Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ooaris είπε

 

Αν την θες για gaming, εννοείται πως αξίζει...
Αν την θες για mining , οχι και τόσο...
Αν την θες για resell, ισως φύγει και 1500

Για mining την θέλω. Από ότι είδα, βγάζει περιπου 64-67Mh/s...

Λίγο παραπάνω από  μια 3070.

Για resell δεν αξίζει για 200€ κέρδος, να δεσμευσω τόσα λεφτά και μετά να περιμένω το πότε και ΑΝ θα πουληθεί...

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Για mining την θέλω. Από ότι είδα, βγάζει περιπου 64-67Mh/s...

Λίγο παραπάνω από  μια 3070.

Για resell δεν αξίζει για 200€ κέρδος, να δέσμευση τόσα λεφτά και μετά να περιμένω πότε και ΑΝ θα πουληθεί...

Για gaming ειναι , πρακτικά, μια 3090 με τα μισά λεφτά.
Για mining εχει ιδιο λογο watt-hash με την 3070 που βρίσκεις φθηνότερα και δουλεύει πολύ πιο δροσερά.
Έχω έναν φίλο/μόνο gamer και εχει μια aorus master 6800xt , 3ων μηνών , που αποδίδει το ιδιο με την 6900 σε mining και ειναι και πιο δροσερή υλοποίηση. Για σένα θα ειναι καλύτερη η aorus για mining. Ψήσου για trade! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ooaris είπε

Για gaming ειναι , πρακτικά, μια 3090 με τα μισά λεφτά.
Για mining εχει ιδιο λογο watt-hash με την 3070 που βρίσκεις φθηνότερα και δουλεύει πολύ πιο δροσερά.
Έχω έναν φίλο/μόνο gamer και εχει μια aorus master 6800xt , 3ων μηνών , που αποδίδει το ιδιο με την 6900 σε mining και ειναι και πιο δροσερή υλοποίηση. Για σένα θα ειναι καλύτερη η aorus για mining. Ψήσου για trade! :D

Μάλλον θα πάει για ακύρωση γιατί με τα ίδια λεφτά πετυχαίνεις και 3080 στο αμαζον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kkatzos είπε

Σημασία έχει η μνήμη να μην περάσει τα 1027MHz γιατί αν τα περάσει θέλει υψηλότερο Vcore και σε συνδυασμό με το υψηλότερο SoC clock ανεβάζει πολύ την κατανάλωση.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μόνο αν πας για τα 59MH/s πρέπει να βάλεις τη μνήμη ψηλότερα, συγκεκριμένα στα 1107MHz, αλλά αυτό πρέπει να γίνει με το ATiTool (π.χ. στο RaveOS) γιατί είναι και άλλες παράμετροι που θέλουν ρύθμιση.

Αυτό σε Α-mode:

1.jpg.89aeed996ab18a80742685d30659b9a8.jpg

Σε B-mode 40 MHz χαμηλότερα ο πυρήνας και 2-3% ψηλότερα οι ανεμιστήρες καθώς είναι πιο επιρρεπές σε κρασάρισμα.

Φανταζομαι για να βγαζουν 55 εισαι σε Linux.

Οι κάρτες σου ειναι reference η Pulse ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Seaside είπε

Φανταζομαι για να βγαζουν 55 εισαι σε Linux.

Οι κάρτες σου ειναι reference η Pulse ?

Σε Windows είμαι και είναι μία κάρτα Nitro+ Vega 64 φλασαρισμένη σε Vega 56.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Σαρμης είπε

Παιδιά ψάχνω κάποιο thread αφιερομένο στο helium αλλά δεν βρήσκω. Μήπως να φτιάξουμε ένα;

Άμα βρεις πες μ. Έχω 2 rak calchip παραγγελία από Απρίλιο που τα περιμένω δεν ξερω ποτε!

Ερώτηση. Να βάλω 10 3070 σε 2 psu των 1000 watt σε hiveos ή ειναι επικίνδυνο?  2 σενάριο για 14 3070 να τις μοιρασω σε 7+7 μιας και έχω 2 1200 watt psu be quite ( τα οποία έχουν ΜΟΝΟ 3 διπλα vga καλώδια σε αντίθεση με το corsair hx 1000 με 6!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Ο αέρας όσο ζεστός και αν είναι θα είναι πάντα πιο κρύος απο τις κάρτες που πιάνουν άνετα 50άρια. 

Οπότε με ένα καλό airflow (μεγάλη μάζα αέρα να περνάει γρήγορα απο ανάμεσα) λύνεις το πρόβλημα δεν χρειάζεται AC μεγάλα βεντιλατέρ ή ανεμιστήρες πχ 50cm που έχουμε στο σπίτι θέλει.  (+ και ένα παράθυρο ανοιχτό και ας έχει και σίτα ) 

Δεν ισχύει αυτό, το σύστημα ψύξης δουλεύει με δT (διαφορά θερμοκρασίας). Αν έχεις θερμοκρασία περιβάλλοντος 25 και οι μνήμες σου πιάνουν 80 βαθμούς, όταν θα έχεις θερμοκρασία περιβάλλοντος 40, οι μνήμες θα χτυπήσουν 95. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν ισχύει αυτό, το σύστημα ψύξης δουλεύει με δT (διαφορά θερμοκρασίας). Αν έχεις θερμοκρασία περιβάλλοντος 25 και οι μνήμες σου πιάνουν 80 βαθμούς, όταν θα έχεις θερμοκρασία περιβάλλοντος 40, οι μνήμες θα χτυπήσουν 95. 

Αυτό ακριβώς. Ψύχονται μεν αλλά όχι αρκετά γιατί η θερμοκρασία τους ανεβαίνει μαζί με την ambient. Αν ας πούμε χωρίς καθόλου airflow θα είχαν 110 βαθμούς, με airflow των 40 θα έχουν 95 που είναι χαμηλότερη από πριν αλλά όχι αρκετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Σε Windows είμαι και είναι μία κάρτα Nitro+ Vega 64 φλασαρισμένη σε Vega 56.

Δοκιμασα λιγο τις ρυθμισεις αυτες απο περιέργεια σε 56 Pulse που είναι η κάρτα μου οχι κάποιο mining rig κτλπ

αλλα ουτε κατα διάνοια 55. Ουτε καν 45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, θα ήθελα λίγο τα φώτα της ομάδας γιατί ότι κι αν έκανα δεν βρήκα λύση.
Έχω 2 3090 η μία παίζει στα  περιπου στα 110 Μh/s η άλλη υπολειτουργεί στα 65 Mh/s. Δοκίμασα τα πάντα. Ότι και να αλλάξω από την μία κάρτα στην άλλη αυτή η συγκεκριμένη κάρτα έχει πάντοτε 65 Μh/s.

Αν στο MSI afterburner κατεβάσω το power limit στο 75% η κάρτα πέφτει στα 30 Μh/s. Δοκίμασα να την βάλω στο 110% για λίγο και πήγε στο 95 Mh/s.

Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος και πιο σχετικός από μένα να με βοηθήσει γιατί πάω να σκάσω.

Η κάρτα αρχικά δούλευε καλά. όλα ξεκίνησαν όταν έκλεισα το pc να βάλω 2 extra φανάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimitris_dimos είπε

Καλημέρα σας, θα ήθελα λίγο τα φώτα της ομάδας γιατί ότι κι αν έκανα δεν βρήκα λύση.
Έχω 2 3090 η μία παίζει στα  περιπου στα 110 Μh/s η άλλη υπολειτουργεί στα 65 Mh/s. Δοκίμασα τα πάντα. Ότι και να αλλάξω από την μία κάρτα στην άλλη αυτή η συγκεκριμένη κάρτα έχει πάντοτε 65 Μh/s.

Αν στο MSI afterburner κατεβάσω το power limit στο 75% η κάρτα πέφτει στα 30 Μh/s. Δοκίμασα να την βάλω στο 110% για λίγο και πήγε στο 95 Mh/s.

Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος και πιο σχετικός από μένα να με βοηθήσει γιατί πάω να σκάσω.

Η κάρτα αρχικά δούλευε καλά. όλα ξεκίνησαν όταν έκλεισα το pc να βάλω 2 extra φανάκια.

Τι καρτες ειναι και τι τροφοδοτικό εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...