Προς το περιεχόμενο

11/2020 - 2/2021 Έλλειψη διαθεσιμότητας κάρτες γραφικών – Ευρώπη & Ελλάδα


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγω απο αμαζον κοιταω ρε παιδια και στο part alert. Αλλα απο το αμαζον γερμανιας μου λεει οτι δεν μπορουν να μου στειλουν στην διευθυνση μου στην ελλαδα. Και τα αλλα αμαζον ειναι κατι ισπανιες ιταλιες που ουτε λογαριασμο εχω και το translate μου βγαζει οτι ναναι στα αγγλικα. Ενω το γερμανικο εχει απο μονο του να βαλεις αγγλικα. Μου φαινεται θα περιμενω τελη ιανουαριου φεβρουαριου να υπαρχει μεγαλη διαθεσημοτητα για να αγορασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 261
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, GiorgosVontz είπε

και εγω απο αμαζον κοιταω ρε παιδια και στο part alert. Αλλα απο το αμαζον γερμανιας μου λεει οτι δεν μπορουν να μου στειλουν στην διευθυνση μου στην ελλαδα. Και τα αλλα αμαζον ειναι κατι ισπανιες ιταλιες που ουτε λογαριασμο εχω και το translate μου βγαζει οτι ναναι στα αγγλικα. Ενω το γερμανικο εχει απο μονο του να βαλεις αγγλικα. Μου φαινεται θα περιμενω τελη ιανουαριου φεβρουαριου να υπαρχει μεγαλη διαθεσημοτητα για να αγορασω

με το ίδιο account συνδέεσε σε όλα τα αμαζον. 

Οταν γράφει δεν στέλνει ελλάδα είναι συνήθως από 3rd party seller/ amazon USA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σχεδον σιγουρος πως δεν υπαρχει επαρκεια σε wafers πλεον.

Προβληματα διαθεσιμοτητας ταυτοχρονα εχουν κ οι κονσολες, κ οι νεοτεροι ryzens, κ για αυτο οι τιμες εχουν παρει την ανιουσα.

https://evertiq.com/news/49243

Προσφορα κ ζητηση παιδια, οποιος βιαζεται πλεον πρεπει να δωσει κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά τι φούσκα του mining , οι εταιρίες κατάλαβαν το εξής , όταν υπάρχει έλλειψη και τις τιμές μπορούν να έχουν ψηλά και μεγαλύτερο κέρδος έχουν όλοι από το εργοστάσιο μέχρι τον τελευταίο μεταπωλητή , ο κόσμος από την άλλη λειτουργεί με σύνδρομο στέρησης και αντί να τους κλείσει τι πόρτα στη μάπα με τέτοιες τιμές , τρέχει να βρει κάρτες όσο όσο μην τυχόν και δεν προλάβει (ένα πράγμα σαν κατοχικό σύνδρομο) , φερθείτε σαν normal αγοραστές που σέβεστε τον εαυτό σας και το πορτοφόλι σας και ίσως κάποια μέρα να πάρετε προϊόντα στις σωστές τιμές , αλλιώς απόδο και πέρα αυτό το σενάριο θα βλέπετε συνεχεια ...

9 ώρες πριν, 3DJIN είπε

υπηρχε αρκετη διαθεσιμοτητα σε κανα δυο μεγαλα,πρωι παραγγελια την ιδια μερα click away,οποιος ηθελε καρτα και ειχε το χρημα ζεστο αμεσα εβρισκε.Απλα δεν εκανες καλη ερευνα, δε μπορει να σου εχει ξεφυγει το καταστημα στη φρατζη που επι 30 μερες εφερνε καθε μερα και ξεπουλαγε.

κάθε μέρα παρακολουθώ τα περισσότερα μαγαζιά , ποτε είχε αυτό το κατάστημα στη Φρανζη και δεν το ξέρουμε , είμαι και διπλα του , εκτος από πλαίσιο και κότσο που φέρνουν μια παρτίδα ανά δυο εβδομάδες για αυτούς που έχουν ήδη προ παραγγείλει, κανένας άλλος δεν έχει κάρτες εκεί έξω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GiorgosVontz είπε

 Μου φαινεται θα περιμενω τελη ιανουαριου φεβρουαριου να υπαρχει μεγαλη διαθεσημοτητα για να αγορασω

Μην παίρνεις και όρκο ότι τότε θα φτιάξουν οι τιμές και οι διαθεσιμότητες. Δεν προκύπτει από πουθενά αυτό και κανεις δεν ξέρει με σιγουρια να σου πει τι θα γίνει. Ρεαλιστικά μιλώντας, σε ένα μήνα πολύ δύσκολα να φτιάξει η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί. Δεν σου λεω να μην περιμένεις, και εγώ αυτό μάλλον θα έκανα, απλά ισως χρειαστεί να περιμένεις αρκετά παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheMechanic1 είπε

Μην παίρνεις και όρκο ότι τότε θα φτιάξουν οι τιμές και οι διαθεσιμότητες. Δεν προκύπτει από πουθενά αυτό και κανεις δεν ξέρει με σιγουρια να σου πει τι θα γίνει. Ρεαλιστικά μιλώντας, σε ένα μήνα πολύ δύσκολα να φτιάξει η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί. Δεν σου λεω να μην περιμένεις, και εγώ αυτό μάλλον θα έκανα, απλά ισως χρειαστεί να περιμένεις αρκετά παραπάνω. 

αρχές δεκέμβρη ήταν καλύτερα τα πράγματα. Τώρα λόγο χριστουγέννων χάλασαν πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

ο αλλος δεν ξερει το ms...ems που πρεπει να εχει φερει 150 καρτες 3070/3060/3080 και παραπονιεται που δε βρισκει καρτα....

Πόσες φέρνει;;; 🤣 Ένα μοντέλο είχα βρει από αυτές που αναφέρεις (3070) η οποία είχε τιμή 850 ευρώ. Δεν νομίζω ότι είμαστε τόσο βλάκες σαν καταναλωτές για να δώσουμε 850 για την 3070. Όποιος μπορεί ας περιμένει να αγοράσει σε λογικές τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Πόσες φέρνει;;; 🤣 Ένα μοντέλο είχα βρει από αυτές που αναφέρεις (3070) η οποία είχε τιμή 850 ευρώ. Δεν νομίζω ότι είμαστε τόσο βλάκες σαν καταναλωτές για να δώσουμε 850 για την 3070. Όποιος μπορεί ας περιμένει να αγοράσει σε λογικές τιμές.

άσε να λέει , έφερε 150 κάρτες από τότε που βγήκανε και το θεωρεί ποσότητα , κάρτα που στο πλαίσιο έχει 540 την πουλάνε 670 , όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω , έτσι βρίσκω και εδώ μέσα

μπορεί να ανοίξει ένα Amazon στην Ελλάδα μπας και βάλουνε μυαλό όλοι ,  μονο αυτό θέλω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MTX είπε

άσε να λέει , έφερε 150 κάρτες από τότε που βγήκανε και το θεωρεί ποσότητα , κάρτα που στο πλαίσιο έχει 540 την πουλάνε 670 , όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω , έτσι βρίσκω και εδώ μέσα

Από τα πιο ακριβά μαγαζιά εκεί έξω. Παλιότερα το προτιμούσα λόγω σωστής ενημέρωσης και διαχείρησης πελατών-παραγγελιών αλλά πλέον έχουν ξεφύγει και αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Από τα πιο ακριβά μαγαζιά εκεί έξω. Παλιότερα το προτιμούσα λόγω σωστής ενημέρωσης και διαχείρησης πελατών-παραγγελιών αλλά πλέον έχουν ξεφύγει και αυτοί.

χάσανε την άμεση επικοινωνία που είχανε με τον πελάτη με τον γνωστό , η μάλλον δεν τι χάσανε έτσι αποφασίσανε να δουλέψουνε γιατί  γίνανε φίρμα πλέον , πας ταμείο και άμα σου λείπουνε δυο ευρώ δεν παίρνεις το προϊόν , και στο πλαίσιο ακόμα που είναι εταιρία απρόσωπη άμα πας στον υπέθυνο και του πεις την έχω βρει σε καλύτερη τιμή μπορείς να κανεις κάτι  , θα σου κόψει κάτι , εκεί θα σου πούνε άμα θέλεις αλλιώς φύγε , τολάχιστον έχει ακόμα καναδυό καλά παιδιά που δουλεύουνε από παλιά και είναι γνωστες του αντικειμενου

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από τις κάρτες γραφικών αυτή την περίοδο... Και εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί το κοινό είναι τόσο απελπισμένο που να δέχεται καπέλο ακόμα και 300-500 ευρώ!

Εγώ σκόπευα στις γιορτές να αναβαθμίσω την MSI GTX 1660Ti Armor με μία RTX 3070 αλλά είναι αδύνατον να βρω νορμάλ τιμή, κοντά στην τιμή αναφοράς.

Με έκπληξη είδα ότι ακόμα και η κάρτα που έχω αυτή τη στιγμή πωλείται 100 ευρώ παραπάνω από την τιμή που την είχα αγοράσει πέρυσι. Τελείως τρελό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καρτουλες υπαρχουν. 

image.png.cba62b7372e07f8f4ad23bea58207ace.png

image.png.f2bcd288f0dc2f3f513702cf197ae79a.png

image.png.f3153b6ff7f2df66b10242437b6cfe06.png

image.png.0af55451496ed1d59cf3d2d65f7e9119.png

2 ώρες πριν, GiorgosVontz είπε

και εγω απο αμαζον κοιταω ρε παιδια και στο part alert. Αλλα απο το αμαζον γερμανιας μου λεει οτι δεν μπορουν να μου στειλουν στην διευθυνση μου στην ελλαδα. Και τα αλλα αμαζον ειναι κατι ισπανιες ιταλιες που ουτε λογαριασμο εχω και το translate μου βγαζει οτι ναναι στα αγγλικα. Ενω το γερμανικο εχει απο μονο του να βαλεις αγγλικα. Μου φαινεται θα περιμενω τελη ιανουαριου φεβρουαριου να υπαρχει μεγαλη διαθεσημοτητα για να αγορασω

Η βαλε chrome ή απλα δες την διαδικασια στο αγγλικο. Γενικα το κιτρινο κουμπακι (add to basket) να πατησεις, και την αγορασες :P (το πορτοκαλι (buy now) σε παει κατευθειαν για να επιβεβαιωσεις παραγγελια με προεπιλεγμενη διευθυνση και πληρωμη)

Edit: Φρεσκοτατη

image.png.f7f09cc9171759d223766c73a06c1153.png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Καρτουλες υπαρχουν. 

image.png.cba62b7372e07f8f4ad23bea58207ace.png

image.png.f2bcd288f0dc2f3f513702cf197ae79a.png

image.png.f3153b6ff7f2df66b10242437b6cfe06.png

image.png.0af55451496ed1d59cf3d2d65f7e9119.png

Η βαλε chrome ή απλα δες την διαδικασια στο αγγλικο. Γενικα το κιτρινο κουμπακι (add to basket) να πατησεις, και την αγορασες :P (το πορτοκαλι (buy now) σε παει κατευθειαν για να επιβεβαιωσεις παραγγελια με προεπιλεγμενη διευθυνση και πληρωμη)

Edit: Φρεσκοτατη

image.png.f7f09cc9171759d223766c73a06c1153.png

εγώ μονο με το buy now έβρισκα. Ωστόσο τις ακύρωνα μετά δεν ήθελα ζότακ :P

1 ώρα πριν, conqueror06 είπε

Μακριά από τις κάρτες γραφικών αυτή την περίοδο... Και εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί το κοινό είναι τόσο απελπισμένο που να δέχεται καπέλο ακόμα και 300-500 ευρώ!

Εγώ σκόπευα στις γιορτές να αναβαθμίσω την MSI GTX 1660Ti Armor με μία RTX 3070 αλλά είναι αδύνατον να βρω νορμάλ τιμή, κοντά στην τιμή αναφοράς.

Με έκπληξη είδα ότι ακόμα και η κάρτα που έχω αυτή τη στιγμή πωλείται 100 ευρώ παραπάνω από την τιμή που την είχα αγοράσει πέρυσι. Τελείως τρελό.

Αν λες για αγγελίες... δεν πωλείται τόσο. Απλά είναι μερικοί που νομίζουν ότι βρήκαν παπά θα θάψουν και τους ζωντανούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@SabotazNic καρτούλες υπάρχουν αλλά όταν η msrp της 3090 είναι τα 1500 usd και πολλοι την αγόρασαν ήδη στα 1250 ευρώ, τότε μην περιμένεις απο τους υπόλοιπους να δώσουν 1500 ή 1700 ευρώ, άλλωστε αυτή η συζήτηση γίνεται απο την αρχή αυτού του θέματος.

Επεξ/σία από nikos032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...