Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιο λόγο έπεσε το ίντερνετ. Έχω συνδέσει το κινητό με usb tethering. Ξέρουμε πάνω κάτω πόσα δεδομένα ξοδεύει μέσα σε 8 ώρες? 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Για κάποιο λόγο έπεσε το ίντερνετ. Έχω συνδέσει το κινητό με usb tethering. Ξέρουμε πάνω κάτω πόσα δεδομένα ξοδεύει μέσα σε 8 ώρες? 

Φαντάζομαι, τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι απο περιεργεια:

Εχουμε τοσα ατομα απο Πολυτεχνεια κλπ.

Ποσο δυσκολο ειναι να φτιαξουν δικα τους ASIC για να δωσουν σε εσας?

Προφανως ενα ατομο δεν μπορει να κανει απο μονο του design, fabrication και οτι αλλο θελει για να φτασεις σε ενα ASIC που θα βγαλει κερδος, αλλα ποσο μακρινο και ποσο δυσκολο θα ηταν κατι τετοιο;

Το λεω γιατι ειδα στο Ali, DHGate chips απο Antminers να τα πουλανε με το κιλο (λογικα ολο και καποιο θα ειναι καμμενο στην παρτιδα κλπ).

 

Μπορεις με καποιο τροπο να τα βαλεις στην σειρα για να κανουν παραγωγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Doped είπε

Ετσι απο περιεργεια:

Εχουμε τοσα ατομα απο Πολυτεχνεια κλπ.

Ποσο δυσκολο ειναι να φτιαξουν δικα τους ASIC για να δωσουν σε εσας?

Προφανως ενα ατομο δεν μπορει να κανει απο μονο του design, fabrication και οτι αλλο θελει για να φτασεις σε ενα ASIC που θα βγαλει κερδος, αλλα ποσο μακρινο και ποσο δυσκολο θα ηταν κατι τετοιο;

Το λεω γιατι ειδα στο Ali, DHGate chips απο Antminers να τα πουλανε με το κιλο (λογικα ολο και καποιο θα ειναι καμμενο στην παρτιδα κλπ).

 

Μπορεις με καποιο τροπο να τα βαλεις στην σειρα για να κανουν παραγωγη;

Από Πολυτεχνείο είμαι και σου λέω σπουδές!=real life. Στο πανεπιστήμιο θα μάθεις τις έννοιες και μπορείς ως ένα σημείο να εμβαθύνεις σε κάτι που σε ενδιαφέρει περισσότερο, αλλά μέχρι εκεί. Ένα ASIC για να σχεδιαστεί και πόσο μάλλον να κατασκευαστεί υπερβαίνει κατά πολύ τις γνώσεις του Πανεπιστημίου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Από Πολυτεχνείο είμαι και σου λέω σπουδές!=real life. Στο πανεπιστήμιο θα μάθεις τις έννοιες και μπορείς ως ένα σημείο να εμβαθύνεις σε κάτι που σε ενδιαφέρει περισσότερο, αλλά μέχρι εκεί. Ένα ASIC για να σχεδιαστεί και πόσο μάλλον να κατασκευαστεί υπερβαίνει κατά πολύ τις γνώσεις του Πανεπιστημίου..

fair enough.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Πιο πολυ το ρωτησα γιατι φανταζομουν οτι το ASIC βασικα ειναι τα chips που εχει πανω (οι επεξεργαστες) και ολα τα υπολοιπα (δικτυο κλπ) μπορει να τα αναλαβει ενας master (ενα pc ή ενα raspberry).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Doped είπε

fair enough.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Πιο πολυ το ρωτησα γιατι φανταζομουν οτι το ASIC βασικα ειναι τα chips που εχει πανω (οι επεξεργαστες) και ολα τα υπολοιπα (δικτυο κλπ) μπορει να τα αναλαβει ενας master (ενα pc ή ενα raspberry).

E αυτό ακριβώς. Είναι πολύ δύσκολο να σχεδιάσεις τη λογική ενός ολοκληρωμένου που να είναι πλήρως optimized για μία συγκεκριμένη δουλειά. Αυτό είναι το ASIC, Application-specific integrated circuit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

E αυτό ακριβώς. Είναι πολύ δύσκολο να σχεδιάσεις τη λογική ενός ολοκληρωμένου που να είναι πλήρως optimized για μία συγκεκριμένη δουλειά. Αυτό είναι το ASIC, Application-specific integrated circuit

Ανάλογα τι εννοείς δύσκολο. Για μια ομάδα με γνώσεις, τεχνική υποδομή, budget και εμπειρία μπορεί να μην είναι. Για εμένα με τον Κωστάκη που μένει απέναντι είναι σχεδόν αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Carrion είπε

Ανάλογα τι εννοείς δύσκολο. Για μια ομάδα με γνώσεις, τεχνική υποδομή, budget και εμπειρία μπορεί να μην είναι. Για εμένα με τον Κωστάκη που μένει απέναντι είναι σχεδόν αδύνατο.

Ε ναι, αλλά τότε έχουμε μία εταιρεία στην ουσία και όχι απλά άτομα που τελείωσαν Πολυτεχνείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Μπορω αν θες να σου κανω ενα arduino για να αναβει αυτοματα το φως οταν μπαινεις στο δωματιο 😂

mama like.

Αλλα ελεγα μηπως το πηγαιναμε ενα βημα παραπερα γιατι διαβασα ενα αρθρο χθες για τα mining rigs

https://spectrum.ieee.org/computing/networks/why-the-biggest-bitcoin-mines-are-in-china

https://www.forbes.com/sites/pamelaambler/2018/08/17/all-you-need-to-know-about-crypto-mining-phemon-bitmain/

 

1 λεπτό πριν, Carrion είπε

Ανάλογα τι εννοείς δύσκολο. Για μια ομάδα με γνώσεις, τεχνική υποδομή, budget και εμπειρία μπορεί να μην είναι. Για εμένα με τον Κωστάκη που μένει απέναντι είναι σχεδόν αδύνατο.

βρε εσυ και ο κωστακης και εγω δεν μπορουμε να κανουμε κατι απο τα καθομαστε και να κοιταμε το antminer να κανει βρρρρρρρ...

Αλλα για καποιους που ξερουν τι κανουν (χωρις να μιλαω για να κατασκευασουν τα δικα τους ASIC chips) και μπορουν να κατασκευασουν μια πλακετα (με eagle ή οτι αλλο)... Μπορουν αν προμηθευτουν τα ASIC chips του antminer να σχεδιασουν μια λυση που να παιζει;

 

Και ξαναλεω, γιατι υπαρχουν προφανως αρκετα διαθεσιμα στο Ali και στο καθε ali και μου εκανε εντυπωση: τι να τα κανεις τα chips αν ειναι τοσο hardware specific? Ποιος τα αγοραζει και γιατι.

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε ναι, αλλά τότε έχουμε μία εταιρεία στην ουσία και όχι απλά άτομα που τελείωσαν Πολυτεχνείο..

Σωστα. Εχεις απολυτο δικιο.

Το σκεφτουμουν πιο πολυ σαν open source project που ο καθε ενας μηχανικος θα μπορουσε να βαλει το λιθαρακι του κλπ...

Λιγο δυσκολο σε αυτη την περιπτωση καταλαβαινω γιατι θελει πολυ πολυ προεργασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Doped είπε

Σωστα. Εχεις απολυτο δικιο.

Το σκεφτουμουν πιο πολυ σαν open source project που ο καθε ενας μηχανικος θα μπορουσε να βαλει το λιθαρακι του κλπ...

Λιγο δυσκολο σε αυτη την περιπτωση καταλαβαινω γιατι θελει πολυ πολυ προεργασια

θεωρητικά γίνεται αλλά θα θέλει άπειρο χρόνο και μιλάμε μόνο για την σχεδίαση με κάποια γλώσσα περιγραφής υλικού. Χωρίς foundry δεν μπορεί να φτιάξεις ολοκληρωμένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

γλώσσα περιγραφής υλικού

Verilog πχ?

Αναρωτιεμαι ποσοι ξερουν τετοιες γλωσσες.

Ποσο μαλλον τι χρειαζεται για να κανεις drive τετοια chips...

Οπως και αν εχει, ευχαριστω για τις απαντησεις!

Foundry νομιζω στην ευρωπη εχει μονο η Intel και δεν νομιζω να κοστισε λιγο

16 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Λίγο off topic αλλά λέτε να έχει πτώση πάλι το ΣΚ? Σκέφτομαι να πουλήσω τώρα και να ξαναπάρω πιο χαμηλά. Ήδη ψιλό έφτασαν τα προηγούμενα όρια τους

Καλο ερωτημα και το εκρυψα με το δικο μου ερωτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως για να σας βοηθήσω με το development του asic μπορώ να σας φτιάξω αυγά μάτια στο διάλειμμα με 20% chance να σπάσει ένας κρόκος και 40%  chance να μην βγουν μελάτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ooaris είπε

Εγω πάντως για να σας βοηθήσω με το development του asic μπορώ να σας φτιάξω αυγά μάτια στο διάλειμμα με 20% chance να σπάσει ένας κρόκος και 40%  chance να μην βγουν μελάτα...

εγω αν θες μετα σας κανω τοστακια αλλα και σε εμενα παιζει 50-50 αν θα καουν η οχι.

https://github.com/GeorgeHahn/Avalon

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...