Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

το 99.9999% οσων ασχολούνται χρόνια με το mining έχουν υπολογίσει με μετρήσεις ότι δινει λιγότερα το ΝΗ και ολοι ειναι σε pools ή ακόμα και solo. Ενταξει παω να ποσταρω στο gpumining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, omitziz είπε

το 99.9999% οσων ασχολούνται χρόνια με το mining έχουν υπολογίσει με μετρήσεις ότι δινει λιγότερα το ΝΗ και ολοι ειναι σε pools ή ακόμα και solo. Ενταξει παω να ποσταρω στο gpumining.

αρα το 0.00001% ειναι στο nicehash? 😛

 

Μόλις τώρα, ooaris είπε

Και μόνο που διαβάζω για υπολογισμούς σε ευρώ στο 4ωρο...

Η φάση είναι γκριτζι

σε τι θες να στα μεταρεψω πασακα μου δεν εχω προβλημα πες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

σε τι θες να στα μεταρεψω πασακα μου δεν εχω προβλημα πες μου

πιο σωστο το 24ωρο παντως ειναι. Με την λογικη σου θα πρεπει να δωσει 2,5 ευρω παραπανω μεσα στο 24ωρο, το οποια ειναι πολυ. 

Τεσπα, δεν λεω οτι δεν σε πιστευω ή κατι, δεν εχω χρησιμοποιησει nh μιας και δεν μου εκατσε σε εμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αρα το 0.00001% ειναι στο nicehash? 😛

Εναν (1) εχω πετύχει το 2020-21 με hashrate κοντά στα 500ΜΗ o οποίος ειναι 3 χρονια ΝΗ  γιατι δεν μπόρεσε τοσο καιρο ουτε να φτιαξει σωστά τα windows να μην κανουν reboot ,  ουτε να στήσει ενα HiveOS.

Ενας σε 42Κ subs και με τετοιες ικανότητες φαίνεται καθαρά γιατι έκανε την συγκεκριμένη επιλογή. (βγάζει παραπάνω) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ooaris είπε

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα 6pin του psu αν σου περισσεύουν 6πινα και βάζεις ένα τέτοιο. 

Εντάξει δεν θα το πρότεινα για 3090

 

IMG_20210331_214241.jpg

Risers έχω.... 8πινα δεν έχω χαχαχαχα.

Για τροφοδοσία riser είμαι οκ.

Από το τροφοδοτικο στην gpu  δεν έχω καλώδια 8pin...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, omitziz είπε

Εναν (1) εχω πετύχει το 2020-21 με hashrate κοντά στα 500ΜΗ o οποίος ειναι 3 χρονια ΝΗ  γιατι δεν μπόρεσε τοσο καιρο ουτε να φτιαξει σωστά τα windows να μην κανουν reboot ,  ουτε να στήσει ενα HiveOS.

Ενας σε 42Κ subs και με τετοιες ικανότητες φαίνεται καθαρά γιατι έκανε την συγκεκριμένη επιλογή. (βγάζει παραπάνω) 

 

εχω εχω τρεις φιλους με 1000+ ,ο ενας ειναι ethermine απο τοτε που ξεκινησε και οι αλλοι δυο ξεκινησαν σε ethermine και γυρισαν σε nicehash ,τεσπα οπου γουσταρει ο καθενας ,εγω πραγματικα δεδομενα μεταφερω ,οχι τι μου ειπαν η τι διαβασα. Και μην τσαντιζεστε ρε παιδια κουβεντα κανουμε.

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

πιο σωστο το 24ωρο παντως ειναι. Με την λογικη σου θα πρεπει να δωσει 2,5 ευρω παραπανω μεσα στο 24ωρο, το οποια ειναι πολυ. 

Τεσπα, δεν λεω οτι δεν σε πιστευω ή κατι, δεν εχω χρησιμοποιησει nh μιας και δεν μου εκατσε σε εμενα. 

μα δεν διαβαζετε τι εγραψα , εγραψα ξεκαθαρα οτι αυτην την στιγμη δινει περισσοτερα το nh , σε βαθος δεκα ημερων  δινει τα ιδια σχεδον ,ισως λιγο πιο πανω το nh. 

Τεσπα τελος συζητησης μην γεμιζουμε τις σελιδες χωρις ουσια.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τεσπα τελος συζητησης μην γεμιζουμε τις σελιδες χωρις ουσια.

Ποιος είπε οτι ειναι χωρις ουσια , αυτα τα 10-12% που μου δίνει το pool παραπάνω απο το ΝΗ ειναι τα μονα eth που αλλάζω κάθε μηνα για να πληρώνω το ρεύμα και οτι βλάβες έχω. Μόνο λίγο δεν το λες.

τελος και απο εμενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πάντως βρε παιδιά έκατσα και εγώ 3 βδομάδες σε pool και τα ίδια με NH μου έδωσε. Ίσως λόγω του χαμηλού hashrate είναι τόσο μικρή η διαφορά που δεν γίνεται αντιληπτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αρα το 0.00001% ειναι στο nicehash? 😛

 

σε τι θες να στα μεταρεψω πασακα μου δεν εχω προβλημα πες μου

Σε eth επιβραβεύεσαι. Τα ευρώ τι δουλειά έχουν στην συζήτηση;

Αποτιναξτε αυτήν την κακή συνήθεια από πάνω σας. 

Και τι 4ωρο... Είναι δεκάδες οι μεμονωμενοι παράγοντες... Στο 4ωρο μπορεί να δεις και το διπλάσιο κερδος/ζημιά από pool σε pool... Πόσο μάλλον από pool σε nh που υπάρχουν ακόμα περισσότεροι παράγοντες. 

Μόνο με παράλληλα συνεχή τεστς, τουλάχιστον μιας εβδομάδας το καθένα, για 3-4 συνεχόμενες εβδομάδες με ίδια mhs, μπορείς να πεις ότι έχεις μια εικόνα. 

Αλλά και πάλι λέω πως η σωστή σύγκριση με το nh είναι ακόμη πιο δύσκολη γιατί εκεί νοικιάζεις δύναμη και σου δίνουν btc ενώ κάνεις mining eth... 

15 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Risers έχω.... 8πινα δεν έχω χαχαχαχα.

Για τροφοδοσία riser είμαι οκ.

Από το τροφοδοτικο στην gpu  δεν έχω καλώδια 8pin...

Αυτο που σου έδειξα βγάζει 2 x8pin για gpu από ένα 6πινο του psu 

Δεν είναι για τροφοδοσία riser απαραίτητα. 

Το riser το δίνεις και από ένα sata στην ανάγκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, ooaris είπε

Αλλά και πάλι λέω πως η σωστή σύγκριση με το nh είναι ακόμη πιο δύσκολη γιατί εκεί νοικιάζεις δύναμη και σου δίνουν btc ενώ κάνεις mining eth...

Η αποδόμησηση της εντροπίας.

 το ΝΗ κερδίζει και απο αγοραστή πωλητή

ο αγοραστης κερδίζει (γιατι να αγοράσει power? πλυντήρια υπάρχουν και αλλου) 

ο πωλητής κερδίζει σύμφωνα με τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ooaris είπε

Σε eth επιβραβεύεσαι. Τα ευρώ τι δουλειά έχουν στην συζήτηση;

Αποτιναξτε αυτήν την κακή συνήθεια από πάνω σας. 

Και τι 4ωρο... Είναι δεκάδες οι μεμονωμενοι παράγοντες... Στο 4ωρο μπορεί να δεις και το διπλάσιο κερδος/ζημιά από pool σε pool... Πόσο μάλλον από pool σε nh που υπάρχουν ακόμα περισσότεροι παράγοντες. 

Μόνο με παράλληλα συνεχή τεστς, τουλάχιστον μιας εβδομάδας το καθένα, για 3-4 συνεχόμενες εβδομάδες με ίδια mhs, μπορείς να πεις ότι έχεις μια εικόνα. 

Αλλά και πάλι λέω πως η σωστή σύγκριση με το nh είναι ακόμη πιο δύσκολη γιατί εκεί νοικιάζεις δύναμη και σου δίνουν btc ενώ κάνεις mining eth... 

Αυτο που σου έδειξα βγάζει 2 x8pin για gpu από ένα 6πινο του psu 

Δεν είναι για τροφοδοσία riser απαραίτητα. 

Το riser το δίνεις και από ένα sata στην ανάγκη 

Ποσό αξιόπιστο είναι από 6pin σε 8pin???

Φοβάμαι για τυχόν φωτιά 🔥...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο ειναι ρε παιδια να περνει και καποια προμηθεια το nicehash κανεις δεν κανει τιποτα για την ψυχη της μανας του. Οσοι εχουν μεγαλο hash πανε σε pool θελει παραπανω δουλεια αλλα αξιζει. Τωρα με 50-100hash δεν τρεχει και τιποτα η ευκολια του nicehash ειναι τεραστια.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο τελος αυτο που σε νοιαζει ,εμενα τουλαχιστον ειναι ποσα ευρω θα μπουν στην τσεπη μου ,οχι ποσα btc η eth ,παρολα αυτα μια μαθηματικη πραξη ειναι να τα μετατρεψεις την δεδομενη στιγμη σε οτι νομισμα θες. Διακρινω οτι εχετε καποια παιδια την αποψη οτι οποιος ειναι στο nicehash κανει κατι "δευτερο" ,ενω οσοι ειναι σε pool παραγουν εργο για το καλο της ανθρωποτητας. Δεν ξερω ρε παιδες εγω για να βγαλω λεφτα το κανω οχι για την δοξα 😛

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...