Διάβασε από εκεί που σε έστειλε ο korakios.  Επίσης κάτι έγραψα από πάνω με κόκκινα... ⬆️

edit: Φτου άλλαξε πάλι η σελίδα. Πάρτο όπισθεν και μετά πάνω.  ⬅️⬆️😆

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νέα σελίδα

Το Fix του Ηρών προβλέπει ρήτρα αναπροσαρμογής
Διαβάστε και αυτό :

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=58810785

sticky δε λέει να κάνουμε γιατί αλλάζουν τα πράγματα (άσε που δε θα το διαβάζουν καν...)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2021 στις 8:45 ΠΜ, ekrepali είπε

de3h.jpg.2d241dba0caf183c4423ba3ae7006f5b.jpg

Σε ενημερώνουν 1 μήνα πριν τη λήξη. Aυτόματη ανανέωση σε ό,τι fix υπάρχει διαθέσιμο. Δε ξέρω τι εννούν με το βασικό τιμολόγιο. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως και να εννούν fix πρόγραμμα χωρίς έκπτωση; Θα το ρωτήσουμε.

Αν δε θες αυτόματη ανανέωση πρέπει να το δηλώσεις ότι θα πας αλλού, το οποίο εμπεριέχει τον κίνδυνο να γίνει καμιά βλακεία και μόλις λήξει η σύμβαση με τη ΔΕΗ να σου κλείσουν τη καρτέλα πελάτη και να πάει αυτομάτως εντολή για διακοπή παροχής στην ΕΔΑ πριν προλάβεις να αλλάξεις πάροχο.

Για να μην υπάρξει αυτό το πρόβλημα πρέπει για καμιά 15ριά μέρες που εκκρεμεί η αίτηση στον άλλο πάροχο να σε αφήσουν αορίστου, αλλά όταν το ρώτησα μου είπαν ότι δε γίνεται.

Είναι μπέρδεμα. Ο μόνος σίγουρος τρόπος να ξεμπερδέψεις χωρίς παρατράγουδα είναι να φύγεις 1 μήνα νωρίτερα και να πληρώσεις εις γνώσιν σου το 40άρι που είναι το πέναλτυ (50 αν βάλεις και τον ΦΠΑ).

 

Συγνώμη, αλλά τώρα κατάλαβα τί έγραψες! Να σε δεσμεύουν σε νέο συμβόλαιο χωρίς υπογραφή στους αλλαγμένους όρους νομίζω είναι ακραίο και θα έπρεπε να παρέμβει ο συνήγορος του καταναλωτή και πάρα πολλοί ακόμα! Πουθενά αλλού δεν το έχω δει αυτό. Στο αορίστου χρόνου ναι με δεν υπογράφεις, αλλά μπορείς να φύγεις όποτε θες, άρα δεν είναι απατεωνιά, απλά δεν έχεις δώσει εντολή για αλλαγή παρόχου ή διακοπή παροχής. Με τον τρόπο που ανέλυσες όμως ίσως δεν υπάρχει και χρονικό παράθυρο για να μην πληρώνουμε την ποινή 50 ευρώ!

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πέσανε σήμερα οι τιμές στο κυμαινόμενο.

Μάλλον πήγε ο @HERTHAN στο σταθερό της ΔΕΗ και μας το κρύβει...

sds.jpg

Δεν σου κανω πλακα σημερα το πρωι μπηκα να δω τιμες για κανενα 5λεπτο.Δεν το εχω ξανακανει ποτε.

66.220 ηταν το πρωι.

Πλακα πλακα καλο ειναι αν μπορει να μπει κανενα μπανερακι δεξια που να δειχνει live τιμες TTF.

26 λεπτά πριν, Krusty είπε

Συγνώμη, αλλά τώρα κατάλαβα τί έγραψες! Να σε δεσμεύουν σε νέο συμβόλαιο χωρίς υπογραφή στους αλλαγμένους όρους νομίζω είναι ακραίο και θα έπρεπε να παρέμβει ο συνήγορος του πολίτη και πάρα πολλοί ακόμα! 

Mολις πηρα τηλεφωνο τον συνηγορο και τους αλλους και πανε απο εκει.

Απο αυριο ολα θα ειναι.

ΤΙΠΟΤΑ δεν θα κανει κανεις.ΤΙΠΟΤΑ.

Τωρα θελουν να τους δινουν και bonus.Δινει εντολη ο αλλος να σου κοψουν το ρευμα και θα παιρνει bonus.Προσεξε οχι bonus ποντοι απο τον Βασιλοπουλο.BONUS ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑ.Καταλαβαινεις τωρα για τι μιλαμε?

Πρεπει να γινει ενα μπαμ να κλεισουν ολα να μην μεινει τιποτα να ξεκινησουμε απο το μειον οχι απο το μηδεν.Πυρηνικη μπορει να πεσει να μην μεινει τιποτα?Πατηστε καποιος το κουμπι να τελειωνουμε.Φερε να το πατησω εγω.ΑΝΕΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, korakios said:

να ήξερες πως σε περιμέναμε πως και πως !
Για πες μας , είδες μέχρι τώρα (ειδικά τους τελευταίους μήνες) έξτρα χρέωση κόστους προμήθειας ?

Άσχετο , ποιος πρότεινε αυτό το πρόγραμμα συγκεκριμένα ?

 

6 hours ago, HERTHAN said:

Γιατι υπαρχει ανθρωπος εδω μεσα που προτεινε αυτο το προφραμμα?

Που ειδες εσυ οτι προτεινοταν εδω μεσα το προγραμμα αυτο?

 

6 hours ago, Mule206 said:

Κάποιος φίλος Depeche3 το είχε βάλει την άνοιξη και τον tagαρα πριν 3-4 μέρες να μας πει τη γνώμη του.. 

 

5 hours ago, HERTHAN said:

Συγχαρητηρια ας προσεχε kostakiss......κι εσυ φυσικα που ταγκαρεις.

 

5 hours ago, korakios said:

δεν μπορώ να γράψω σχόλιο γιατί θα ban-ιαριστω 😁

Καλό είναι όμως να δείτε τα σχόλια στο ρεύμα και στο αέριο και θα καταλάβετε οτι έκανε προώθηση

Παλιότερα κάναμε αναφορά ,αλλά πλέον απλά τον έχω σε αγνόηση

Όπως και να έχει

@kostakiss έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας σε κάθε σελίδα οτι το fix έχει ρήτρα , το θέμα είναι αν έχει ενεργοποιηθεί . Μπορείς να τσεκάρεις το λογαριασμό σου ?

 

4 hours ago, ekrepali said:

Το HΡΩΝ Fix έχει ρήτρα αναπροσαρμογής...

Και sticky να το βάλουμε πάλι δε θα το βλέπουν.

Ευκαιρία να μάθουμε αν εφαρμόζεται... καλό είναι να βγει και ο εκκαθαριστικός του Σεπτέμβρη.

@kostakissαν σου χρεώσουν ρήτρες κάνε αμφισβήτηση λογαριασμού, πες ότι δε γνώριζες ότι το Fix έχει ρήτρα αναπροσαρμογής, ότι σου είπαν πως η τιμή είναι σταθερή. Κι ότι νόμιζες ότι ο όρος Γ.6.3 δεν αφορούσε το πρόγραμμα σου γιατί Fix = Σταθερό. Γι'αυτούς τους λόγους ζήτα να φύγεις αζημίως (ίσως πρεπει να δώσεις πίσω το bonus).

Αν δε βγάλεις άκρη, καταγγελία στο καινούργιο εργαλείo myRAE και στον Συνήγορο του Καταναλωτή.

Εκτός κι αν είσαι τυχερός και δε χρεώνουν ρήτρες.

 

4 hours ago, korakios said:

Με την απορία μας άφησε , παίζει να μην ξαναποστάρει , έτσι για σπάσιμο 😁

Θα το βρω και θα σας το παραθέσω . Το θέμα είναι ότι δεν έχει βγει ακόμα λογαριασμός οπότε δεν ξέρω τίποτα , πάντως είχα ρωτήσει σίγουρα 2 φορές για επιβεβαίωση , νομίζω ότι είναι μικρό το κακό αφού είναι πρόγραμμα χωρίς δέσμευση ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Krusty είπε

Με τον τρόπο που ανέλυσες όμως ίσως δεν υπάρχει και χρονικό παράθυρο για να μην πληρώνουμε την ποινή 50 ευρώ!

Αυτό λεω ναι. Θα πρέπει να κάνεις την αίτηση στο νέο πάροχο μέρες νωρίτερα, να την προωθήσουν στην ΕΔΑ και να τους πείσεις να έρθουν για καταμέτρηση μια μέρα μετά τη λήξη της σύμβασης με τη ΔΕΗ. Όχι την ημερομηνία λήξης ή νωρίτερα (40ευρώ πέναλτυ), ούτε μέρες αργότερα (κίνδυνος διακοπής παροχής αν κλείσει η ΔΕΗ την καρτέλα).

Οπότε το αποφασίζεις να κάτσεις ΔΕΗ σε νέο fix (γι'αυτό ρώτησα τον ΗΕRTHAN πόσο ήταν το παλιό fix ώστε να έχουμε μια εικόνα). Καλό ήταν και το προηγούμενο στο 0.024. Κι η άλλη λύση να πληρώσεις το πέναλτυ των 40 + ΦΠΑ = 50 και να πας όπου θες, όποτε θες το τελευταίο 6μηνο της σύμβασης. Αν μείνουν ψηλά οι τιμές στα κυμαινόμενα, θα τα έχουμε βγάλει και με το παραπάνω μέχρι τις αρχές καλοκαιριού.

Επίσης κι εγώ πιστεύω όπως είπε ο HERTHAN πως αν στείλουμε σε ΡΑΕ και ΣτΚ δε θα γίνει ΤΙΠΟΤΑ. Εδω ρε με τις τιμολογιακές πολιτικές τους στο ρεύμα κοντεύουν να το κάνουν πάλι μονοπώλειο, αντι να τηρηθούν οι δεσμεύσεις και να μοιραστεί η πίτα και στους υπόλοιπους. Επίσης φοβάμαι πως αν τραβήξω το σχοινί με καταγγελίες μπορεί να μου πούνε πως αν θεωρώ τους όρους καταχρηστικούς μπορώ να φύγω αζημίως. Έτσι κάνουν κι οι άλλοι πάροχοι... μόλις τους στριμώξεις στη γωνία σε αφήνουν να φύγεις προκειμένου να κλείσει η υπόθεση και να μην ασχοληθεί περαιτέρω η Συνήγορος και η ΡΑΕ. Τι θα πω εγώ μετά; Όχι θέλω να μείνω στο πρόγραμμα,  αλλά ο όρος είναι καταχρηστικός και απαιτώ να αλλαχτεί; Δε μιλάμε για κάποιον όρο που άλλαξαν κατά τη διάρκεια της σύμβασης, αλλά για όρο που ίσχυε απ'την αρχή όταν υπογράψαμε.

28 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Θα το βρω και θα σας το παραθέσω . Το θέμα είναι ότι δεν έχει βγει ακόμα λογαριασμός οπότε δεν ξέρω τίποτα , πάντως είχα ρωτήσει σίγουρα 2 φορές για επιβεβαίωση , νομίζω ότι είναι μικρό το κακό αφού είναι πρόγραμμα χωρίς δέσμευση ..

Δεν το θυμόμουνα ότι το fix ήταν αορίστου. Ευτυχώς.

Στο Flex εμένα οι τελευταίοι Έναντι εκδώθηκαν 31/7 και 31/8. Κι εσένα τις ίδιες ημερομηνίες έκδοσης έχουν;

Επίσης πέρασαν 7 - 9 μέρες για να έρθει η ειδοποίηση στο mail και να ζητήσω αντίγραφα PDF απ'την τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Πιο νωρίς ούτε οι ίδιοι δεν τους βλέπουν συστεμικά.

Δηλαδή αν έχουν χρεωθεί ρήτρες στο Fix, δε θα μπορέσεις να το μάθεις πριν τις 7/10 που θα δεις την ανάλυση του εκκαθαριστικού.
 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ekrepali said:

 

Δεν το θυμόμουνα ότι το fix ήταν αορίστου. Ευτυχώς.

Στο Flex εμένα οι τελευταίοι Έναντι εκδώθηκαν 31/7 και 31/8. Κι εσένα τις ίδιες ημερομηνίες έκδοσης έχουν;

Επίσης πέρασαν 7 - 9 μέρες για να έρθει η ειδοποίηση στο mail και να ζητήσω αντίγραφα PDF απ'την τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Πιο νωρίς ούτε οι ίδιοι δεν τους βλέπουν συστεμικά.

Δηλαδή αν έχουν χρεωθεί ρήτρες στο Fix, δε θα μπορέσεις να το μάθεις πριν τις 7/10 που θα δεις την ανάλυση του εκκαθαριστικού.
 

εκανα ενα μικρο λαθακι, στο flex ειχα κανει αιτηση , οχι στο fix . το σωσαμε?? :p

 

δεν αναφερει κατι για αναπροσαρμογη η ρητρα.

 

ΥΣ. Με συγχωρειτε για την αναστατωση

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostakiss είπε

εκανα ενα μικρο λαθακι, στο flex ειχα κανει αιτηση , οχι στο fix . το σωσαμε?? :p

 

δεν αναφερει κατι για αναπροσαρμογη η ρητρα.

Καληνυχτα Κωστακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

εκανα ενα μικρο λαθακι, στο flex ειχα κανει αιτηση , οχι στο fix . το σωσαμε?? 😛

 

δεν αναφερει κατι για αναπροσαρμογη η ρητρα.

 

ΥΣ. Με συγχωρειτε για την αναστατωση

Και το flex φουσκωμένο είναι, αλλά χωρίς κίνδυνο ρήτρας προσαρμογής. Για λιγότερο ρίσκο το χειμώνα σε θέμα κόστους κοίτα προς ΔΕΗ gas control η Ζενίθ FIx.

Kι όποιος άλλος χρειάζεται βοήθεια καλό είναι να γράφει απ'τη αρχή ποιο πρόγραμμα έχει και πότε το υπέγραψε (και να διαβάζει τα προηγούμενα comments που έχουν απαντήσει το 99% των ερωτήσεων που πιθανώς έχετε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πήγα σήμερα ΔΕΗ για να αλλάξω το GasBenefit σε GasControl, περάστε την άλλη Παρασκευή γιατί έχει θέμα το σύστημα και δεν μπορεί να γίνει μετατροπή από το ένα συμβόλαιο στο άλλο...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πήγα σήμερα ΔΕΗ για να αλλάξω το GasBenefit σε GasControl, περάστε την άλλη Παρασκευή γιατί έχει θέμα το σύστημα και δεν μπορεί να γίνει μετατροπή από το ένα συμβόλαιο στο άλλο...

Μου κάνει εντύπωση που δέχονται αφού το GasBenefit λέει οτι έχει 24μηνη δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, korakios said:

Μου κάνει εντύπωση που δέχονται αφού το GasBenefit λέει οτι έχει 24μηνη δέσμευση

E να πληρώσω ποινή σπασίματος συμβολαίου, δεν υπάρχει θέμα. Αν είναι να μείνω με την περσινή τιμή του GasControl κι η κυμαινόμενη πάει στο θεό, τα 60 ευρώ δεν είναι τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα λετε να βιαστω να κανω αιτηση με το gascontrol και εγω?Αγνωστο το ποτε θα εχω αεριο(μολις υπεγραψα συμβαση και περιμενω να βαλουν μετρητη),αλλα να καπαρωσω αν ειναι τιμη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

E να πληρώσω ποινή σπασίματος συμβολαίου, δεν υπάρχει θέμα. Αν είναι να μείνω με την περσινή τιμή του GasControl κι η κυμαινόμενη πάει στο θεό, τα 60 ευρώ δεν είναι τίποτα...

α, οκ , νόμιζα οτι δε θα χρεώνανε ρήτρα αποχώρησης

Μήπως τότε να κάνεις ξεχωριστά την αίτηση , δηλαδή όχι αλλαγή προγράμματος , αλλά νέα ?

Μπας και έτσι δεν κολλά το σύστημά τους (το οποίο δεν το σχολιάζω καν, έλεος)

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Αρα λετε να βιαστω να κανω αιτηση με το gascontrol και εγω?Αγνωστο το ποτε θα εχω αεριο(μολις υπεγραψα συμβαση και περιμενω να βαλουν μετρητη),αλλα να καπαρωσω αν ειναι τιμη :P

 Ηλεκτρονικός Κωδικός Αναγνώρισης Σημείου Παράδοσης (ΗΚΑΣΠ) ,έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...