Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, omitziz είπε

Fiber 200mbps

Ρε μαν αφού κάνεις ping το CDN της cloudflare που μάλλον είναι Αθήνα...προφανώς θα βγάλεις 2-3 ms :)

ping με κεντρική Ευρώπη λιγότερο απο 30 ms είναι τεχνολογικά αδύνατον.

PS. ping eu1.ethermine.org

 

 

Επεξ/σία από makhno21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, makhno21 είπε

Ρε μαν αφού κάνεις ping το CDN της cloudflare που μάλλον είναι Αθήνα...προφανώς θα βγάλεις 2-3 ms :)

ping με κεντρική Ευρώπη λιγότερο απο 30 ms είναι τεχνολογικά αδύνατον.

PS. ping eu1.ethermine.org

 

 

αυτο εκανα αλλά αμα έχουν ddos protection δεν βλέπεις την κανονική ip τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, omitziz είπε

αυτο εκανα αλλά αμα έχουν ddos protection δεν βλέπεις την κανονική ip τους. 

Ναι έχουν, όπως και τοι nanopool που είμαι εγώ. Λογικό μεταξύ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Btw 2 τα ξημερώματα είχα 3220, οπότε έχω χρόνο ακόμα για τα υπόλοιπα 73 του estimate 

Screenshot_20210320-164636_Opera.jpg

Αυτό είναι το etheremine.λογικό να σου βγάζει το NH μικρότερη απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως στο ethermine ήμουν με adsl 11 mbps και pings σε Ελλάδα είχα γύρω στο 30-70 και τώρα είμαι με οπτική στο σπίτι 200 mbps και pings Ελλάδα είναι κάτω από 10 και με ethermine έχω 11 αλλά πάλι τα ίδια stales βλεπω πάνω κάτω... Τυγχάνει μέρα με 2-3 stales και άλλη μέρα έχω 2-3 ανά ώρα... 

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Δοκιμάζω το floexpool, είμαι στις 8 ώρες σχεδόν και αν συνεχίσει έτσι θα βγει (αρκετά) καλύτερο από το NH. Βέβαια πληρώνεις τα tx fees οπότε στην τελική μπορεί να πάει μία η άλλη. Δύο blocks που έβγαλαν στις 3 και στις 3:20 είχαν reward 4.56 και 4 ΕΤΗ αντίστοιχα..

Δεν πληρώνεις txn fees... Στείλε τα binance κατευθείαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν.

Έκανα mining etherium σε pool.

Μόλις μαζεύτηκαν 0.035eth το pool τα έστειλε στο πορτοφόλι που έχω στην kriptomat.io

Μετά είδα ότι το πορτοφόλι έχει σαν minimum κατάθεση 0.04 eth και δεν τα έλαβα ποτέ.

Τα έχασα οριστικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αυτό είναι το etheremine.λογικό να σου βγάζει το NH μικρότερη απόδοση. 

Μα ειπα οτι και το ethermine μου βγαζει λιγοτερη αποδοση/μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κάπου έχω μπερδευτεί. Τα stale shares είναι λέει shares που έστειλες αφότου έγινε mine το block. Τα shares δεν είναι κομμάτια του υπολογισμού του block ή όχι; Άρα πως έγινε mine το block αφού λείπει ένα share; Ή το έστειλε άλλος σε άλλο pool; Γενικά πως λειτουργεί η διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, davarisx είπε

Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν.

Έκανα mining etherium σε pool.

Μόλις μαζεύτηκαν 0.035eth το pool τα έστειλε στο πορτοφόλι που έχω στην kriptomat.io

Μετά είδα ότι το πορτοφόλι έχει σαν minimum κατάθεση 0.04 eth και δεν τα έλαβα ποτέ.

Τα έχασα οριστικά?

Πρέπει να κοιτάξεις στο pool αν ολοκληρώθηκε το txn και αν ναι, τότε να απευθυνθείς στο support του πορτοφολιου σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ooaris είπε

Πρέπει να κοιτάξεις στο pool αν ολοκληρώθηκε το txn και αν ναι, τότε να απευθυνθείς στο support του πορτοφολιου σου 

To pool ήταν το ethermine.

Σου είναι εύκολο να μου πεις πως γίνεται αυτό που έγραψες?

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Κάπου έχω μπερδευτεί. Τα stale shares είναι λέει shares που έστειλες αφότου έγινε mine το block. Τα shares δεν είναι κομμάτια του υπολογισμού του block ή όχι; Άρα πως έγινε mine το block αφού λείπει ένα share; Ή το έστειλε άλλος σε άλλο pool; Γενικά πως λειτουργεί η διαδικασία;

Ta shares είναι απλά ο τρόπος που διαμοιράζει το δίκτυο τα κέρδη του στους miners.

 

Δεν έχουν άμεση σχέση με το block. 

 

πχ αν είστε 10 άτομα και ο καθένας έχει 100Mh/s και βγει 1 ΕΤΗ   θα μοιράσει το pool10 shares 

 

Αν είστε 10 αλλά οι 9 έχετε 50Mh/s και ένας έχει 550Mh/s θα μοιράσει πάλι 10 shares αλλά ο ένας θα πάρει 5,5 shares.

 

Αυτό βέβαια ειναι απλά μια απλοϊκή περιγραφή για την γενική εικόνα του τι ειναι share, στην πραγματικότητα ειναι λίγο πιο περίπλοκο (έχει να κάνει με mining difficulty pool difficulty gas uncles ξαδέρφια και δεν συμμαζεύεται :P ) αλλά αυτή ειναι η γενική ιδέα. 

 

Τώρα τα stales είναι share που δεν σου αποδίδεται γιατί τα jobs που έλυσες καθυστέρησαν να φτάσουν στον server και τα έλυσε κάποιος άλλος. Είναι οκ να υπάρχει ένα μικρό ποσοστό stale αν είναι πάνω απο 1% έως 2% αρχίζεις να ανησυχείς γιατί κάτι δεν πάει καλά μάλλον απο μεριάς σου (πχ η σύνδεση σου κτλ) αν ειναι παραπάνω παίζει να υπάρχει θέμα με τον server. 

 

Τα invalid ειναι απλά άκυρα για κάποιο λόγο δεν θα έπρεπε να έχεις invalid αν ειναι πάνω απο 1% μάλλον πρέπει να χαλαρώσεις λίγο το OC σου.  

 

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Μα ειπα οτι και το ethermine μου βγαζει λιγοτερη αποδοση/μερα.

sorry δεν είχα καταλάβει. 

 

Εννοείς για estimated earnings γιατί σαν στατιστικά μια χαρά ειναι για 3070 που φαίνεται να έχεις στην υπογραφή σου.

 

Αν εννοείς τα estimated earnings παίρνει μέσο όρο την γενική σου επίδοση και εσύ ειπες ότι το κλείνεις για να παίζεις παιχνίδια μερικές μέρες οπότε μάλλον απο αυτό επηρεάζεται. 

 

ή εννοείς ότι τα ETH που σε πληρώνει μέχρι στιγμής σου φαίνονται λιγότερα για τον χρόνο που τρέχεις τον miner; 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

62*6=372>321

Screenshot_20210320-220824_Opera.jpg

Screenshot_20210320-180822_Opera.jpg

ρε μετρησες ποσα eth σου εδωσε απο τις 6 εως τις 10? :lol:

0.00062 eth ,κατσε να λυσω σχημα χορνερ τωρα 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ρε μετρησες ποσα eth σου εδωσε απο τις 6 εως τις 10? :lol:

Αφαιρεση απο το unpaid balance δεν μπορεις να κανεις? Το γραφω οτι ειναι 62 κιολας

@Dr_Pepper

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...