Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Αρα το καλυτερο gpu testing για αυτες τις καρτες ειναι μονο σε 4Κ,γιατι μονο ετσι βλεπεις την καθαρη αποδοση της καρτας χωρις να παιζει ρολο ο επεξεργαστης ή οι μνημες.

+1. technically ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Herald είπε

Ας πώ την άποψη μου για τον 11600k λοιπόν, μετά από μερικές μέρες ενασχόλησης. Με δεδομένο ότι μάλλον (?) μου έκατσε σαπάκι.

 

1) Τραγικό memory support και IMC αρκετά χειρότερος από ρύζια και από 10th gen. Σε Gear 1 μέχρι 3333 σηκώνει, και μετά το χάος. 

2) Τραγικές οι τάσεις - κατανάλωση που ζητάει για τα ρολόγια που τρέχει. 4.6ghz all core στα 1.32 volts στέλουν την κατανάλωση στα άδυτα της κολάσεως. Ο 10900k έπαιζε 4.7 all core με μόλις 20watt παραπάνω σε stress test, με 66% περισσότερους πυρήνες. Δεν θέλω να φανταστώ τι κάνει ο 11900k. 

3) Το gaming performance δεν είναι κακό, αλλά θα περιμένε κανείς παραπάνω βελτίωση σε ισοπύρηνους με δεδομένο ότι oι 10th gen έχουν πυρήνες του 2015! 

4) Με δεδομένες τις τιμές στις μητρικές, ίσως θα ήταν καλύτερη επιλογή ο 5600x. Ένα 50αρικό παραπάνω κοστίζει αλλά αν μπορείς να το καλύψεις με το κόστος μητρικής τότε go for it. 

 

Με το φθηνό asrock Z590 ΙΤΧ που μου στοίχισε 185ευρώ(Ελλάδα) , έβαλα BALLISTIX 2x16=32GB /3600 cl16 και Bclock 104.5 (είχα διαβάσει ότι παίζει μέχρι 103) . Εκανα και 20% o/c την ενσωματωμένη και παίζω light games στα 1080.

Εχω πάρει μια φθηνή MSI B560 των 95ευρώ(Ελλάδα) αλλά έβαλα πάνω έναν Ι3 10100 που είχα , κάποια στιγμή θα της βάλω πάνω τον Ι5 11600Κ να δω τι ψάρια πιάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αρα αφου ειναι αχρηστα τοτε για ποιο λογο εξακολουθουν και τα χρησιμοποιουν οχι μονο στο youtube αλλα και εδω μεσα στο forum συνεχεια?Κλασσικο παραδειγμα το πιο πισω benchmark που ανεβασες με 11600k και 3090 σε...1080p.

Ειδικα εαν οπως παραδεχεσαι και εσυ δεν ειναι αντιπροσωπευτικα(προφανως)για In game αποδοση?
Σου φαινεται εσενα λογικο να κανουμε υποδειξη σε ενα καναλι του τι ειναι σωστο και τι λαθος,οταν αυτο δεν το τηρουμε ουτε οι ιδιοι για τους εαυτους μας??

Τι ακριβως μου διαφευγει?

 

Μάλλον δεν διάβασε σωστά το ποστ μου. Ρίξτου άλλη μια ματιά. Λέω για GPU είναι άχρηστα τα low resolution, όχι για CPU

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Το DF στο συγκεκριμένο πέτυχε B560 να δουλεύει 3600 Gear 1 κάτι από όσο διαβάζω κάπως δύσκολο. Επίσης διάλεξαν και μητρική/BIOS να αγνοεί τελείως τους περιορισμούς της Intel.

Στοιχηματίζω ότι δεν επέδειξαν τον ίδιο ζήλο στην επιλογή μητρικής για τον 5600Χ και βέβαια καθόλου fine-tuning στο συγκεκριμένο CPU (PBO, Curve OC, κτλ κτλ).

Ικανούς τους έχω να τέσταραν με ασύγχρονο FCLK/MCLK

Eίπε ότι τρέχει Gear 1 όμως? Γιατί στο auto μπορεί να τρέχει gear 2. Βαρύ το gear 1 στον δικό μου, ούτε 3400 δεν σηκώνει :P 

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

10900K παραλλαγμένο σε 10th gen (6c/12t) με κλειστούς τους υπόλοιπους πυρήνες ο 10900Κ και  με στοκ 3090.......

 

όχι κάτι τρελά settings......

ραμ 3800mhz /c15

cpu 6c/12t στα 4.4ghz all core

και στοκ τελείως η  3090 όπως είπα

σκέψου να υπάρξει πίεση σε ghz core ή και σε imc σε 8700Κ ή 9th/10th gen ....δυστυχώς μόνο ο 11900Κ κάτι κάνει αλλά και εκεί μόνο με καλό imc και αν και πάλι.....

 

α.jpg

Eντάξει το συγκεκριμένο είναι τελείως ram sensitive όμως, χοντρικά στα περισσότερα παιχνίδια στα ίδια με τεντωμένο 10600 πρέπει να είναι.  

Θα δοκιμάσω πιο σφιχτά μνήμες αλλά δεν νομίζω να πάνε stable, τις έχω κυριολεκτικά τεντώσει όσο πάει. Τα RTL's λογικά θα έχουν λίγο περιθώριο ακόμα αλλά δεν ξέρω αν θα είμαι stable. Άμα έχω νέα θα επανέλθω 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως το Hardware unboxed καλο ειναι να βγαλει τα κοκκινα γυαλια που φοραει και να μην το παιζουν δηθεν αντικειμενικοι...ακομα θυμαμαι το επικο θαψιμο των turing και την αποθεωση της καρταρας 5700xt... τωρα βεβαια τα αποτελεσματα τα ειδαμε και τι κανανε σε προσφατους τιτλους cb2077,control μαζι με dlss 2.0 κλπ η 2070/80/ti και που ειναι η 5700xt και η 1080/ti που δηθεν ηταν καλυτερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Herald είπε

Eίπε ότι τρέχει Gear 1 όμως? Γιατί στο auto μπορεί να τρέχει gear 2. Βαρύ το gear 1 στον δικό μου, ούτε 3400 δεν σηκώνει :P 

Εσένα είναι μάπα ρε, και το CPU και η μητρική.

Και λέει και παρακάτω: "Indeed it was Intel who supplied the MSI board and the chip to us for testing" 😲

Εντάξει, τους έδωσαν τον κατάλληλο συνδυασμό και προφανώς platinum chipάκι που τα κάνει όλα και συμφέρει (Π.χ. καμία διαφορά 65W vs 255W!!! Τι σκατά, με 0.9V σε φουλ load δούλευε;).

Και να προσθέσω και ότι μάλλον σκόπιμα απέφυγαν να δείξουν games που χάνουν οι καινούριοι από τους 10th gen; Π.χ. RDR;

Ίσως θα έπρεπε να γράφει "sponsored" δίπλα. 🤣

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εσένα είναι μάπα ρε, και το CPU και η μητρική.

Και λέει και παρακάτω: "Indeed it was Intel who supplied the MSI board and the chip to us for testing" 😲

Εντάξει, τους έδωσαν τον κατάλληλο συνδυασμό και προφανώς platinum chipάκι που τα κάνει όλα και συμφέρει (Π.χ. καμία διαφορά 65W vs 255W!!! Τι σκατά, με 0.9V σε φουλ load δούλευε;).

Και να προσθέσω και ότι μάλλον σκόπιμα απέφυγαν να δείξουν games που χάνουν οι καινούριοι από τους 10th gen; Π.χ. RDR;

Ίσως θα έπρεπε να γράφει "sponsored" δίπλα. 🤣

Με 65w tdp ο δικός μου πέφτει στα 3.2 ghz. Δοκίμασα. Από το πάνω ράφι το τσιπάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Με 65w tdp ο δικός μου πέφτει στα 3.2 ghz. Δοκίμασα. Από το πάνω ράφι το τσιπάκι

Με ultrex λούστηκες?😁

https://www.guru3d.com/news-story/g-skill-now-offers-trident-z-royal-elite-high-performance-cl14-low-latency-kits-up-to-ddr4-4000-32gb.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Θα δοκιμάσω πιο σφιχτά μνήμες αλλά δεν νομίζω να πάνε stable, τις έχω κυριολεκτικά τεντώσει όσο πάει. Τα RTL's λογικά θα έχουν λίγο περιθώριο ακόμα αλλά δεν ξέρω αν θα είμαι stable. Άμα έχω νέα θα επανέλθω 😛 

μην το ψάχνεις...δείχνουν τα συνθετικά ότι δεν μπορουν να ακολουθήσουν τα 11th τα 10th gen.....στο sotr με 4,4ghz all core ήταν το run και 3800 σε ραμ..... δεν συγκρίνονται......το απόλυτο vfm / απόδοση είναι ο 10600KF (180€) ......με τσίτα τα ρολόγια στα 5,0ghz/5.1ghz και imc άνω των 4000mhz δεν χτυπιέται.....δυστυχώς τα 11th gen χάνουν σε imc αλλά και σε all core oc....σήκωσε κοινώς εργοστασιακή απόδοση στα 11th αλλά από oc (ώστε  να τσιτώσεις να απλώσει σε δυναμη) μάπα το καρπούζι της ιντέλας

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Άψογο σε CP2077 και Microsoft Flight sim.

υ.γ.: Στις δοκιμές του DF βλέπουμε αρκετά μεγαλύτερες διαφορές 11900K vs 10900K από τις συνήθεις δοκιμές που βγάζουν τους 11900K fail. Το ίδιο και με τον 11600K που δίνει πόνο στον 5600X, με ίδιες RAM και λιγότερα λεφτά.

Το DF ξέρει να τεστάρει στα πιο CPU heavy σημεία που βγάζουν την πραγματική διαφορά. Με βίντεο της δοκιμής για να ξέρεις ακριβώς τι τέσταραν. Από την άλλη, HW unboxed και μαλλιάς(GN)  βγάζουν τα Ryzen ανυπέρβλητη τεχνολογία.

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω τι θέλεις να αποδείξεις με όλα σου αυτά τα post. Έχουμε δύο διαφορετικές "φιλοσοφίες" στο πως να φτιάξεις ένα σύγχρονο CPU από τις AMD και Intel. Η Intel ποντάρει στα ψηλά clocks και το πολύ χαμηλό latency. Η AMD πόνταρε στο CCD και το εξωτερικό I/O, γνωρίζοντας ότι θα χάσει σε latency αλλά κερδίζοντας την ευκολία να παράγει CPUs από 4 ως 64 πυρήνες χωρίς κανένα ουσιαστικά επιπλέον κόστος (οπότε οι ακριβότερες τιμές των Epyc είναι καθαρό κέρδος). Και μείωσε το latency με μεγαλύτερη cache, αρκετά αποδοτικά αλλά φυσικά δεν αποδίδει παντού το ίδιο. Δεν είναι ότι υπάρχει κάποια ανωτερότητα λοιπόν στην Intel όπως θες να το παρουσιάσεις, είναι απλώς διαφορετικές επιλογές. Στα workloads που μετράει το latency και δε μπορεί η παραπάνω cache να βοηθήσει, ο Intel είναι μπροστά. Σε οτιδήποτε άλλο ο Intel είναι πίσω.

Έρχονται και οι εκδόσεις Ryzen με τη 3D V-cache που αυξάνει ακόμα περισσότερο την L3 cache, κάτι που δίνει σημαντικό boost σε αρκετά παιχνίδια όπως είδαμε στη παρουσίαση της AMD, συν αύξηση 20% IPC από Zen 4. Ειλικρινά τη λυπάμαι την Intel, τρώει το ένα χαστούκι μετά το άλλο. Η συνεργασία AMD-TMSC είναι πολύ μπροστά πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

μην το ψάχνεις...δείχνουν τα συνθετικά ότι δεν μπορουν να ακολουθήσουν τα 11th τα 10th gen.....στο sotr με 4,4ghz all core ήταν το run και 3800 σε ραμ..... δεν συγκρίνονται......το απόλυτο vfm / απόδοση είναι ο 10600KF (180€) ......με τσίτα τα ρολόγια στα 5,0ghz/5.1ghz και imc άνω των 4000mhz δεν χτυπιέται.....δυστυχώς τα 11th gen χάνουν σε imc αλλά και σε all core oc....σήκωσε κοινώς εργοστασιακή απόδοση στα 11th αλλά από oc (ώστε  να τσιτώσεις να απλώσει σε δυναμη) μάπα το καρπούζι της ιντέλας

Ναι, τζίφος η δουλειά, στο Sotr μέχρι 185 πάει. Ήθελα το PCIE 4 τρομάρα μου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

Μάλλον δεν διάβασε σωστά το ποστ μου. Ρίξτου άλλη μια ματιά. Λέω για GPU είναι άχρηστα τα low resolution, όχι για CPU

Μα και για cpu ειναι αχρηστα απο την στιγμη που μιλαμε για single player παιχνιδια.

1080p cpu benchmarks εχουν πραγματικο νοημα σε High end,μονο σε multiplayer παιχνιδια(πχ warzone),εαν πχ καποιον τον ενδιαφερουν να αξιοποιησει ενα high refresh monitor(240hz πχ σε low settings που απο το forum βεβαια σχεδον κανεις δεν παιζει σε τετοια),καμια σχεση με τα αποτελεσματα σε single player παιχνιδια τυπου tomb raider.

 

 

2 ώρες πριν, mtifosi είπε

ακομα θυμαμαι το επικο θαψιμο των turing και την αποθεωση της καρταρας 5700xt... 

Spoiler

 

Εγω παλι ακομα θυμαμαι τι ακριβως ειχε γραψει και οχι τι γραφει ο καθενας που παραπληροφορει.

Στην περιπτωση στην οποια αναφερεσαι δεν ειχε θαψει γενικα και αοριστα τις turing και αυτα που προσεφεραν. Ειχε θαψει τις τοτε υψηλες τιμες τους και την μικρη(σχεδον)καθολου υποστηριξη σε RT και dlss τιτλους,κατι που ηταν γεγονος την περιοδο αυτη.

Τι θα ελεγε δηλαδη στον κοσμο?Τρεξτε χρυσοπληρωστε rtx καρτες το 2018,αλλα μεγαλυτερη υποστηριξη θα δειτε απο το 2020 και μετα που φυσικα κανεις δεν γνωριζε? Για καθησε δες μεχρι καλοκαιρι του 2019 ποια ηταν η τοτε υποστηριξη σε RT και dlss 1.0(που ηταν και κακο τοτε),και μετα πες μου εαν ειχε δικιο ή αδικο.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μα και για cpu ειναι αχρηστα απο την στιγμη που μιλαμε για single player παιχνιδια.

1080p cpu benchmarks εχουν πραγματικο νοημα σε High end,μονο σε multiplayer παιχνιδια(πχ warzone),εαν πχ καποιον τον ενδιαφερουν να αξιοποιησει ενα high refresh monitor(240hz πχ σε low settings που απο το forum βεβαια σχεδον κανεις δεν παιζει σε τετοια),καμια σχεση με τα αποτελεσματα σε single player παιχνιδια τυπου tomb raider.

 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Εγω παλι ακομα θυμαμαι τι ακριβως ειχε γραψει και οχι τι γραφει ο καθενας που παραπληροφορει.

Στην περιπτωση στην οποια αναφερεσαι δεν ειχε θαψει γενικα και αοριστα τις turing και αυτα που προσεφεραν. Ειχε θαψει τις τοτε υψηλες τιμες τους και την μικρη(σχεδον)καθολου υποστηριξη σε RT και dlss τιτλους,κατι που ηταν γεγονος την περιοδο αυτη.

Τι θα ελεγε δηλαδη στον κοσμο?Τρεξτε χρυσοπληρωστε rtx καρτες το 2018,αλλα μεγαλυτερη υποστηριξη θα δειτε απο το 2020 και μετα που φυσικα κανεις δεν γνωριζε? Για καθησε δες μεχρι καλοκαιρι του 2019 ποια ηταν η τοτε υποστηριξη σε RT και dlss 1.0(που ηταν και κακο τοτε),και μετα πες μου εαν ειχε δικιο ή αδικο.

 

 

Spoiler

Οχι να πει παρτε καρτα το 2018 και να την πεταξετε το 2020 γιατι εχετε λεφτα για πεταμα λες και ολοι αλλαζουν gpu καθε τρεις και λιγο...ηταν σιγουρο οτι θα το υποστηριζε η nvidia οταν αλλαζει ονομασια σε ολοκληρη την σειρα της και ακομα και αν στην αρχη ειχε λιγους τιτλους δεν ηταν για τοσο θαψιμο ουτε το dlss με το τοσο zoom που κανανε...τα λουστηκαν οσοι τους ακουσαν ετσι και αλλιως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, mtifosi είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Spoiler

 

Εγω και στο εδω forum με τις RTx καρτες απο τον ιδιο τον κοσμο παντως τα ιδια ακριβως διαβαζα συνεχεια. Οτι δεν αξιζει να χρυσοπληρωσεις τις rtx καρτες το 2018 για ενα Battlefield μονο ή το 2019 για ενα Control/Metro Exodus μονο.

Και για το dlss,επρεπε να κυκλοφορησει περυσι το Death Stranding. Δηλαδη 2χρονια μετα για ενα παιχνιδι.

Και ακομα και για το debate 5700xt ή 2060super ακομα και στο εδω forum λεγαμε αυτο το πραγμα. Σε ενδιαφερει το RT/Dlss,παρε 2060super. Δεν σε ενδιαφερει,παρε 5700xt.

Δεν υπηρχε νοημα να πληρωσεις 850+ευρω την 2080 το 2018,για να δεις αξιοποιηση στο RT το 2020. Το 2020 τσιμπαγες με 800+ευρω μια 3080,που ηταν η μερα με την νυχτα συνολικα με την 2080. Εχουμε πει ποσες φορες. Παντα αγοραζουμε hardware κυριως με βαση το σημερα,και οχι με βαση το μελλον.

Αρα πολυ καλα εκανε και δεν προτεινε στα τυφλα Turing RTX καρτες,οπως δεν προτειναμε στα τυφλα και εμεις οι ιδιοι οι κατοχοι/αγοραστες.

 

Παρε για παραδειγμα τον 9900κ (για να γυρισουμε σε cpu). Πισω στο 2019 ζητουσε πανω απο 540ευρω και 1χρονο μετα εβρισκες 10700k/F με κοντα 340ευρω. Η φυσικα ειδαμε τον 10850k κατω απο 400ευρω.

Για αυτο λεμε οτι παντα αγοραζουμε κυριως με βαση το σημερα,και οχι με βαση το μελλον.

Καποιοι ακομα περιμενουν να αξιοποιηθουν οι παραπανω πυρηνες των fx :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 10850K αυτή τη στιγμή παίζει στα 299 USD στις ΗΠΑ. Εκεί ναι, μιλάμε για VFM καθώς η 11η γενιά δεν έχει 10 πύρηνες.

Εδώ παίζει στα 400 ευρώ περίπου, δηλαδή κάπου στα 487 usd. Ο ΦΠΑ δεν φτάνει για να δικαιολογήσει την τεράστια διαφορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hln3 είπε

O 10850K αυτή τη στιγμή παίζει στα 299 USD στις ΗΠΑ.

400δολλαρια τον βλεπω εγω στο Amazon και newegg(προφανως χωρις ΦΠΑ)

https://www.amazon.com/Intel-i9-10850K-Desktop-Processor-Unlocked/dp/B08DHRG2X9/ref=sr_1_1?crid=HDWOIU93BOH0&dchild=1&keywords=10850k&qid=1623094073&sprefix=10850k%2Caps%2C271&sr=8-1

https://www.newegg.com/Intel-Core-i9-10850K-Core-i9-10th-Gen/p/19-118-175

Μονο microcenter τον εχουν στα 300δολλαρια για παραλαβη απο το καταστημα,κατι που αρκετα συχνα κανουν για να παραμενουν ανταγωνιστικοι απεναντι σε amazon/newegg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...