Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, nightelf25 είπε

Όπως θα δεις και στην εντολή του ezil, τρέχεις 1 bat και το wallet που βάζεις είναι eth.zil τύπου

PhoenixMiner.exe -pool stratum1+tcp://eu.ezil.me:5555 -amd -mode 0 -altinit -hstats 2 -acm -log 1 -proto 2 -wal WALLETETH.WALLETZIL -worker ONOMA -cdm 1 -cdmport 3339 -tstop 80 -ptimeout 5

Δες και το https://phoenixminer.org/documentation/arguments/ για τις εντολές που περιλαμβάνει μέσα.

 

Υπάρχει wallet eth.zil στη binance? η πρέπει να δημιουργήσω καινούργιο κάπου αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mikes prime είπε

Υπάρχει wallet eth.zil στη binance? η πρέπει να δημιουργήσω καινούργιο κάπου αλλού;

Έχεις 2 πορτοφόλια, ένα για eth και ένα για zil. Διάβασε τις οδηγίες και την εντολή bat που σου δόθηκε παραπάνω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση παιδια

Εχω ενα 750 PSU corsair 80 plus

Το έχω συνδέσει με 2 κάρτες μια 3070ΤΙ και με μια 3060ΤΙ όλα καλά.

Μόλις όμως βάζω ακόμη μια 3070Τi το μηχάνημα δεν ανοίγει.

Δοκίμασα να το ανοίξω με 2 3070Τi αλλα παλι δεν ανοίγει το σύστημα

Δοκίμασα ενα αλλο τροφοδοτικό 1000w ενα παλιό cheeftec αλλά πάλι όταν βάζω τις τρεις η τις 2 Ti δεν ανοίγει το σύστημα

Μήπως φταιει το cpu το μοβο

Ευχαριστω

 

 

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, akmakas είπε

Ερωτηση παιδια

Εχω ενα 750 PSU corsair 80 plus

Το έχω συνδέσει με 2 κάρτες μια 3070ΤΙ και με μια 3060ΤΙ όλα καλά.

Μόλις όμως βάζω ακόμη μια 3070Τi το μηχάνημα δεν ανοίγει.

Δοκίμασα να το ανοίξω με 2 3070Τi αλλα παλι δεν ανοίγει το σύστημα

Δοκίμασα ενα αλλο τροφοδοτικό 1000w ενα παλιό cheeftec αλλά πάλι όταν βάζω τις τρεις η τις 2 Ti δεν ανοίγει το σύστημα

Μήπως φταιει το cpu το μοβο

Ευχαριστω

 

 

Δοκιμασες με μια κάρτα γραφικών για να σιγουρευτείς ότι είναι το mobo.

Πάντως με τα τροφοδοτικά που έχεις μην περιμένεις και πολλά. Πάλι καλά που κατάφερε το Corsair να σηκώσει τις δυο κάρτες γραφικών αλλά υποψιαζομαι ότι μάλλον ζορίστηκε και έκανε ζημιά και στην mobo.

Για το 1000αρι της chief tech δεν θα σχολιάσω. Προσπάθησε να μάθεις λίγα παραπάνω πράγματα για τα τροφοδοτικά , γιατί τα watt δεν είναι το μοναδικό κριτήριο επιλογής τους. 
Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο , επιλέγεις platinum και πάνω τροφοδοτικό που θα προστατέψει το μηχάνημα καλύτερα από ένα bronze.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για τις συμβουλες

Το Μοβο ανοίγει με οποιαδήποτε κάρτα και με 2 διαφορετικές 3060 και 3070 Αντίθετα αν βάλω τις 2 3070 δεν ανοίγει.Ξέρω ότι χρειάζεται καλό PSU για αυτά τα πράγματα γιαυτό θα παρω ένα 1200 platinum.

Το chieftech ειναι πολυ παλιό αλλά ηταν ακριβό τοτε και πολύ βαρύ δηλαδή αν το δεις εσωτερικά δεν είναι του πεταματου

https://ru.gecid.com/power/chieftec_aps-1000c/

Απλά έχει κλείσει τουλάχιστον 8 χρόνια Παρεπιτόνως τι τροφοδοτικό χρειαζεται να πάρω αν θέλω πχ να βάλω 4Χ 3080 επάνω  Και κανένα λινκ θα με βοηθούσε

Ευχαρισω

Επεξ/σία από akmakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, akmakas είπε

Ευχαριστω για τις συμβουλες

Το Μοβο ανοίγει με οποιαδήποτε κάρτα και με 2 διαφορετικές 3060 και 3070 Αντίθετα αν βάλω τις 2 3070 δεν ανοίγει.Ξέρω ότι χρειάζεται καλό PSU για αυτά τα πράγματα γιαυτό θα παρω ένα 1200 platinum.

Το chieftech ειναι πολυ παλιό αλλά ηταν ακριβό τοτε και πολύ βαρύ δηλαδή αν το δεις εσωτερικά δεν είναι του πεταματου

https://ru.gecid.com/power/chieftec_aps-1000c/

Απλά έχει κλείσει τουλάχιστον 8 χρόνια Παρεπιτόνως τι τροφοδοτικό χρειαζεται να πάρω αν θέλω πχ να βάλω 4Χ 3080 επάνω  Και κανένα λινκ θα με βοηθούσε

Ευχαρισω

Έχω την εντύπωση ότι η 3080 από ότι διαβάζω σε peak στιγμιαία ξεπερνάει τα 350w. Οπότε μπακαλιστικα υπολόγισε 4x350w = 1400w minimum platinum τροφοδοτικό.

https://www.skroutz.gr/s/8595443/Enermax-Platimax-1700W-Full-Modular-80-Plus-Platinum.html

 

Όσο για τα παλιά τροφοδοτικά μπορείς να τα μοιράσεις και να τροφοδοτούν μια κάρτα το καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreas! είπε

φιλοι miners,

σε windows το cpu σε τι usage πρεπει να δουλευει με phoenix miner ? 

Η δουλειά γίνεται από την  gpu όχι cpu. Άρα υπολόγισε idle σύστημα και κάτι ψιλά?5-10%.Εκτις αν έχεις από πίσω ανοιχτά και άλλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα. ΣΟΣ τα φωτα σας.

Ενας φιλος εχει   Asrock Z170 extreme 4/  Pentium G4400 ή 3900 (δεν θυμαμαι)/  corsair 16gb/  psu RM 1000./ 2x 3060 v1 gigabyte.

το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει να τις κανει να δουλευουν με full hashrate.

εχει περασει drivers 470.05 και στα pcie στο bios εχει βαλει Gen2. επισης στην μια 3060 εχει βαλει το hdmi για να παιρνει εικονα.

πρεπει να αλλαξει κατι αλλο? τι δεν κανει σωστα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Salepaki είπε

παιδες καλησπερα. ΣΟΣ τα φωτα σας.

Ενας φιλος εχει   Asrock Z170 extreme 4/  Pentium G4400 ή 3900 (δεν θυμαμαι)/  corsair 16gb/  psu RM 1000./ 2x 3060 v1 gigabyte.

το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει να τις κανει να δουλευουν με full hashrate.

εχει περασει drivers 470.05 και στα pcie στο bios εχει βαλει Gen2. επισης στην μια 3060 εχει βαλει το hdmi για να παιρνει εικονα.

πρεπει να αλλαξει κατι αλλο? τι δεν κανει σωστα?

 

Τις 3060 πρέπει να τις βάλεις με rizer τύπου καλωδίου και όχι το κλασσικό. Επίσης να βάλει hdmi dummies στις κάρτες

https://www.skroutz.gr/c/681/aksesouar-case/f/996527/Riser-Cable.html

Επεξ/σία από nightelf25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Salepaki said:

παιδες καλησπερα. ΣΟΣ τα φωτα σας.

Ενας φιλος εχει   Asrock Z170 extreme 4/  Pentium G4400 ή 3900 (δεν θυμαμαι)/  corsair 16gb/  psu RM 1000./ 2x 3060 v1 gigabyte.

το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει να τις κανει να δουλευουν με full hashrate.

εχει περασει drivers 470.05 και στα pcie στο bios εχει βαλει Gen2. επισης στην μια 3060 εχει βαλει το hdmi για να παιρνει εικονα.

πρεπει να αλλαξει κατι αλλο? τι δεν κανει σωστα?

 

χρειαζεται Gen3. κουμπομενες στο MoBo και καποιο hdmi dummy ή οθονη συνδεμενη

Επεξ/σία από Megatontnt
added info
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, alexx είπε

Καλησπέρα. Η 3070 ti. Βγάζει κάνα ψιλό η δεν αξίζει τον κόπο; 

Ανάλογα με την έκδοση εχεις μια μικρή αυξομείωση.Οι 3070Ti LHR με τα σημερινά δεδομένα μπορούν να φτάσουν μέχρι 58Mhs σε εξόρυξη εθέριουμ που αντιστοιχεί σε 3.2 την ημέρα εφόσον βάλεις κάποιο σκαφτίρι οπως το T-Rex που εν μέρη τις ξεκλειδώνει.Συνήθως οι καρτες βρισκονται 50 με 53 Mhs.

Ολη την μέρα όμως τσίτα με προσοχή στις θερμοκρασίες της μνημης οχι πάνω από 92 βαθμούς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν για αγορά ενός ups για το rig.Είναι 4 κάρτες 1x 1660 ti,1x 1660 super,1x rx480,1x rx580 σύνολο τραβανε 330w +25w ο cpu + κανα 50αρι W τα fans 4x120 και η οθονη  περιπου 400w συνολο.Τι να κοιτάξω;θέλω να μην σβήνει από τις διακοπές βασικά γιατί αν δεν είμαι κοντά μένει κλειστό.Υπάρχει κάτι φθηνό και αξιόπιστο δεδομένου ότι όποιο και να πάρω θα χρειάζεται μπαταρίες κάθε 1-2 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...