Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

Εντάξει όλα καλά. Ήταν ενήμερος για το νέο έντυπο που συμπληρώνεται. Αύριο πρωί θα το έχω στα χέρια μου. Στο τηλέφωνο μου ανέφεραν εμένα το άλλο υποκατάστημα (Μυλλέρου 11) αλλά φαντάζομαι δεν έχει διαφορά 

Καλημερα... Μετα τα στελνεις με curier στον Δεδδηε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, rus είπε

Συστημενο ελτα β προτεραιοτητα=4,4ε

Με κομμένο ρεύμα δεν το στέλνεις Β 

Α το στέλνεις ( με 5,40 ) ή κουριερ με 5 (speedex , γενική ) ή 5,70 (ACS)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vasileios-gr είπε

Με κομμένο ρεύμα δεν το στέλνεις Β 

Α το στέλνεις ( με 5,40 ) ή κουριερ με 5 (speedex , γενική ) ή 5,70 (ACS)

Εαν βιαζεσαι το στελνεις με κουριερ, εννοειται.

5ε μονο το κουριερ?? αν ειναι το το φτηνα ειναι καλα. Γραφειο-πορτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, giannisp90 είπε

Γεια σας μου ήρθε χαρτί απο τον δεδδηε για να προσκομισω νεα υδε. Με μια αναζήτηση στο γκουγκλ μου βγαλε στο myconstructor καποιους που εκδιδουν υδε σε τιμες 40-50 ευρώ, αλλα δεν βρηκα καποιον στην περιοχή μου. Ωστοσο γράφουν οτι εξυπηρετούν πανελλαδικά με +20 ευρω. Μπορει να βγει εξ αποστάσεως η υδε? Ακομα και τα +20 να δωσω είναι πιο φθηνα απο αυτα που ζητάνε τοπικοι ηλεκτρολόγοι στη περιοχη μου. 

Οχι πρέπει να γίνει αυτοψία στην ηλεκτρική εγκατάσταση για να εκδοθεί, και μεταξύ μας, αν είναι παλια η εγκατάσταση πολύ πιθανόν θα απαιτηθούν διορθώσεις και αλλαγές οπότε θα σου βγει πολύ πάνω από τα 50 τα οποία αφορούν μόνο μια τεχνικά άρτια εγκατάσταση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, giannisp90 είπε

Ακομα και τα +20 να δωσω είναι πιο φθηνα απο αυτα που ζητάνε τοπικοι ηλεκτρολόγοι στη περιοχη μου. 

βάλε αγγελία ζήτησης ηλεκτρολόγου για ΥΔΕ με 50€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε μόνο να σου συμπληρώσει το νέο έντυπο. Εγώ κατέθεσα με το παλιό (δεν γνώριζα για την αλλαγή) και μου ζητάνε με το νέο έντυπο. Παρόλο που ο έλεγχος έγινε 27/10 και το είχαν πάρει πριν τις 17/11 που αναφέρθηκε παραπάνω. Τώρα κυνηγάω τον ηλεκτρολόγο για την αλλαγή και όλο απο αύριο σε αύριο με πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, g_f είπε

Πρόσεχε μόνο να σου συμπληρώσει το νέο έντυπο. Εγώ κατέθεσα με το παλιό (δεν γνώριζα για την αλλαγή) και μου ζητάνε με το νέο έντυπο. Παρόλο που ο έλεγχος έγινε 27/10 και το είχαν πάρει πριν τις 17/11 που αναφέρθηκε παραπάνω. Τώρα κυνηγάω τον ηλεκτρολόγο για την αλλαγή και όλο απο αύριο σε αύριο με πάει.

Οι διαφορές τον εντύπων είναι μεγάλες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Basilhs23___ said:

Οι διαφορές τον εντύπων είναι μεγάλες; 

Δεν γνωρίζω, δεν αναζήτησα το νέο να δώ πως μοιάζει. Αλλά έχω σπαστεί, όφειλε να το ξέρει ο ηλεκτρολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς απάντηση μερικών αποριών σας, εγώ φώναξα ηλεκτρολόγο από το myconstructor πριν κανένα μήνα. Με 37 ευρώ έκανα τη δουλειά μου, ο ηλεκτρολόγος ήταν άψογος, ήξερε για την αλλαγή στο έντυπο, αλλά παρόλα αυτά, αφενώς επειδή δεν είχε το νέο και αφετέρου προς δικό μου όφελος αφού το καινούργιο ισχύει για 10 και όχι 14 έτη όπως το παλαιό, μου έφτιαξε το παλαιό με ημερομηνία ένα μήνα πίσω (έχεις 3 μήνες να το καταθέσεις από την μέρα που στο εκδίδει). Ο ίδιος ο ηλεκτρολόγος, με συμβούλευσε, για πιο γρήγορα (εφόσον το ακίνητο είναι στην Καλλιθέα) να πάω το πιστοποιητικό και να το αφήσω στον ΔΕΔΔΗΕ σε κουτί που έχει στην είσοδο (το ίδιο κάνουν και οι κουριερ όπως χαρακτηριστικά μου είπε), έτσι και έκανα και την μεθεπόμενη το είχαν περάσει κιόλας στο σύστημα (φυσικά το είχα και σε email αν χανόταν πουθενά).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, kaktos77 said:

Προς απάντηση μερικών αποριών σας, εγώ φώναξα ηλεκτρολόγο από το myconstructor πριν κανένα μήνα. Με 37 ευρώ έκανα τη δουλειά μου, ο ηλεκτρολόγος ήταν άψογος, ήξερε για την αλλαγή στο έντυπο, αλλά παρόλα αυτά, αφενώς επειδή δεν είχε το νέο και αφετέρου προς δικό μου όφελος αφού το καινούργιο ισχύει για 10 και όχι 14 έτη όπως το παλαιό, μου έφτιαξε το παλαιό με ημερομηνία ένα μήνα πίσω (έχεις 3 μήνες να το καταθέσεις από την μέρα που στο εκδίδει). Ο ίδιος ο ηλεκτρολόγος, με συμβούλευσε, για πιο γρήγορα (εφόσον το ακίνητο είναι στην Καλλιθέα) να πάω το πιστοποιητικό και να το αφήσω στον ΔΕΔΔΗΕ σε κουτί που έχει στην είσοδο (το ίδιο κάνουν και οι κουριερ όπως χαρακτηριστικά μου είπε), έτσι και έκανα και την μεθεπόμενη το είχαν περάσει κιόλας στο σύστημα (φυσικά το είχα και σε email αν χανόταν πουθενά).

Είναι μάλλον σε τι υπάλληλο θα πέσεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, g_f είπε

Είναι μάλλον σε τι υπάλληλο θα πέσεις....

Σίγουρα, ειδικά άμα δεν ξέρεις και είναι και η πρώτη φορά, όπως στην περίπτωση μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g_f είπε

Τώρα κυνηγάω τον ηλεκτρολόγο για την αλλαγή και όλο απο αύριο σε αύριο με πάει.

ο ηλεκτρολόγος τι δουλειά έχει ? τα είπαμε , ΡΑΕ , σε καθυστέρηση επανασύνδεσης κιόλας μεροκάματο βγάζεις ανα ημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giannisp90 είπε

Γεια σας μου ήρθε χαρτί απο τον δεδδηε για να προσκομισω νεα υδε. Με μια αναζήτηση στο γκουγκλ μου βγαλε στο myconstructor καποιους που εκδιδουν υδε σε τιμες 40-50 ευρώ, αλλα δεν βρηκα καποιον στην περιοχή μου. Ωστοσο γράφουν οτι εξυπηρετούν πανελλαδικά με +20 ευρω. Μπορει να βγει εξ αποστάσεως η υδε? Ακομα και τα +20 να δωσω είναι πιο φθηνα απο αυτα που ζητάνε τοπικοι ηλεκτρολόγοι στη περιοχη μου. 

Αρχισαν δηλαδη να το ζητανε απο μονοι τους; Ενδιαφερον

Σταδιακα θα φτασουμε στο σημειο οπου θα κανουν και αυτοψια για να βεβαιωθουν οτι ισχυουν τα αναγραφομενα

1 ώρα πριν, g_f είπε

Δεν γνωρίζω, δεν αναζήτησα το νέο να δώ πως μοιάζει. Αλλά έχω σπαστεί, όφειλε να το ξέρει ο ηλεκτρολόγος.

αυτο που εμφανιζεται ως νεο εντυπο ειναι απο ΦΕΚ Δεκεμβριου του 2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...