Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, BabisTs είπε

το σετάκι 10900Κ+msi ace τα έδωσες?

Τα έστειλα για rma και λογω καθυστέρησης παραλαβης μου κανανε refund 😱

Προφανώς απο caseking, απο ελλαδα θα πλήρωνα κιόλας 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

tweakare......

Κλειδωμένη μητρική b560. Και οι μνήμες πάνω από 3333 δεν πάνε σε GEAR 1. Πάντως ευχαριστημένος είμαι, νομίζω είναι στα ίδια με τιγκαρισμένο 8700k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Herald είπε

Κλειδωμένη μητρική b560. Και οι μνήμες πάνω από 3333 δεν πάνε σε GEAR 1. Πάντως ευχαριστημένος είμαι, νομίζω είναι στα ίδια με τιγκαρισμένο 8700k. 

Εγώ έχω τον 11500 και ακόμα και με Gear 2, πάνω από 3466 δε κατάφερα να πάω. Δηλαδή δουλεύει OK σε 3466 Gear 1 αλλά 3600 με τίποτα, ούτε χαλαρά timings, ούτε Gear 2. Εσένα πηγαίνουν; Μητρική έχω μία Asrock mini-itx που αν κρίνω από τις άλλες φθηνές B560 Asrock που τέσταρε το HWU, πρέπει να είναι οι χειρότερες μητρικές B560.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να πιεστούν πολύ σε ρολόγια cpu αλλά και σε latency τα 11th gen για να πιάσουν (και αν) τα 8th-9th-10th gen.....όλοι ανέβαιναν τουλάχιστον χαλαρά σε 4000mhz σε ραμ και με πολύ καλό latency......δεν μιλάω και για παραπάνω που από τον 8700Κ και μετά τα είχαν για στραγάλλια mhz και latency σε ραμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, malakudi είπε

Εγώ έχω τον 11500 και ακόμα και με Gear 2, πάνω από 3466 δε κατάφερα να πάω. Δηλαδή δουλεύει OK σε 3466 Gear 1 αλλά 3600 με τίποτα, ούτε χαλαρά timings, ούτε Gear 2. Εσένα πηγαίνουν; Μητρική έχω μία Asrock mini-itx που αν κρίνω από τις άλλες φθηνές B560 Asrock που τέσταρε το HWU, πρέπει να είναι οι χειρότερες μητρικές B560.

Nαι εμένα πάει 4533. Παραπάνω δεν πάλεψα. Για δοκίμασε 2Τ, γιατί από default προσπαθεί 1t που γενικά είναι βαρύ σε τέτοιες ταχύτητες.  Βέβαια δεν έχει νόημα, θέλει ΠΟΛΥ σφίξιμο στα 4533 gear 2 για να πιάσει σε απόδοση το gear 1. Στο SOTR ας πούμε τα max fps πέσανε από τα 250 στα 150 από gear 1 σε 2 😮 

19 ώρες πριν, BabisTs είπε

no......είσαι πιο κάτω και από 2080ti με 8700Κ

Nτάξει ρε μαν δεν λέμε για τον δικό σου που του πιες το αίμα. Δεν θυμάμαι πόσο έβγαζα εγώ στο CPU αλλά κάπου εκεί πρέπει να είχα στα 180. 

Τώρα ψάχνω το 3333c13 να βρώ stability, 46 ns latency. Δεν πέφτει ούτε με αίτηση στους 11th gen :P 

 

YΓ1. @BabisTs Bρήκα ενα SOTR run σου στη σελίδα 1393 που έβγαζες τα ίδια στα 5.1ghz με 3800c15. Φαντάζομαι θα έσφιξες μνήμες μετα και θα έβγαλες παραπάνω αλλά για stock CPU κομπλέ είναι ο 11600.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mετά από μπόλικα tests παρατήρησα τα εξής μεταξύ 3333c13 Gear 1 και 4533c17 Gear 2.

Το GEAR 2 μπορεί να έρθει αρκετά κοντά /  περάσει σε επιδόσεις το GEAR 1 αλλά είναι αρκετά inconsistent. Έχει υψηλότερα highs αλλα και μικρότερα lows. Επίσης προφανώς το ρεύμα που πρέπει να δώσεις σε IO / SA καθώς και στην ram είναι αρκετά ψηλά.Το παράδοξο είναι ότι, λόγω μεγαλύτερου bandwidth θα περίμενα να τα πάει καλύτερα σε σημεία που ο επεξεργαστής βαράει 100% σε όλα τα cores, αλλα τελικά συμβαίνει το αντίθετο. Όταν σε κόβει το Single thread performance το Gear 2 τα πάει καλύτερα, όταν όμως τερματίζουν όλοι οι πυρήνες το gear 1 παίρνει κεφάλι.

Οπότε Gear 2 μετράει μόνο με top μητρική και top sticks να βαράνε 5000mhz + ωστέ να τρέχει ψηλά και ο IMC, αλλιώς Gear 1, είναι πιο consistent, δροσερά και ασφαλή για 24/7.

ΥΓ1. Εξαίρεση στα παραπάνω είναι το cyberpunk που δείχνει να τα πάει καλύτερα με Gear 2 ψηλά χρονισμένες

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άψογο σε CP2077 και Microsoft Flight sim.

υ.γ.: Στις δοκιμές του DF βλέπουμε αρκετά μεγαλύτερες διαφορές 11900K vs 10900K από τις συνήθεις δοκιμές που βγάζουν τους 11900K fail. Το ίδιο και με τον 11600K που δίνει πόνο στον 5600X, με ίδιες RAM και λιγότερα λεφτά.

Το DF ξέρει να τεστάρει στα πιο CPU heavy σημεία που βγάζουν την πραγματική διαφορά. Με βίντεο της δοκιμής για να ξέρεις ακριβώς τι τέσταραν. Από την άλλη, HW unboxed και μαλλιάς(GN)  βγάζουν τα Ryzen ανυπέρβλητη τεχνολογία.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...