Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, korakios είπε

καταλαβαίνεις οτι αν σου έδωσε του παλιού τύπου έντυπο ,είναι σαν να μην έχεις πιστοποιητικό να στείλεις

Αν το έχει κάνει και μου το επισημάνει ο ΔΕΔΗΕΕ θα του ζητήσω να μου εκδόσει το καινούργιο και μάλιστα σε 2 αντίτυπα χωρίς χρέωση - χάρη σε αυτά που εμαθα διαβάζοντας στο μεταξύ στο συγκεκριμένο θέμα και από αλλού.

Για να μη σου πω ότι θα ζητήσω να την υποβάλλει ο ίδιος στο ΔΕΔΗΕΕ όπως κάνουν και άλλοι - δεν ξαναπληρώνω συστημένο για δικές του π@π@ριες.

Σε ευχαριστώ για πολλοστή φορά που είσαι εδώ για όλα - εσύ και οι υπόλοιποι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Αν το έχει κάνει και μου το επισημάνει ο ΔΕΔΗΕΕ θα του ζητήσω να μου εκδόσει το καινούργιο και μάλιστα σε 2 αντίτυπα χωρίς χρέωση - χάρη σε αυτά που εμαθα διαβάζοντας στο μεταξύ στο συγκεκριμένο θέμα και από αλλού.

Για να μη σου πω ότι θα ζητήσω να την υποβάλλει ο ίδιος στο ΔΕΔΗΕΕ όπως κάνουν και άλλοι - δεν ξαναπληρώνω συστημένο για δικές του π@π@ριες.

Σε ευχαριστώ για πολλοστή φορά που είσαι εδώ για όλα - εσύ και οι υπόλοιποι.

Καλύτερα στείλε το μόνος σου. Εγώ ανακάλυψα ότι ενώ θεωρητικά θα είχα μέχρι 10/2022 έμαθα ότι δεν έχει καν κατατεθεί στον ΔΕΔΔΗΕ από το 2008.για να "τσεπωσει" 18 ευρώ παράβολα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΥΔΕ πρέπει να έχει υπογραφή από τον ιδιοκτήτη/χρήστη της εγκατάστασης. Επίσης πρέπει να είναι η νέου τύπου. Αν δεν έγιναν αυτά, η πιθανότητα να μην γίνει δεκτή από τον ΔΕΔΔΗΕ είναι πολυ μεγάλη. 

Στις περισσότερες περιπτώσεις ο έλεγχος της εγκατάστασης είναι πρόχειρος. Σε αυτό το φαινόμενο όμως δεν έχει ευθύνη μονο ο ηλεκτρολόγος, διότι σε έναν κανονικό έλεγχο άμα συμβεί, οι περιπτώσεις στις οποίες δεν απαιτούνται επιδιορθωσεις επισκευές και αντικατασταση διαφόρων στοιχείων είναι ελάχιστες, εκεί ο πελάτης δεν θα συμφωνήσει, θα ξεσπάσει εναντίον του ηλεκτρολόγου και θα φέρει άλλον μέχρι να βρει αυτόν που θα του κάνει την δουλειά χωρίς πολλα πολλά αδιαφορώντας για όλα τα υπόλοιπα. Έτσι οι καλοί επαγγελματίες που θα ασχοληθούν με αυτές τις δουλειές είναι λίγοι, και θα μείνουν μόνο όσοι κάνουν πρόχειρα τις δουλειές αυτές και εκδίδουν την ΥΔΕ για χαμηλη τιμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντιθέτως πλήρωσα ακριβά την ΥΔΕ, είχα ζητήσει από μόνος μου να γίνει καλός έλεγχος που δεν είδα να γίνεται (πολύ γρήγορα τελείωσε και με κενά από ότι καταλαβαίνω) και τα έγγραφα έχω μια αμφιβολία αν είναι εντάξει.

Δυστυχώς δεν είμαι ηλεκτρολόγος για να μπορώ να αξιολογήσω τη δουλειά του επαγγελματία αλλά προσωπικά σε καμία περίπτωση δεν τσιγκουνεύτηκα τα χρήματα. Τον συγκεκριμένο δεν πρόκειται να τον ξανακαλέσω ούτε για αλλαγή πρίζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Εγώ αντιθέτως πλήρωσα ακριβά την ΥΔΕ, είχα ζητήσει από μόνος μου να γίνει καλός έλεγχος που δεν είδα να γίνεται (πολύ γρήγορα τελείωσε και με κενά από ότι καταλαβαίνω) και τα έγγραφα έχω μια αμφιβολία αν είναι εντάξει.

Δυστυχώς δεν είμαι ηλεκτρολόγος για να μπορώ να αξιολογήσω τη δουλειά του επαγγελματία αλλά προσωπικά σε καμία περίπτωση δεν τσιγκουνεύτηκα τα χρήματα. Τον συγκεκριμένο δεν πρόκειται να τον ξανακαλέσω ούτε για αλλαγή πρίζας.

Επειδή εγώ είμαι ηλεκτρολόγος και την έπαθα από συναδελφο(λόγω σφραγίδας) σου λέω ότι μέτρηση με ένα όργανο των 1000 € κάνουν και απλά καταγράφουν τις τιμές. Αντίσταση γείωσης κτλ. Επίσης κανονικά θα έπρεπε να κάνει και έλεγχο ρελε διαφυγής. Δηλαδή το ίδιο το όργανο δημιουργεί συνθήκες ώστε να "πέσει" το ρελε. 

Είδες να συμβαίνει κάτι τέτοιο; η κανονική διαδικασία είναι ότι πρέπει να το κάνει 3 φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Επειδή εγώ είμαι ηλεκτρολόγος και την έπαθα από συναδελφο(λόγω σφραγίδας) σου λέω ότι μέτρηση με ένα όργανο των 1000 € κάνουν και απλά καταγράφουν τις τιμές. Αντίσταση γείωσης κτλ. Επίσης κανονικά θα έπρεπε να κάνει και έλεγχο ρελε διαφυγής. Δηλαδή το ίδιο το όργανο δημιουργεί συνθήκες ώστε να "πέσει" το ρελε. 

Είδες να συμβαίνει κάτι τέτοιο; η κανονική διαδικασία είναι ότι πρέπει να το κάνει 3 φορες

Σε ποιά σημεία της οικίας ελέγχουν; Μόνο στο ρολόι και στον πίνακα πάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Σε ποιά σημεία της οικίας ελέγχουν; Μόνο στο ρολόι και στον πίνακα πάνε;

Αν έχεις παλιό μετρητή παίρνουν απλά ενδείξεις.Μετα τον γενικό διακόπτη θέλουν να είναι ουσιαστικά κουμπωμένοι.Τα υπόλοιπα και από μια απλή πρίζα μπορούν να τα ελέγξουν(μιλαω πάντα για τις μετρήσεις) Γιατί βαριούνται να ανοίξουν πίνακες. 

Αν έχεις όρεξη εδω

Επεξ/σία από Rattlehead
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Αν έχεις παλιό μετρητή παίρνουν απλά ενδείξεις.Μετα τον γενικό διακόπτη θέλουν να είναι ουσιαστικά κουμπωμένοι.Τα υπόλοιπα και από μια απλή πρίζα μπορούν να τα ελέγξουν(μιλαω πάντα για τις μετρήσεις) Γιατί βαριούνται να ανοίξουν πίνακες. 

Αν έχεις όρεξη εδω

Thanks. Μου τελείωσαν τα reactions.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Επειδή εγώ είμαι ηλεκτρολόγος και την έπαθα από συναδελφο(λόγω σφραγίδας) σου λέω ότι μέτρηση με ένα όργανο των 1000 € κάνουν και απλά καταγράφουν τις τιμές. Αντίσταση γείωσης κτλ. Επίσης κανονικά θα έπρεπε να κάνει και έλεγχο ρελε διαφυγής. Δηλαδή το ίδιο το όργανο δημιουργεί συνθήκες ώστε να "πέσει" το ρελε. 

Είδες να συμβαίνει κάτι τέτοιο; η κανονική διαδικασία είναι ότι πρέπει να το κάνει 3 φορες

Μη με διαολίζεις... δεν είχε καν όργανο μέτρησης μαζί του ενώ τον είχα ρωτήσει τηλεφωνικά και μου είπε ότι οι μετρήσεις θα γίνουν κανονικά. Με λευκό χαρτί και στυλό έσκασε μύτη. Άλλοι πληρώνουν κάτω από €50 για τέτοιο "έλεγχο" από ότι είδα, εγώ την πάτησα και πλήρωσα €120 αλλά βιαζόμουν βλέπεις... για αυτό λέω ότι ότι στραβό γίνει θα τον κυνηγήσω μέχρι τέλους να το κάνει σωστά τώρα που έμαθα δυο πράγματα.

Και καλά συστημένος από γνωστό μας ηλεκτρολόγο που δεν μπορούσε να βγάλει την ΥΔΕ ο ίδιος. Μπήκαν και οι δύο σε μαύρη λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Σε ποιά σημεία της οικίας ελέγχουν; Μόνο στο ρολόι και στον πίνακα πάνε;

Σε έναν κανονικό έλεγχο, ελέγχουν όλες τις πρίζες, ανοίγουν πίνακα, οπτικό έλεγχο συνδέσεων, μικροαυτοματων, έλεγχος ρελε, μέτρηση βρόγχου σφάλματος σε κάθε κύκλωμα και αντίσταση μόνωσης. Μετά έλεγχος γείωσης. Όπου βρεθεί πρόβλημα έλεγχος ξανά για να εντοπιστεί το σημείο, επισκευή και αλλαγή όπου χρειαστεί. Η δουλειά παίρνει ώρες και κανονικά θέλει και βοηθό. 

Η μέση δουλειά που κάνει ο μέσος ηλεκτρολόγος είναι να δει αν υπάρχει ρελε, αν δεν υπάρχει δεν σου βγάζει ΥΔΕ, αν υπάρχει σου βγάζει μια, κοιτάει και τις πρίζες οπτικά μόνο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Μη με διαολίζεις... δεν είχε καν όργανο μέτρησης μαζί του ενώ τον είχα ρωτήσει τηλεφωνικά και μου είπε ότι οι μετρήσεις θα γίνουν κανονικά. Με λευκό χαρτί και στυλό έσκασε μύτη. Άλλοι πληρώνουν κάτω από €50 για τέτοιο "έλεγχο" από ότι είδα, εγώ την πάτησα και πλήρωσα €120 αλλά βιαζόμουν βλέπεις... για αυτό λέω ότι ότι στραβό γίνει θα τον κυνηγήσω μέχρι τέλους να το κάνει σωστά τώρα που έμαθα δυο πράγματα.

Και καλά συστημένος από γνωστό μας ηλεκτρολόγο που δεν μπορούσε να βγάλει την ΥΔΕ ο ίδιος. Μπήκαν και οι δύο σε μαύρη λίστα.

Αν έχεις όρεξη δες το post πάνω που έβαλα link να δεις διαδικασία. Αν δεν είδες τέτοιο όργανο τότε πήρε τα λεφτά και έβαλε ότι να ναι από άλλες μετρήσεις που είχε κάνει αλλού. Παιδιά μην περιμένετε. Δεν ασκώ το επάγγελμα σε μερεμέτια γιατί δεν μπορώ να κοιτάω τον άλλο και να τον κοροϊδεύω. Εμένα με κορόιδεψε συνάδελφο ΜΗ στέλνωντας το πιστοποιητικό. 

Screenshot_20211130_180154_com.android.chrome_edit_288762724139789.jpg

Screenshot_20211130_180204_com.android.chrome_edit_288752309211666.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Μη με διαολίζεις... δεν είχε καν όργανο μέτρησης μαζί του ενώ τον είχα ρωτήσει τηλεφωνικά και μου είπε ότι οι μετρήσεις θα γίνουν κανονικά. Με λευκό χαρτί και στυλό έσκασε μύτη. Άλλοι πληρώνουν κάτω από €50 για τέτοιο "έλεγχο" από ότι είδα, εγώ την πάτησα και πλήρωσα €120 αλλά βιαζόμουν βλέπεις... για αυτό λέω ότι ότι στραβό γίνει θα τον κυνηγήσω μέχρι τέλους να το κάνει σωστά τώρα που έμαθα δυο πράγματα.

Και καλά συστημένος από γνωστό μας ηλεκτρολόγο που δεν μπορούσε να βγάλει την ΥΔΕ ο ίδιος. Μπήκαν και οι δύο σε μαύρη λίστα.

Μην το ψάχνεις, είναι ότι να ναι η ΥΔΕ που σου έβγαλε. Να κινηθείς ως εξής. Αν την δεχτούν στον ΔΕΔΔΗΕ έχει καλώς. Μετά φέρε εσύ εναν άλλον ηλεκτρολόγο και πες του να εξετάσει όλη την εγκατάσταση της οικίας και πράττεις ανάλογα τι θα σου προτείνει, για την δική σου ασφάλεια πάνω από όλα, τον ΔΕΔΔΗΕ χεστον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μην το ψάχνεις, είναι ότι να ναι η ΥΔΕ που σου έβγαλε. Να κινηθείς ως εξής. Αν την δεχτούν στον ΔΕΔΔΗΕ έχει καλώς. Μετά φέρε εσύ εναν άλλον ηλεκτρολόγο και πες του να εξετάσει όλη την εγκατάσταση της οικίας και πράττεις ανάλογα τι θα σου προτείνει, για την δική σου ασφάλεια πάνω από όλα, τον ΔΕΔΔΗΕ χεστον.

Πολύ σωστός! Πάνω απ όλα η ασφάλεια η δική σου και των δικών σου και μετά το ΥΔΕ. Συνυπογράφω

Αν είσαι σε παλιο σπίτι με την γείωση στις σωλήνες του νερού, φέρε έναν άνθρωπο να σου ρίξει γείωση στον φωταγωγο να έχεις το κεφάλι σου ησυχο

Επεξ/σία από Rattlehead
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωτικα 

 

Απο 10/2021 εχουνν αλλαξει οι ΥΔΕ που πρεπει να εκδιδουν οι ηλεκτρολογοι και μερικοι δεν το ξερουν.

https://sehthivas.gr/nea-entypa-yde-jan2021/ 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...