Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τα 33,000$ η αξία του Bitcoin για πρώτη φορά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, polaki είπε

Το τζόκερ σίγουρα καλό θα ήταν να το σταματήσεις, ασχέτως BTC. 

Γιατι; Αν παιζεις 3 φορες per week επι 4 weeks ο μηνας ειναι 12* 0,50 cent = 6 Ευρω , 6 x 12 μηνες  = 72 ευρω ετησιως. Που αναθεμα αν παιξεις ολες τις φορες.. αλλα οπως και να χει διεκδικεις minimum 600.000 ευρω με 0.50cent. 

Δεν μου φαινεται λογικο το να λες οτι σιγουρα καλο θα ηταν να σταματησει να παιζει τζοκερ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις σταθεροποιηθεί το btc θα αρχίσει το alt season όπου όλα τα alt coins  θα αρχίσουν να ανεβαίνουν......Ήταν αναμενομενη αυτή η εξέλιξη για το btc αλλά τι να το κανείς όταν ήταν νωρίς δεν αγοράσαμε ...... θα αρκεστούμε στα altcoin !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mpampatsa75 είπε

Μόλις σταθεροποιηθεί το btc θα αρχίσει το alt season όπου όλα τα alt coins  θα αρχίσουν να ανεβαίνουν......Ήταν αναμενομενη αυτή η εξέλιξη για το btc αλλά τι να το κανείς όταν ήταν νωρίς δεν αγοράσαμε ...... θα αρκεστούμε στα altcoin !!!!

Σκέψου ότι τον Μάρτιο ήταν στα 3500$ και δες που είναι τώρα. Κάποιος τον Μάρτιο θα έλεγε "Ε αφού δεν πήραμε όταν ήταν στα 1000$  τί να πάρω τώρα". Γενικά ποτέ δεν είναι αργά να μπεις σε ένα emerging market και τα crypto είναι emerging market και ακόμα και σήμερα όποιος εμπλέκεται είναι early adopter. Υπάρχει πολύ μέλλον, τουλάχιστον για τα "βαριά" crypto

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, project.breeze είπε

Manipulation με 500.000.000.000$ κεφαλαιοποίηση ΔΕΝ γίνεται 

Μια πολιτική απόφαση χρειάζεται για να πέσει η τιμή. Το είδαμε στο προηγούμενο ράλυ. Επίσης η κεφαλαιοποίηση ορίζεται με τιμές αγοράς. Σήμερα είναι όντως τόσο και περισσότερο. Με το που χάσει αξία, μειώνεται το μέγεθος της συνολικής αγοράς. Αν έχουν ασχοληθεί κι επενδυτικές εταιρείες με το αντικείμενο (πολύ πιθανό), τότε η επιρροή της τιμής είναι αρκετά πιο εφικτή από την τιμή ενός παραδοσιακού νομίσματος.

Τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται με τα όσα λίγα ξέρω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bobos73 είπε

Η εμπειρία μας δίδαξε, πως ότι ανεβαίνει, κατεβαίνει! ….πότε θα αρχίσει τις βουτιές …. ???

Μην πας μακριά... Χρηματιστήριο Αθηνών 2000. Ο προθυπουργος Κ. Σημίτης ενθάρυνε όλους να βαλουν τα λεφτα τους στο Χρηματιστήριο για να ενισχύσουν και καλα την ελληνική οικονομία. Αρχιζει να ανεβαίνει ξέφρενα, αρχιζουν να ξεφυτρώνουν συμβουλευτικές εταιρείες παντού ακόμη και στο τελευταίο χωριουδάκι κάνανε σεμινάρια για να γίνουν όλοι επνεδυτές στο Χρηματιστήριο. Ε μολις γλυκαθηκε ολη η επενδυτική μαριδα της Ελλαδος ξεκινησε η επιχειρηση παρτα όλα. Μαζικές πωλήσεις απο τους μεγαλούς παίκτες, επικρατεί πανικός και οι μετοχες επιασαν ολες πάτο. Ολος ο κοσμάκης που σε μια βραδια είχε γίνει επενδυτής έχασε όλες τις οικονομιες του εξ αιτιας της απληστίας του. Το ιδιο μπορεί να συμβει και με τα κρυπτονομισματα. Απλά θα γίνει όταν αυτοι που έχουν επενδύσει σε αυτά είναι έτοιμοι να αποσύρουν τα κεφάλαια τους. Πότε; κανεις δεν ξέρει. Ειναι αερας κοπανιστος σε αντιθεση πχ με τα πολύτιμα μέταλλα όπως ο  χρυσός που ειναι κάτι χειροπιαστό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, karmagedon είπε

Γιατι; Αν παιζεις 3 φορες per week επι 4 weeks ο μηνας ειναι 12* 0,50 cent = 6 Ευρω , 6 x 12 μηνες  = 72 ευρω ετησιως. Που αναθεμα αν παιξεις ολες τις φορες.. αλλα οπως και να χει διεκδικεις minimum 600.000 ευρω με 0.50cent. 

Δεν μου φαινεται λογικο το να λες οτι σιγουρα καλο θα ηταν να σταματησει να παιζει τζοκερ.

Η πιθανότητα να πιάσεις 5+1 είναι 0.000004092% , οπότε για να αξίζει να παίξεις θα πρέπει να δίνει τουλάχιστον 12.218.963,83€ χωρίς να υπολογίζουμε την πιθανότητα να πιάσουν 5+1 παραπάνω από ένα άτομα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, karmagedon είπε

Γιατι; Αν παιζεις 3 φορες per week επι 4 weeks ο μηνας ειναι 12* 0,50 cent = 6 Ευρω , 6 x 12 μηνες  = 72 ευρω ετησιως. Που αναθεμα αν παιξεις ολες τις φορες.. αλλα οπως και να χει διεκδικεις minimum 600.000 ευρω με 0.50cent. 

Δεν μου φαινεται λογικο το να λες οτι σιγουρα καλο θα ηταν να σταματησει να παιζει τζοκερ.

Mε κάτι γρήγορους υπολογισμούς που έκανα ,(Ντολαρ κοστ αβερατζ που λένε κ στο χωριό μου) με αυτην την μικρή σου λοιπόν επένδυση σε μπιτκοιν σε βάθος 9ετίας, θα είχες κάπου στα 300-400κ ...Εσυ διαλέγεις τη λογική! Και πρόσεξε, θα είχες δει το πορτοφόλι σου 2 φορές να ξεπερνα τα 200κ. τώρα θα μετρόυσες την τρίτη. 
Υ.γ βγάλε ενα μηδενικό εαν μιλάμε για 5ετία.

Επεξ/σία από NotebookFreak
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ExTaCy1337 είπε

Βλεπω ενα παλιο μου wallet που ειχα κανει κατι μικροσυνναλαγες 2015-2016 (0.315btc αντε να ητανε 100-200 ευρω τοτε)  και λεει total received 10.000$ σημερα....Πω ρε φιλε... 

Είσαι πολύ Μεγάλος ! (καμία ειρωνία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, project.breeze είπε

Η πιθανότητα να πιάσεις 5+1 είναι 0.000004092% , οπότε για να αξίζει να παίξεις θα πρέπει να δίνει τουλάχιστον 12.218.963,83€ χωρίς να υπολογίζουμε την πιθανότητα να πιάσουν 5+1 παραπάνω από ένα άτομα

Η πιθανοτητα αυτη ειναι ιδια για ολους αρχικα.

Αν σκεφτουμε τι πληρωνεις και τι διεκδικεις, δεν μου φαινεται λογικο το να πω οτι δεν αξιζει να παιζω οταν πληρωνω 0.50cent και διεκδικω 600.000 minimux.

Μου φαινεται παραλογο επισης να λες οτι για να αξιζει να παιζω θα πρεπει το ποσο διεκδικησης να ειναι αυτο που αναφερεις, απλα και μονο γιατι το ποσο που πληρωνεις ειναι 0.50cent και διεκδικεις 600.000.

6 λεπτά πριν, NotebookFreak είπε

Mε κάτι γρήγορους υπολογισμούς που έκανα ,(Ντολαρ κοστ αβερατζ που λένε κ στο χωριό μου) με αυτην την μικρή σου λοιπόν επένδυση σε μπιτκοιν σε βάθος 9ετίας, θα είχες κάπου στα 300-400κ ...Εσυ διαλέγεις τη λογική! Και πρόσεξε, θα είχες δει το πορτοφόλι σου 2 φορές να ξεπερνα τα 200κ. τώρα θα μετρόυσες την τρίτη. 
Υ.γ βγάλε ενα μηδενικό εαν μιλάμε για 5ετία.

Οχι δεν ειπα οτι διαλεγω κατι.

Ρωτησα απλα γιατι πει "σιγουρα πρεπει να σταματησεις να παιζεις τζοκερ" στο αλλο παιδι.

Επισης μιας και το ανεφερες, μπορω να επενδυσω 0.50cent στο BTC ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, karmagedon είπε

Η πιθανοτητα αυτη ειναι ιδια για ολους αρχικα.

Αν σκεφτουμε τι πληρωνεις και τι διεκδικεις, δεν μου φαινεται λογικο το να πω οτι δεν αξιζει να παιζω οταν πληρωνω 0.50cent και διεκδικω 600.000 minimux.

Μου φαινεται παραλογο επισης να λες οτι για να αξιζει να παιζω θα πρεπει το ποσο διεκδικησης να ειναι αυτο που αναφερεις, απλα και μονο γιατι το ποσο που πληρωνεις ειναι 0.50cent και διεκδικεις 600.000.

Τα μαθηματικά λένε αυτό που έγραψα, όλα τα άλλα που λες εσύ είναι αποτέλεσμα συναισθηματικού παράγοντα. Και για να μην παρεξηγηθώ έχω παίξει και τζόκερ, κίνο, λαχείο κτλ στα πλαίσια του "εθίμου". Τα μαθηματικά όμως δεν λένε ψέμματα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, project.breeze είπε

Τα μαθηματικά λένε αυτό που έγραψα, όλα τα άλλα που λες εσύ είναι αποτέλεσμα συναισθηματικού παράγοντα. Και για να μην παρεξηγηθώ έχω παίξει και τζόκερ, κίνο, λαχείο κτλ στα πλαίσια του "εθίμου". Τα μαθηματικά όμως δεν λένε ψέμματα.

δεν ειναι συναι

1 λεπτό πριν, project.breeze είπε

Τα μαθηματικά λένε αυτό που έγραψα, όλα τα άλλα που λες εσύ είναι αποτέλεσμα συναισθηματικού παράγοντα. Και για να μην παρεξηγηθώ έχω παίξει και τζόκερ, κίνο, λαχείο κτλ στα πλαίσια του "εθίμου". Τα μαθηματικά όμως δεν λένε ψέμματα.

δεν ειναι συναι

Μόλις τώρα, karmagedon είπε

δεν ειναι συναι

 

(Καταλαθος εντερ)

Το δινω 50 λεπτα - διεκδικω 600 χιλιαρικα ειναι συναισθηματικο;

Δεν με συμφερει να ριξω το πενηνταλεπτο;

Αυτο λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, karmagedon είπε

Το δινω 50 λεπτα - διεκδικω 600 χιλιαρικα ειναι συναισθηματικο;

Δεν με συμφερει να ριξω το πενηνταλεπτο;

Αυτο λες;

Ακριβώς. Οι πιθανότητες είναι τόσο μικρές που ούτε 50 λεπτά δεν αξίζει το ποντάρισμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, koulouri είπε

Στο μακρινο παρελθον που ειχα διαβασει για το κρυπτονομισμα ειπα πει:
"Τι μλκια ειναι αυτό;;; Ουτε στο ebay δε μπορεις να πληρωσεις, γιατι να μετατρεψω τα λεφτα μου σε bitcoin;;;"
Ημουν απο το 2010 "επιστημονας".....
 

Το 2009 έκανα bitcoin mining διαβαζωντας για αυτο σε περιοδικα πληροφορικής και επειδή μου άρεσε πάντα να έχω εμπειρια απο το οτιδηποτε σε σχέση με τους υπολογιστές. Η σκέψη μου μετά από 2 μέρες mining και πειραματισμών με τις διευθυνσεις ήταν πως "το blockchain είναι καλό σαν ιδέα, το bitcoin μια ηλιθιότητα" και το παράτησα (για τους ανίδεους, ενας gaming υπολογιστης έβγαζε περίπου 1 bitcoin την ώρα τότε). Ξαναεπεστρεψα όταν αρχισε να γινεται πολυς ντορος γυρω στο 2012 οταν ηδη ειχε φαει την τρελη ανοδο που εδωσε κατι δεκαδες χιλιαδες φορες τα λεφτά του στους πρώτους miners και άρχισαν να εμφανιζονται ανταγωνιστές με το κιλό.

Τόσα χρόνια μετά και φανατικά μέσα στην συγκεκριμένη τεχνολογία από το 2012, το ίδιο ακριβως πιστευω ακομα και σημερα. Το blockchain πλεον εχει απειρες δυνατότητες με τα NFT να ειναι η πλεον αγαπημένη μου μιας και έτσι και αλλιως ειμαι συλλέκτης σε πολλά πράγματα. Το bitcoin ειναι το πλεον ακατάλληλο νόμισμα για τον σκοπό που βγήκε αυτή η αγορά με το Ethereum να ακολουθεί με τα τραγικά του fee, τουλάχιστον μέχρι να δούμε στην πράξη το Ethereum 2.0.

Ακόμα θεωρω πως μακροπρόθεσμα εχει ψωμι να δώσει αλλά πλεον μιλαμε για κερδη x10 και για γερά νευρα και οχι για x1000 που μπορουν να δωσουν πολλοι νεοτεροι ανταγωνιστες.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Το 2009 έκανα bitcoin mining διαβαζωντας για αυτο σε περιοδικα πληροφορικής και επειδή μου άρεσε πάντα να έχω εμπειρια απο το οτιδηποτε σε σχέση με τους υπολογιστές. Η σκέψη μου μετά από 2 μέρες mining και πειραματισμών με τις διευθυνσεις ήταν πως "το blockchain είναι καλό σαν ιδέα, το bitcoin μια ηλιθιότητα" και το παράτησα (για τους ανίδεους, ενας gaming υπολογιστης έβγαζε περίπου 1 bitcoin την ώρα τότε). Ξαναεπεστρεψα όταν αρχισε να γινεται πολυς ντορος γυρω στο 2012 οταν ηδη ειχε φαει την τρελη ανοδο που εδωσε κατι δεκαδες χιλιαδες φορες τα λεφτά του στους πρώτους miners και άρχισαν να εμφανιζονται ανταγωνιστές με το κιλό.

Τόσα χρόνια μετά και φανατικά μέσα στην συγκεκριμένη τεχνολογία από το 2012, το ίδιο ακριβως πιστευω ακομα και σημερα. Το blockchain πλεον εχει απειρες δυνατότητες με τα NFT να ειναι η πλεον αγαπημένη μου μιας και έτσι και αλλιως ειμαι συλλέκτης σε πολλά πράγματα. Το bitcoin ειναι το πλεον ακατάλληλο νόμισμα για τον σκοπό που βγήκε αυτή η αγορά με το Ethereum να ακολουθεί με τα τραγικά του fee, τουλάχιστον μέχρι να δούμε στην πράξη το Ethereum 2.0.

Ακόμα θεωρω πως μακροπρόθεσμα εχει ψωμι να δώσει αλλά πλεον μιλαμε για κερδη x10 και για γερά νευρα και οχι για x1000 που μπορουν να δωσουν πολλοι νεοτεροι ανταγωνιστες.

Ειλικρινής ερώτηση μιας και φαίνεσαι να είσαι γνώστης. Αν "το blockchain είναι καλό σαν ιδέα, το bitcoin μια ηλιθιότητα" πώς εξασφαλίζεις το security του chain χωρίς το coin; Πώς δηλαδή θα υπάρξει το pow χωρίς το κίνητρο για επιβράβευση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...