Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, walex είπε

πρέπει να πας από κατάστημα για να κάνεις την αίτηση ή γίνεται και τηλ? (online δεν βλέπω να παίζει) ;έχω πάρει 5 τηλ. και δεν μπορώ να συνδεθώ με το τμήμα Φυσικού Αερίου.

Εδω με δυσκολια θα την κανεις απο το καταστημα θες να γινεται και μεσω τηλ?Ασε τα στοιχεια σου και θα σε καλεσουν μεσα στο 2023.:P

Πηγαινε απο καταστημα να κανεις την δουλεια να τελειωνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, walex είπε

πρέπει να πας από κατάστημα για να κάνεις την αίτηση ή γίνεται και τηλ? (online δεν βλέπω να παίζει) ;έχω πάρει 5 τηλ. και δεν μπορώ να συνδεθώ με το τμήμα Φυσικού Αερίου.

είχα κάνει ηλεκτρονικά τη φόρμα και μετά απο 3 μέρες με πήραν τηλ και συμπλήρωσα στοιχεία

μετά είτε έρχεται κούριερ είτε πας απο εκεί

Πήγαινε καλύτερα απο εκεί (κλείσε ραντεβού) και πάρε εκτυπωμένα όλα

ταυτότητα, λογαριασμό τελευταίο αερίου, απόδειξη πληρωμής, φωτό ρολογιού , ε9 ή ενοικιαστήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

4 ώρες πριν, cyberguy είπε

εγώ έκανα protergia home fixed με gas double energy, μπορεις να τα συνδυάσεις 

Σου απαντάω σ'αυτό το θέμα για να είμαστε on topic. Το αέριο που υπέγραψες είναι φαρμάκι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκλεισα ηλεκτρονικά ραντεβού στη ΔΕΗ αφού είμαι για gas control κι εγώ. Με τις τρέχουσες τιμές θα έχουμε κηδεία τον χειμώνα αν παραμείνουμε στο παλιό Τ2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/9/2021 στις 2:10 ΜΜ, ekrepali είπε

Τηλέφωνο τη ΔΕΗ να δω αν έφτασε η αίτηση με τον courier. Με ρωτάνε τον κωδικό της αίτησης... πού να τον ξέρω (δε σκέφτηκα να τραβήξω φωτογραφία). Λέω όνομα, ΑΦΜ δε βρίσκουν την αίτηση στο σύστημα. Εντάξει μου λέει μην αγχώνεστε. Αφού την παρέλαβε ο courier, θα δρομολογηθεί το αίτημα. Οκ κανένα άγχος απολύτως... τι μπορεί να πάει στραβά ρε παιδί μου... να κάνουν την αίτηση μου σουβέρ για τον καφέ τους;

Έλα παιδιά έχω ενημέρωση. Η αίτηση που υπέγραψα στoν courier στις 3/9 , έφτασε στη ΔΕΗ χτες. 🐢

Τελικά δεν έγινε σουβέρ για καφέ, απλά σταμάτησε στο δρόμο να πιει καφέ.

111.jpg.deecbdd66918eae5c8ea371511447f0a.jpg

ΕΛΤΑ και ΔΕΗ, θανατηφόρος συνδιασμός. 💣

Ελπίζω η ΕΔΑ να ενημερωθεί ηλεκτρονικά, γιατί αν σταλεί το αίτημα εκπροσώπησης πάλι με ΕΛΤΑ Courier, καλό Οκτώβρη. 😆

Κοίτα να δεις που ο korakios θα ξεμπερδέψει πρώτος που πήγε στο κατάστημα (εκτός αν κι αυτοί τα στέλνουν με courier στα κεντρικά για διεκπαιρέωση).

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

εκτός αν κι αυτοί τα στέλνουν με courier στα κεντρικά για διεκπαιρέωση

αν το ήξερα οτι μπορεί να παίζει αυτό θα πήγαινα την αίτηση εγώ στα κεντρικά !

Spoiler

τώρα που το σκέφτομαι λέτε να μου ξαναζητήσουν πιστοποιητικό εγκατάστασης ? (μονοκατοικία)
3 φορές μου το ζητήσανε με 2 ειδοποιήσεις διακοπής ,αλλά τους έγραψα.
Να ανοίξω νέο θέμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αν το ήξερα οτι μπορεί να παίζει αυτό θα πήγαινα την αίτηση εγώ στα κεντρικά !

Παιζει να γινεται η αρχικη καταχωρηση στα τοπικα καταστηματα και μετα να το στελνουν στα κεντρικα της καθε περιοχης.π.χ. τα κεντρικα στην Θεσσαλια ειναι στην Λαρισα οποτε σιγουρα εχει σταλθει εκει.Η ειναι στον δρομο εχει σταματησει για καφε τωρα και θα φτασει αυριο.

Αυτο ειναι σιγουρο που σου λεω οτι γινεται ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΑυτά βλέπω με ΔΕΗ και δε προχωράω. 

Η αλήθεια είναι τους έκανα αίτημα σήμερα το πρωί να με καλέσουν και με πήραν κατά τις 1 το μεσημέρι. 

Μια ευγενέστατη κοπέλα με ενημέρωσε. 

Πήρα και ζενίθ για το Fix και τελικά έστειλα δικαιολογητικά εκεί. 

Μου είπε πως δεν έχει ρήτρα το πρόγραμμα και πως θα κάνουμε την αίτηση προφορικώς με ηχογραφημένη κλήση και μετά θα στείλουν και την αίτηση. Της λέω δε μπορώ να έχω την αίτηση γραπτώς ή ηλεκτρονικά και μου απαντάει πως μπορεί να τη στείλει με courier αν θέλω.. Έτσι λειτουργεί η συγκεκριμένη; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Έτσι λειτουργεί η συγκεκριμένη; 

πριν πολλααααα χρόνια , είχα πάει και εκεί επιτόπου και έκανα αέριο

Αν δε σε βολεύει υποκατάστημα ζήτα κούριερ

(με κούριερ είχα κάνει για ρεύμα αλλά τα στοιχεία τα είχα δώσει ηλεκτρονικά , μια υπογραφή εβαλα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mule206 είπε

Πήρα και ζενίθ για το Fix και τελικά έστειλα δικαιολογητικά εκεί. 

Μου είπε πως δεν έχει ρήτρα το πρόγραμμα και πως θα κάνουμε την αίτηση προφορικώς με ηχογραφημένη κλήση και μετά θα στείλουν και την αίτηση. Της λέω δε μπορώ να έχω την αίτηση γραπτώς ή ηλεκτρονικά και μου απαντάει πως μπορεί να τη στείλει με courier αν θέλω.. Έτσι λειτουργεί η συγκεκριμένη;

Εγώ Ζενίθ είχα κάνει ηχογραφημένη συνομιλία, μετά έστειλαν τη σύμβαση με courier. Έγραφε πάνω την ημερομηνία της ηχογράφησης και το όνομα/κωδικό του εκπροσώπου. Υπέγραψα το δικό τους αντίγραφο και το έστειλα πίσω μαζί με τα δικαιολογητικά. Όποια κι αν είναι η διαδικασία τώρα μην αγχώνεσαι... η Ζενίθ είναι ας πούμε απ'τις "σοβαρές" εταιρίες. Οι όροι θα είναι ίδιοι με αυτούς που βρίσκονται στο site.

@korakiosΤώρα που κάνεις παρέα με τον HERTHAN μπορεί να έρθουν να στο κόψουν. 😝 25 ευρώ κοστίζει, βγάλτο και στείλτο στην ΕΔΑ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

EDIT: Δήλωση εκπροσώπου της Gazprom: https://www.reuters.com/article/nordstream-rosneft/kremlin-nord-stream-2-start-will-help-cap-gas-prices-in-europe-idUKKBN2GB1QG

Εμμέσως πλην σαφώς είπε ότι η εξομάλυνση των τιμών εξαρτάται από τη γρήγορη έγκριση του Nord Stream 2 απ'την ΕΕ. Άφησε να εννοηθεί ότι όσο τσινάνε οι Ουκρανοί και οι Αμερικανοί... και όσο η ΕΕ προσπαθεί να το παίξει διπλό ταμπλό, οι τιμές θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν. Ήδη πολλά site άρχισαν να μιλάνε για 'εκβιασμό' των Ρώσων. Δηλαδή τόσο καιρό τι έκαναν... διαπραγματεύονταν;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο Τ2 της Ζενίθ και η τιμή kwh ήταν κυμαινόμενη στον τελευταίο λογαριασμό μου από 0,0244 (Απρίλιος) εώς 0,0317 (Ιούλιος) χωρίς ΦΠΑ 6%. Στην ΔΕΗ στο gascontrol (λήγει 30/9/2021) είναι 0,0206 σταθερό. Το πάγιο στην Ζενίθ 9,47 και στο gascontrol 3,38. Ξεκίνησα την διαδικασία να πάω στο gascontrol και ευχαριστώ τα μέλη για την καλή τους ανάλυση στο θέμα αυτό.

Η Ζενίθ έδινε σε τηλεφωνικές εταιρίες προώθησης εργασία που δεν σέβονται τίποτα, ούτε μεσημέρι, ούτε μητρώο του άρθρου 11...

https://www.white-pages.gr/arithmos/302311230670

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

αν το ήξερα οτι μπορεί να παίζει αυτό θα πήγαινα την αίτηση εγώ στα κεντρικά !

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

τώρα που το σκέφτομαι λέτε να μου ξαναζητήσουν πιστοποιητικό εγκατάστασης ? (μονοκατοικία)
3 φορές μου το ζητήσανε με 2 ειδοποιήσεις διακοπής ,αλλά τους έγραψα.
Να ανοίξω νέο θέμα?

 

Τώρα κατάλαβα γιατί έκανε 10 μέρες να πάει με courier. Εντάξει μωρέ... τι μπορεί να πάει στραβά. Φανταστείτε να έχει χακάει ο ΗΕRTHAN τα ρομπότ και μόλις βλέπουν φάκελο ΔΕΗ να τον πετάνε στα σκουπίδια.

 

2 λεπτά πριν, Krusty είπε

Ξεκίνησα την διαδικασία να πάω στο gascontrol και ευχαριστώ τα μέλη για την καλή τους ανάλυση στο θέμα αυτό.

 

Άντε να γίνουμε πολλοί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά η ανάλυση του Κοράκιου και άλλων με καθησύχασε! Αλλά είναι δυνατόν, ενώ αναμένεται 75% αύξηση στο αέριο, να παραμείνει σταθερή και ήδη καλύτερη από το Τ2 της Ζενίθ, χωρίς αναπροσαρμογή η τιμή της kwh στο gascontrol της ΔΕΗ για 12 μήνες;

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...