Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί οι φθηνές intel mobos είναι πάντα τόσο σαπίλες; Βλέπω τώρα η πιο φθηνή Β560 (είναι η AsRock που έδειξε και το HWU) κάνει 90 ευρώ, όσο έδωσα δηλαδή για την tomahawk, και δεν μπορεί να boostάρει σωστά ένα 6/12 cpu, λολ. Είναι λόγω και των αυξημένων απαιτήσεων σε ισχύ που έχουν intel οπότε τα σάπια components που βάζουν στις φθηνές δεν επαρκούν;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί οι φθηνές intel mobos είναι πάντα τόσο σαπίλες; Βλέπω τώρα η πιο φθηνή Β560 (είναι η AsRock που έδειξε και το HWU) κάνει 90 ευρώ, όσο έδωσα δηλαδή για την tomahawk, και δεν μπορεί να boostάρει σωστά ένα 6/12 cpu, λολ. Είναι λόγω και των αυξημένων απαιτήσεων σε ισχύ που έχουν intel οπότε τα σάπια components που βάζουν στις φθηνές δεν επαρκούν;

Δεν είναι , εγώ μόλις παρέλαβα την MSI B560M PRO που είναι από τις φθηνότερες και δοκιμάζω τον 11600Κ και τον ανεβάζει μια χαρά. Οι διαφορές με την Ζ590 που τον είχα είναι απειροελάχιστες

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Δεν είναι , εγώ μόλις παρέλαβα την MSI B560M PRO που είναι από τις φθηνότερες και δοκιμάζω τον 11600Κ και τον ανεβάζει μια χαρά. Οι διαφορές με την Ζ590 που τον είχα είναι απειροελάχιστες

απλά είναι πολύ basic. Με 95 ευρώ και είναι m-atx, ούτε ψύκτρες στα vrm, ούτε bios flashback.. Αυτό θέλω να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

απλά είναι πολύ basic. Με 95 ευρώ και είναι m-atx, ούτε ψύκτρες στα vrm, ούτε bios flashback.. Αυτό θέλω να πω..

με 95ευρώ τι ήθελες να είχε πάνω , εγώ την πήρα γιατί έψαχνα budget B560 με HDMI 2.0/2.1 για 4Κ/60ΗΖ & 2.5Gbit lan που ήταν τα must have.

 

Σε ποια πλατφόρμα αγοράζεις sub100euros μητρική και θέλεις και πολυτέλειες?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαπίλες βγάζουν και οι 2 εταιρίες στο low end. Ειδικά b350 γινόταν χαμός στα 40-50 ευρώ. 3 phase, single components Nikos Low Side MOSFETS και τέτοια σκηνικά αθλιότητας. Έκανες το λάθος να βάλεις κανέναν 1800x καλοκαιριάτικα και σε μισή ώρα θα έκλεινε το pc σε full load.😁

Ακόμα και στις b550 (που σε γενικές γραμμές έχουν καλύτερα vrms από τις b450) βλέπεις σαπάκια επιπέδου prime b550m-a.

https://www.tomshardware.com/reviews/asus-prime-b550m-a-wi-fi

 

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Σε ποια πλατφόρμα αγοράζεις sub100euros μητρική και θέλεις και πολυτέλειες?

am4. 92 ευρώπουλα η Tomahawk και παίρνει μέχρι 5950Χ χωρίς θέματα. ATX, Bios Flashback, Debug LED, αρκετά καλά vrm, ψύκτρες. Ε τι άλλο θέλεις;

5 λεπτά πριν, ilos είπε

Σαπίλες βγάζουν και οι 2 εταιρίες στο low end. Ειδικά b350 γινόταν χαμός στα 40-50 ευρώ.

ναι βρε, άλλο σαπίλα στα 40-50 και άλλο στα 95..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

am4. 92 ευρώπουλα η Tomahawk και παίρνει μέχρι 5950Χ χωρίς θέματα. ATX, Bios Flashback, Debud LED, αρκετά καλά vrm, ψύκτρες. Ε τι άλλο θέλεις;

ναι βρε, άλλο σαπίλα στα 40-50 και άλλο στα 95..

Δεν κατανοείς το μέγεθος της σαπίλας όμως.😁 Ακόμα και η χειρότερη b550 που είναι η prime b550m-a σηκώνει 2-3 φορές παραπάνω ampere από εκείνες τις b350.

Αν και tbh υπάρχουν και πιο φτηνές b550 με γυμνά vrm που μάλλον θα είναι χειρότερες και από την asus (απλά δεν ασχολείται κανείς μαζί τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

am4. 92 ευρώπουλα η Tomahawk και παίρνει μέχρι 5950Χ χωρίς θέματα. ATX, Bios Flashback, Debug LED, αρκετά καλά vrm, ψύκτρες. Ε τι άλλο θέλεις;

Μη συγκρίνουμε όμως ανόμοια πράγματα... 
Η B450 Tomahawk είναι PCIE3.0 mobo. Είτε η απλή είτε η MAX ήταν μητρικές των 120-130ευρώ στο release. 
Αν βάλεις κάτω την B550 Tomahawk των 160-170 ευρώ τότε έχεις μία κανονική mobo για το 2021. 
Μιας και έχω την B550 Tomahawk και έχω στήσει άλλο ένα με Strix B450-F , τουλάχιστον να είμαστε ειλικρινής και να πούμε πως η B450 tomahawk έχει I/O του 2017. Για 100 ευρώ σήμερα καλά είναι, αλλά όχι ότι είναι κάτι παραπάνω από ένα αξιοπρεπές VRM. 

Τα B560 έχουν αρκετά εχτραδακια που ανεβάζουν την τιμή. Συνήθως γιατί αυτός που θα βάλει Intel θα τα πληρώσει. 
Μπροστά στη B560 Tomahawk έχω σχεδον τα μισά features από τη B550 για μία διαφορά των 20-30 ευρώ. 

Αν έχει όρεξη κανένας να το κοιταξει συγκεκριμένα, οι σωστές B560 είναι ανακυκλωμένοι σχεδιασμοί από κάποιες X570 - Z490. Τα ίδια πράγματα υποστηρίζουν στις ίδιες τιμές. 

Περισσότερο ενδιαφέρον σαν μητρική είχε η Prime Z590-A. 
Αντί να ασχοληθεί κάποιος με το πως δουλεύει το PCIE4 σε x8/x4/x4 , βλέπουμε τη βλακεία της Asrock. Δεν είναι και πολλές που έχουν πλήρες PCIE4 σε 3 slot. 

 

Επεξ/σία από Dr.Tesla
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Δεν κατανοείς το μέγεθος της σαπίλας όμως.😁 Ακόμα και η χειρότερη b550 που είναι η prime b550m-a σηκώνει 2-3 φορές παραπάνω ampere από εκείνες τις b350.

Αν και tbh υπάρχουν και πιο φτηνές b550 με γυμνά vrm που μάλλον θα είναι χειρότερες και από την asus (απλά δεν ασχολείται κανείς μαζί τους).

Oι b350 ήταν όντως σάπιες (είχα πάρει και ακριβή τρομάρα μου) αλλά σε nomal καταστάσεις δεν είχαν απολύτως κανένα θέμα. Ο 1800x ήταν CPU των 500€ οπότε λογικό να μην κουμπώνει σε μητρική των 50-80€ ας πούμε. Για να βάλεις πάνω έναν 1600 η 1700 μια  χαρά ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Το endgame είναι γνωστό εδώ και καιρό.

1) Όσα ryzen ήταν σάπια προσέφεραν upgradability μόνο και μόνο για να το αντισταθμίσουν.

2) Όσα βγήκαν καλά δεν στο δίνουν ενώ εξακολουθούν να θέλουν tuning για να πάρουν αισθητό προβάδισμα. Πράγμα ακριβό, επισφαλές και χρονοβόρο(και για τα intel). Αλλιώς βλέπεις τα γνωστά αποτελέσματα με XMP και light tweaking που αφορούν το 99% αυτών τους παίρνουν. Εκτός αν θεωρείς τα τσίτα timings και ρεύματα σε imc, στο αντίστοιχο insomnia thread(για όλα τα CPU),  συνηθισμένο 24/7 σενάριο χρήσης.

3) Για έναν περίεργο λόγο σε πολύ βαριά single player τα νέα ryzen δεν αποδίδουν στο pc απλών χρηστών ανάλογα με αυτά που βλέπουμε στους reviewers. Παρόλο που και οι reviewers τρέχουν χωρίς tuning.

Κανένα σύγχρονο CPU δεν είναι σαπιό. Άντε με εξαίρεση κάτι καημένα kabylake με 4 πυρήνες. Πέρα από αυτά, οτιδήποτε και αν αγόραζες μια χαρά ήταν, και σε games και σε productivity. A ναί ξέχασα, ο 1600 αν στηθείς απέναντι από την βιβλιοθηκή της Αλεξάνδριας και την κοιτάς με γωνία 63 μοιρών χάνει τα 60 fps. Το ότι σε όλο το υπόλοιπο map βγάζει 80 και 90 αδιάφορο, unplayable το παιχνίδι με τον 1600.  

Στο odyssey btw η 3090 χάνει το 60αρι σε σημεία. Σαπάκι και η 3090, DOA δεν κάνει για games :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ε γενικά εμείς ψυρίζουμε τη μαιμού. Αν έδινες σε έναν άνθρωπο που απλά παίζει games ένα σύστημα με R5 1600 + 1660 Super + ram 3200 cl16 σε xmp και βάλεις τα settings στα high και όχι στα ultra και χωρίς overlay για τα fps, μια χαρά θα ευχαριστηθεί gaming..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε γενικά εμείς ψυρίζουμε τη μαιμού. Αν έδινες σε έναν άνθρωπο που απλά παίζει games ένα σύστημα με R5 1600 + 1660 Super + ram 3200 cl16 σε xmp και βάλεις τα settings στα high και όχι στα ultra και χωρίς overlay για τα fps, μια χαρά θα ευχαριστηθεί gaming..

Εγώ στο έχω ξαναπεί, που είμαι και ψαγμένος τρομάρα μου, έπαιξα το μεγαλύτερο μέρος του RDR2 με κάτω από 20 fps (1080ti master race). Το δε crysis 3 το είχα παίξει και αυτό με μια hd7850 καρφωμένος στα 20-22. 

Αλλά το 80 average και 48 low που έβγαζε ο 1600 στο AC origins είναι unplayable. DOA λέμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αν έδινες σε έναν άνθρωπο που απλά παίζει games 

Δλδ εννοείς το 99% των gamers εκεί έξω. 

Προσωπικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, ότι όταν αρχίζω να ψάχνομαι και να ανοίγω το overlay να κοιτάω fps, ram usage και κτλ,  το παιχνίδι δεν έχει τη δύναμη να με κρατήσει συγκεντρωμένο σε αυτό και μετά από λίγο τρώει unistall....  

 By the way και εγώ το περισσότερο RDR2 το τέλειωσα στο ps4, καναπέ σε μια 4k τηλεόραση. Μια χαρά το απόλαυσα.

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα σε όλους για να κάνω τον 11400 να μην μπαίνει στα stock ρολόγια πρέπει να βάλω το short  power limit το ίδιο με το long 65/154 σε 154/154 ? ή κατευθείαν από την επιλογή που έχει από πάνω το Auto να το κάνω 150 watt?

οκ έβαλα της asrock στα 150watt και πέρασα ένα intel burn test 10 loop στο high με φουλ ρολόγια και 60 βαθμούς 😄

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...