Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

@Rattlehead Έφαγα φλασιά... όταν με το καλό ολοκληρωθεί η αλλαγή ονομάτος / εκπροσώπησης, έχεις 6 μήνες περιθώριο να βγάλεις πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου και να το καταθέσεις στον ΔΕΔΔΗΕ. Εκτός κι αν η παροχή έχει ενεργό πιστοποιητικό που δε το νομίζω, τσέκαρε εδώ. https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Μία ή εγγύηση για να βάλω το enter, μια αυτό, μια δεν ξέρω τι άλλο θα προκύψει στην πορεία και θα αποκαρδιωθω... Σε ευχαριστώ παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Oλα ενταξει εγω, λιγες μερες αφοτου παρελαβαν ταχυδρομικως την υδε, η παροχη μου κυρωθηκε για την επομενη 10ετια😀

(το ξερω οτι ειχατε μια σκασιλα, απλα το αναφερω για να το τελειωσω επειδη το ειχα αρχισει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προ εβδομάδας περίπου, έτρεξα να ανοίξω e-bill στην μητέρα μου για να την μεταφέρω στο myhomeonline από το Γ1. Όπερ και εγένετο.

Για να φτιαχτεί όμως το e-bill (δεν είχε ποτέ) χρειαζόταν αλλαγή στοιχείων, μιας και ο λογαριασμός για την παροχή ερχόταν σε ΑΦΜ και επίθετο από την εποχή που ήταν παντρεμένη. Οπότε, έγινε Αίτηση διόρθωσης προσωπικών στοιχείων , σε δύο εργάσιμες αλλάχτηκαν και ανοίχθηκε e-bill με τα νέα στοιχεία. Την επομένη, ενεργοποιήθηκε το Myhomeonline, όλα κρέμα.

Πάω σήμερα για εγκυκλοπαιδικούς λόγους να δω και...

ZMIb7eS.png

..δεν έγινε ποτέ μάλλον ΥΔΕ.

Και ερωτώ. Έχουμε κάποια προθεσμία από την αλλαγή στοιχείων/προγράμματος και μετά, ή πρέπει να κατατεθεί ΥΔΕ "χθες" ειδάλλως κόψιμο; Εαν πρέπει να γίνει άμεσα η δουλειά, τι πρέπει να προσέξω, μιας και διαβάζω για αλλαγή εντύπων κλπ; Πάω απλά myconstructor, κλείνω ραντεβού και ο θεός βοηθός;

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά δεν πρέπει να έχει στείλει επιστολή χρόνια τώρα και η μάνα απλά δεν το είδε; Ή στέλνει επιστολή μετά την αλλαγή στοιχείων και προγράμματος που έκανα;

Δλδ, να μην τρέξω τώρα; Ηλεκτρολόγο κλείνω και αύριο, απλά θέλω μια βοήθεια τι να προσέξει στα έγγραφα.

Επίσης, που να τα αφήσω σε κυτίο στην ΔΕΔΔΗΕ;

 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Λογικά δεν πρέπει να έχει στείλει επιστολή χρόνια τώρα και η μάνα απλά δεν το είδε;

δε θα είχε ρεύμα

15 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Ή στέλνει επιστολή μετά την αλλαγή στοιχείων και προγράμματος που έκανα;

συνήθως με αλλαγή ονόματος πέφτει σύρμα στο ΔΕΔΔΗΕ

15 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Δλδ, να μην τρέξω τώρα; Ηλεκτρολόγο κλείνω και αύριο, απλά θέλω μια βοήθεια τι να προσέξει στα έγγραφα.

αν σε παίνρει να τρέξεις να ξεμπερδεύεις ακόμα καλύτερα

16 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Επίσης, που να τα αφήσω σε κυτίο στην ΔΕΔΔΗΕ;

προσωπικά θα το έστελνα συστημένο να φαίνεται οτι παραδόθηκε ή και ο ίδιος θα το πήγαινα παίρνοντας τζίφρα παραλαβής

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε λήξει η υπεύθυνη δήλωση και έβγαλα καινούρια επειδή αλλάζω πάροχο, χωρίς να με έχει ενημερώσει ο ΔΕΔΔΗΕ.

Επειδή βιάζομαι υπάρχει δυνατότητα να τη δώσω χέρι-χέρι στο τοπικό γραφείο, ή πρέπει να επιλέξω συστημένο με ΕΛΤΑ / αποστολή με courier;

16 ώρες πριν, korakios είπε

προσωπικά θα το έστελνα συστημένο να φαίνεται οτι παραδόθηκε ή και ο ίδιος θα το πήγαινα παίρνοντας τζίφρα παραλαβής

Πώς και πού μπορεί να πάρεις υπογραφή όταν το δίνεις αυτοπροσώπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Πώς και πού μπορεί να πάρεις υπογραφή όταν το δίνεις αυτοπροσώπως;

δεν ξέρω καν αν γίνεται , απο υπάλληλο , να έπαιρνα ένα αριθμό πρωτοκόλλου τουλάχιστον οτι παραλήφθηκε, θα σου πει ο @takoulou αν γίνεται , αλλιώς στείλτο συστημένο

υπόψιν αν δεν σου έστειλε ο ΔΕΔΔΗΕ επιστολή , δε χρειάζεται για αλλαγή πάροχου , δε νομίζω να στο ζήτησε , εκτός αν θες επαναηλεκτροδότηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ξέρω καν αν γίνεται , απο υπάλληλο , να έπαιρνα ένα αριθμό πρωτοκόλλου τουλάχιστον οτι παραλήφθηκε, θα σου πει ο @takoulou αν γίνεται , αλλιώς στείλτο συστημένο

υπόψιν αν δεν σου έστειλε ο ΔΕΔΔΗΕ επιστολή , δε χρειάζεται για αλλαγή πάροχου , δε νομίζω να στο ζήτησε , εκτός αν θες επαναηλεκτροδότηση

Σε ευχαριστώ για μία ακόμη φορά για την άμεση απάντηση. Θα δοκιμάσω σήμερα αν καταφέρω να περάσω από τον ΔΕΔΔΗΕ. Ότι και να γίνει σε ενημερώσω για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι.

Όσο και το άλλο έχεις δίκιο. Ήταν λίγο μπλεγμένη η περίπτωσή μου με αλλαγή παρόχου και ταυτόχρονα αλλαγή ονόματος, και σκέφτηκα να το βγάλω για να μη σκαλώσει πουθενά η αίτηση στη ΔΕΗ.

Το έχω στείλει ήδη ηλεκτρονικά εδώ και μέρες και χτες φαίνεται ότι ξεμπλόκαρε και η αίτηση από τη ΔΕΗ, προωθήθηκε στον ΔΕΔΔΗΕ το αίτημα και θέλω να πάω και το έντυπο υδε για να μην υπάρχει θέμα (και να μην κλαίω τα λεφτά που έδωσα για τη δήλωση στον ηλεκτρολόγο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dante80 είπε

Και ερωτώ. Έχουμε κάποια προθεσμία από την αλλαγή στοιχείων/προγράμματος και μετά, ή πρέπει να κατατεθεί ΥΔΕ "χθες" ειδάλλως κόψιμο; Εαν πρέπει να γίνει άμεσα η δουλειά, τι πρέπει να προσέξω, μιας και διαβάζω για αλλαγή εντύπων κλπ; Πάω απλά myconstructor, κλείνω ραντεβού και ο θεός βοηθός;

6 μήνες, για να είσαι σίγουρος βγάλτο γιατί μπορεί να σου στείλουν ειδοποίηση με ΕΛΤΑ και να φτάσει το 2023. 😄

Ούτως ή άλλως θα χρειαστεί ΥΔΕ για μελλοντική αλλαγή παρόχου, χαμένο δε θα πάει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

6 μήνες, για να είσαι σίγουρος βγάλτο γιατί μπορεί να σου στείλουν ειδοποίηση με ΕΛΤΑ και να φτάσει το 2023. 😄

Ούτως ή άλλως θα χρειαστεί ΥΔΕ για μελλοντική αλλαγή παρόχου, χαμένο δε θα πάει.

Στο λινκ φαίνεται ληγμένο το ΥΔΕ που μου έστειλες. Έλα μου όμως που ο συνάδελφος που μου έβγαλε το πιστοποιητικό κρατάει αρχείο και βρήκαμε ότι το έκανα Νοέμβρη του 2008 οπότε είμαι καλυμμένος μέχρι και του χρόνου. Μου είπε, μετά το 2011 που άλλαξαν τα χαρτιά τα άλλα πρέπει να τα πέταξαν. 

Τι προτείνεις να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Στο λινκ φαίνεται ληγμένο το ΥΔΕ που μου έστειλες. Έλα μου όμως που ο συνάδελφος που μου έβγαλε το πιστοποιητικό κρατάει αρχείο και βρήκαμε ότι το έκανα Νοέμβρη του 2008 οπότε είμαι καλυμμένος μέχρι και του χρόνου. Μου είπε, μετά το 2011 που άλλαξαν τα χαρτιά τα άλλα πρέπει να τα πέταξαν. 

Τι προτείνεις να κάνω; 

Αν δεν το κατέθεσε είναι σαν να μην έγινε ποτε

Καινούργιο υδε να σου κάνει τζάμπα, η τα λεφτά πίσω, η ξυλο

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Σε ευχαριστώ για μία ακόμη φορά για την άμεση απάντηση. Θα δοκιμάσω σήμερα αν καταφέρω να περάσω από τον ΔΕΔΔΗΕ. Ότι και να γίνει σε ενημερώσω για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι.

Όσο και το άλλο έχεις δίκιο. Ήταν λίγο μπλεγμένη η περίπτωσή μου με αλλαγή παρόχου και ταυτόχρονα αλλαγή ονόματος, και σκέφτηκα να το βγάλω για να μη σκαλώσει πουθενά η αίτηση στη ΔΕΗ.

Το έχω στείλει ήδη ηλεκτρονικά εδώ και μέρες και χτες φαίνεται ότι ξεμπλόκαρε και η αίτηση από τη ΔΕΗ, προωθήθηκε στον ΔΕΔΔΗΕ το αίτημα και θέλω να πάω και το έντυπο υδε για να μην υπάρχει θέμα (και να μην κλαίω τα λεφτά που έδωσα για τη δήλωση στον ηλεκτρολόγο).

Καλημέρα.. Απλά ξέρω ότι δεν παραλαμβανουν στην περιοχη Αττικής οι υπάλληλοι την νέα ΥΔΕ.. Θέλουν οι πελατες να την στέλνουν με ταχυδρομείο η με courier.. 

8 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Στο λινκ φαίνεται ληγμένο το ΥΔΕ που μου έστειλες. Έλα μου όμως που ο συνάδελφος που μου έβγαλε το πιστοποιητικό κρατάει αρχείο και βρήκαμε ότι το έκανα Νοέμβρη του 2008 οπότε είμαι καλυμμένος μέχρι και του χρόνου. Μου είπε, μετά το 2011 που άλλαξαν τα χαρτιά τα άλλα πρέπει να τα πέταξαν. 

Τι προτείνεις να κάνω; 

Τα πιστοποιητικα έχουν αλλάξει και φέτος.. Αν δεν φαίνεται μέσα στο συστημα του Δεδδηε μάλλον δεν θα έχει κατατεθεί.. Μπορείς να το διαπιστώσεις αν υπάρχει αυτό αν παρεις τηλέφωνο📱.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Απλά ξέρω ότι δεν παραλαμβανουν στην περιοχη Αττικής οι υπάλληλοι την νέα ΥΔΕ.. Θέλουν οι πελατες να την στέλνουν με ταχυδρομείο η με courier.. 

Σωστά. Είμαι Ανατολική Αττική και μόλις μίλησα τηλεφωνικά με ΔΕΔΗΕΕ, μετά από 25 λεπτά αναμονή. Επιβεβαίωσαν αυτά που έχουν γράψει οι φίλοι νωρίτερα κι εσύ τώρα: Αποστολή μόνο με συστημένο ή με courier - δεν υπάρχει δυνατότητα παράδοσης χέρι-χέρι από τον πελάτη.

Πάω ΕΛΤΑ για συστημένο, για να έχω απόδειξη παράδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...