Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Οπότε το ethermine που είναι PPLNS κάνει κάποια ώρα να πάρει μπρος

Όλα κάνουν λίγη ώρα για να πάρουν μπρος (με την έννοια να σου δείξουν τα στατιστικά) αλλά δεν είναι ότι χάνεις κάτι.

 

Βέβαια, για να λέμε σωστά τα πράγματα στα PPLNS όντως υπάρχει θέμα με το πότε θα διακόψεις και πότε θα ξεκινήσεις γιατί η πληρωμή εξαρτάται απο την χρονική στιγμή που θα ωριμάσει το τελευταίο bock που έβγαλε το pool γιατί απο τότε θα μετρήσει τα N shares σου προς τα πίσω και εκεί ενδέχεται (ανάλογα την χρονική στιγμή /συγκυρία) να χάσεις κάτι βέβαια δεν ειναι κανόνας ότι θα είσαι άτυχος κάθε φορά αλλά υπάρχει και αυτή η περίπτωση. 

 

Μπορείς όμως να πας σε PPS όπως το sparkpool όπου δεν παίζει ρόλο πότε το διακόπτεις και πότε αρχίζεις.  

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Όλα κάνουν λίγη ώρα για να πάρουν μπρος (με την έννοια να σου δείξουν τα στατιστικά) αλλά δεν είναι ότι χάνεις κάτι.

 

Βέβαια, για να λέμε σωστά τα πράγματα στα PPLNS όντως υπάρχει θέμα με το πότε θα διακόψεις και πότε θα ξεκινήσεις γιατί η πληρωμή εξαρτάται απο την χρονική στιγμή που θα ωριμάσει το τελευταίο bock που έβγαλε το pool γιατί απο τότε θα μετρήσει τα N shares σου προς τα πίσω και εκεί ενδέχεται (ανάλογα την χρονική στιγμή /συγκυρία) να χάσεις κάτι βέβαια δεν ειναι κανόνας ότι θα είσαι άτυχος κάθε φορά αλλά υπάρχει και αυτή η περίπτωση. 

 

Μπορείς όμως να πας σε PPS όπως το sparkpool όπου δεν παίζει ρόλο πότε το διακόπτεις και πότε αρχίζεις.  

Το sparkpool έχει min 0.05 που εγώ θέλω ένα μήνα να τα μαζέψω. Μέσα σε ένα μήνα μπορεί να κρασσαρει το ETH και να πάνε τζάμπα πόσες μέρες mining. Πες ξεκινάω 1η του μήνα και στις 22 του μήνα καταρρέει. Τζάμπα όλα, αυτό είναι το θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το sparkpool έχει min 0.05 που εγώ θέλω ένα μήνα να τα μαζέψω. Μέσα σε ένα μήνα μπορεί να κρασσαρει το ETH και να πάνε τζάμπα πόσες μέρες mining. Πες ξεκινάω 1η του μήνα και στις 22 του μήνα καταρρέει. Τζάμπα όλα, αυτό είναι το θέμα..

Ναι το γράφει όντως αυτό αλλά νομίζω ειναι μούφες εμένα ποτέ δεν με πλήρωσε κάτω απο 0,1 :P  βέβαια μπορεί να το κάνει κάθε 2 βδομάδες αυτό οπότε δεν ξέρω.. 

 

Πήγαινε εδώ https://minerstat.com/algorithm/ethash

βάλε τα Mh/s της κάρτας σου

 

Δες ποιο pool σου δίνει τα περισσότερα και τσέκαρε αν απο κάτω γράφει PPS αν δεν γράφει πήγαινε στο αμέσως απο κάτω και τσέκαρε. 

 

Αλλά όπως είπα δεν θα χάσεις κάτι σημαντικό το ότι υπάρχει η πιθανότητα ο διάολος να σπάσει το ποδάρι του και το να ωριμάσει block την στιγμή που μια βδομάδα πίσω εσύ το έλειωσες στο gaming δεν θα συμβεί συχνά και επίσης δεν σημαίνει ότι θα χάσεις τα πάντα απλά δεν θα πληρωθείς καλά για εκείνη την φορά. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

0.05 ευρώ παραπάνω το sparkpool από το NH, ε κλάιν..

Στο Binance Pool δεν μπορείς anonymous;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

0.05 ευρώ παραπάνω το sparkpool από το NH, ε κλάιν..

Τι το σκαλίζεις ? Λίγες κάρτες = ΝΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, omitziz είπε

Τι το σκαλίζεις ? Λίγες κάρτες = ΝΗ .

Ναι βρε εντάξει, κουβέντα κάνουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

0.05 ευρώ παραπάνω το sparkpool από το NH, ε κλάιν..

Τα estimated profits εκει μην τα κοιτάς τα μετράνε πεσιμιστικά :P (αλγόριθμους για μέσο όρο κτλ) πχ δες πόσο σου δείχνει για NH και σύγκρινε με τι πραγματικά παίρνεις απλά η κατάταξη είναι σωστή δηλαδή αν ένα pool ειναι πιο πάνω πάει να πει θα δωσει παραπάνω, απλά το πόσο θα σου δώσει ειναι πεσιμιστικό εκεί :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Τα estimated profits εκει μην τα κοιτάς τα μετράνε πεσιμιστικά :P (αλγόριθμους για μέσο όρο κτλ) πχ δες πόσο σου δείχνει για NH και σύγκρινε με τι πραγματικά παίρνεις απλά η κατάταξη είναι σωστή δηλαδή αν ένα pool ειναι πιο πάνω πάει να πει θα δωσει παραπάνω, απλά το πόσο θα σου δώσει ειναι πεσιμιστικό εκεί :P  

Και και τα διπλάσια να είναι πάλι πολύ λίγο βγαίνει στο μήνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Και και τα διπλάσια να είναι πάλι πολύ λίγο βγαίνει στο μήνα..

ε ναι νταξ αλλά απο την άλλη δεν ειναι πιο κουραστικό (εκτός απο το έξτρα 10λεπτο για να κατεβάσεις miners και να κάνεις edit το config τους)  οπότε είναι λίγο παραπάνω τζάμπα και στην τελική δεν χάνεις και κάτι να δοκιμάσεις κάποιο pool 

-------------------------------------------

Επίσης, θα ήθελα να ευχαριστήσω έναν συμφορουμιστή που δεν ειμαι σίγουρος ποιος ήταν γιατί με τα πρόσφατα σβησίματα πήρε η μπάλα και τα δικά του ποστ (ή τουλάχιστον εγώ δεν τα βρίσκω) 

Που μίλησε για mod στο bios της Vega 64 σε Vega 56 

 

Μου φάνηκε μούφα (όχι με την έννοια ότι λέει ψέματα αλλά με την έννοια ότι μπορεί ο miner να έδειχνε hasrates που να μην μετράνε πραγματικά γιατί και εγώ που πειραματίζομαι με τα HBM timings μου έτυχε να δείχνει fake hashrates επειδή κάτι bugάρει στο σύστημα + το ότι μου φαινόταν περίεργο που με μικρότερη συχνότητα στην μνήμη είχε τα ίδια και λίγο καλύτερα αποτελέσματα με τα δικά μου που η μνήμη ήταν αρκετά πιο πάνω) 

 

Αλλά το παιδί όντως είχε δίκαιο είπα έτσι να το δοκιμάσω και αν και ήθελε διαφορετικά mem timings απο αυτά που είχα για να βγάλω ~52Mh/s κατα μέσο όρο ανα κάρτα τώρα βγάζω άνετα 54 στις περισσότερες  και σε κάποιες πάνω απο 56 και μάλιστα με μικρότερη κατανάλωση (κάπου στα 30-40watt ανα κάρτα!! )

Σωτήριο headsup ευχαριστώ :P  

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

tip για οσους εχουν θεμα με account verification που απαιτει λογαριασμο για βεβαιωση κατοικιας πχ. το Coinbase δε δεχοταν το λογαριασμο της ΔΕΗ ουτε της Wind που τα εστελνα σε pdf ωσπου σκεφτηκα και τα εκανα μετατροπη στα αγγλικα σε εναν online pdf translation converter και δεχτηκε αμεσα της ΔΕΗ που εστειλα πρωτο

https://www.onlinedoctranslator.com/en/

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Odyss3us είπε

tip για οσους εχουν θεμα με account verification που απαιτει λογαριασμο για βεβαιωση κατοικιας πχ. το Coinbase δε δεχοταν το λογαριασμο της ΔΕΗ ουτε της Wind που τα εστελνα σε pdf ωσπου σκεφτηκα και τα εκανα μετατροπη στα αγγλικα σε εναν online pdf translation converter και δεχτηκε αμεσα της ΔΕΗ που εστειλα πρωτο

https://www.onlinedoctranslator.com/en/

Επιβεβαιώνω το παραπάνω και λέω πως έκανα το ίδιο με bank statement. Πρόσθεσα με edit πανώ από τα ελληνικά το translation στα αγγλικά,  ( όνομα και διεύθυνση ) και τότε μου το δέχτηκε.

Επεξ/σία από IzAz
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, IzAz είπε

Επιβεβαιώνω το παραπάνω και λέω πως έκανα το ίδιο με bank statement. Πρόσθεσα με edit πανώ από τα ελληνικά το translation στα αγγλικά,  ( όνομα και διεύθυνση ) και τότε μου το δέχτηκε.

Ωραίο τιπ παιδιά ευχαριστουμε.

Εγω άνοιξα τικετ -αφου ανεβασα ενα λογ/μο τηλεφωνου στα ελληνικα- κ τους ειπα οτι δεν υπαρχει λογαριασμος με λατινικους χαρακτηρες.

Σε 3 μερες μου άνοιξαν το account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ναι βρε εντάξει, κουβέντα κάνουμε :P


Ethermine δαγκωτο που θα ανεβασει και τα rewards απο οτι ακουσα.(Μπορει να αργουν τα pools να ξεκινησουν αλλα αν παρατηρησες αργουν και να σταματησουν)
Payout ανα 2 εβδομαδες (0.01eth) και μην σκεφτεσαι το crash.
Να σκεφτεσαι μονο το crash σου οταν αντιληφθεις σε 2 χρονια οτι αγορασες 3-4 games με 5κ ευρω το '21

Υ.γ. για τα παραπανω ποστς.
Εγω εδωσα της wind το statement απο ιντερνετ στο σπιτι , στα ελληνικα στο Κρακεν. Μου ειπαν στην Wind οτι χρησιμοποιειται και για επαληθευση κατοικιας σε τραπεζες.
Το δεχτηκαν κανονικα. Αλλα και παλιοτερα σε cryptopia , bitfinex , cryptocom ,coinbase ,binance και κανα 2 ακομα ...
Ολα στα Ελληνικα ηταν... Δεν ειχα ποτε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

5 λεπτά πριν, omitziz είπε

Γύρισα σε ethermine εάν και δεν πιστεύω ότι θα πιάσει 210ΤΗ ή 51%

Ο Λ Ε Θ Ρ Ο Σ

Τι παει να γινει για βοηθα λιγο? Τι παιχτηκε?

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...