Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, korakios είπε

καταγγελία στη ΡΑΕ , εγγραφή στο myrae και αίτημα/παράπονο κατα διαχειριστή δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ)

και τι θα κερδισω αν  κανω καταγγελια? εγω τη δουλεια μου θελω να κανω, δηλ. κυρωση της παροχης και οσο γινεται γρηγοροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/10/2021 στις 10:26 ΠΜ, 1comment είπε

Έχω περίπτωση φίλου που δεν αλλάζει εταιρία για αυτό. Νοικιάζει μαγαζί και οι ιδιοκτήτες είναι 5 που δεν συνεννοούνται για τίποτα. Τους είπε για το υδε, ούτε που ήξεραν τι είναι και του είπαν "θα δούμε". Και γιατί να τους νοιάξει εφόσον οι άμεσες συνέπειες θα βαρύνουν τον ενοικιαστή (διακοπή ρεύματος); Αυτό είναι το πρόβλημα. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει πρόστιμο όταν λήγει, που θα βαραίνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη του ακινήτου και όχι τον ενοικιαστή. 

Προφανώς κάνουν την πάπια οι ιδιοκτήτες γιατί πιστεύουν οτι δεν θα ρισκάρει να του κόψουν το ρεύμα στο μαγαζί και μετά να πάει να τους ζητήσει τα ρέστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίπτωση επανηλεκτροδότησης. Το αίτημα αναμένεται να σταλθεί από τη ΔΕΗ στον ΔΕΔΔΗΕ από Δευτέρα 15/11. Η υπάλληλος της ΔΕΗ που ανέλαβε την αίτηση μου με ενημέρωσε ότι φαίνεται να έχει λήξει η ΥΔΕ και ότι πιθανώς η αίτηση μου να κόλλησει στον ΔΕΔΔΗΕ. Παίρνω τηλέφωνο ΔΕΔΔΗΕ μου λένε ότι όντως έχει λήξει και μάλιστα πολλά χρόνια πριν(μου έκανε εντύπωση γιατί η προηγούμενη ένοικος ήταν στο διαμέρισμα 3 χρόνια και μάλιστα είχε ΔΕΗ στο όνομα της και σε άλλο πάροχο δεν ξέρω πως δεν της ζήτησαν). Ρωτάω την υπάλληλο αν μπορώ να την ανεβάσω ηλεκτρονικά την αίτηση για να γίνει η διαδικασία πιο γρήγορα και μου λέει ότι μπορώ αλλά θα πρέπει να στείλω το πρωτότυπο με κούριερ.(είδα ότι όντως υπάρχει ηλεκτρονική δυνατότητα υποβολής Τέλος πάντων μιλάω με το μεσιτικό που έχει αναλάβει την διαχείριση του διαμέρισματος και κλείνω ραντεβού με ηλεκτρολόγο για Δευτέρα 15/11. Γενικά επικρατεί ένας πανικός γιατί μαξ μέχρι τελος του μήνα πρέπει να έχω φύγει από το σπίτι που είμαι τώρα και να πάω στο καινούριο που είχε γίνει διακοπή. Στο site που βλέπεις αν έχει λήξει η ΥΔΕ γράφει απλά ότι η παροχή είναι απενεργοποιημένη δεν γράφει ημερομηνία λήξεως. Και το ερώτημα είναι το εξής, θα έχω τα κλασσικά από τον ΔΕΔΔΗΕ "δεν βλέπω την ΥΔΕ σας, έχει λήξει κλπ" και δεν θα προχωρήσει καν η αίτηση μέχρι να την δουν? Εγώ λογικά αύριο Μαξ μεθαύριο θα υποβαλω ήλεκτρονικα και θα στείλω με κούριερ. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθώ και εγώ και να μου πουν αν δεν την φέρεις μέχρι κάποιο διάστημα σε κόβουμε?

Επεξ/σία από tzagaritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

Περίπτωση επανηλεκτροδότησης. Το αίτημα αναμένεται να σταλθεί από τη ΔΕΗ στον ΔΕΔΔΗΕ από Δευτέρα 15/11. Η υπάλληλος της ΔΕΗ που ανέλαβε την αίτηση μου με ενημέρωσε ότι φαίνεται να έχει λήξει η ΥΔΕ και ότι πιθανώς η αίτηση μου να κόλλησει στον ΔΕΔΔΗΕ. Παίρνω τηλέφωνο ΔΕΔΔΗΕ μου λένε ότι όντως έχει λήξει και μάλιστα πολλά χρόνια πριν(μου έκανε εντύπωση γιατί η προηγούμενη ένοικος ήταν στο διαμέρισμα 3 χρόνια και μάλιστα είχε ΔΕΗ στο όνομα της και σε άλλο πάροχο δεν ξέρω πως δεν της ζήτησαν). Ρωτάω την υπάλληλο αν μπορώ να την ανεβάσω ηλεκτρονικά την αίτηση για να γίνει η διαδικασία πιο γρήγορα και μου λέει ότι μπορώ αλλά θα πρέπει να στείλω το πρωτότυπο με κούριερ.(είδα ότι όντως υπάρχει ηλεκτρονική δυνατότητα υποβολής Τέλος πάντων μιλάω με το μεσιτικό που έχει αναλάβει την διαχείριση του διαμέρισματος και κλείνω ραντεβού με ηλεκτρολόγο για Δευτέρα 15/11. Γενικά επικρατεί ένας πανικός γιατί μαξ μέχρι τελος του μήνα πρέπει να έχω φύγει από το σπίτι που είμαι τώρα και να πάω στο καινούριο που είχε γίνει διακοπή. Στο site που βλέπεις αν έχει λήξει η ΥΔΕ γράφει απλά ότι η παροχή είναι απενεργοποιημένη δεν γράφει ημερομηνία λήξεως. Και το ερώτημα είναι το εξής, θα έχω τα κλασσικά από τον ΔΕΔΔΗΕ "δεν βλέπω την ΥΔΕ σας, έχει λήξει κλπ" και δεν θα προχωρήσει καν η αίτηση μέχρι να την δουν? Εγώ λογικά αύριο Μαξ μεθαύριο θα υποβαλω ήλεκτρονικα και θα στείλω με κούριερ. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθώ και εγώ και να μου πουν αν δεν την φέρεις μέχρι κάποιο διάστημα σε κόβουμε?

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι για να σου συνδέσουν το ρεύμα, πρέπει να παραδόσεις την ΥΔΕ πρώτα. Αυτό που λες ότι αν δεν προσκομιστει ΥΔΕ εντός 6 μηνου το κόβουν, είναι για όσες οικίες έχουνε ήδη ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basilhs23___ είπε

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι για να σου συνδέσουν το ρεύμα, πρέπει να παραδόσεις την ΥΔΕ πρώτα. Αυτό που λες ότι αν δεν προσκομιστει ΥΔΕ εντός 6 μηνου το κόβουν, είναι για όσες οικίες έχουνε ήδη ρεύμα. 

Εγώ όπως ανέφερα το χρέος μου το έκανα και αύριο θα την έχω την ΥΔΕ 

όμως από τη στιγμή που η παράδοση της γίνεται μόνο με κούριερ και σε πρώτο στάδιο ηλεκτρονικά και δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα, το θέμα είναι αν θα περαστεί αμέσως ή όχι. Αλλιώς η ηλεκτρονική δυνατότητα υποβολής δεν έχει καμία βάση. Αναγκαστικά μόλις την στείλω θα πρέπει να αρχίσω τε τηλέφωνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

Περίπτωση επανηλεκτροδότησης. Το αίτημα αναμένεται να σταλθεί από τη ΔΕΗ στον ΔΕΔΔΗΕ από Δευτέρα 15/11. Η υπάλληλος της ΔΕΗ που ανέλαβε την αίτηση μου με ενημέρωσε ότι φαίνεται να έχει λήξει η ΥΔΕ και ότι πιθανώς η αίτηση μου να κόλλησει στον ΔΕΔΔΗΕ. Παίρνω τηλέφωνο ΔΕΔΔΗΕ μου λένε ότι όντως έχει λήξει και μάλιστα πολλά χρόνια πριν(μου έκανε εντύπωση γιατί η προηγούμενη ένοικος ήταν στο διαμέρισμα 3 χρόνια και μάλιστα είχε ΔΕΗ στο όνομα της και σε άλλο πάροχο δεν ξέρω πως δεν της ζήτησαν). Ρωτάω την υπάλληλο αν μπορώ να την ανεβάσω ηλεκτρονικά την αίτηση για να γίνει η διαδικασία πιο γρήγορα και μου λέει ότι μπορώ αλλά θα πρέπει να στείλω το πρωτότυπο με κούριερ.(είδα ότι όντως υπάρχει ηλεκτρονική δυνατότητα υποβολής Τέλος πάντων μιλάω με το μεσιτικό που έχει αναλάβει την διαχείριση του διαμέρισματος και κλείνω ραντεβού με ηλεκτρολόγο για Δευτέρα 15/11. Γενικά επικρατεί ένας πανικός γιατί μαξ μέχρι τελος του μήνα πρέπει να έχω φύγει από το σπίτι που είμαι τώρα και να πάω στο καινούριο που είχε γίνει διακοπή. Στο site που βλέπεις αν έχει λήξει η ΥΔΕ γράφει απλά ότι η παροχή είναι απενεργοποιημένη δεν γράφει ημερομηνία λήξεως. Και το ερώτημα είναι το εξής, θα έχω τα κλασσικά από τον ΔΕΔΔΗΕ "δεν βλέπω την ΥΔΕ σας, έχει λήξει κλπ" και δεν θα προχωρήσει καν η αίτηση μέχρι να την δουν? Εγώ λογικά αύριο Μαξ μεθαύριο θα υποβαλω ήλεκτρονικα και θα στείλω με κούριερ. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθώ και εγώ και να μου πουν αν δεν την φέρεις μέχρι κάποιο διάστημα σε κόβουμε?

Καλησπέρα.. Αν έχει λήξει η ΥΔΕ δεν θα παρεις ρευμα από τον Δεδδηε.. Πρώτα θα πρεπει κατατεθεί στον Δεδδηε με courier και μετά θα γίνει αυτό.. Μάλιστα να προσεξει ο ηλεκτρολόγος έχει αλλάξει κάτι με τον νέο νόμο που έχει βγει για το πιστοποιητικο που ισχύει εδώ κάτι μέρες.. Θα πρεπει να μπει στο site του Δεδδηε να δει ακριβώς τι ζητείται.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Αν έχει λήξει η ΥΔΕ δεν θα παρεις ρευμα από τον Δεδδηε.. Πρώτα θα πρεπει κατατεθεί στον Δεδδηε με courier και μετά θα γίνει αυτό.. Μάλιστα να προσεξει ο ηλεκτρολόγος έχει αλλάξει κάτι με τον νέο νόμο που έχει βγει για το πιστοποιητικο που ισχύει εδώ κάτι μέρες.. Θα πρεπει να μπει στο site του Δεδδηε να δει ακριβώς τι ζητείται.. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κατάλαβα, μεχρι να την περάσουν στο σύστημα τους θα είμαι με κεριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tzagaritos είπε

Εγώ όπως ανέφερα το χρέος μου το έκανα και αύριο θα την έχω την ΥΔΕ 

όμως από τη στιγμή που η παράδοση της γίνεται μόνο με κούριερ και σε πρώτο στάδιο ηλεκτρονικά και δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα, το θέμα είναι αν θα περαστεί αμέσως ή όχι. Αλλιώς η ηλεκτρονική δυνατότητα υποβολής δεν έχει καμία βάση. Αναγκαστικά μόλις την στείλω θα πρέπει να αρχίσω τε τηλέφωνα

 

Θα περιμενεις να την παραλαβουν και να την περασουν μέσα στο συστημα.. Δεν κάνει παραπανω απο 2-3 μέρες αυτό.. Στο τηλέφωνο της περιοχης του Δεδδηε δεν θα σου απαντήσουν.. Και μην παρεις στο τηλεφωνικό κέντρο του Δεδδηε δεν θα σου δώσουν σωστές πληροφοριες.. 

5 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κατάλαβα, μεχρι να την περάσουν στο σύστημα τους θα είμαι με κεριά 

Υπομονή λιγο.. Δεν γίνεται αλλιώς.. Αν κατατεθεί η ΥΔΕ μέσα στην εβδομάδα στο τέλος της εβδομάδας θα έχεις ρευμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θα περιμενεις να την παραλαβουν και να την περασουν μέσα στο συστημα.. Δεν κάνει παραπανω απο 2-3 μέρες αυτό.. Στο τηλέφωνο της περιοχης του Δεδδηε δεν θα σου απαντήσουν.. Και μην παρεις στο τηλεφωνικό κέντρο του Δεδδηε δεν θα σου δώσουν σωστές πληροφοριες.. 

Υπομονή λιγο.. Δεν γίνεται αλλιώς.. Αν κατατεθεί η ΥΔΕ μέσα στην εβδομάδα στο τέλος της εβδομάδας θα έχεις ρευμα. 

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ, ομολογώ ότι με καθησυχάσες. Κάτι τελευταίο, σχετικά με το που θα την στείλω δεν ξέρω. Παράδειγμα μπήκα στα σημεία εξυπηρέτησης και σε βάζει να διαλέξεις νόμο(οκ Αττικής) και μετά έχει επιλογές Αθήνα, Μεσογείων κλπ. Δεν μπορώ να το βρω με βάση τον ΤΚ? Για περιοχή Ζωγράφου το θέλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ, ομολογώ ότι με καθησυχάσες. Κάτι τελευταίο, σχετικά με το που θα την στείλω δεν ξέρω. Παράδειγμα μπήκα στα σημεία εξυπηρέτησης και σε βάζει να διαλέξεις νόμο(οκ Αττικής) και μετά έχει επιλογές Αθήνα, Μεσογείων κλπ. Δεν μπορώ να το βρω με βάση τον ΤΚ? Για περιοχή Ζωγράφου το θέλω 

Στην περιοχη Ζωγράφου ανήκεις στο κατάστημα Δεδδηε Αθηνών..

Μυλλερου 11 και Αγησίλαου

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Υ. Δ.Ε είναι ιδιωτικό έγγραφο ηλεκτρολόγου και όχι δημόσιο έγγραφο.

Το δημόσιο υποχρεούται να δέχεται ηλεκτρονική κατάθεση δημοσίων εγγράφων που φέρουν ευανάγνωστη κρατική σφραγίδα. 

Ιδιωτικά έγγραφα γίνονται δεκτά μόνο ως προτοτυπα. 

Η ΔΕΔΔΗΕ δέχεται ηλεκτρονική κατάθεση για να ξεκινήση την διαδικασία ηλεκτροδοτησης. 

Αλλά το πρωτότυπο οφείλετε να το καταθέσετε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, takoulou είπε

Μάλιστα να προσεξει ο ηλεκτρολόγος έχει αλλάξει κάτι με τον νέο νόμο που έχει βγει για το πιστοποιητικο που ισχύει εδώ κάτι μέρες.. Θα πρεπει να μπει στο site του Δεδδηε να δει ακριβώς τι ζητείται.. 

Eχει βγει νεο εντυπο(5φυλλο) οπως ειπα τις προαλλες, και το παλιο δε γινεται πλεον δεκτο.

 

 

11 ώρες πριν, tzagaritos είπε

Κάτι τελευταίο, σχετικά με το που θα την στείλω δεν ξέρω. Παράδειγμα μπήκα στα σημεία εξυπηρέτησης και σε βάζει να διαλέξεις νόμο(οκ Αττικής) και μετά έχει επιλογές Αθήνα, Μεσογείων κλπ. Δεν μπορώ να το βρω με βάση τον ΤΚ? Για περιοχή Ζωγράφου το θέλω 

Απ οτι μου παν στο τηλεφωνο η διευθυνση ειναι  Αγησιλαου 56-58, ΤΚ 104 36. Ο φακελος απ εξω να γραφει "περιεχει ΥΔΕ".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει όλα καλά. Ήταν ενήμερος για το νέο έντυπο που συμπληρώνεται. Αύριο πρωί θα το έχω στα χέρια μου. Στο τηλέφωνο μου ανέφεραν εμένα το άλλο υποκατάστημα (Μυλλέρου 11) αλλά φαντάζομαι δεν έχει διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...