Προς το περιεχόμενο

11/2020 - 2/2021 Έλλειψη διαθεσιμότητας κάρτες γραφικών – Ευρώπη & Ελλάδα


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Ασχετο αλλα εχω παραγγειλει απο τον εμπορο της εμπιστοσυνης σου μια 1660super καπου μεσα Δεκεμβρη.Λεω απο βδομαδα να τον παρω κανενα τηλεφωνο.Ειπε τπτ αν θα ερθουν καρτες?Αν περιμενει παραλαβη ξερω γω απο αρχες του χρονου?

Ότι έγραψα είναι ολόφρεσκα νέα, επόμενη ενημέρωση μετά από 10~15  Ιανουαρίου.

Άμεση διαθεσιμότητα στην Ευρυτανία έχουν: κοντοσούβλι και μπύρες και λουκουμάδες.  🤣

Επεξ/σία από Kiriakos-GR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 261
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως έχω ξαναγράψει είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που ο καταναλωτής δεν μπορεί να πάει σε ένα κατάστημα και να αγοράσει μια κάρτα γραφικών. Ούτε ακριβά! Τα stock είναι μηδενικά παντού σε όλες τι κατηγορίες performance. Ανήκουστο πράμα για ηλεκτρονικό είδος! Δεν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο στην αγορά ηλεκτρονικών ειδών την τελευταία 20ετία σίγουρα. Και μη μου πείτε για τη φάση με το bloom του mining εκεί έβρισκες να αγοράσεις σε κατάστημα λιανικής απλά πολύ ακριβά.

Και για τις νέες σειρές να το καταλάβω. Με τις παλιές midrange τι συνέβει?? Να μη μπορεί ένας χριστιανός που είναι χωρίς gpu να βρει μια 1660 super να βάλει στο σύστημα του. Είναι κατάντια και ξεφτίλα πραγματική αυτό για όλους τους εμπλεκόμενους στο δίκτυο κατασκευής και εμπορίας καρτών γραφικών.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, t0ne_de4f είπε

 τι συνέβη ??

α) Μπουκάρισε εμπόρευμα από Ασία στα λιμάνια της Γερμανίας και μπλοκαρίστηκαν οι εκτελωνιστές.  

β) Η Nvidia τα έκανε μαντάρα στις γραμμές παραγωγής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, t0ne_de4f είπε

Όπως έχω ξαναγράψει είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που ο καταναλωτής δεν μπορεί να πάει σε ένα κατάστημα και να αγοράσει μια κάρτα γραφικών. Ούτε ακριβά! Τα stock είναι μηδενικά παντού σε όλες τι κατηγορίες performance. Ανήκουστο πράμα για ηλεκτρονικό είδος! Δεν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο στην αγορά ηλεκτρονικών ειδών την τελευταία 20ετία σίγουρα. Και μη μου πείτε για τη φάση με το bloom του mining εκεί έβρισκες να αγοράσεις σε κατάστημα λιανικής απλά πολύ ακριβά.

Και για τις νέες σειρές να το καταλάβω. Με τις παλιές midrange τι συνέβει?? Να μη μπορεί ένας χριστιανός που είναι χωρίς gpu να βρει μια 1660 super να βάλει στο σύστημα του. Είναι κατάντια και ξεφτίλα πραγματική αυτό για όλους τους εμπλεκόμενους στο δίκτυο κατασκευής και εμπορίας καρτών γραφικών.

το πιο πιθανό στην παλιά γενιά να έχει σταματήσει/περιοριστεί η παραγωγή. 

Επίσης, στο άμαζον είχε βάλει δωρεάν επιστροφή μέχρι της 31 του μηνός. Από 5-6 φεβρουαρίου κοιτάξτε open box να δειτε ποσες σειρά 2000 θα βγάλουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Msystems  Σήμερα έχει 3060ti στα 559. Δεν είναι κακή η τιμή αν σκεφτείς όσα βλέπουμε καθημερινά στην Ελλάδα. Σίγουρα ακόμα δεν αξίζει εφόσον από αμαζον την βρίσκεις πιο φθηνά Αλλά κάτι πάει να γίνει. Νομίζω τέλη Ιανουαρίου θα χουμε καλές τιμές. 

Επεξ/σία από GiorgosVontz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαγωθήκατε ποια με τις RTX 30xx , ούτε το 5% της κατανάλωσης δεν είστε.

Ο άλλος λέει 11 μηνών κάρτα / Chip,  ότι είναι αρχαία.....

Τώρα μπορείτε να αυτό-χαστουκιστείτε ελεύθερα. 

  • Like 5
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Καλησπέρα , που το βρίσκουμε αυτό?

 

 

βάλε το discord

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, t0ne_de4f είπε

Όπως έχω ξαναγράψει είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που ο καταναλωτής δεν μπορεί να πάει σε ένα κατάστημα και να αγοράσει μια κάρτα γραφικών. Ούτε ακριβά! Τα stock είναι μηδενικά παντού σε όλες τι κατηγορίες performance. Ανήκουστο πράμα για ηλεκτρονικό είδος! Δεν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο στην αγορά ηλεκτρονικών ειδών την τελευταία 20ετία σίγουρα. Και μη μου πείτε για τη φάση με το bloom του mining εκεί έβρισκες να αγοράσεις σε κατάστημα λιανικής απλά πολύ ακριβά.

Και για τις νέες σειρές να το καταλάβω. Με τις παλιές midrange τι συνέβει?? Να μη μπορεί ένας χριστιανός που είναι χωρίς gpu να βρει μια 1660 super να βάλει στο σύστημα του. Είναι κατάντια και ξεφτίλα πραγματική αυτό για όλους τους εμπλεκόμενους στο δίκτυο κατασκευής και εμπορίας καρτών γραφικών.

Ξεκίνησε σαν πρόβλημα λόγω covid. Αυξημένη ζήτηση επείδη όλοι περνάνε μακραν περισσότερο χρόνο στα σπίτια τους και ασχολούνται και με gaming. Επισης δυσκολίες στην παραγωγή και την μεταφορά κτλ. Πλέον μέρος του προβλήματος είναι και όλοι αυτοί που κατάλαβαν την κατάσταση και προσπαθούν να την εκμεταλλευτούν για να βγάλουν λεφτα. Νομίζω τις περισσότερες από αυτές τις κάρτες στο Amazon που εξαφανίζονται σε δευτερόλεπτα τις αγοράζουν άνθρωποι που δεν τους ενδιαφέρει καν να πάρουν κάρτα, απλά θέλουν να την πουλήσουν μετά καινούρια για 200+ ευρώ παραπάνω. Είναι δύσκολο να λειτουργήσει η αγορά σωστά με τέτοιες δυσκολες συνθήκες.

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GiorgosVontz είπε

Παιδιά 3060ti στα 480 είναι καλά πιστεύετε ή να περιμένω ακόμα κάνα μήνα ? 

Πάρτη μην το σκέφτεσαι. Το MSRP στην ευρώπη ειναι γυρω στα 430 για την FE . Οποτε +50 για AIB είναι τελεια ακομα και για κακη υλοποιηση οπως Zotac

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kiriakos-GR είπε

Φαγωθήκατε ποια με τις RTX 30xx , ούτε το 5% της κατανάλωσης δεν είστε.

Ο άλλος λέει 11 μηνών κάρτα / Chip,  ότι είναι αρχαία.....

Τώρα μπορείτε να αυτό-χαστουκιστείτε ελεύθερα. 

Ποιος είναι αυτός και ποιο chip είναι 11 μηνών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω threadάκι για την τραγική κατάσταση που επικρατεί με τις κάρτες γραφικών, λέω κάτσε να μπω μέσα να δω τι γράφουν.

Και πέφτω πάνω σε απανωτά μηνύματα για 3060-3070-3080... :blink:

Ρε να πάνε οι κάρτες 2000€ και 3000€!
Και full ανελέητο άρμεγμα από την NVIDIA και τους scalpers και οποιονδήποτε άλλο μέχρι το τέλος του κόσμου!

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GiorgosVontz είπε

Παιδιά 3060ti στα 480 είναι καλά πιστεύετε ή να περιμένω ακόμα κάνα μήνα ? 

Πάρτην. 483 την πήρα εγώ και η φθηνότερη που έβρισκα ήταν η ζότακ στα 450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...