Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μα και σαν BTC σχεδόν μηδενικά ήταν, όπως είπα. Μία φορά το έκανα αυτό γιατί στο coinbase έχω ότι μάζεψα από τα pools οπότε έστειλα και αυτά από το NH ώστε να τα στείλω όλα με μία SEPA στην τράπεζα και να μην πληρώσω δύο φορές την προμήθεια. Τώρα από εδώ και πέρα μόνο στο NH θα είμαι αφού δεν είδα διαφορά στα pools με μία κάρτα (συγκεκριμένα στο ethermine είδα κάτω από 0,1 ευρώ την μέρα, δηλαδή ούτε 3 ευρώ το μήνα, τίποτα)..

Ασχέτως της συζήτησης. Καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται να έχεις μέτρο σύγκρισης με ένα 2βδομαδο που έκανες mining eth σε ένα pool και μάλιστα όχι σε ίδιο χρόνο (ταυτοχρονο mining με ίδια mhs και όχι διαφορετικές μέρες.) Πόσο μάλλον όταν το συγκρίνεις με μια πλατφόρμα που αυτόματα σου γυρίζει το eth σε btc. 

Στο nicehash έχεις μεγαλυτερη αστάθεια εισοδήματος, γιατί δεν σε απασχολεί μόνο η τιμή του eth αλλά και το pair btc/eth. Δηλαδή αν το btc ανέβει 10% περισσότερο του eth και εκείνη την μέρα σου κάνει payout το NH, αυτομάτως έχεις ζημία. Σίγουρα ισχύει και το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, ooaris είπε

Ασχέτως της συζήτησης. Καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται να έχεις μέτρο σύγκρισης με ένα 2βδομαδο που έκανες mining eth σε ένα pool και μάλιστα όχι σε ίδιο χρόνο (ταυτοχρονο mining με ίδια mhs και όχι διαφορετικές μέρες.) Πόσο μάλλον όταν το συγκρίνεις με μια πλατφόρμα που αυτόματα σου γυρίζει το eth σε btc. 

Στο nicehash έχεις μεγαλυτερη αστάθεια εισοδήματος, γιατί δεν σε απασχολεί μόνο η τιμή του eth αλλά και το pair btc/eth. Δηλαδή αν το btc ανέβει 10% περισσότερο του eth και εκείνη την μέρα σου κάνει payout το NH, αυτομάτως έχεις ζημία. Σίγουρα ισχύει και το ανάποδο.

Εντάξει σίγουρα αλλά και πάλι με μία κάρτα πόσο να είναι η διαφορά; πάνω από 5%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει σίγουρα αλλά και πάλι με μία κάρτα πόσο να είναι η διαφορά; πάνω από 5%;

Ναι ανάλογα την περίοδο 5 με 10% .. περισσότερα βλέπεις από το whattomine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stavroulis1985 είπε

Kαλημερα απο το πρωι το nicehash κλεινει τον excavator και γυριζει σε ndb miner και μετα παλι ανοιγει τον excavator.
Ξερουμε γιατι γινεται αυτο?

Από χθες το βράδυ το κάνει συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Από χθες το βράδυ το κάνει συνέχεια...

Σας γυρνάει σε octοpus λογικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σας γυρνάει σε octοpus λογικά..

Ναι....

Έχω αυτή τη motherboard σε ένα παλιό pc.

Λέτε να δουλέψει αν την βάλω για mining???

s-l1600.jpg.16440b4a518930fd304294541e149281.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Vsrs7 είπε

Ναι....

Εγώ έχω μόνο ενεργό τον excavator (σε NVIDIA), που τρέχει daggerhasimoto. Ο octοpus ναι μεν έχει λίγο καλύτερο κέρδος κάποιες φορές αλλά έχει αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση οπότε "κινδυνεύω" να ξεπεράσω τις 1200KWh το 4μηνο οπότε τις επιπλέον Kwh (πέραν των 1200 δηλαδή) θα τις πληρώσω 0,2/kwh αντί για 0,15 που κάνουν μέχρι τις 1200. Οπότε μία η άλλη θα πάει στην τελική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είναι παλιά. Δεν ξέρω εάν θα δουλέψουν οι nvidia πάνω σε αυτήν....δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω.... Είναι του 2008 αν θυμάμαι καλά..

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Στο whattomine που είναι τα pools; Δεν τα βλέπω..

Το NH αποδίδει, όπως είπε και ο ομιτζις 5 με 10% λιγότερο κατά μέσο όρο. Το βλέπεις δεξια στις τιμές που σε όλες τις κάρτες 1ος είναι ο ethash algo και πάντα έρχεται 2ος, ο algo του NH.

Και όπως βλέπεις οι διαφορές είναι κοντά στο 10%

Τωρα δεν ξέρω αν αυτή η ζημία βγαίνει αποκλειστικά από τον αλγόριθμο ή και από το rate τιμής που έχει στην αλλαγή με το btc ή από κάποιο συγκεκριμένο fee, γιατί δεν το έχω ψάξει. 

Το dagger-hasimoto ήταν η αρχική έκδοση του ethereum αλγόριθμου. 

Μετά άλλαξε σε ethash αλγόριθμο και με τον καιρό οι 2 αυτοί αλγόριθμοι χωρίστηκαν και ενημερώνονται ξεχωριστά πλέον. 

Το NH χρησιμοποιεί dagger-hasimoto. Όλοι οι υπόλοιποι χρησιμοποιούν ethash. 

Αυτά σε μέσες άκρες... Διορθώστε μου κάνα λάθος να σινιάρω και εγώ λίγο την ημιμάθειά μου :)

Όπως ξαναείπαμε, το NH είναι κάτι πολύ σημαντικό για το growth του crypto community  και έχει σταθεί τυπικοτατο σε προβλήματα που παρουσιάστηκαν, αλλά τα pools προσφέρουν και ανωνυμία και καλύτερα payouts και έτσι δεν μένουν πολλοί λόγοι για να μείνει κάποιος "veteran" εκεί. 

Εντάξει ωραίο το UI, έχει πολλά νούμερα και πολλά μπλιμπλίκια να κάνεις χαζευτηρι αλλά μέχρι εκεί 😜

Υ.γ. Παρατήρησε κάνεις πολλά stales κατά τις 10:50 σήμερα;

Να εφταιγε το pool; Να έφταιγε  η γραμμή μου; 

Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο καρφί 

 

Screenshot_20210319_160949.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει σίγουρα αλλά και πάλι με μία κάρτα πόσο να είναι η διαφορά; πάνω από 5%;

Ναι το 5% διαφορά στην ισοτιμία μεταξύ coin μπορεί να βγεί ένα σεβαστό διψήφιο ποσό σε ευρώ αν πουλήσεις πχ σε ποσότητες 0,Χ ETH ανάλογα του πως πάει η αγορά.

 

και δεν είναι μόνο 5% 

 

95ae122790dcafaf70f1d1436359eeda.png

 

Σε pool τα έσοδα (μπλε) είναι αρκετά πιο σταθερά και μεγαλύτερα (οι μυτούλες που βλέπεις για nicehash δεν κρατάνε για ούτε μισή ώρα άρα μιλάμε για λίγα cents διαφορά όταν ξεπετιέται το nicehash για λίγα λεπτά εδώ και εκει) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πράγματι. Απλά το θέμα μου εμένα είναι ότι δεν κάνω mining 24/7  αλλά το σταματάω κιόλας 1-2 ώρες μέσα στη μέρα για gaming. Οπότε το ethermine που είναι PPLNS κάνει κάποια ώρα να πάρει μπρος. Αν πάω σε hiveon έχει πολύ μεγάλο payout (το 0.01 ETH που λέει είναι αν σταματήσεις για 2 βδομάδες). Το sparkpool έχει min 0.05 νομίζω που και αυτό είναι σχετικά μεγάλο για τόσο μικρό hashrate, στο flex pool πληρώνεις τα fees, το cruxpool φαίνεται ενδιαφέρον από άποψης payout, αλλά είναι στα ίδια με το NH απ' ότι παρατηρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...