Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν το Binance. Αν κάποιος θέλει να τραβήξει χρήματα απο το Binance στον λογαριασμό της τράπεζας του τι πρέπει να κάνει όσο αφορά την εφορία; Γενικά τα κέρδη απο τα κρυπτονομίσματα πως δηλώνονται; Για παράδειγμα ξέρω απο γνωστούς ότι τα κέρδη απο τις μετοχές δηλώνονται αυτόματα στην εφορία και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς.

γι αυτο και κανεις revolut και τελος...
Επισης η εφορια κανει ελεγχους σε μεγαλα ποσα μονο 100κ ++ Οποτε εισαι κομπλε
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

H αδερφη μου ειναι εφοριακος και την ρωτησα καποια στιγμη.

Συγκεκριμενη νομοθεσια για κρυπτο δεν υπαρχει, αρα θεωρουνται τα κερδη ως ενα φυσιλογικο εισοδημα. 

Αν η εφορια ελεγξει το εισερχομενο εμβασμα (ψιλοσπανιο για μη επιχειρηση) υπαρχουν 2 περιπτωσεις.

1. να εχεις αποδεικτικο αγορας των νομισματων και αποδεικτικο πωλησης που να φαινεται η διαφορα των ποσων. αν εχεις κερδος θα πρεπει να το εχεις δηλωσει για να φορολογηθει ως εισοδημα γιατι η εφορια δεν δεχεται οτι στα κανανε δωρο ουτε οτι ειναι ο θειος που τα εστειλε απο το εξωτερικο. Βεβαια αν μιλαμε για ποσα μικρα, ετσι μπαχαλο που ειναι το συστημα μαλλον δεν θα ασχοληθουν. Για μεγαλα ποσα (10κ+ δεν ξερω το ποσο ειναι το οριο)  η τραπεζα αυτοματα θα ενεργοποιησει ελεγχους που και παλι δεν ξερω αν θα πανε εφορια.  

2. Να μην εχεις δηλωσει τιποτα και να σου φανε φορο και προστιμα για φοροδιαφυγη. Αυτο κατα πασα πιθανοτητα θα γινει οταν ο δεικτης εισερχομενων στις τραπεζες θα ανεβει. Γιατι μη νομιζεις οτι δεν παρακολουθουν στατιστικα τι βγαινει προς τα ανταλλακτηρια. Οταν ερθει η ωρα θα πληρωσουν ολοι για να τα φερουν μεσα (αν εχει μεινει τιποτα να φερουν)

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Με τους miners όμως τι γίνεται που παράγουν τα νομίσματα απο το "τίποτα". Βλέπω κάτι βιντεάκια στο youtube ο άλλος να έχει γεμίσει ολόκληρη αποθήκη με φάρμες. Αυτός για παράδειγμα πως θα φορολογηθεί; 

 

5 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Ποια κέρδη;;;; 😂😂😂😂😂

Βλέπω απ΄όλη την ιστορία να κερδίζουν οι scalpers περισσότερο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DestinyGR είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Με τους miners όμως τι γίνεται που παράγουν τα νομίσματα απο το "τίποτα". Βλέπω κάτι βιντεάκια στο youtube ο άλλος να έχει γεμίσει ολόκληρη αποθήκη με φάρμες. Αυτός για παράδειγμα πως θα φορολογηθεί; 

 

Βλέπω απ΄όλη την ιστορία να κερδίζουν οι scalpers περισσότερο 😛

Με βαση το νομο, αν κανω mining και βγαλω 1 eth = 3000ευρω, το στειλω binance και το κανω ευρω και τα γυρισω στον λογαριασμο μου, τοτε στην επομενη δηλωση (για να ειμαι νομιμος) θα πρεπει να δηλωσω ως φορολογητεο π.χ. 2000 γιατι τα 1000 ειναι ρευμα. Αλλα αν το κανεις αυτο η εφορια σε ελεγχο θα σου πει απο που ειναι τα προσθετα εισοδηματα 2000?

θα πεις crypto binance

θα σου πουν ειναι 3000 τα κερδη με βση το εμβασμα.

εσυ θα πεις ρευμα.

αυτος θα πει εχεις αποδειξη? που ξερω εγω οτι δεν τα κερδισες και οτι δεν αγορασες eth οταν ειχε 50 ευρω?

Εσυ: εισαι μα...κας.

αυτος: οχι ρε χειροτερα... εφοριακος και θα σε σκισω.

εσυ: τον σφαζεις και πας φυλακη. 

 

Αυτοι που εχουν τετοιες φαρμες εχουν και ακρες να σπρωχνουν το χρημα για ξεπλυμα. Τι νομιζεις με τη eurobank ασχολουνται? Οσο για τους ντοπιους με καμμια 10-20αρια καρτες, δεν νομιζω κανενας να  φερνει μεσα χιλιαρικα καθε μηνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω οτι βγαζω απτο NiceHash το στελνω Coinbase και το φορτωνω σε Cardano, το προλαβα πριν 4 ημερες που ηταν στο 1,16€ και ηδη εχω ρεφαρει κατα ~70% τη χασουρα που ειχε το bitcoin τις τελευταιες βδομαδες

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, hattori_gr είπε

γι αυτο και κανεις revolut και τελος...
Επισης η εφορια κανει ελεγχους σε μεγαλα ποσα μονο 100κ ++ Οποτε εισαι κομπλε
 

Επειδη εχω προσφατο παραδειγμα και ρωτησα, αυτο δεν ισχυει. 

Μου κατεθεσαν κατα λαθος απο την υπηρεσια 2 φορες τον μισθο μεσα σε 10 λεπτα. εγω επεστρεψα το ενα ποσο που ηταν εμφανες οτι ηταν λαθος και η εφορια ζητησε απο την υπηρεσια επισημο εγγραφο που να δηλωνει οτι εκαναν λαθος καταθεση και πως μου ζητουν πισω τον ενα μισθο.

Ελεγχο κανουν παντου αρκει να μπει στο συστημα η συγκεκριμενη διαδικασια. Δηλαδη κανουμε ελεγχους σε εισερχομενα εμβασματα απο Αναταλλακτηρια. Τωρα δεν κανουν, τι να πιασουν 5-10 αφελεις? Να βγει βρωμα και να μην φερει κανενας τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, johnniek13 said:

Επειδη εχω προσφατο παραδειγμα και ρωτησα, αυτο δεν ισχυει. 

Μου κατεθεσαν κατα λαθος απο την υπηρεσια 2 φορες τον μισθο μεσα σε 10 λεπτα. εγω επεστρεψα το ενα ποσο που ηταν εμφανες οτι ηταν λαθος και η εφορια ζητησε απο την υπηρεσια επισημο εγγραφο που να δηλωνει οτι εκαναν λαθος καταθεση και πως μου ζητουν πισω τον ενα μισθο.

Ελεγχο κανουν παντου αρκει να μπει στο συστημα η συγκεκριμενη διαδικασια. Δηλαδη κανουμε ελεγχους σε εισερχομενα εμβασματα απο Αναταλλακτηρια. Τωρα δεν κανουν, τι να πιασουν 5-10 αφελεις? Να βγει βρωμα και να μην φερει κανενας τιποτα?

οκ τοτε revolut Μονο και κλαιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PantKo είπε

παιδια ερωτηση...Εχω ενα δευτερο πυργακι και θελω να βαλω 2 καρτες επανω για μαινινγκ.για 2χ 3070 , τι τροφοδοτικο θελω; εχει 1600χ επεξεργαστη

 

οποιοδήποτε πάνω από 700w με  4*8pin και θα σαι μια χαρά! Να υπολογίζεις περίπου 120-150w / κάρτα ανάλογα ρυθμίσεις - υλοποίηση κτλ. Εγώ έχω 3 πάνω σε ένα gigabyte aorus 850w (6*8pin)

7 ώρες πριν, ooaris είπε

Η λογική μου, λέει, ότι βάζεις τα πάντα για όσο είναι ψιλά για να προλάβεις το difficulty και την τιμή που είναι ψιλά. Αν βάλεις ένα μικρό ποσοστό, τότε είναι σίγουρη αποτυχία. 

Εγώ πάντως με 2100 Mh/s (810 Mh/s σε ΕΤΗ αντιστοιχία) έβγαλα 6,2 ERG (= 80$) σε 24 ώρες....πολύ καλύτερα από ΕΤΗ (για εχθές μιλάω). Με δυσκολία <1,9 ΡΗ και τιμή 12-13$ και πάνω συμφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GreeKar98K είπε

Κάγκελα στα παράθυρα ε; Μη μείνουν μόνο οι βίδες κανά βράδυ.

Στην επαρχία δεν χρειάζονται αυτά, υπάρχει εμπιστοσύνη /s

Καλά γενικά μονοκατοικία. Είναι ψηλό το σπίτι και έχω μόνο παράθυρο, σίτα και κατεβασμένο -σχετικά- πατζούρι. Όταν λείπω ενεργοποιώ την κάμερα, με αισθητήρα κίνησης που έχω στο δωματιο 😛

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dionlouk είπε

οποιοδήποτε πάνω από 700w με  4*8pin και θα σαι μια χαρά! Να υπολογίζεις περίπου 120-150w / κάρτα ανάλογα ρυθμίσεις - υλοποίηση κτλ. Εγώ έχω 3 πάνω σε ένα gigabyte aorus 850w (6*8pin)

Εγώ πάντως με 2100 Mh/s (810 Mh/s σε ΕΤΗ αντιστοιχία) έβγαλα 6,2 ERG (= 80$) σε 24 ώρες....πολύ καλύτερα από ΕΤΗ (για εχθές μιλάω). Με δυσκολία <1,9 ΡΗ και τιμή 12-13$ και πάνω συμφέρει...

Αντί για 62 έβγαλες 80 δηλαδή και σήμερα έπεσε και 6% περισσότερο από το eth. 

Και μετέφερες 800mhs.

Για έναν που έχει 200mhs και κάτω, δεν αξίζει το hastle. Το κέρδος θα είναι τα fees.

Εντάξει προφήτης δεν είμαι. Μπορεί το ergo να γίνει το νέο ethereum! 🙄😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ooaris said:

Αντί για 62 έβγαλες 80 δηλαδή και σήμερα έπεσε και 6% περισσότερο από το eth. 

Και μετέφερες 800mhs.

Για έναν που έχει 200mhs και κάτω, δεν αξίζει το hastle. Το κέρδος θα είναι τα fees.

Εντάξει προφήτης δεν είμαι. Μπορεί το ergo να γίνει το νέο ethereum! 🙄😏

 

7 hours ago, dionlouk said:

οποιοδήποτε πάνω από 700w με  4*8pin και θα σαι μια χαρά! Να υπολογίζεις περίπου 120-150w / κάρτα ανάλογα ρυθμίσεις - υλοποίηση κτλ. Εγώ έχω 3 πάνω σε ένα gigabyte aorus 850w (6*8pin)

Εγώ πάντως με 2100 Mh/s (810 Mh/s σε ΕΤΗ αντιστοιχία) έβγαλα 6,2 ERG (= 80$) σε 24 ώρες....πολύ καλύτερα από ΕΤΗ (για εχθές μιλάω). Με δυσκολία <1,9 ΡΗ και τιμή 12-13$ και πάνω συμφέρει...

και εδω τα ιδια με 560mh/s αποδοση σε Eth και περιπου 38€ την ημερα
βγαζω γυρω στα 1350mh/s σε ERG , και περιπου 50€ την ημερα

νομιζω αξιζει τον κοπο. εστω για τωρα

επισης χρησιμοποιώντας την 3060 σε ETH ειδικα με βιντεο κλπ έπεφτε απο τα 48 στα 35 Mh/s
Ενω τωρα απο τα 120 Mh/s στα 115 .... πολυ λιγότερες απώλειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πειτε μια γνωμη....

μου ρθε τελικα μετα απο πολλα, η 6800xt..

αξιζει να τη παρω να τη κατσω στο ring μαζι με τις αλλες π εχω ή ετσι που ειναι η κατασταση γενικα (και επεται και ο Ιουνης με EIP 1559), να κατσω στ αυγα μου και να δω τι θα γινει πρωτα και αν θελω καρτα τελικα να παω πχ σε μια "νεα" 3070ti?...λεμε τωρα....οταν και εφοσον...

δε θα την επερνα για παιχνιδια...κανα dota παιζω με ενα λαπτοπιδι του 2015...μια χαρα το παει

μαλλον να κατσω στ αυγα μου

Επεξ/σία από GKat76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GKat76 είπε

πειτε μια γνωμη....

μου ρθε τελικα μετα απο πολλα, η 6800xt..

αξιζει να τη παρω να τη κατσω στο ring μαζι με τις αλλες π εχω ή ετσι που ειναι η κατασταση γενικα (και επεται και ο Ιουνης με EIP 1559), να κατσω στ αυγα μου και να δω τι θα γινει πρωτα και αν θελω καρτα τελικα να παω πχ σε μια "νεα" 3070ti?...λεμε τωρα....οταν και εφοσον...

δε θα την επερνα για παιχνιδια...κανα dota παιζω με ενα λαπτοπιδι του 2015...μια χαρα το παει

μαλλον να κατσω στ αυγα μου

Η 3070ti λέγεται οτι θα έχει hardware lock στο hash rate,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makhno21 είπε

Η 3070ti λέγεται οτι θα έχει hardware lock στο hash rate,

στο eth ή στα παντα ολα?

σιγουρα στο eth...παντως ειναι μια πολυ ρευστη κατασταση...δε ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GKat76 είπε

πειτε μια γνωμη....

μου ρθε τελικα μετα απο πολλα, η 6800xt..

αξιζει να τη παρω να τη κατσω στο ring μαζι με τις αλλες π εχω ή ετσι που ειναι η κατασταση γενικα (και επεται και ο Ιουνης με EIP 1559), να κατσω στ αυγα μου και να δω τι θα γινει πρωτα και αν θελω καρτα τελικα να παω πχ σε μια "νεα" 3070ti?...λεμε τωρα....οταν και εφοσον...

δε θα την επερνα για παιχνιδια...κανα dota παιζω με ενα λαπτοπιδι του 2015...μια χαρα το παει

μαλλον να κατσω στ αυγα μου

Κάτσε στ αυγά σου και κράτα την. Δεν υπάρχουν κάρτες εκεί έξω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...