Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση AVM FRITZ! Box 7530 σε Vodafone.


Buglocker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 28/06/2023 at 15:23, takislz said:

Δεν είχα ποτέ vodafone. Με σύνδεση κοσμοτέ αγόρασα το Fritz. Προχώρησα πάντως αίτημα φορητότητας, θα δοκιμάσω και τις επιλογές που έχουν λεχθεί και βλέπουμε... (και να μην δουλέψει η τηλεφωνία δεν με πολυ νοιάζει)

Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω για την επιτυχία ή όχι.

αν δεν σε νοιαζει το τηλεφωνο τοτε ολα οκ. καποιος ανεφερε οτι το Fritz οταν διαλεξε vodafone πηρε κανονικα τα στοιχεια της τηλεφωνιας αλλα δεν πηρε τον server του voip. και οτι τον αλλαξε και επαιξε.δυστυχως δεν εχω vodafone για να πω αν λειτουργει ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, poulinos είπε

αν δεν σε νοιαζει το τηλεφωνο τοτε ολα οκ. καποιος ανεφερε οτι το Fritz οταν διαλεξε vodafone πηρε κανονικα τα στοιχεια της τηλεφωνιας αλλα δεν πηρε τον server του voip. και οτι τον αλλαξε και επαιξε.δυστυχως δεν εχω vodafone για να πω αν λειτουργει ή οχι.

Θα σας πω την Δευτέρα.... Ευχαριστώ poulinos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, takislz said:

Θα σας πω την Δευτέρα.... Ευχαριστώ poulinos

ναι ενημερωσε μας αν μπορεις να δουμε τι ισχυει γιατι μερικα πραγματα ειναι οτι ακουω και εγω απο εδω και απο εκει αφου δεν εχω voda για να το δω στην πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

αν δεν σε νοιαζει το τηλεφωνο τοτε ολα οκ. καποιος ανεφερε οτι το Fritz οταν διαλεξε vodafone πηρε κανονικα τα στοιχεια της τηλεφωνιας αλλα δεν πηρε τον server του voip. και οτι τον αλλαξε και επαιξε.δυστυχως δεν εχω vodafone για να πω αν λειτουργει ή οχι.

στο fritzbox αν διαλεξεις vodafone θα παιξει μονο το ιντερνετ και αν παρεις τηλ αυτο θα σου πουνε θα παιξει το ιντερνετ αλλα οχι το voip και στο voip δεν δινουν στοιχεια! εγω οπως εχω αναφερει εφερα τεχνικο της vodafone στο σπιτι και τα ζητησε ο ιδιος τα στοιχεια της γραμμης και του τα εδωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, insgamer said:

στο fritzbox αν διαλεξεις vodafone θα παιξει μονο το ιντερνετ και αν παρεις τηλ αυτο θα σου πουνε θα παιξει το ιντερνετ αλλα οχι το voip και στο voip δεν δινουν στοιχεια! εγω οπως εχω αναφερει εφερα τεχνικο της vodafone στο σπιτι και τα ζητησε ο ιδιος τα στοιχεια της γραμμης και του τα εδωσαν.

απλα καποιος ειχε γραψει οτι πηρε τα στοιχεια μονο του απλα δεν πηρε τον voip server.τι να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, poulinos said:

απλα καποιος ειχε γραψει οτι πηρε τα στοιχεια μονο του απλα δεν πηρε τον voip server.τι να σου πω.

εγω εχω το 7590 και εψαχνα μηνες να βρω μια λυση παντος αυτοματα δεν μου πηρε τπτ!

επισης αν παρεις το fritzbox που πουλαει η vodafone τοτε παιζει αυτοματα! (αυτο ξερω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, insgamer said:

εγω εχω το 7590 και εψαχνα μηνες να βρω μια λυση παντος αυτοματα δεν μου πηρε τπτ!

επισης αν παρεις το fritzbox που πουλαει η vodafone τοτε παιζει αυτοματα! (αυτο ξερω)

εκτος αν στα δικα του περνανε καποιο αλλο config. και σε cosmote πιο παλια λενε οτι ισχυε το ιδιο αλλα εκει επαιρνες τηλεφωνο την cosmote στο φτιαχναν την πρωτη φορα και μετα ηταν οκ.δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, poulinos said:

εκτος αν στα δικα του περνανε καποιο αλλο config. και σε cosmote πιο παλια λενε οτι ισχυε το ιδιο αλλα εκει επαιρνες τηλεφωνο την cosmote στο φτιαχναν την πρωτη φορα και μετα ηταν οκ.δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω.

cosmote ακομα σμρ το κανει αυτο απλα η vodafone εχει τον ορο δεν δεινω τα στοιχεια του voip σε αντιθεση με την cosmote επισης αν θες να βαλεις και vodafone tv παλι δεν θα παιζει στο fritzbox (ενημερωτικα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, insgamer said:

cosmote ακομα σμρ το κανει αυτο απλα η vodafone εχει τον ορο δεν δεινω τα στοιχεια του voip σε αντιθεση με την cosmote επισης αν θες να βαλεις και vodafone tv παλι δεν θα παιζει στο fritzbox (ενημερωτικα)

για το vodafone tv σε καποια router το ειχαν κανει να παιξει πολυ πιο ευκολα απο το voip.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2023 στις 1:37 ΜΜ, insgamer είπε

cosmote ακομα σμρ το κανει αυτο απλα η vodafone εχει τον ορο δεν δεινω τα στοιχεια του voip σε αντιθεση με την cosmote επισης αν θες να βαλεις και vodafone tv παλι δεν θα παιζει στο fritzbox (ενημερωτικα)

δεν θα παίξει το vodafone tv, σε πριζακι που εχεις στειλει ethernet απο το Fritz;

Αφού γράφουν ''Η υπηρεσία λειτουργεί μέσω του αποκωδικοποιητή Vodafone TV και προϋποθέτει ευρυζωνική σύνδεση (internet), ανεξαρτήτως παρόχου''

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/faqs/ypiresia-vodafone-tv/ti-exoplismos-chreiazetai

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην παίζει!

---------

edit,

έτσι έλεγα γιατί ετσι πιστευα! και αυτό έλεγε και η ''λογική"

Είχα αναφέρει σε όσους μίλησα για το FritzBox και κανένας δεν μου είχε πει πως δεν θα παίζει το vodafone tv! Ευτυχώς που το αναφέρατε!

Σε νέα  επικοινωνία πριν λίγο παραδέχτηκαν το εξής,

αν είσαι συνδρομητής vodafone triple play δεν παιζει χωρίς το δικο τους ρουτερ.

Αν είσαι συνδρομητής άλλου παρόχου παίζει με το δικό σου ρούτερ!

Εκανα μια ωραία ακύρωση φορητότητας και ευχαριστώ που με ενημερώσατε.

 

Επεξ/σία από takislz
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους είναι η πρώτη φορά πού γράφω εδώ. Εχω διαβάσει άπειρα για fritzbox και Vodafone γιατί με ενδιέφερε λόγω φορητότητας από wind , πρίν ακόμα κάνω την αλλαγή. Αλλά θέλω να σας διαβεβαιώσω με fritzbox 7590 και profile Vodafone έχεις και τηλέφωνο και internet εφόσον αλλάξεις τον server τής τηλεφωνίας. εδώ και ένα μήνα όλα λειτουργούν άψογα και ipv6 σε Λάρισα με καμπίνα wind .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, georgelar1973 said:

Καλησπέρα σε όλους είναι η πρώτη φορά πού γράφω εδώ. Εχω διαβάσει άπειρα για fritzbox και Vodafone γιατί με ενδιέφερε λόγω φορητότητας από wind , πρίν ακόμα κάνω την αλλαγή. Αλλά θέλω να σας διαβεβαιώσω με fritzbox 7590 και profile Vodafone έχεις και τηλέφωνο και internet εφόσον αλλάξεις τον server τής τηλεφωνίας. εδώ και ένα μήνα όλα λειτουργούν άψογα και ipv6 σε Λάρισα με καμπίνα wind .

αρα εισαι ο δευτερος που εχω δει να το αναφερει αυτο.

On 01/07/2023 at 19:57, takislz said:

 

Σε νέα  επικοινωνία πριν λίγο παραδέχτηκαν το εξής,

αν είσαι συνδρομητής vodafone triple play δεν παιζει χωρίς το δικο τους ρουτερ.

Αν είσαι συνδρομητής άλλου παρόχου παίζει με το δικό σου ρούτερ!

 

 

βλακειουλα αυτο.θυμαμαι αν θυμαμαι σωστα οτι αν εφτιαχνες αλλο pvc πχ 8/37 στο adsl οτι ειχες iptv. δεν ξερω αν παιζουν ετσι οταν εισαι και συνδρομητης vodafone triple play .

αν εισαι αλλου παροχου υποχρεωτικα θα πρεπει να το περασουν μεσα απο το Pvc του ιντερνετ αφου δεν εχουν προσβαση στον εξοπλισμο του αλλου παροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκωδικοποιητής ξεκλείδωτος με άλλο πάροχο, κλειδωμένος στους ίδιους!

Φοβερή εμπορική πολιτική! Διάνοιες! 

Είχα ''αποδεχτεί'' να μην παίξει το τηλέφωνο, αλλά και το tv!

Ούτε 3play, ούτε 2play, αυτό θα ήταν play μπουζούκι αν το προχώραγα.

Έκανα ανανέωση 2 χρόνια Cosmote και ίσως το ξαναδώ, αν και όταν λύσουν τα υπαρξιακά τους.

Σιγά μην ''πετάξω'' το 7590ax (από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει) για να συνδεθώ με τα χρέπια του 20ρικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, takislz said:

Αποκωδικοποιητής ξεκλείδωτος με άλλο πάροχο, κλειδωμένος στους ίδιους!

Φοβερή εμπορική πολιτική! Διάνοιες! 

Είχα ''αποδεχτεί'' να μην παίξει το τηλέφωνο, αλλά και το tv!

Ούτε 3play, ούτε 2play, αυτό θα ήταν play μπουζούκι αν το προχώραγα.

Έκανα ανανέωση 2 χρόνια Cosmote και ίσως το ξαναδώ, αν και όταν λύσουν τα υπαρξιακά τους.

Σιγά μην ''πετάξω'' το 7590ax (από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει) για να συνδεθώ με τα χρέπια του 20ρικου.

πραγματι ειναι λιγο βλακειουλα αυτο .στους μισους ετσι στους αλλους μισους γιουβετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...