Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τα 33,000$ η αξία του Bitcoin για πρώτη φορά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, mrkra είπε

Μην πας μακριά... Χρηματιστήριο Αθηνών 2000. Ο προθυπουργος Κ. Σημίτης ενθάρυνε όλους να βαλουν τα λεφτα τους στο Χρηματιστήριο για να ενισχύσουν και καλα την ελληνική οικονομία. Αρχιζει να ανεβαίνει ξέφρενα, αρχιζουν να ξεφυτρώνουν συμβουλευτικές εταιρείες παντού ακόμη και στο τελευταίο χωριουδάκι κάνανε σεμινάρια για να γίνουν όλοι επνεδυτές στο Χρηματιστήριο. Ε μολις γλυκαθηκε ολη η επενδυτική μαριδα της Ελλαδος ξεκινησε η επιχειρηση παρτα όλα. Μαζικές πωλήσεις απο τους μεγαλούς παίκτες, επικρατεί πανικός και οι μετοχες επιασαν ολες πάτο. Ολος ο κοσμάκης που σε μια βραδια είχε γίνει επενδυτής έχασε όλες τις οικονομιες του εξ αιτιας της απληστίας του. Το ιδιο μπορεί να συμβει και με τα κρυπτονομισματα. Απλά θα γίνει όταν αυτοι που έχουν επενδύσει σε αυτά είναι έτοιμοι να αποσύρουν τα κεφάλαια τους. Πότε; κανεις δεν ξέρει. Ειναι αερας κοπανιστος σε αντιθεση πχ με τα πολύτιμα μέταλλα όπως ο  χρυσός που ειναι κάτι χειροπιαστό.

Μόνο που δεν έφταιγε μόνο ο κοσμάκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, mech35 είπε

Ειλικρινής ερώτηση μιας και φαίνεσαι να είσαι γνώστης. Αν "το blockchain είναι καλό σαν ιδέα, το bitcoin μια ηλιθιότητα" πώς εξασφαλίζεις το security του chain χωρίς το coin; Πώς δηλαδή θα υπάρξει το pow χωρίς το κίνητρο για επιβράβευση;

Οπως το εκανε η Ripple :P

Οι λογοι που το θεωρουσα ηλιθιότητα τότε και ηλιθιότητα τώρα είναι διαφορετικοί. Τότε το θεωρουσα γιατι ο μονος τρόπος να το αποκτήσεις ήταν μέσω mining και βεβαια το κατσεις να κανεις mining κάτι που έχει αξια 0,01 ευρώ για να αγοράσεις ένα κρουασάν μετά από 2 μέρες δεν ήταν και πολύ λογικό (αν υποθέσουμε ότι θα μπορούσες να αγοράσεις κάτι). Σαφως και οι τιμές του πηραν την ανιουσα με τραγικη ταχυτητα αλλά ελάχιστοι από τους πρώτους το εκμεταλλεύτηκαν και βέβαια κανένας δε μπορούσε να προβλέψει ότι θα ερχόταν η στιγμή που θα μπορούσε να αποκτηθει τόσο ευκολα και να πωληθει τόσο εύκολα, τότε απλά το ειχες και το κοίταζες ή το εστελνες από ενα δικο σου πορτοφολι σε άλλο δικό σου για να λες στους φιλους σου "κοιτα τι κάνω".

Τώρα το θεωρώ ηλιθότητα γιατι ειναι προφανες οτι όποιος το έφτιαξε δε μπορουσε να προβλεψει την επιτυχια που θα ειχε και πλέον οι χρόνοι μεταφοράς του είναι απλά τραγικοί (από το 2017 και μετά για να ακριβολογουμε). Πανε ολοι και χωνουν τα λεφτα τους σε αυτο καλώντας τα altcoins σκουπιδια οταν πολλα απο αυτα τα σκουπιδια ειναι 10 χρονια μετά σε τεχνολογία.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κείνο το ταλαίπωρο το XRP πότε θα ανέβει, να σκάσω μύτη στη γειτονιά με το μερτσέντες, καδένα στο λαιμό και μασίφ δαχτυλίδι στο μικρό το δάχτυλο ακούγοντας με κατεβασμένα τα παράθυρα στο τέρμα Πέγκυ Ζήνα - Ματώνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, judge_manos είπε

Όποιος ξέρει από trading θα έχει βάλει stop-loss και δεν θα χάσει πολλά (εξαρτάται από το πότε αγόρασε, θα είναι λίγο λιγότερο κερδισμένος). Μετά θα είναι ευκαιρία για σορτάρισμα προφανώς, όταν μπει σε downtrend.
Αλλά η πλειοψηφία που γράφει εδώ (και εσύ) δεν έχει τη παραμικρή γνώση από trading και προσπαθούν να ερμηνεύσουν, προβλέψουν, καταστροφολογήσουν, ή και διθυραμβολογήσουν, χωρίς να έχουν πραγματικά ιδέα για το τι λένε.

και το stop loss θέλει την προσοχή του πάντως, εγω έβαλα ενα χαμηλό όριο για αυτόματη πώληση και με τα σκαμπανεβάσματα που γίνονται κάνει το litecoin μια βουτιά, πουλάω και μετά εκτινάσσεται πάλι προς τα πάνω με αποτέλεσμα να χάσω.

Τώρα τα έκανα όλα ETH με σκοπό να τα αφήσω εκει καιρό, θα κάνω κίνηση μόνο αν ανέβει τρελά ή αν έχει θετική για την ripple εξέλιξη η δίκη με το SEC.

Επεξ/σία από gassim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gassim είπε

και το stop loss θέλει την προσοχή του πάντως, εγω έβαλα ενα χαμηλό όριο για αυτόματη πώληση και με τα σκαμπανεβάσματα που γίνονται κάνει το litecoin μια βουτιά, πουλάω και μετά εκτινάσσεται πάλι προς τα πάνω με αποτέλεσμα να χάσω.

Που το βάζεις το stop loss;
Χρησιμοποιείς τα support levels;
Επίσης, σε τι timeframe κάνεις τα trades;

Επεξ/σία από judge_manos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DiskaD είπε

πηγε 33k το bitcoin σιγα τα αυγα, για AMD και Tesla δεν βλεπω να λεει κανεις τιποτα, μαντεψε ποιο θα συνεχίσει να πηγαινει πανω και ποιο θα φαει βουτα.  Αυτα εχουν οι φουσκες.

BTW AMD x100 μεσα σε 3 χρονια, Tesla x100 μεσα σε 7 χρονια, και εχουν ακομα...GG

Α και τελος, οποιος αγοραζε BITCOIN με 1 δολλαριο πριν 10 χρονια, θα το ειχε πουλησει στα 2-3 δολλαρια και θα ελεγε και ευχαριστω.

και συνεχιζω το 99.9% του bitcoin ανηκει σε μεγαλα institutions και οχι στον λαο και στον απλο κοσμακι οπως εμας.

ειλικρινά τόσο χαζο που ελπίζω να ειναι σαρκαστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

αν ειχα πάρει 1000ευρω btc το 2010 δηλαδη τωρα ποσα λεφτα θα ειχα?

το 2010 επαιζε κατω απο 100 ευρω οποτε θα σουν γυρω στο 10-15ΒΤC οποτε γυρω στο 1/4 του εκατομυριου θα σουν. Η επισημη γιορτη 22 μαιου του 2010 σηματοδοτει αγορα πιτσασ εναντι 10.000ΒΤC. γυρω στα 80 εκατομυρια σημερα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mech35 είπε

defi & eth 2.0 = staking

Δεν το κάνεις πιο λιάνα, γιατί αυτό το eth 2.0 δεν το έχω πολύ καταλάβει, τι το έκαναν σαν λαχείο ένα πράμα; μόλις βγει το 2 το 1 θα καταργηθεί; 

Εγω λέω να ανοίξει κάποιος ένα θέμα να συνεχιστεί η συζήτηση εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karmagedon είπε

Γιατι; Αν παιζεις 3 φορες per week επι 4 weeks ο μηνας ειναι 12* 0,50 cent = 6 Ευρω , 6 x 12 μηνες  = 72 ευρω ετησιως. Που αναθεμα αν παιξεις ολες τις φορες.. αλλα οπως και να χει διεκδικεις minimum 600.000 ευρω με 0.50cent. 

Δεν μου φαινεται λογικο το να λες οτι σιγουρα καλο θα ηταν να σταματησει να παιζει τζοκερ.

Δεν παίζει όμως κανεις φίλε μου 50 λεπτά, και επίσης αν παίζεις για την πλάκα οκ αλλά όπως ξέρεις οι περισσότεροι εθίζονται και χάνονται αρκετά χρήματα. Μιλάω εκ πείρας απτον παππού μου, τη μισή σύνταξη έπαιζε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, bilythekid είπε

Δεν το κάνεις πιο λιάνα, γιατί αυτό το eth 2.0 δεν το έχω πολύ καταλάβει, τι το έκαναν σαν λαχείο ένα πράμα; μόλις βγει το 2 το 1 θα καταργηθεί; 

Εγω λέω να ανοίξει κάποιος ένα θέμα να συνεχιστεί η συζήτηση εκεί. 

Υπάρχουν ήδη πολλές εφαρμογές defi στο ethereum (lending, exchanges, farming, collectibles , etc). Όλες αυτές οι πλατφόρμες θέλουν eth για fees. Το uniswap πχ αυτή τη στιγμή θέλει 10$ σε eth ανά trade. 

Το eth 2.0 είναι η λυση για scaling και χαμηλότερα fees. Στο eth2 το consensus θα γίνεται με pos, το τωρινό chain στην ουσία θα είναι ενα parachain στο eth2. Για πιο πολλές λεπτομέρειες δες τα βίντεο του αντωνοπουλου που τα εξηγεί πολύ καλά.

Επεξ/σία από mech35
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αλλά το είχε 3500$ αγόρασα 10BTC, συγκρατήθηκα στα 7000$, στα 14.000$, στα 21.000$... στα 34.000$ και τώρα έχω 337.000$ μου φαίνεται αδιανόητο! 

Μακάρι να το έχουν καταφέρει κάποιοι...  

Υ.Γ. παράδειγμα τα ποσά!

Επεξ/σία από Sakis_Spooky
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...