Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

@stratigos24

Καλα το πιο πιθανο ειναι οτι φταιω εγω και η απειρία μου! 😁

Αλλα εριξα καποιες ευθύνες στον tamron και μετα στον συνδυασμό τηλεφακου και κροπ σωμα..

 

Ασχετα απο το μεγαλο κροπ που εκανα και την εστιαση, στη θεαση οπως ειναι η φωτογραφία (χωρίς ζουμ δηλ ή στο 100% κλπ) βγαζει ματι αυτο που λεω, ενα ενιαίο πατερν θορυβου (?).. κατι πάντως που σε χαλαει..

Σε ολες αυτο παρατήρησα που κυνηγούσα τους γλαρους ασχετα με το ποιες ειναι εστιασμένες, φωτομετρηση κλπ...

 

Δοκιμασα af-c, M, auto iso και στα της εστιασης ειτε 9 σημεια ειτε 21 αλλα στο τελος το άφησα στο 3d...

Πως ειναι καλύτερα; 

 

Σε ευχαριστώ 🙏🙏🙏

 

Θα προσπαθήσω να παραθεσω και τα raw να δω εαν θα φανει αυτο που λεω.

      Μία στο αυτόματο , στο πράσινο δλδ .......... αν δέχεται burst σε τέτοιο mode έχει καλώς , αν όχι ...... μία . 

      Στην συνέχεια βλέπεις τις ρυθμίσεις που επέλεξε η μηχανή σε μια τέτοια κατάσταση , τις συγκρίνεις με αυτές που έβαλες εσύ , όποιες κι' αν είναι αυτές και κάνεις επαναλήψεις .

   Ο Θεός έκανε επτά ημέρες για να στήσει τον κόσμο , εσύ κάνε λίγο παραπάνω .

   Περιπλέον ........ και όχι επιπλέον που λένε οι αμόρφωτοι ....... ρίξε και μιά ματιά σε κανένα άρθρο για σχετικές λήψεις , μην πηγαίνεις κατευθείαν στο ψητό ........ 

     

     

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να το δοκιμάσω και αυτο Μπάμπη! Αλλα θα μαντεψει η μηχανή οτι εγω κυνηγάω γλαρο και θελω να τον παγωσω; 

Πλακα πλακα απο day 1 δεν εχω βγαλει καμια στο auto..ηθελα και θελω να παιδευτω να μάθω.

Βγαζει σε brust στο auto μαζι την εχω με εκανες να το δοκιμάσω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν κάποιο pattern θορύβου οι πάρακάτω;;

_D8E1526_LR_LOGO

 

Killdeer

 

 

46 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

@stratigos24

Ασχετα απο το μεγαλο κροπ που εκανα και την εστιαση, στη θεαση οπως ειναι η φωτογραφία (χωρίς ζουμ δηλ ή στο 100% κλπ) βγαζει ματι αυτο που λεω, ενα ενιαίο πατερν θορυβου (?).. κατι πάντως που σε χαλαει..

 

Δεν είναι άσχετα, έχεις κάνει crop αρκετό και άρα έχεις κάνει ζοομ ή την δείχνεις  με το κροπ που έκανες στο 100% άρα έχει χάσει.

Κάτσε να έρθει και ο Cntrl+x που ειδικέυεται στα πετούμενα... :P

 

@Cntrl+X

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δε διακρινω σε αυτές κατι άσχημο..

 

Επισης ειδα nikon 200-500.....

Η απ αυτη... με τη βουρτσα  σε σχέση με τον 70 300 😁🤣

Οταν παω σπιτι θα προσπαθήσω να δειξω (αν φανει με τη συμπιεση εδω) αυτο που λεω..

Ναι καταλαβαίνω τι λες και σίγουρα ενα κροπ η μια θεαση στο 100% θα φανει καλύτερα, αλλα το παρατήρω και χωρις ζουμ κροπ ή οτιδήποτε αλλο!

 

Χαχαχα ναι να μας πει...

μόνο ενα σημείο εστίασης και saf είμαι στο 90% των λήψεων που κανω μέχρι τωρα...

Αλλα τα παγκακια ειναι πιο ευκολα μένουν ακίνητα 😁

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Οχι δε διακρινω σε αυτές κατι άσχημο..

 

Επισης ειδα nikon 200-500.....

Η απ αυτη... με τη βουρτσα  σε σχέση με τον 70 300 😁🤣

Οταν παω σπιτι θα προσπαθήσω να δειξω (αν φανει με τη συμπιεση εδω) αυτο που λεω..

Ναι καταλαβαίνω τι λες και σίγουρα ενα κροπ η μια θεαση στο 100% θα φανει καλύτερα, αλλα το παρατήρω και χωρις ζουμ κροπ ή οτιδήποτε αλλο!

 

Χαχαχα ναι να μας πει...

μόνο ενα σημείο εστίασης και saf είμαι στο 90% των λήψεων που κανω μέχρι τωρα...

Αλλα τα παγκακια ειναι πιο ευκολα μένουν ακίνητα 😁

Εγώ τις έβαλα τις παραπάνω για να δεις ότι περισσότερο έχει pattern noise όπως το λες η d800 με τον 200-500 στην πρώτη λήψη παρά η 2η με τον 20--500 πάλι αλλά στην 7500. Έχει να κάνει με το φως και με τις σωστές ρυθμίσεις κατα τη λήψη.

Έχω καταλάβει ακριβώς τί εννοείς με το pattern θορύβου... πάρε μερικές με τέτοιον θόρυβο από μένα.. χωρίς κανένα edit, μόνο export από το lightroom με περιορισμό το αρχείο να βγαίνει κάτω από 2000mb για να μπορεί να ανέβει,.

 

DSC_0787.jpg

DSC_0802.jpg

DSC_0810-2.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπα...πολυ χαλι οι δικιες μου...αυτες (απο εδω) τις βλεπω μια χαρα σε σύγκριση με αυτο που λεω..

Ειδικά 2 και 3 ο ασπρος φίλος έχει πληροφορία επανω του...

Και 4000 shutter...

Σε εμενα μια λάσπη...

Αν θυμάμαι βέβαια δεν εχω τοσο κοντινές, ειναι περιπου οσο η 1...

Θα το δω το βράδυ...

 

Καπου πήρε το ματι μου οτι ο 70-300 af-p οτι καθεται πιο καλα σε κροπ σώματα σε αντίθεση πχ με τον 70 300 ff ..δηλ ισως ν εχεις χειρότερο αποτέλεσμα με τον ff σε κροπ.

Αν λεω μπουρδες αγνοήστε τες...καπου το πηρε το ματι μου σε σχετική κουβέντα καπου στο fb..

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Να το δοκιμάσω και αυτο Μπάμπη! Αλλα θα μαντεψει η μηχανή οτι εγω κυνηγάω γλαρο και θελω να τον παγωσω; 

Πλακα πλακα απο day 1 δεν εχω βγαλει καμια στο auto..ηθελα και θελω να παιδευτω να μάθω.

Βγαζει σε brust στο auto μαζι την εχω με εκανες να το δοκιμάσω!

      Η περίπτωση με τα πτηνά αλλά και η απόπειρες λήψης που έκανες είναι ιδιαίτερα χρήσιμα πράγματα για να σκεφτείς εσύ και όχι μόνον λίγο πιο πέρα .

      Ένα πρώτο συμπέρασμα , είναι πως αντιλαμβάνεσαι πόση αξία έχει ο εξοπλισμός , ακόμη και ο πιο ακριβός και τελευταίας τεχνολογίας , αν εσύ και λέγοντας εσύ εννοώ τον οποιονδήποτε εσύ , αν δεν ξέρεις τι κάνεις η τι πρέπει να κάνεις .

      Το επόμενο συμπέρασμα σε άμεση συνάφεια με το προηγούμενο , είναι πως το συνολο είναι χαζό , δεν μπορεί να αντιληφθεί τις προθέσεις σου σε ότι αφορά τις ρυθμίσεις κι' έτσι κάνει αυτό για το οποίο είναι ρυθμισμένο , καταλήγοντας σε ένα περίπου αποτέλεσμα . 

      Για να μην γίνει καμία παρανόηση , δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά , αλλά χρησιμοποιώ την προσπάθεια σου , αφού την βρίσκω ιδιαίτερα χαρακτηριστική γύρω από ένα άλλο θέμα ........ γνωστό και μη εξαιρετέο ......... όπου μεταξύ άλλων , υπήρξε η περίφημη φράση , άκρως χαρακτηριστική που έλεγε " Τι να περιμένει κανείς από το τάδε η το τάδε " .

     Έτσι λοιπόν , είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος τι πρέπει να περιμένει , σε οποιαδήποτε περίπτωση με ότι κι' αν κρατάει στα χέρια του , αν προηγούμενα δεν έχει κάποιες βασικές γνώσεις , αν δεν έχει εξασκηθεί κλπ κλπ κλπ .

    Ακόμη πιο χρήσιμο για σένα πλέον , είναι ότι την επόμενη φορά που θα προχωρήσεις σε κάποια αγορά , διότι ήρθε η ώρα να αλλάξεις εξοπλισμό και για όποιον λόγο , θα είσαι σε θέση να καταλάβεις πόσο χρήσιμος είναι ένας μεγάλος αριθμός frames per second για σένα . Αν τελικά χρειάζεσαι κάτι σε μορφή 24fps σαν χαρακτηριστικό και πρέπει να το πληρώσεις ανάλογα .

   Όπως επίσης , είναι εύκολο να καταλάβεις πόση διαφορά θα είχε σε μια τέτοια περίπτωση , αν αντί για την μάρκα μηχανής που έχεις τώρα , είχες μια άλλη η μία άλλη κλπ .

  Η αξία του εξοπλισμού έχει την σημασία της , όταν συνδυάζεται με αντίστοιχη γνώση από πλευράς του χρήστη . 

  

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ Μπαμπη!

Οταν έρθει η ωρα για αλλαγή εξοπλισμου (φακό σωμα ή δε ξερω τι αλλο) θεωρώ οτι εχεις "λιώσει" τον ηδη υπάρχον, ξερεις μέχρι που φτάνει, που σε φρεναρει και πολυ απλα ξερεις τι θελεις να αγοράσεις.

Ενα παράδειγμα πχ στη κλασική και διαχρονική ερώτηση θεωρώ το παρακάτω: εχω κροπ αξιζει να παω σε ff?...

Εαν αξιζει το ξερεις μονο εσυ και τι ακριβώς θέλεις απο τον εξοπλισμό σου να κανει για εσενα, τι σου λειπει τι ακριβώς χρειάζεσαι, δε ρωτας, ξερεις τι θελεις και πας και το αγοράζεις...το ξερεις ο ιδιος...εαν ρωτας μαλλον δε το χρειάζεσαι..

 

(Αλλο ποιον super τηλεφακο να παρω τον sigma τον tamron ή τον nikon πχ...εδω το βλεπω ως κατι πιο εξειδικευμένη ερώτηση)

 

Βασικά θεωρω πιο εύστοχη ερώτηση γενικά να ξεκιναει η ερώτηση:θελω να κανω το ταδε (πχ macro εντομα στη φυση ας πουμε, τυχαιο παραδειγμα) τι συνδυασμό μου προτείνετε;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Σημαντική παρατήρηση .......... δεν ξεκινάμε για φωτογράφιση γλάρων , χωρίς να έχουμε μαζί μας ένα ολόκληρο φρέσκο η μπαγιάτικο ψωμί . Εναλλακτικά τίποτε πατατάκια , παξιμάδια κοκ .

   Δώστε και κάνα φράγκο , όχι όλα μασούρια στις τράπεζες !

   

sketch-1615305258237.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια πιο παλιά φωτογραφία που έχω, την ανεβάζω επειδή είναι με τον κιτ φακό. Canon 100D (2016 την είχα, έκανε ίσως 300 ευρώ) και canon 18-55 f3.5-5.6 IS STM, f5.6, iso 320, 1/100. Κόστος εξοπλισμού (τιμή καινούριου τότε με κάτι προσφορές από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων) 400€.

 

Την ανέβασα όσο μεγαλύτερη μπορούσα, μπορείτε να την ανοίξετε σε νέα καρτέλα.

IMG_3158-3-2-3.thumb.jpg.2e67d98dad164c150c2f79091a98894c.jpg

 

Επεξ/σία από zipo
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, zipo είπε

Μια πιο παλιά φωτογραφία που έχω, την ανεβάζω επειδή είναι με τον κιτ φακό. Canon 100D (2016 την είχα, έκανε ίσως 300 ευρώ) και canon 18-55 f3.5-5.6 IS STM, f5.6, iso 320, 1/100. Κόστος εξοπλισμού (τιμή καινούριου τότε με κάτι προσφορές από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων) 400€.

 

Την ανέβασα όσο μεγαλύτερη μπορούσα, μπορείτε να την ανοίξετε σε νέα καρτέλα.

IMG_3158-3-2-3.thumb.jpg.2e67d98dad164c150c2f79091a98894c.jpg

 

    Ίσως η μοναδική Canon αν ξανά αγόραζα , μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Παρακολουθώ το thread εδώ και λίγο καιρό που πήρα την πρώτη μου μηχανή και είπα να κάνω και εγώ την αρχή.

Ελπίζω να μην τις σκότωσα στο compression. :) 

Οποιοδήποτε σχόλιο, καλοδεχούμενο.

DSC_0102_compressed.jpg

DSC_0804.jpg

DSC_0658.jpg

DSC_0692.jpg

DSC_0552.jpg

DSC_0113.jpg

DSC_0134.jpg

DSC_0741.jpg

Επεξ/σία από clepto
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παραδείγματα που έλεγα..

Περασα τα raw στο κινητό να τις μικρυνω και ανεβασω..παιδια δε φαίνεται..τα εξαφανισε ολα το smartphone..🤔

χαχαχα🙂

 

Στην οθόνη του pc δε χρειάζεται καν να τις δεις οπως ξαναειπα στο 100%.. κανει μπαμ..

Εκανα ακραίο κροπ να δειξω τι λεω, που και παλι δεν ειναι το ιδιο.

Θόρυβος πρέπει να είναι. 

Τουλάχιστον στα παραδείγματα και με το ακραίο κροπ που εκανα ετσι θα δειχνει..

Ολες στα 300mm

f6.3 1/2500 iso 1250 η πρώτη 

f8 1/1600 iso 450 η δεύτερη 

 

Ξαναλεω, ακραιο κροπ να δειξω οσο μπορω τι λεω..αλλα στο pc βγαζει μάτι στο 100% ή και σε κανονική ολόκληρη θέαση.

PSX_20210309_225250-1600x1067.jpg

PSX_20210309_225410-1013x684.jpg

PSX_20210309_224905-1600x1067.jpg

PSX_20210309_224959-508x712.jpg

6 λεπτά πριν, clepto είπε

Καλησπέρα,

Παρακολουθώ το thread εδώ και λίγο καιρό που πήρα την πρώτη μου μηχανή και είπαμε να κάνω και εγώ την αρχή.

Ελπίζω να μην τις σκότωσα στο compression. :) 

Οποιοδήποτε σχόλιο, καλοδεχούμενο.

DSC_0102_compressed.jpg

DSC_0804.jpg

DSC_0658.jpg

DSC_0692.jpg

DSC_0552.jpg

DSC_0113.jpg

DSC_0134.jpg

DSC_0741.jpg

Πολυ ομορφες....👏👏👏👏

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...